Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Nektre

Jakie chłodzenie wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Postanowiłem kupić nowe chłodzenie procesora do komputera, jednak nie wiem jakie wybrać. Okazało się, że nie mam zbyt dużo miejsca w obudowie, i nie dam rady zamontować większego chłodzenia. Aktualnie mam zamontowane fabryczne od intela z tymi badziewnymi plastikowymi zaczepami które się wyłamują. Chciałbym zakupić coś innego do 120zł. Po prowizorycznym i amatorskim pomierzeniu po chamsku linijką, wyszło że to fabryczne chłodzenie ma około 4 cm wysokości, obudowa ma 18 cm szerokości a na chłodzenie mam maksymalnie 12 cm miejsca, z czego przy 12 cm będzie już praktycznie przy ścianie obudowy (przynajmniej na chłopski rozum tak mi sie wydaje). Płyta główna jest zamontowana na ścianie obudowy, w pionie. Z góry dziękuję za każdą pomoc i zainteresowanie w temacie i liczę na to, że ktoś mi będzie w stanie jakoś pomóc.

Płyta głowna: Asus sabertooth x58 LGA 1366

Procesor: Intel Core i7-960 3,3 GHZ

Obudowa- MODECOM B22 MIDI BLACK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowa niestety z gatunku piekarników. Przy szerokości 180mm powinny raczej wejść chłodzenia do 140-150mm, ale skoro pomierzyłeś 120mm to trzymajmy się tego. Generalnie przy możliwej wysokości do 120mm odpadają w zasadzie wszystkie chłodzenia wieżowe - w tym budżecie przykładowo Fera 3, Fortis 3 czy Spartan 3, a zostają tylko horyzontalne - np. Scythe Shurkien rev. B czy Xigmatek Janus ewentualnie Raijintek Pallas (ten ostatni jest już dosyć drogi). Spróbuj zmierzyć jeszcze raz czy nie wejdą chłodzenia mające 140mm - przy tej wysokości można poszukać czegoś wieżowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz to OCZ 750W. Teraz zmierzyłem dokładniej i wygląda to następująco: opierając linijkę na powierzchni płyty głównej do krawędzi obudowy jest dokładnie 15 cm. Do tego trzeba doliczyć, wysokość procesora i kieszeni i jakiś lekki błąd niedokładnego w 100% jednak pomiaru linijką. Chciałem kupić to chłodzenie które podlinkował G@ros, ale boje się, że mi nie wejdzie i będę musiał zostać z komputerem otwartym, a w tym mieszkaniu w którym aktualnie mieszkam jest dosyć spory problem z kurzem, i nawet z zamkniętą obudową bardzo mi się wszystko w środku kurzy. Na obudowie mam jeszcze zamontowany z tyłu jeden wentylator. Obudowa niestety jest jaka jest, kupiłem komputer nieco ponad 2 lata temu okazjonalnie, więc nie sam go składałem. Już ostatnio przy wymianie karty graficznej, okazało się, że nowa karta jest za duża i musiałem wymontować ścianę boczną z kieszeni na dyski, i teraz dysk mam oparty lekko na kablu od karty, tak żeby nic się nie działo i żeby nie leżał na "ziemi" w obudowie. Nie jestem typem człowieka który podkręca podzespoły, głównie zależy mi na cichej pracy maszyny i wymianie tego starego badziewia które przy ostatniej zmianie pasty doprowadziło mnie do, bardzo lekko mówiąc, poirytowania przy zaczepianiu tymi plastikowymi zaczepami. Komputera używam też to gier, ale nigdy go nie podkręcam, używam tego co mi oferują podzespoły w standardzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fera 3 faktycznie może nie wejść. Spartan 3 Pro ma 135mm, więc powinien się zmieścić :).

 

Edit: Spartan 3 nie ma montażu pod LGA 1366, więc odpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ten Spartan jest dość cichym chłodzeniem? I wentylator powinien być zamontowany w stronę tego wentylatora na obudowie, czy z drugiej strony? I właśnie ten problem, że powinien się zmieścić. Co w przypadku kiedy jakoś wejdzie, ale będzie się stykał z obudową komputera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spartan odpada, bo nie ma montażu pod LGA 1366. Z alternatyw w okolicy 135mm masz Raijintek Aidos, Cooler Master TX3 EVO czy Arctic Freezer 13 - wszystkie mają montaż pod LGA 1366. Wentylator ma wiać w kierunku tyłu obudowy. Jeśli nie zamkniesz bocznego panelu to będzie problem - możesz wyciąć w nim dziurę na samo chłodzenie, tak żeby wystawało te kilka mm jeśli nie przeszkadza Ci wygląd. Ewentualnie wyklepać młotkiem przetłoczenie na te kilka mm. Jeśli będzie się stykał lekko z bokiem budy, to nie ma problemu. Mówimy jednak tylko o lekkim styku - jeśli będzie problem z zamknięciem boku, to nie rób nic na siłę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Który z tych 3 jest najlepszy jakościowo? Arctic freezer?

 

@EDIT

Ciekawe, jedni w tym freezerze piszą, że głośny a drudzy, że właśnie jest cichy. Zależy mi głównie na głośności chłodzenia, gdyż nie będę podkręcał procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Największym klockiem jest Freezer i będzie miał najwyższa wydajność. Co do głośności, to przy pomocy Speed Fana wyregulujesz sobie obroty wentylatora tak, żeby było cicho :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc zamówię Freezera i będę miał nadzieję, że się zmieści bez większych problemów. Dziękuję Ci bardzo za poświęcony czas i pomoc. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Kiedy premiera ? Kupię na pewno super gierka
    • https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2024-04-18/do-tusk-najblizsze-tygodnie-moga-rozstrzygnac-o-losach-wojny-w-ukrainie-sytuacja-jest-krytyczna/ https://www.money.pl/gospodarka/cudzoziemcy-w-policji-ruszyla-analiza-7018246868503488a.html Jak do policji przyjmą Białorusinów z wrogiego nam państwa pod butem Rosji to policjant będzie zatrzymywał policjanta ? Ukraina upada ? Przecież Rosja miała upaść w 3 dni ? To jak to z tym jest ?
    • https://rozrywka.dorzeczy.pl/show-biznes/575775/kubicka-wsciekla-na-lekarza-z-ukrainy-nie-mowil-po-polsku.html Ostatecznie Kubicka w zaawansowanej ciąży, sprowadziła swoją mamę do prywatnego warszawskiego szpitala, gdzie lekarze nie kryli zdumienia tym, że nie wykonano jej odpowiednich badań. Tam właśnie zamierza kontynuować leczenie. czyli standard , gdzie są zwolennicy publicznej "służby zdrowia" ? @kanon7  https://polin.pl/pl/aktualnosci/2016/07/05/prezydent-andrzej-duda-w-kielcach
    • allegro lepsze i drozsze ale wiesz czemu bo jak kupisz nawet od prywatnego to na 99% dostaniesz item, i to nie chodzi o to ze cie oszukaja, kupilem 3 plyty glowne, jeden odrzucił zakup bo juz nieaktualne, dwoch pozostalych nie zaakceptowalo i 24h x2 nie mialem srodkow, do tego musisz czekac te 24/7 bo nawet jak zwroca srodki to tracisz caly jeden dzien bo przeciez nie kupisz 5 roznych rzeczy bo potem tego nie zwrocisz  
    • Siemka, Mam takie pytanie, co w obecnej sytuacji bardziej opłaca się kupić, LG C3 42 czy AW2725DF   LG C3 obsługuje 4k i można go kupić już za 3600zl  AW2725DF obsługuje 1440p i jest droższy , kosztuje 4000zl.   Obecnie mam komputer który nie jest gotowy do grania w 4k, ale też trochę bez sensu płacić więcej za monitor który teoretycznie jest gorszy, bo obsługuje mniejsza rozdzielczość. A z tego co słyszałem LG C3 radzi sobie ze skalowaniem obrazu do 1440p bardzo dobrze. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...