Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

MattL9

Radeon R9 270 uszkodzona grafika, a może wina płyty?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów!

 

Temat może wydawać się dziwny, dlatego też opiszę po kolei w czym jest problem. Problem pojawił się około miesiąc Temu (przed majowym weekendem, postanowiłem zrobić format po 2 latach mojego Komputera). I od Tego momentu zaczął się dziać cyrk. Otóż w każdej grze (niezależnie czy to gra nowsza, czy starsza) dalsze obiekty są.. rozmazane, ale im bliżej Tego obiektu - Tym bardziej się poprawia. Czasem można zaobserwować efekt "śnieżenia" (dziwnych kropeczek, albo to z moimi oczami już coś nie tak, sic!). Obiekty w samym "środku" ekranu są Takie jakie powinny być, natomiast na dalszym horyzoncie już one.. dziwne "teksturują", czy też występuje jakby problem z odświeżaniem / renderowaniem się ich, robi się taka "breja, mazia" jakby to ująć. W innych grach występuje także.. dziwny efekt "cienia" pod napisem. Mniej więcej to wygląda tak, iż przechodząc do danej krainy (przykład, World of WarCraft) - wyświetlana jest jej nazwa, pod nazwą krainy występuje Taki "chamski" cień, który jest widoczny, a w niektórych grach jest on przesunięty lekko w prawo o kilka milimetrów. Litery niekiedy potrafią być zniekształcone (przykładowo litera A, boki jej są "zygzakowate", zamiast proste). Widoczne i.. miejscami denerwujące, aczkolwiek staram się na to nie zwracać jakoś.. ale jednak. Dorzucę do Tego jeszcze fakt, iż obiekty / czy też różnego rodzaju rzeczy w grach zamiast przechodzić płynnie - one Tak jakby.. "klatkują", punkt jakiś zamiast być płynny, to zniekształca się nazwa punktu (np. w World of Warships, jak są punkty przejęcia..) i przeskakują tak dziwnie, zamiast iść płynnie. (Wiem że to brzmi dziwnie wszystko to co piszę, ciężko opisać jednak jest.. to coś).

 

Parametry mego PC;

Płyta główna - A88XM-E35

Procesor - AMD A8 APU 6600k with 8570 graphic

Karta graficzna - MSI Radeon R9 270 2GB OC

Pamięć - x2 4GB CL 11 1600mhz Crucial

Zasilacz - CHIEFTEC GPS-500A8

Monitor - Samsung S22D390H

System - Windows 7 z service pack 1.

 

Rzecz jasna próbowałem sam rozwiązać Ten problem. Jako iż posiadam zintegrowaną kartę graficzną, postanowiłem ją aktywować (formalnie zintegrowana jest wyłączona w BIOS'ie ze względu na R9 którego mam), niestety problem jest nadal Ten sam.. nawet na zintegrowanej. Wymieniłem kabel HDMI, testowałem nawet VGA i DVI z przejsciem do HDMI - bezskutecznie, problem nadal istnieje. Nawet podłączałem komputer u znajomego pod jego monitorem, bezskutecznie - jest to samo. Na innym monitorze zresztą to samo występuje. ClearType także był konfigurowany, głębia kolorów etc.. wszystko co mogłem sam wymyśleć.

 

Aczkolwiek jest jeszcze jedna sprawa, chodzi o mojego Radeona. 2 miesiące Temu czyściłem komputer, a niestety nie miałem sprężonego powietrza - tak więc posłużyłem się odkurzaczem. Wyjęłem grafikę, przedmuchałem ją - i niestety za blisko przystawiłem rurę od odkurzacza do wiatraków. I efekt był Taki iż jedno skrzydełko od wiatraka się ułamało. Moja wina, i do Tego się przyznaję. Następnego dnia poszedłem do sklepu, i zarazem serwisu (tam gdzie kupywałem swój PC), i spytałem się o wymianę chłodzenia, nawet byłem skłonny zapłacić za nowe chłodzenie (mimo wysokiej ceny podobnego chłodzenia jakie są w R9), jednak pan serwisant zaproponował mi sklejenie łopatki Tej. Była ułamana na "szczęście" w Takim miejscu, iż bez problemu dało się skleić. Pan serwisant na moich oczach odkręcił ramę z wiatrakami, odchylił i przystąpił do działania, efekt wyszedł fajny.. nie było większego problemu ze sklejeniem jednak. Jednak gdy wszystko skręcił, postanowił przedmuchać to wszystko sprężonym powietrzem, jednak zamiat powietrza polała się woda z Tego, od razu zapytałem go czy to nie uszkodzi mojej karty (jestem laikiem w Tych sprawach, ale jakiekolwiek rzeczy z komputera w kontakcie z wodą?), bo jednak to nie wyglądało za dobrze, to co ujrzałem. Uspokoił mnie jednak mówiac "iż nic się nie stanie", po czym włożył kartę do komputera i.. włączył go, na przynajmniej 2 minuty by zobaczyć czy wystepują drgania, czy obraz jest w porządku. Wszystko wygladało pięknie, bez problemów.. kartę jednak zostawiłem na cały dzień poza komputerem, i nastepnego dnia włożyłem. I wszystko było ok jakoś.

 

Teraz więc mam dwa pytania. Czy wina Tego obrazu może być powodowana przez płytę główną? Czy może jednak mój Radeon, po "zabiegu w serwisie" nagle zaczyna już odchodzić na tamten świat? Dodam tylko, iż sterowniki do grafiki zarówno nowe (Crimson AMD) jak i starsze Catalyst testowałem, i efekt był Ten sam (jednak z przewagą dla starych Catalystm, które działają jakoś płynniej.. jak i same gry). Chipset do płyty głównej zainstalowany, wszelkie sterowniki do Tego także. Monitor, także - mimo iż wielkiej różnicy to nie daje. Czy może to też być wina systemu? Zła instalacja, porysowana płyta?

PS; Na grafice, pod spodem pojawiły się dziwne.. białe osady, na samej karcie na górze jakieś plamki.. tylko czemu na zintegrowanej jest podobnie?

 

Czekam na odpowiedzi, głównie na Te dwa pytania które zadałem. Ale także na sugestię różne. I przepraszam za bujną pisownię, ale starałem się przedstawić mój problem jak mogłem. :)

Pozdrawiam, Mateusz.

 

PS. Wrzucam dwa screeny

http://ifotos.pl/z/sasnara/<--- szachownica mapy taktycznej.. no cóz, zamiast prostych linii, mam Takie dziwne łamania się.

http://ifotos.pl/z/sasnarq/<--- po lewej stronie, zobaczcie w oddali ocean.. a zobaczcie przy moim okręcie. Tak samo jak okręty przyjacielskie, które nie posiadają Takiej "ostrości" w oddali. A także punkt A który lekko się "przesunął".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po fotkach ja nie widzę problemu :hmm:

 

Co do niby tej wody ze sprężonego powietrza to niema związku ona wyparowała po kilku chwilach. To sprężony gaz. W postaci jeszcze skroplonej wydostaje się jeśli trzymasz puszkę pod nieodpowiednim kątem (lub do góry dnem). Jest bardzo łatwopalny (większość), więc odradzam eksperymentów w pobliżu kuchni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. może będę musiał zrobić kilka innych ujęć z pozostałych gier, by wskazać dokładniej o co mi chodzi, tylko pytanie czy na fotce nr. 1 nie widzicie.. krzywiących się lini na mapie taktycznej? U mnie to występuje. Może to tylko u mnie. Tak czy siak kieruję w/w pytanie, czy płyta główna lub system może mieć wpływ na jakość obrazu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chyba że masz grafikę z wyjściami obrazu na taśmie jak to było w ubogich modelach z przed kilku lat (DVI na laminacie VGA na taśmie)

 

50655_0_f.jpg

 

A tego na pewno nie masz. Jeśli już masz problem to może to być wina sterowników grafiki lub samego połączenia do monitora skoro na obu grafikach masz takie kwiatki.

 

Odpal inna grę i zobacz czy coś się zmieniło WOW często ma aktualizacje może ona ma wpływ na jakość obrazu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, Takiej akurat nie posiadam, a pamiętam je dobrze. Tak czy siak, jakiekolwiek sterowniki bym nie instalował (Crimson czy stare Catalysty) to problem jest nadal Ten sam. Tak jakby winą Tego że tak się dzieje jest.. odświeżanie, gdyż niektóre elementy w grach się po prostu załamują nie raz, czy zniekształcają. I to nie jest domeną jednej gry niestety. A wszystko zaczęło występować po formacie, dlatego się zastanawiam czy aby moja płytka z systemem nie jest uszkodzona po kilku latach użytkowania. Kabel kupiłem nowy w ten Weekend, a problem niestety pozostał.

 

Nie wiem, czy Ten screen wam pokaże o co mi chodzi - http://ifotos.pl/z/sasqexn/ - czy może to tylko u mnie występuje. A chodzi mi o cień który ucieka w prawi, czy nawet pod napis nazwy misji, zauważacie to, czy tylko ja mam Takie.. zwidy na swoim PC?

 

PS. Przed wyjściem do pracy jeszcze przypomniała mi się jedna rzecz, otóż po instalacji wszystkich sterowników - i wejściu w przeglądarkę, i "scrollowaniu" stron, na samym środku pojawiały mi się dziwne "zakrzywienia" czy też zniekształcenia w trakcie przewijania obrazu. O dziwo, wybranie którejś z kompozycji Windowsa "Aero" mi pomogło zniwelować Ten problem.. aha, i jeszcze miałem obecnie włączone głośniki i dzwięk "wejścia" do systemu zaczął w połowie się.. "rwać", czy też po prostu przycinać tak bardzo że to brzmiało jak niedostrojona gitara.. czyżby ewidentna wina systemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotka jak dla mnie jest ok zaznacz obszar na zdjęciu gdzie tego szukać. Zniekształcenie na ww co piszesz to brak synchronizacji pionowej dlatego było poszarpane normalne zjawisko.

 

P)S uszkodzona płyta windows to problem z instalowaniem systemu błąd CRC a nie problem jaki opisujesz.

 

Zacięcie dźwięku przy uruchamianiu komputer wtedy jest bardzo obciążony szczególności cpu i hdd czasami się zdarza każdemu jak będzie to za każdym razem to trzeba poszukać przyczyny i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://ifotos.pl/z/saapaxe/ <--- czerwona kreseczka, cień "uciekający" z nazwy misji, chyba że to tylko na prawdę u mnie występuje..

 

Tak pytam z Tym systemem, gdyż po ponownej instalacji systemu coś Takiego występuje.. najgorsze jest to, iż sprawdzałem monitor, podłączając u znajomego, grafikę tak jak pisałem - także, a kabel wymieniłem.. Temu moje podejrzenia padają albo na system, lub.. płytę główną. Co może wydawać się śmieszne, ale to mi wpada do głowy obecnie. I to co napisałeś, tak.. to wygląda tak, jakby traciło synchronizację, czy też "odświeżanie" jest.. coś dziwnego się z nim dzieje, nie mam Takiej ostrości tekstur / dalszych obiektów które nie są skoncentrowane blisko.. instalowałem system ponownie 2 razy ostatnio, myśląc iż może coś z systemem jest nie tak. Jakieś inne sugestie co może wpłynąć na jakość obrazu?

 

Miejscami myślę wręcz o wymianie środka, czyt. płyta, procesor.. grafika raczej jest sprawna, skoro Ta "woda" ze sprężonego powietrza nie jest niebezpieczna. Tylko czy to mi rozwiąże właśnie problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedynie co może być to sterownik ekranu, update gry

 

Ja na fotkach nie widzę nic niepokojącego obraz jest tak jak ma być zero przekłamań artefaktów. Skoro monitor jest sprawny

 

Jak to cień uciekający co on biega ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie ucieka, jeszcze ^^

 

Chodzi mi na Tym screenie o to, iż jak jest nazwa misji.. to na końcówce zdania, jest małe odbicie "z boku" ostatniej litery, po prostu leży cień Tejże litery. Czy Tylko mi to wystepuje, a może jestem za blisko monitora.. już głupieję szczerze mówiąc. Obraz na pewno nie jest Taki sam jednak jak był przed formatem.. dziwne. Wygląda to na problemy z renderowaniem / odświeżaniem.. ugh. Popatrzę jeszcze sam, chyba że ktoś z was ma jakieś pomysły. Ponowię pytanię, czy płyta główna może mieć jakieś.. "ale" do wyświetlania obrazu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, zrobię tak jak napisałeś. Wyniki prześlę jak zrobię test.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno się tak robić screenów bo to jest "screen" obrazu wygenerowanego przez kartę. Pomijasz wtedy ewentualne przekłamania wproawdzane przez monitor i inne czynniki. Być może dlatego my tego nie widzimy a ty tak. Jak już to telefon komórkowy lub zwykły aparat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.3dmark.com/3dm11/11289258 <--- 3d Mark 11 test

 

Powiem szczerze że nie było źle, tylko zasadnicze pytanie.. czy w 3D Marku normalne jest to, iż obraz tak jakby "śnieży"? Czy to raczej wina u mnie?

 

Hmm, czyli coś Takiego z Tym screenem, dobrze - postaram się zrobić jakoś zdjęcie Tego co chcę przekazać.

 

http://ifotos.pl/z/saahwqs/ Przepraszam za jakość zdjęć..

http://ifotos.pl/z/saahspp/ Chodzi mi o "cienie" w nazwach misji, czy też przy wczytywaniu zapisanej wcześniej gry

 

Też zauważyłem sytuację gdy ustawiłem własną tapetę.. system trochę ześwirował, a mówiąc w skrócie - zaczął dziwnie obraz wyświetlać po "scrollowaniu" strony w przeglądarce, a po powrocie do standardowych kompozycji Aero.. problem ustąpił. Coś mi się bardziej wydaję że coś system mi szwankuje. Główkuję, zamyślam się, i zastanawiam się czy nie lepiej by było sprawić inny system do sprawdzenia..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć starszy sterownik grafiki i zobacz efekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ugh, dobrze - będę kombinować sam coś z systemem, jeśli to nie pomoże to będę coś kombinować w środku komputera, zobaczymy co uda mi się wykminić - Dziękuję za wszelką pomoc, a także za Twój poświęcony czas rolandwally83. Temat do zamknięcia. Trzymajcie kciuki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Kiedy premiera ? Kupię na pewno super gierka
    • https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2024-04-18/do-tusk-najblizsze-tygodnie-moga-rozstrzygnac-o-losach-wojny-w-ukrainie-sytuacja-jest-krytyczna/ https://www.money.pl/gospodarka/cudzoziemcy-w-policji-ruszyla-analiza-7018246868503488a.html Jak do policji przyjmą Białorusinów z wrogiego nam państwa pod butem Rosji to policjant będzie zatrzymywał policjanta ? Ukraina upada ? Przecież Rosja miała upaść w 3 dni ? To jak to z tym jest ?
    • https://rozrywka.dorzeczy.pl/show-biznes/575775/kubicka-wsciekla-na-lekarza-z-ukrainy-nie-mowil-po-polsku.html Ostatecznie Kubicka w zaawansowanej ciąży, sprowadziła swoją mamę do prywatnego warszawskiego szpitala, gdzie lekarze nie kryli zdumienia tym, że nie wykonano jej odpowiednich badań. Tam właśnie zamierza kontynuować leczenie. czyli standard , gdzie są zwolennicy publicznej "służby zdrowia" ? @kanon7  https://polin.pl/pl/aktualnosci/2016/07/05/prezydent-andrzej-duda-w-kielcach
    • allegro lepsze i drozsze ale wiesz czemu bo jak kupisz nawet od prywatnego to na 99% dostaniesz item, i to nie chodzi o to ze cie oszukaja, kupilem 3 plyty glowne, jeden odrzucił zakup bo juz nieaktualne, dwoch pozostalych nie zaakceptowalo i 24h x2 nie mialem srodkow, do tego musisz czekac te 24/7 bo nawet jak zwroca srodki to tracisz caly jeden dzien bo przeciez nie kupisz 5 roznych rzeczy bo potem tego nie zwrocisz  
    • Siemka, Mam takie pytanie, co w obecnej sytuacji bardziej opłaca się kupić, LG C3 42 czy AW2725DF   LG C3 obsługuje 4k i można go kupić już za 3600zl  AW2725DF obsługuje 1440p i jest droższy , kosztuje 4000zl.   Obecnie mam komputer który nie jest gotowy do grania w 4k, ale też trochę bez sensu płacić więcej za monitor który teoretycznie jest gorszy, bo obsługuje mniejsza rozdzielczość. A z tego co słyszałem LG C3 radzi sobie ze skalowaniem obrazu do 1440p bardzo dobrze. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...