Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

6pounder

Klimatyzator pokojowy, przenośny

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :) Czy znacie się na klimatyzatorach? Szukałem oczywiście w Googlu, ale artykuły, które znalazłem to pisany pod SEO chłam pokroju "wybierz to, czego potrzebujesz w takiej cenie jak potrzebujesz, bo ja ci nie doradzę, jestem tylko redaktorzyną".

 

Chciałbym kupić coś, co spełni rolę chłodzącą (nie dmuchającą, nie proponujcie mi wiatraka :P ) w pokoju 12 metrowym oraz drugim pokoju 16 metrowym. Oczywiście można otworzyć drzwi, ale póki współlokatorzy się nie dołożą, liczę tylko taki metraż :D Mieszkanie nie jest moje, dlatego nie ma mowy o żadnym montażu sprzętu na stałe. Musi to być klima przenośna. Nie koniecznie mrożąca powietrze do zera stopni, ale fajnie, gdyby dało się zejść do 25 lub nawet 20 stopni. Tak, żeby siedząc w t-shircie nie lało się z człowieka jak ze świni.

 

W jakich cenach warto szukać? Jaki sprzęt będzie w porządku do takich zastosowań?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jimasek

Pamiętaj że trzeba odprowadzić ciepło na zewnątrz z takiego klimatyzatora aby miało to jakiś sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Johny, ze względu na miłe sercu zdjęcie, które masz w stopce odpisuję po bratersku - niestety tak, jeśli było coś podobnego proszę o link lub podpowiedź co kupić :) Mój patriotyczny zad nie znosi 32 stopni w pokoju od wschodu, szczególnie z rana przed pracą :)

 

 

jimasek - no właśnie, czy w takim wypadku klima chłodząca wodą z lodem ma sens w ogóle? Czytałem, że to niby praktyczne w maleńkich pokojach, ale czy naprawdę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość jimasek

jimasek - no właśnie, czy w takim wypadku klima chłodząca wodą z lodem ma sens w ogóle?

Nie stosowałem więc trudno mi się odnieść do tego. Montując klimatyzatory przenośne zawsze trzeba odprowadzić ciepło (najczęściej rura spiro) wkładana do wentylacji wyciągowej,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszt: bierzesz moc klimatyzatora * ilość godzin dziennie * cena za kWh

Klima na pomieszczenie o powierzchni 30m2 wyciąga koło 1-2kW na godzinę.

 

I teraz, powietrze jest wciągane jedną stroną i wydmuchiwane drugą. Jeśli nie chcesz zaczadzenia ani innych nieprzyjemności, to musisz zapewnić napływ powietrza do mieszkania. No chyba, że rurę wystawisz za uchylone okno i będziesz tym samym napuszczać gorące powietrze z ulicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd zaczadzenie, jeśli mówimy o chłodzeniu poprzez odparowywanie i przepuszczanie przez zimną wodę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stąd, że wyrzucone gorące powietrze musi być czymś uzupełnione; nawet jeśli źródłem będzie kominek, piecyk gazowy itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że będziesz musiał mieć okno uchylone przez które wyjdzie rura od klimy z ciepłym powietrzem i ile chcesz wydać tak w ogóle? Pamiętaj że jeszcze będziesz wydawać co najmniej kilkanaście zł dziennie na prąd do niej. Duże klimatyzatory wolnostojące na najmniejszej mocy pobierają min. 1,5 KWH bo przy drugim pomieszczeniu co podałeś czyli aż 16m2 to trzeba taką co min. 1500zł kosztuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ posiadam to się wypowiem:

1) Rura może być wystawiona przez lekko otwarte okno ale chłodzenie jest gorsze ni ż wtedy kiedy jest dedykowany otwór. Ale może być.

2) Kilkanaście złotych dziennie ? - kolega chyba nie wie o czym pisze. Znacznie mniej. Zależy od czasu włączenia. Przeważnie działa tylko w czasie największych upałów. Poza tym nie działa non stop. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury wyłącza się i czeka. Zależy od histerezy.

3) Jest hałas. To nie są ciche urządzenia.

4) za tysiąc zł jedno pomieszczenie. Wypadałoby, żeby w każdym pomieszczeniu był osobny klimatyzator bo na jednym do drugiego pokoju przez np. drzwi tak średnio będzie się dostawał chłód.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

jimasek - no właśnie, czy w takim wypadku klima chłodząca wodą z lodem ma sens w ogóle? Czytałem, że to niby praktyczne w maleńkich pokojach, ale czy naprawdę?

 

To nie jest klimatyzacja, to po pierwsze, koszty tego beda praktycznie takie jak wentylatora.

 

Klima musi miec podpiety waz przez ktory jest odprowadzone gorace powietrze z jednostki, gdyz jako ze ilosc gorace powietrza zawsze bedzie wyzsza niz tego zimnego, wiec jesli nie podlaczyc do de facto temperatura bedzie rosla (klima musialaby miec wydajnosc cieplna > 100%).

 

Przenosne klimy nie sta tak bardzo przenosne, bo po pierwsze musi miec odpowiednia moc, aby schlodzic dany metraz, po drugie wlasnie rura, ktora przyczepia sie do specjalnej zaslepki na okno (tak zeby tylko rura miala otwor, a reszta byla zaslepiona, aby cieple powietrze z zewnatrz nie ocieplalo pokoju).

 

 

Koszt to musisz policzyc, zalezy od mocy, sprawnosci, powierzchni i ogolnej izolacji cieplnej budynku, naslonecznienia i oczywiscie ustawionej temperatury. Sam nie mieszkam w Polsce, wiec nawet gdybym kiedys chcial sprawdzic to i tak Ci sie nie przyda bo tu mamy "troche" inne stawki za prad ;)

 

Glosnosc zalezy od jakosci jednostki, watpie bys chcial wydac duzo, wiec musisz sie liczyc ze bedzie halasowac, ale nie powinno byc duzo glosniej niz duzy wentylator na maxa (glosny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy ciepła mają monopol na termin "klimatyzacja"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy ciepła mają monopol na termin "klimatyzacja"?

Naa slowo klimatyzator tak. Jest dosc dobrze okreslona definicja czym jest klimatyzator,potocznie zwany klimatyzacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale takie "przenośne" klimatyzatory to pic na wodę fotomontaż. Jasne, że małe pomieszczenie pewnie się ochłodzi, ale ja ze swojego doświadczenia nie polecam takiego urządzenia. Po dwóch tygodniach oddałem go do sklepu i skończyłem z klimatyzacją na stałe. Wypuszczanie rury z gorącym powietrzem przez uchylone okno, przez które równocześnie napływa gorące powietrze jest po prostu głupim pomysłem, który nie ma sensu. O wiele lepszym rozwiązaniem jest stara, studencka metoda z naklejeniem folii aluminiowej na okno tak, żeby zatrzymywała promienie słoneczne. Naprawdę rezultaty z takiego czegoś są czasem aż zaskakująco pozytywne i nie ma się z czego śmiać. Kiedyś na studiach ze znajomymi tak zrobiliśmy i temperatura spadła o 8stopni (!) co w połączeniu z wentylatorami umożliwiło normalne życie w mieszkaniu. Gorzej z estetyką :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypuszczanie rury z gorącym powietrzem przez uchylone okno, przez które równocześnie napływa gorące powietrze jest po prostu głupim pomysłem, który nie ma sensu.

 

A tego się nie robi przez specjalną nakładkę uszczelniającą na okno? Kiedyś się zastanawiałem nad zakupem to widziałem takie naklejane w zestawach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie są takie nakładki. Ja z takiej nie skorzystałem i wydaje mi się, że diametralnie by to nie zmieniło sytuacji z racji, że taki maszynki nie są zazwyczaj zbyt "mocne" i mogą się sprawdzić w lekkim ochłodzeniu, ale najzwyczajniej w świecie nie zastąpią zwykłej klimatyzacji. Generalnie moim zdaniem podstawą w upałach jest zabezpieczenie okien przed promieniami. Aktualnie mam w oknach specjalne rolety, które działają na zasadzie folii aluminiowej o której pisałem z tym, że oczywiście są estetyczne i do tego przepuszczają światło do środka, wiec w pokoju w dalszym ciągu jest jasno :)

Bez takich rolet klimatyzacja, którą mam na stałe wątpię, żeby była w stanie ochłodzić wszystko tak jak to robi teraz, a już na pewno musiałaby na to zużyć o wiele więcej mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie są takie nakładki. Ja z takiej nie skorzystałem i wydaje mi się, że diametralnie by to nie zmieniło sytuacji z racji, że taki maszynki nie są zazwyczaj zbyt "mocne" i mogą się sprawdzić w lekkim ochłodzeniu, ale najzwyczajniej w świecie nie zastąpią zwykłej klimatyzacji. Generalnie moim zdaniem podstawą w upałach jest zabezpieczenie okien przed promieniami. Aktualnie mam w oknach specjalne rolety, które działają na zasadzie folii aluminiowej o której pisałem z tym, że oczywiście są estetyczne i do tego przepuszczają światło do środka, wiec w pokoju w dalszym ciągu jest jasno :)

Bez takich rolet klimatyzacja, którą mam na stałe wątpię, żeby była w stanie ochłodzić wszystko tak jak to robi teraz, a już na pewno musiałaby na to zużyć o wiele więcej mocy.

 

 

Mylisz się. Te monoblokowe klimatyzatory działają na takiej samej zasadzie jak "normalne". Też mają sprężarkę w sobie. Wydajnościowo też można dostać dobrą sztukę. Problemem jedynie jest głośność pracy, klockowatość i konieczność wywalenia rury przez okno. Dobry klimatyzator schłodzi nieźle, niestety nie będzie komfortu ciszy itp.

 

Split ma komfort użytkowania bo sprężarka i skraplacz jest w jednostce zewnętrznej, więc hałas i powietrze omywające skraplacz jest na dworze. Jedynie co łączy jednostki to para rurek miedzianych najczęściej i kabel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gorzej z estetyką :E

 

Tak i siedzisz jak w norze. :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tego się nie robi przez specjalną nakładkę uszczelniającą na okno? Kiedyś się zastanawiałem nad zakupem to widziałem takie naklejane w zestawach.

Jak jest nakładka, to najczęściej jest pod amerykańskie okna.

 

Zawsze można samemu zrobić taką nakładkę. Potrzebne są:

1. płyta komorowa

2. nóż do tapet [wiertarka]

3. rozpórki do dociśnięcia płyty do uszczelek

 

Płytę docinamy na wysokość i szerokość okna. Zaznaczamy markerem miejsce, przez które ma wychodzić rura (lub rury, jeśli nie chcemy wciągać powietrza z reszty mieszkania). Jeśli w zestawie z klimą są gniazda do zaczepiania rur, tym lepiej. Zaznaczamy wtedy miejsce pod gniazdo i wycinamy nożem (ew. wiertarką dziurkujemy dla ułatwienia). Wstawiamy płytę w ramę, dociskamy przygotowanymi wcześniej rozporami, podpinamy rurę (rury) i odpalamy klimę. I, jak już wcześniej wspominałem, przy tylko jednej rurze koniecznie trzeba zadbać o napływ powietrza z innego miejsca niż komin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...