Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

bezimienny

Monitor dla programisty 27" ~1500 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Przymierzam się do kupna monitora i w związku z tym chciałbym się was poradzić. Monitor ma być przede wszystkim do pracy (programista) jako drugi monitor (podłączany do lapka) ale też do zastosowań ogólnych w domu. Spędzam przed kompem sporo czasu więc ważne, żeby był jak najbardziej przyjazny dla oczu i pozwalał na komfortową pracę przez dłuższy czas. W gry raczej nie będę na nim często grał. Film od czasu do czasu może oglądnę ale też nie jakoś mega często bo zazwyczaj oglądam na TV. Odległość od monitora ok. 50-80 cm.

 

To co istotne, pomijając kwestie oczywiste jak jasność, kontrast itd.:

- Matryca matowa, dobre kolory

- Skłaniam się ku IPS bo chyba lepsze kolory ale może jest jakaś lepsza opcja

- Komfort pracy bardzo ważny! W miarę możliwości, żeby nie męczył wzroku, zwłaszcza przy długotrwałej pracy z tekstem.

- Duża powierzchnia robocza się przyda (dlatego myślę nad rozdzielczością 2k)

- Spore możliwości regulacji mile widziane, pivot też na plus ale nie konieczny

- HDMI (ale to chyba standard), dodatkowe interfejsy I/O na plus

 

Co do wielkości:

Celuję w 27" ale jeśli byłaby jakaś opcja nieco mniejsza ale za to o wiele lepsza to też mogę rozważyć.

 

Rozdzielczość:

Tutaj mam trochę dylemat. Przy 27" spotkałem się z opiniami, że FHD to trochę mało? Dlatego skłaniam się ku 2560x1440. Tylko czy przy takiej rodzielczości wielkość czcionek nie będzie zbyt mała? Widziałem przez chwilę monitor 27" z taką rozdzielczością i pierwsze wrażenie było "wtf? czemu tekst w pasku adresu jest taki mały?" :D Pytanie czy na dłuższą metę nie jest to męczące?

 

Budżet:

Myślę, że ok. 1500 zł. Czy dostanę coś sensownego w tej kwocie?

 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Mile widziane też rady programistów lub osób pracujących dużo z tekstem.

 

Zastanawiałem się nad Benq GW2765HT chociaż coś widzę, że teraz może być trudno dostępny już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak siedzisz dlugo nad kodem, to dla wlasnego dobra wez sobie FHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem do pracy w CAD/CAM , okazyjnej edycji zdjęć w Photoshopie i grania w wolnych chwilach Benq BL3200PT. Dla mnie QHD czyli 2560X1440 w ekranie 27 to za dużo. Plamka jest za mała. Strasznie męczy wzrok. Testowałem w domu Dell U2715H i musiałem siedzieć nosem w ekranie.

W 32 calach rozdzielczość QHD jest idealna. Gęstość pikseli jak 24 cale FHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Optymalne ppi do wielogodzinnej pracy z tekstem to 95-100, natomiast jest to ciężko połączyć z dużą powierzchnią roboczą. Przy 27" i 2560x1440 musiałbyś pracować zapewne z jakimś skalowanie (powiększaniem do 110-120%). Może warto zastanowić się nad 29" 21:9 2560x1080 (ppi=94), z tym że tu trzeba by tak ok. 2000zł na coś nieco lepszego. Masz i powierzchnię roboczą, i odpowiednie ppi.

Druga opcja to dwa monitory 24".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli może być mniejszy monitor i lepszy oraz faktycznie qhd jest dla autora zbyt wielkie to eizo ev2455 jest dobrą opcją, no ale sam monitor nie należy do najtańszych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej dwa trochę tańsze i mniejsze? Jakieś 2x24 cale na VA FHD lub WUXGA (tu będzie trudniej w tej cenie). Na moje dużo praktyczniejsze niż jeden monitor.

Nie wiem jakiego masz laptopa, ale do pracy moim zdaniem dużo przyjaźniej mieć dwa ekrany i to dwa o takiej samej matrycy (chyba, że są naprawdę dobrze skalibrowane to wtedy powinny świecić podobnie).

 

Ja przykładowo pracuję na dwóch budżetowych Dellach P2414H, próbowałem dodać jeszcze ekran lapka, żeby powiększyć przestrzeń roboczą, ale różne plamki i trochę inne kolory tylko dodatkowo irytują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie 27 cali to idealna wielkość monitora z rozdzielczością 2560x1440. Komputera używam właśnie m. in. do programowania i musze powiedzieć, że fHD jest już dla mnie trochę za ciasne. Korzystam z Della U2713HM i jestem bardzo zadowolony, z nowych modeli celowałbym w U2715H.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to widzę, że opinie podzielone :) Kusi mnie ta powierzchnia robocza przy QHD ale tak jak mówicie, obawiam się trochę tej wielkości plamki na dłuższą metę przy pracy z kodem/tekstem. Z drugiej strony, praktycznie w każdym edytorze można powiększyć rozmiar czcionki więc może nie do końca jest to taki problem.

 

Dwa monitory niby fajna opcja, tyle, że to już zajmuje sporo więcej miejsca na biurku.

 

32" to już kolos ale nad 29" mógłbym pomyśleć. Lub ew. kupię po prostu dobry monitor FHD ok. 24-25". Co jest wartego uwagi w tych rozmiarach? Chyba będę się musiał wybrać jeszcze do sklepu i poprzyglądać jak to jest z tą plamką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

32" to już kolos ale nad 29" mógłbym pomyśleć. Lub ew. kupię po prostu dobry monitor FHD ok. 24-25". Co jest wartego uwagi w tych rozmiarach? Chyba będę się musiał wybrać jeszcze do sklepu i poprzyglądać jak to jest z tą plamką.

Z 24-25 i przy twoich zastosowaniach, to nie tradycyjne 16:9, lecz 16:10. Tak jak proponował hopes - Eizo ev2455.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam jeszcze temat. Byłem w MM żeby oglądnąć jakiś monitor z rozdzielczością 2k (mieli aż cały jeden na sklepie i to jeszcze za 3,6k...). Chyba jednak się skuszę na taką rozdzielczość. Mała czcionka może i występuje ale w zasadzie tylko w elementach interfejsu itd. natomiast przeglądanie stron czy nawet praca w edytorze nie powinna być problemem, bo zawsze można ustawić rozmiar tekstu.

 

Tak czy inaczej zastanawiałem się nawet czy nie dołożyć do Dell U2715H - ma bardzo dobre możliwości regulacji z tego co widzę. Ale czytałem opinie, że te modele mają problemy z równomiernym podświetlaniem.

 

Zainteresował mnie też bardzo AOC Q2775PQU. Niższa cena, a też ma świetną regulację ustawienia. Do tego bardzo duża różnorodność złącz, 1.07 mld kolorów, niski pobór mocy. Nie mogę za bardzo znaleźć jakiś porządnych testów dla niego, bo to chyba dość nowy model.

 

Pod uwagę biorę jeszcze: Acer B276HULAYMIIDPRZ i BenQ GW2765HT.

 

Co myślicie na temat tych 4 opcji? Szczególnie interesuje mnie opinia na temat tego AOC i Acera, czy ktoś może posiada któryś z tych modeli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie polecam jednak 27 cali w 1440p. Ten Dell jest bardzo fajny, powinno wszystko być ok. W razie czego akurat ta firma ma bardzo dobrą gwarancję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1440p jest fajne, ale jednak 2 monitory do kodzenia to dwa monitory. Jeszcze pivot do dokumentacji/googlowania i jest miód malina

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa monitory są bardzo wygodne do programowania, ale jeden 27 calowy nie wyklucza rozwinięcia zestawu o coś dodatkowego, a zakupienie dwóch 24 blokuje właściwie jakikolwiek dalszy ruch.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak. Ja mam średnie biurko i 27 cali na min + fractala XL :E Na pusto mieściło się na styk 27"+21,5". Ich różnica wielkości dyskredytowała plusy jakie szły z ich użytkowania. Dość dużo zmienia osadzenie obu ekranów na równej wysokości a co dopiero taka różnica wielkości :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wydaje mi się, że na 2 monitory nie bardzo mi starczy miejsca, zwłaszcza, że do tego dochodzi jeszcze laptop. A przy takim rozwiązaniu jest potrzebny jakiś rozdzielacz hdmi czy coś w tym stylu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl może o ultrawide 3440x1440. To więcej przestrzeni roboczej niż 2xFHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak tylko na 3440x1440 trzeba mieć ok 3k, a to już chyba trochę ponad budżet, a i to blokuje dalszą rozbudowę o kolejny monitor, bo jakoś nie wyobrażam sobie jeszcze jednego monitora obok takiego kolosa, ja bym brał 27" 1440p zwłaszcza, że to będzie jako 2 monitor do laptopa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Co to za pierdoły, absolutnie nie mam problemów z każdą grą, przykleiliście mi tutaj taką łatkę i tyle w tym temacie. Pierwsze z brzegu - Battlefield 2042, Hogwarts Legacy, Ghostwire Tokyo, Resident Evil 4 Remake, Metro Exodus EE, Mafia 1 Remake, Lies of P, Assassin's Creed Mirage, Star Wars Jedi Survivor to tylko niektóre z gier jakie ostatnimi czasy ograłem i nie miałem z nimi problemów. Wziąłem się kilka dni temu za Assassin's Creed Unity i tam również zero problemów ale pamiętam, że kiedyś jak ogrywałem pierwszy raz po wszystkich poprawkach też nie miałem tam kłopotów. Tak wspomnę nawet oplute serdecznie za premierowy stan techniczny The Last Of Us ukończyłem niedawno ponownie bez żadnych problemów jak spięli dupy i połatali, dzięki optymalizacjom VRAM można było wreszcie podbić detale na ultra mając kartę 8GB.
    • To nie roSSja, gdzie na froncie zostaje się albo do zwycięstwa albo do śmierci. Ukraina rotuje żołnierzy - po spędzeniu x czasu  na froncie odsyłają, jak w cywilizowanym świecie, do domu - wiec oprócz strat bojowych potrzeba żołnierzy na wymianę, tych, którzy już są "zmęczeni". Więcej debilnych emotek wrzucaj - to podkreśla inteligencję autora.
    • Za to również jest odpowiedzialny Obajtek, który to zrobił za przyzwoleniem kolegów z PiS-u z Morawieckim na czele. A teraz można czytać, że ludzie są Obajtkowi wdzięczni, bo płacili godne ceny za paliwa . Takie słowa z ust PiS-iorów, to trzeba mieć tupet, żeby takie coś gadać. Nie tylko Konfederaci z łatwością łykają ruską propagandę, ale również to łykają bardzo łatwo wyborcy PiS-u. Do Konfy ten gość ma wiele punktów wspólnych, ale tak naprawdę jemu najbliżej jest do PiS-u rzecz jasna. 
    • 16 tysięcy i myśliwce.    
    • To jak Vram potrafi wpływać na żywotność karty doskonale widać po tym materiale i teście w HFW 1080TI - 7 letnia karta i można grać bo dzięki temu że ma 11GB Vram i szerszą szynę  przy okazji no i nie korzysta z mesh shaders więc nie ma jak w Alan WakeII że już sobie nie pogramy bo karta nie obsługuje
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...