Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

wojn007

Gigabyte Z97 Gaming3 update bios

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich mam mały problem z tą płytą.

Dzisiaj wykonałem update biosu z F6 na F7 i jest problem ponieważ przy próbie włączenia pc on się nie botuje. Załączają się wentylatory na cpu (i7 4790k) też ale nie ma nic na ekranie.

Dopiero po 2 lub 3 resecie włącza się normalnie lecz po ponownym uruchomieniu to samo. Wgrałem stary bios F6 ale jest to samo i w grach jest do 15 fps/s. Win 8.1 x64 co mam zrobić ? pomóżcie proszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed aktualizacją ustawiłeś UEFI na standardowe ustawienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nic nie ustawiałem na domyślne a to ma jakieś znaczenie miałem tylko zmieniony profil dla pamięci ram i prędkość wentylatorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób reset biosu (przywróć wszystko na domyślne ustawienia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobię reset biosu to daje rade do pierwszego wyłączenia pc od sieci. Po ponownym włączeniu jakby nic nie pamięta i znowu muszę go resetować żeby wejść do sytemu lub do biosu.

Zrobiłem update do f7 najpierw przywracając ustawienia domyślne i dopiero update ale po resecie wszystko od początku. Co może być nie tak. Wgrałem z powrotem f6 po wcześniejszym przywróceniu ustawień w biosie na domyślne działa do pierwszego resetu chociaż po wgraniu czy to f6 czy f7 windows wymaga resetu żeby zakończyć proces update i po resecie klapa nie wstaje po kilku próbach udaje się wejść do biosu pokazuje mi poprzednią wersję f6 ale to nic nie daje. Co robić proszę pomóżcie mi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz jakiegoś softu od płyty zainstalowanego co by zmieniał opcje uefi (soft do podkręcania z poziomu windowsa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o oprogramowanie to instalowałem tylko najpotrzebniejsze rzeczy żadnych ez-tune nic do podkręcania sterowania wiatrakami nic tylko stery do mobo a może w tym tkwi problem nigdzie nie ma sterowników do chipstetu.

 

No nie mam już na to siły cały dzień walczę i nic nie pomaga nie mam żadnych programów do oc procka 3 restarty dopiero pomagają żeby wejść do Windowsa. Przywróciłem mu F6 nawet na fabrycznych nie wstaje błagam Was o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może bios się wykrzaczył i po kilku nieudanych uruchomieniach uruchamia się z backup bios, wyłącz zasilaczać i wyciągnij baterię na kilka minut może to coś da, ale skoro nawet po update do f7 i tak się pokazuje w uefi f6 to wygląda na to właśnie, płyta oryginalnie przyszła z f6 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie płytę zakupiłem w zeszłym roku z jeszcze wcześniejszą wersją bodajże f4 lub f5 nie pamiętam dokładnie ale nie miałem problemów po aktualizacji w zeszłym roku dopiero teraz coś się schrzaniło i nie wiem co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłeś reset jak mówiłem ? czy po aktualizacji do f7 jak już się uda wejść do uefi to wyświetla f7 czy f6 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po aktualizacji do F7 w Biosie pokazuje że jest f7 ale co z tego skoro dopiero po 3 resetach mogę wejść albo do biosu lub do windowsa próbowałem przez Qflash utility w biosie ale po wybraniu tej opcji bios się wiesza i wymagany jest restart.

Proszę niech mnie ktoś poratuje. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli main bios się wykrzaczył, jest opcja aby wymusić nadpisanie z backup ale to nie jest łatwe, trzeba przy uruchomieniu zewrzeć nóżki na kości main łatwo popsuć płytę jeżeli się popełni błąd, i dalej nie odpowiedziałeś czy zrobiłeś reset poprzez odłączenie zasilania (wyłączyć zasilanie wyłącznikiem na zasilaczu lub odłączyć kompletnie od prądu) i wywalić baterię lub zworką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale chwilka, jeśli dobrze widzę, to masz DualBios na tej płycie. Czemu tego nie użyjesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mam tego użyć czytałem w instrukcji że jest ale on dopiero się załącza jak pierwszy się posypie nie ma mowy jak to zrobić.

Odłączałem od prądu wyjmowałem baterie na minutę robiłem zworką CMOS i nic lipa. Może wyjąć baterię na dłużej. Znalazłem coś takiego w necie

że podczas startu systemu wcisnąć alt + f10 że niby jakiś reflash biosu zrobiło ale po resecie nie widzę różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale gigabyte nie ma opcji wyboru biosu, main musi być tak wykrzaczony że nie będzie bootował wtedy poleci z drugiego, a w tym wypadku main jest uszkodzony ale dalej wstaje, kulawo bo kulawo ale jednak, zworka na pinach kości main i wcale go nie wykryje więc się uruchomi z backup i wtedy nadpisać main

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A możecie mi powiedzieć gdzie są te piny na kościach main? chyba nie mówicie o nóżkach na kości biosu przecież one są tak małe że na pewno złapie więcej niż 2 jak z resztą mam je złapać rozumiem że 2 nóżki i nie więcej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak o nóżkach mowa :) na kości main podczas uruchamiania masz dwie zwarte i po rozruchu z backup rozłączasz, i robisz flash z poziomu biosu :) mówiłem że to nie łatwe i można popsuć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A które to są nóżki które mam ze sobą spiąć?

Są jakoś oznaczone? To ostateczne rozwiązanie a jak nie to serwis?

 

Napisz mi od początku do końca w punktach jak to ma wyglądać bo nie mam pojęcia jak się za to zabrać gdzie ona jest ta kość ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po przekątnej od kropki na kości bios M_bios czyli dwa dolne piny po prawej stronie kości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra ale mam je ze sobą połączyć podczas włączania pc czy jak i co dalej

 

A jak właczyć rozruch z backupu czego backupu biosu czy Windowsa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz komputer, połącz te dwa piny jakimś małym śrubokrętem albo czymś, i przytrzymując zworkę włącz komputer, gdy na monitorze się pojawi komunikat zdejmnij zworkę, ja zawsze używałem dużej igły krawieckiej od strony ucha :) jeżeli masz kogoś do pomocy to poproś do włączenia kiedy będziesz tą zworkę robił

A back up z biosu poleci żaden windows

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co jeśli coś pójdzie nie tak jakie są szanse na uszkodzenie płyty głównej?

Czy wtedy będę mógł ją oddać na gwarancję?

Nie skapną się że coś było grzebane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczyłem że ryzyko występuje, ale jeżeli zrobisz to poprawnie to się nic nie stanie, jak się nie czujesz na siłach to oddaj na gwarancje i tyle

Jeżeli nie uszkodisz płyty mechanicznie to się nie skapną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą odłączyłem dysk hdd i zostawiłem tylko ssd i normalnie wstaje bez 1 tb sam 250 gb ssd.

Zobaczę jak podłączę drugi dysk może coś w opcjach się przestawia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak jeśli jest podłączony sam ssd to jest spoko system się ładuje i normalnie za każdym razem mogę wejść do Windowsa. Sytuacja się komplikuje po podłączeniu hdd wtedy konieczne są albo resety albo trzeba bardzo długo czekać zanim zbotuje system. Może gdy są podłączone dwa dyski to nie mone znaleźć pliku rozruchowego?

Dałby może coś format hdd ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...