Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Pan Zenon

Wymiana W3530...

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad zmianą W3530 (i7-930) na coś mocniejszego, w obrębie LGA1366.

Ponieważ dotyczy to procesorów już nie młodych, których próżno szukać na sklepowych półkach, pozostaje rynek wtórny.

Zdecydowanie coś z niższym TDP niż obecnie, niekoniecznie 6-rdzeniowe gdyż i tak nie będę miał z tego żadnego użytku.

 

Cena? Nie chciałbym wydawać więcej niż 300-350 zł ponieważ w perspektywie przełomu roku bieżącego z przyszłym planuję przesiąść się na nowsze rozwiązania AM4 lub 1151.

 

Moja płyta główna niestety nie należy do tych, które umożliwiają OC, gdyż to dell-owska firmówka w formacie odwróconego EATX. Ot, taki wynalazek nieco dziwny ale funkcjonuje bez zarzutu. Tym samym nie ma dla mnie znaczenia, który z procesorów jest podatny na OC, jak również ile mógłbym jeszcze wykrzesać ze swojego na innej płycie.

 

W związku z tym od jakiegoś czasu "chodzą" mi po głowie trzy myśli:

1) czy zmiana procesora jest w ogóle rozsądnym i opłacalnym przedsięwzięciem, a jeśli tak, to:

2) który procesor zapewniłby zauważalny wzrost wydajności,

3) w ww. przedziale cenowym.

 

Co Wy na to, zacni Forumowicze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, lga 1366 to podstawka jednorazowa, wyszła tylko jedna generacja procesorów 4 i 6 rdzeniowych, zmiana dla kilku mhz według mnie nie jest opłacalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak właściwie, to na 1366 są dostępne dwie generacje procesorów - 45 nm i 32 nm. Mój procesor został wykonany jeszcze w 45 nm, 32 nm to jednak spory przeskok, zwłaszcza energetyczny.

 

Dzisiaj każda podstawka intela to niemal jednorazówka, tak na dwa lata :-) Wszak podobnie było z 1155, 1150 i wszystko wskazuje, że i 1151 również zostanie wykorzystane tylko przez dwie generacje procesorów (Skylake i Kaby), a potem intel pewnie zafunduje nam nowe gniazdo.

 

Taki np. X5690 to ok. 600 MHz szybszy zegar w 32 nm, 6 rdzeni HT i ok. 20% większa wydajność jednowątkowa (na poziomie i5-2300). Choć czy to jest warte 400 zł?

 

Za ok 300 zł. dostępny jest X5667, 400 MHz więcej, poza tym niższe TDP (95, a 130 to 25%). Pytanie: jak powyżej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X5690 było by warto kupić w przypadku wykorzystywania wszystkich 6 rdzeni, piszesz że nie wykorzystujesz więc według mnie dla tych kilku mhz nie warto, poza tym ciągnie znacznie więcej W pomimo mniejszego procesu technologicznego. Przesiadka na X5667 to już w ogóle nie jest opłacalna, 400mhz więcej w turbo, 200 mhz przy standardowych taktach, zużycie prądu spadnie może 5W, może 10. Jak chcesz mniej prądożerny zestaw sprzedaj to i kup coś z rodziny sandy/ivy bridge.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ale to byłby półśrodek. Poza tym, SB czy IB to zakup niemal całej platformy z rynku wtórnego (czasem trafiają się jeszcze nowe płyty, choć to zwykle magazynowe leżaki), zwłaszcza płyta mogłaby być "po przejściach".

 

Utwierdzasz mnie w przekonaniu, że znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zachowanie pieniędzy w kieszeni aż do premiery Zen/Kaby Lake - na kilka lat powinno wystarczyć.

 

Dziękuję!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie przesadzaj lga 1366 nadal coś potrafi a szczególnie 980x 6 jajkowiec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam jakiś minimum Xeon X5650 lub lepszy podkręć go minimum do 4ghz a nawet lepiej to nie problem i już spokojnie styka na przeczekanie :P Ja tez zmieniłem swego i7 na xeon jest szybszy ma o 2 więcej rdzeni jest chłodniejszy lepsze oc i tak można wymieniać :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się nad tym ;)

32 nm + 6 jajek + fajna cena.

 

http://allegro.pl/intel-xeon-e5645-6-rdzeni-12watkow-s-1366-i6226054544.html

 

Ja również sprzedaje swoje rIV extreme + 3930k i zmieniam platformę na 1366 tylko raczej kupie taniutkiego e5630 ;)

Nie potrzebuje takiej mocy i spokojnie poczekam na to co zaprezentuje AMD :)

Jak będzie coś ciekawego to zakupie ZEN jak nie to przejdę na 2011-3 bądź s1551.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Up, wystarczyło pomyśleć, autor ma płytę nie do oc, z wielordzeniowości nie korzysta więc ten upgrade to przysłowiowa zamiana "siekierki na kijek".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Up, wystarczyło pomyśleć, autor ma płytę nie do oc, z wielordzeniowości nie korzysta więc ten upgrade to przysłowiowa zamiana "siekierki na kijek".

A rzeczywiście nie doczytałem :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...