Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

JKm.

Modyfikacja wtyczki zasilacza, pytanie typowo elektroniczne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na początku infografika by rozumieć całokształt późniejszego tekstu

 

img_20160528_201345o8zj8.jpgimg_20160528_201334cblzw.jpg

img_20160528_19481382x8n.jpgimg_20160528_2013558wa68.jpg

img_20160528_165249155sb03.jpg

 

Widzimy wyżej wejście żeńskie pod standardową wtyczkę 230V (proszę korygować, jeżeli popełniłem jakieś błędy w nazewnictwie)

Od którego idą 3 kable, plus, minus, uziemienie. W tym przypadku nie mamy włącznika więc oba z kabli idą prosto do płytki, masa do obudowy wyżej. Po drodze są jakieś dodatkowe elementy (?) które bodajże łączą się z masą/razem się łączą, nie jestem teraz tego pewien.

 

O co się rozchodzi.

Chciałbym przerobić tą dużą, zwykłą wtyczkę na coś w stylu

 

ks020rpn0l6pybg.jpghtb1ve0tgpxxxxaqxvxxqpqx0f.jpg

Wtedy te dwie odnogi przylutować do takiej żeńskiej złączki (kabel niebieski i brązowy) pomijając uziemienie (zasilacz pracował by po za obudową, a ten dalej byłby by w DREWNIANEJ obudowie, stąd nie wiem do czego miałbym podpiąć uziemienie)

 

Moje pytanie teraz brzmi.

 

Czy taki zabieg jest jako tako mało ryzykowny dla zasilacza oraz całej jednostki? Mówimy tutaj o bardzo mało prądożernym komputerze, bez podłączania jakichkolwiek FXów, Radeonów 290X, nie nie nie, wykluczamy coś takiego z miejsca.

Wypowiedział by się jakiś guru zasilaczy który może wyjaśnić temat? Czy te parę elementów zaraz po wejściu sprawi, że zasilacz będzie mniej sprawny (jakościowo) ale ostatecznie nie ma to wpływu, czy jest to jakaś integralna nierozłączna część każdego zasilacza?

 

Prosiłbym o uniknięcie pytań "Po co ci to", i skupienie się na głównym problemie.

Dziękuje za przelaną wiedzę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mało prądożernej jednostki OK.

 

Zedytowałem, bo troche głupot napisałem :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@JKm.

 

to co masz na fotkach (do mostka) to filtracja ac - standard to 2x X, 2x Y cewka i warystor - jeśli wywalisz to co masz przylutowane bezpośrednio za wtyczką, to będzie brakować tylko jednego kondensatora x - moim zdaniem nie powinno być problemu - są zasilacze z zerową filtracją i działają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mało prądożernej jednostki ok, ale nie radze próbować podłączyć tych kabli odwrotnie :E

Można prosić o dłuższe zdanie? Będzie różnica, jak ten kabel (w kształcie ósemki) podepnę na odwrót?

 

@JKm.

 

to co masz na fotkach (do mostka) to filtracja ac - standard to 2x X, 2x Y cewka i warystor - jeśli wywalisz to co masz przylutowane bezpośrednio za wtyczką, to będzie brakować tylko jednego kondensatora x - moim zdaniem nie powinno być problemu - są zasilacze z zerową filtracją i działają

A w teorii co może się stać bez tej filtracji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można prosić o dłuższe zdanie? Będzie różnica, jak ten kabel (w kształcie ósemki) podepnę na odwrót?

 

 

A w teorii co może się stać bez tej filtracji?

 

Przepraszam, mój błąd - pomyliło mi się z gniazdem + i - do wentylatora w komputerze ;) Nic się oczywiście nie stanie ;)

 

A co do filtracji, raczej nic się nie powinno stać, w praktyce również.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w teorii co może się stać bez tej filtracji?

bez tego filtra zakłócenia z zasilacza wracają do sieci - najłatwiej odczuć to przy najzwyklejszym radioodbiorniku (szumy i trzaski) - nic nie wybuchnie, jeśli tego się obawiasz - oczywiście ten filtr ułatwia też pracę dla samego zasilacza, ale jak pisałem - jeśli skasujesz te dwa kondensatory przy wtyczce, nic się nie stanie - to co zostaje na samym pcb w zupełności wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Wtedy te dwie odnogi przylutować do takiej żeńskiej złączki (kabel niebieski i brązowy) pomijając uziemienie (zasilacz pracował by po za obudową, a ten dalej byłby by w DREWNIANEJ obudowie, stąd nie wiem do czego miałbym podpiąć uziemienie)"

 

Nijak nic z tego nie rozumiem :E Wyjasnij co chcesz dokladnie zrobic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ten zasilacz miałby zasilać coś innego niż komputer? Jaki jest sens pozbawianie uziemienia urządzenia które tego wymaga?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Wtedy te dwie odnogi przylutować do takiej żeńskiej złączki (kabel niebieski i brązowy) pomijając uziemienie (zasilacz pracował by po za obudową, a ten dalej byłby by w DREWNIANEJ obudowie, stąd nie wiem do czego miałbym podpiąć uziemienie)"

 

Nijak nic z tego nie rozumiem :E Wyjasnij co chcesz dokladnie zrobic.

Z takiego spotykanego gniazda

 

mWw2tph37dYyg-YMuy1b8Vg.jpg

 

Zrobić takie

 

F4982883-01.jpg

 

Po co?

Gdyż tej wtyczki z zasilacza nie da się wyciągnąć, bez ucinania kabli/rozwalania wtyczki całkowicie.

A jak mam odciąć 2 przewody z płytki, i później je tylko wlutować do nowej wtyczki to już chociaż zamontuje mniejsze gniazdo.

 

Czy ten zasilacz miałby zasilać coś innego niż komputer? Jaki jest sens pozbawianie uziemienia urządzenia które tego wymaga?

 

Tak miałby zasilać komputer z podpisu.

Nie tyle co sens, ale po prostu w głowie kształtuje się wizja mini PC, a raczej obudowy. Buda miała by być wykonana w większości z drewna.

Teraz pytanie - do czego podpiąć uziemienie? Do płyty głównej? Obudowy SSD...?

 

Nic pewnego, ot po prostu zanim wprowadzę to w życie i zacznę grzebać, chciałbym zobaczyć jakie mniej więcej trudności były by do pokonania i czy jest sens się bawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To to sie z pierwszego postu dowiedzialem, ale dalej nie wiem czemu ma to sluzyc :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie zaznaczałeś, żeby nie pytać...ale też mnie to ciekawi - po co chcesz zamienić te gniazda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz będzie miał mniejszą sprawność. Nawet nie wiesz jakie zakłócenia są w sieci przemiennego napięcia, zdziwił byś się ale mało to czasem przypomina sinusoidę.

 

Ten układ pełni funkcje korygującą współczynnika mocy i to jest tzw pasywny tryb nie aktywny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten układ pełni funkcje korygującą współczynnika mocy i to jest tzw pasywny tryb nie aktywny.

pfc jest za mostkiem prostowniczym, a nie przed

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pfc jest za mostkiem prostowniczym, a nie przed

PFC jest przed a jak myślisz jak byś korygował cześć bierną pomyśl troche. W gdy masz stałe napięcie nic nie zrobisz masz jedno napięcie jedną moc i jeden prąd za przed się stosuje korektor w tym wypadku jest on tez filtrem.

 

Za prostownikiem masz stabilizator a potem już zależne od producenta co woli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to co jest do mostka prostowniczego, to filtrowanie napięcia i nic po za tym - sprawdź, skąd przepisujesz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to co jest do mostka prostowniczego, to filtrowanie napięcia i nic po za tym - sprawdź, skąd przepisujesz...

a co napisałem wyżej, filtr pełni funkcje korygującą, ale jest on pasywny. Jak to się wyrzuci z układu można uszkodzić prostownik jak i wzrasta składowa bierna. Warystor pełni funkcje w tym wypadku bezpiecznika dla prostownika gdy pójdzie przepięcie jak i dla cewek i kondensatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przed wszystkim zasilacz, który tu jest omawiany ma aktywne pfc i pełną filtrację ac (nawet więcej niż jest wymagane) i nie wiem co mają wnieść Twoje posty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skończcie pieprzyć. Autor nic nie przerabiaj, niech zasilacz ma uziemienie i masę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak ma w domu starą dwużyłową instalację, to mu ten trzeci przewód nic nie da - może dlatego chce to na podwójny przerobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak ma w domu starą dwużyłową instalację, to mu ten trzeci przewód nic nie da - może dlatego chce to na podwójny przerobić

w instalacjach dwużyłowych robi się zerowanie i tak samo masz uziemienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jak ma bolec z gniazdka wpięty do neutralnego, to tak - ale są takie, gdzie tego nie ma (nieststy) - a wtedy ten trzeci przewód na wtyczce jest bo jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...