Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Kushira

Zmniejszająca się szybkość dysku.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam pewien problem, nie wiem czy to normalne, żeby podczas testu dysk tracił na szybkości transferu.

Dysk to WD Blue (WDEZEX) 1TB, dysk jest "zdrowy" i nie posiada żadnych bad sektorów. Kupiony miesiąc temu.

Przy okazji może podepnę drugie pytanie. Mam dysk ssd HyperX 3k 120gb, stoi na nim system. Podczas testu były odpalone 2 programy, TP-Link oraz Ccleaner. Czy to normalne, że szybkości dysku wahają się tak dużo, według producenta powinien osiągać wynik 550,555mb/sek (oczywiście system troszkę spowalnia dysk, ale aż tak?)

 

https://zapodaj.net/298f1a60cf5d3.png.html

 

Płyta główna : fm2a78m-dg3+

CPU: Athlon x4 740

Zasilacz : Tacens Radixeco 500w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie wyniki są normalne i nie ma żadnych powodów do obaw.

 

A co do tych 500MB/s pozwolę zapożyczyć z internetów

(...) w przypadku dysków SSD liniowa prędkośc odczytu i zapisu nie jest aż tak bardzo istotna. Bardziej istotną kwestią jest wydajność w jednoczesnym odczycie/zapisie wielu małych bloków danych.

Im większa jest wartośc odczytu małych bloków tym dysk SSD jest bardziej wydajny. Większość producentów dysków SSD podaje tą wartość w IOPSach mierzonych dla 4 KB bloków danych.

Zmierzyć tą wartość można dedykowanymi do testowania dysków SSD programami AS SSD Benchmark oraz Anvils Storage Utilities, które podają wyniki w MB/s oraz IOPSach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za szybką odpowiedź. Czyli uważasz, że wszystko jest w porządku ? Dla pewności ściągnę jeden z programów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku dysków magnetycznych taka krzywa w dół to coś normalnego. Wynika to wprost z budowy i działania dysku - im bliżej zewnętrznej krawędzi talerza, tym mniej głowica musi się przemieszczać podczas operacji zapisu i odczytu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku dysków magnetycznych taka krzywa w dół to coś normalnego. Wynika to wprost z budowy i działania dysku - im bliżej zewnętrznej krawędzi talerza, tym mniej głowica musi się przemieszczać podczas operacji zapisu i odczytu.

Raczej im bardziej na zewnątrz tym większa prędkość liniowa, więc przy jednym obrocie talerza głowica może odczytać więcej danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, już wykonałem ten test, miałeś racje odczyt się zgadza, lecz zapis jest na poziomie 113mb/sek, a do 500 mu daleko. Co może być tego przyczyną? Czy taka szybkość to już norma, a producent informuje nas o maxymalnej wartości zapisu 500mb/sek, lecz po prostu ten dysk takiej nigdy nie osiągnie?

 

https://zapodaj.net/abb83f1ae198a.png.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praprzyczyną problemu jest fakt, że podawane przez producenta dane to bujdy na resorach. Takie osiągi dla dysku ~120GB można między bajki w praktyce włożyć. Prędkość zapisu i odczytu na dyskach SSD, a właściwie rozbieżność pomiędzy deklaracjami i rzeczywistością, to już klasyka tematu. Ostatnio jest z tym znacznie lepiej, ale dotyczy to raczej większych dysków.

 

Upewnij się, że posiadasz komplet sterowników i dysk/system jest odpowiednio skonfigurowany (jest na ten temat masa tekstów tu i na googlach), ale cudów nie oczekuj. Dyski ~120GB, z którymi miałem przyjemność, raczej w praktyce nie przekraczały 150MB/s i w zapisie liniowym nie przewyższały jakoś wyraźnie mojego raid0 hdd. Zapis liniowy to jednak nie wszystko i tak jak już przedmówcy pisali, inne rzeczy są znacznie ważniejsze dla dysku systemowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem konfigurować/ przyśpieszać mój dysk, teraz prędkości dochodzą do 152mb/sek. Dziękuje wszystkim za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...