Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

NPS

Mobo pod i7-5820K

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiałem się między i7-6700K a i7-5820K i doszedłem do wniosku, że i7-5820K powinien lepiej spełnić moje wymagania. Jednak, gdy zacząłem szukać do niego mobo, ceny mnie lekko zszokowały. Tzn. dla i7-6700K mobo występują w szerokim zakresie cen i można sobie wybrać coś wg potrzeb, a do i7-5820K ceny się zaczynają od 900 zł i szybko idą w górę.

 

Dlaczego mobo pod 2011-3 są takie drogie? Czy (w porównaniu do mobo dla 1151 za podobną cenę) są one warte takich kwot?

 

Którą mobo byście polecili do i7-5820K (raczej z tych tańszych :P) do gier, ogólnej wydajności i stabilności kompa, trochę OC (ale nic zaawansowanego)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2011-3 to platforma raczej pod zastosowania komercyjne, a nie domowe. Skoro to ma na siebie zarabiać, to i producent/projektant też chce coś dla siebie. Poza tym, choćby ze względu na ilość linii pcie, które mają obsłużyć te mobki, tudzież resztę polutowanego tam sprzętu, koszt produkcji pcb takiej płyty też jest spory. Kolejny aspekt jest taki, że tych płyt sprzedadzą mniej niż np. na 1151, więc szukają kasy na sztuce, a nie na ilości. Do tego dochodzą podatki, marże itp, no i masz cenę. Można by jeszcze sporo przyczyn wymienić, ale nie wiem czy jest sens, skoro ze szczegółami możesz samodzielnie zapoznać się. Google nie gryzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Msi x99s sli plus kupione okazyjnie od kumpla i jest ok.

W pracy postawił na pokrewnym modelu kilka serwerów chodzących 24/7 i na razie 0 problemów.

 

Jedyna wada to kiepski kodec - zaoszczędzili i nie dali alc1150.

 

Teraz w sprzedażny są nowsze jej wersje - to chyba nadal najtańsza/jedna z najtańszych płyt pod 2011-3, a naprawdę daje rade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup najtańszego asusa x99-a którą posiadałem, bardzo stabilna i ma oc socket który umożliwia lepsze podkręcenia pamięci cache na procku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę ma też alc 1150, więc jak te ok 100-150 zł dopłaty przełkniesz to why not?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje. Poczytałem trochę o tych mobo (tych przez Was polecanych i innych) i chociaż są dobrze wyposażone i mają wiele pochlebnych opinii, to widziałem stosunkowo dużo opinii negatywnych lub informacji o problemach z tymi mobo, co mnie trochę zniechęciło. Jasne, że w najlepszej serii może się trafić wadliwa sztuka, ale jeśli opinii jest wiele od różnych osób, to już jest niepokojące.

 

I właśnie szukając czegoś pod względem niezawodności, trafiłem na Asus X99 Sabertooth. Testowana specjalnie pod tym kątem, z budową i funkcjami mającymi poprawić niezawodność, a przede wszystkim z głównie (wyłącznie?) pochlebnymi opiniami dotyczącymi jej niezawodności. Przy okazji ma gwarancję producenta na 5 lat, chociaż, co ciekawe, w morelach ma tylko 3 lata (nie wiem, czemu :P). Oczywiście zdaję sobie sprawę, że kosztuje majątek (jeszcze więcej niż tamte), ale może jest tego warta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ulegaz marketingoi - znajomy przerabiał chyba 2/3 rybku i te drogie padają tak samo często ;)

 

Cchesz płacić za milion zwykle mało przydatnych dodatków ok, ale podstawowa funkcjonalność ;) , niezawodność i wydajność będzie ta sama zarówno na najtańszych jak i najdroższych s2011-3.

 

Tutaj nawet najtańsze płyty kosztują tyle co top na s1155

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o Asus X99 Pro?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego mobo pod 2011-3 są takie drogie?

2011-3 jak i wcześniejsze odpowiedniki to konstrukcje tworzone pod serwery i centra danych. Ogromny przemiał, praca 4 albo nawet 8 procków na tej samej płycie, takie rzeczy. Cywilny branding intel zrobił tylko przy okazji, bo nic to nie kosztowało.

 

Jak sama nazwa wskazuje, masz niecałe 2x tyle pinów w stosunku do socketów "dla biedy" 115x.

Duża część z nich jest używana do zasilenia procesora - nawet takiego z TDP 160W. To oznacza, że sekcja zasilania na płycie musi być wystarczająco mocna, aby taką konstrukcję uciągnąć. Tu nie starczą 3-4 niechłodzone fazy jak w 115x. Koszta+

Masz 4 kanałowy kontroler pamięci, a nie dwu. To oznacza więcej ścieżek do poprowadzenia w laminacie, co czyni konstrukcję bardziej skomplikowaną. Koszta++

Masz 40 linii PCIe w procesorze (w odróżeniu od 16 na 115x). Są one prowadzone przez całą płytę, do kilku slotów jednocześnie. Koszta+++

No i na sam koniec - cena samego chipsetu. Raczej nie kosztuje tyle co byle Z'tka ;) koszta++++

 

 

Płyty pod platformy enthusiast zawsze były drogie. Ba, nie tracą zbyt wiele na wartości - zobacz sobie po ile chodzą procesory, a ile płyty na lga1366. Płyty się często psują, a procki - praktycznie wcale.

 

 

Określ swoje wymagania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Określ swoje wymagania.

Zrobiłem to w ostatnim zdaniu w pierwszym poście, na tyle dokładnie, na ile umiałem. Czyli jeśli czegoś tam niesprecyzowałem, to możesz wybrać wg uznania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podałeś ogólne zastosowania komputera ;) Mi raczej chodziło o to, czego oczekujesz od płyty.

 

-ilość slotów na ram?

-ilość gniazd na karty rozszerzeń?

-czy planujesz się pakować w SSD NVMe na M.2?

-ilość usb2/3, esata, gniazd ethernet?

-dźwięk Ci jest obojętny, starczy lepsza integra, czy wolisz dedykowaną?

-zależy Ci na dodatkowych bajerach, typu przyciski do OC na laminacie?

-walory estetyczne są ważne?

 

...no i znalazłoby się jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mityczny ma rację wszystko uzależnione od potrzeb, a co do awaryjności to niestety x99 lubi padać, moja padła dwa razy, a jest to płyta workstation za 2200pln czyli cena/awaryjność się nie sprawdza, wyszło oststnio parę refreshy, może poprawili je trochę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mityczny, gdybym miał tak sprecyzowane wymagania, to nie potrzebowałbym niczyjej pomocy, nie sądzisz? Napisałem dokładnie to, co wiem i czego oczekuję - cała reszta jest mi obojętna albo i tak nie wiem. Czyli przykładowo:

-ilość slotów na ram? obojetne, chce, zeby bylo wydajnie, wiec pewnie przy quad channel ddr pasowaloby uzyc 4 kosci ram

-ilość gniazd na karty rozszerzeń? no idea, byc moze tylko jedna (gpu)? nie planuje dedykowanych kart audio/sieciowych

-czy planujesz się pakować w SSD NVMe na M.2? nie wiem nawet, co to jest, ale jesli jest to wydajne/warte ceny, to pewnie tak

-ilość usb2/3, esata, gniazd ethernet? z grubsza obojetne, z zastrzezeniami jak wyzej

-dźwięk Ci jest obojętny, starczy lepsza integra, czy wolisz dedykowaną? obojetny

-zależy Ci na dodatkowych bajerach, typu przyciski do OC na laminacie? moga byc ale nie zalezy

-walory estetyczne są ważne? tak, ale to i tak rzecz gustu, a poza tym nie jest to czynnik decydujacy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro sam się nie potrafisz określić i czego potrzebujesz to jak ktoś ma cokolwiek doradzić :hmm: skoro to ma być komputer do gier tylko i wyłącznie to zapytam czy sli będziesz robił ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Omg, przecież piszę po polsku - ja wiem, czego chcę od kompa, ja po prostu nie wiem, jaki sprzęt mi to da... I nie napisałem nigdzie, że komp ma być tylko do gier - przeciwnie, ma być do wszystkiego (gry, www, muzyka, progr, filmy, rendering 3D (ale nic profesjonalnego) i co tam sobie można jeszcze wymyślić). I - nie, nie chcę SLI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gry - cztery rdzenie są wystarczające, w zależności od budżetu można brać i5 lub i7

programowanie/nieprofesjonalny rendering - cztery rdzenie bez HT będą ok

www/muzyka/filmy - do tego starczy byle ziemniak z celeronem

 

Nie widzę tutaj sensu pakowania się w 2011-3. Bierz 6600k/6700k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za radę, ale pytałem, jakie mobo pod 5820, a nie co zamiast 5820. Zresztą propozycje już dostałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu wszystko co napisałeś w tym temacie mówi wprost że branie socketu 2011-3 mija się z celem.

 

Starczy Ci najtańsza płyta jaką znajdziesz. Dopłacać możesz, ale jeżeli wiesz za co dopłacasz.

Już chyba lepsze byłoby wzięcie dwóch tanich płyt niż jednej drogiej. Awaryjność taka sama, a po 3-4 latach tych płyt nowych może już po prostu nie być w sprzedaży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To do czego niby socket 2011-3 jest dobry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aplikacje wielowątkowe.

 

W przypadku gier to na dwóch na krzyż zobaczysz przyrost wydajności względem i7 115x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jasne, ale jak napisałem już wielokrotnie, gry to tylko jedna z wielu rzeczy, do których będę używał kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale czy planujesz te wszystkie rzeczy robić na raz na komputerze? No chyba nie.

 

Dopłata do 6 rdzeni do sporadycznego, amatorskiego renderowania nie wydaje się mieć sens.

Dopłata do 6 rdzeni do programowania może, ale nie musi mieć sens. Musisz już sam się orientować czy środowisko i narzędzia z których korzystasz się dobrze skalują z większą ilością rdzeni. Jak masz kobylaste projekty budujące się dużo dłużej niż 1-2 minuty to może coś zyskasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasami ktoś chce mieć wypasiony sprzęt z najwyższej półki i nie ma co mu odradzać. Jak ktoś ma kasę to i na takim sprzęcie może grac i w pasjansa :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy post autora jasno pokazuje że liczy się z pieniędzmi, dlatego odradzanie które ma miejsce jak najbardziej jest uzasadnione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Tzn? Jak wbijesz na kogoś profil to nie widać, chyba że jest to jakaś ukryta opcja  ale na swoim widać kolorowo  
    • pewnie że wole niestety kosmici w komputroniku tylko pracują a na to nie mam wpływu tak jak i na to że zasilacz 1600 w jest niedostępny więc bedzie musiał wystarczyć 1300 w tak dokładnie wydaje po to 26 tys by "chapnąć" 2600 i kupic najtańszy tv 55 cali cholera trafił mi sie myśliciel i wizjoner a jak pomógł swoim mądrym postem cholera od teraz moje życie sie zmieni
    • @up Skill to w moim przypadku za dużo powiedziane. RL1 to w dużym stopniu przedsięwzięcie strategiczno-logistyczne, a nie tylko poznawanie movesetu przeciwników. Kluczem do walki z Malenią było ogarnięcie właściwego buildu i taktyki, bo jak chciałem po prostu wszystko wydodge'ować, to miałem poważne problemy z przejściem nawet pierwszej fazy. Dla zainteresowanych:
    • Chce pan tanio i szybko? To ma pan tanio, szybko i ekologicznie   To wyżej to taka robota na boku bo zmieniałem ram z 16 GB na 32 GB i eksmitowałem 5800x3d i na powrót dałem 5700G. Koszt zmiany ramu to jakieś 70 - 80 złotych o ile poprzednie g.skille pójdą za 120  - 130 zł. Tak, te klevvy kupiłem nówki za 101 zł za komplet  Fajnie, że mają czujnik temperatury.   
    • Pewny jesteś nazwy płyty? Według Google to MSI. Co do pytania to raczej nie warto bo praktycznie nic to nie zmieni. Chyba, że o ile dobrze rozumiem, to pamięci z i5 działają na 2666 MHz a z i7 oraz i9 na 2933 MHz. Wtedy za około 200 zł dojdą 4 wątki, trochę szybszy zegar i szybciej działające pamięci.  https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-i7-10700f-2-90ghz-lga1200-15372094649?utm_medium=afiliacja&utm_source=ctr_2&utm_campaign=a87648d1-a282-4a5a-bbdf-1f1e1cd28cc4&utm_content=4ac103486af9#  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...