Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Xantis

i5-2400 - czas na wymianę?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Mój komp to:

CPU:i5-2400 po słabym OC(podniesione BLCK więc w turbo wyszło 3,6 GHZ)

Mobo: Asus P8P67 LE

Ram: GoodRamy DDR 3, 1600 MHZ CL 9

GPU: Asus Strix GTX 970 (dało się go sporo wykręcić)

 

Niestety czasami widzę, iż CPU hamuje GPU chociaż miejsc procesorowych w obecnych grach (nie licząc RTSów i Watch Dogs) jest sporo mniej niż tych gpu-zależnych. Wymiana gtx 970 na 1070 czy coś równie mocnego też nie ma sensu bo CPU raczej bedzię bottleneckował (jak sądzę). No i w TW:Warhammer ten procek totalnie nie daje rady :(.

 

Zastanawiałem się, czy nie lepiej kupić używki IB mocnej, np jakiegoś i7 czy jednak iść w skylake i5-6600k albo i7-6700k. Cena zestawu z mobo i ramem + chłodzenie to jakieś 2k, za swoje graty dostanę z 500-600zł może. W grach kop by był, w warhamerze po paczu dx 12 spory boost. Zastanawia mnie to, czy warto dołożyć 400zł do HT w i7 z myślą o grach pod dx12 bo one zapewne zrobią użytek z HT a proca jak teraz kupię to nie chciałbym go wymieniać przez kolejne 6 lat;). W przyszłym roku myślę o wymianie na Pascala jakiegoś albo Polarisa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lepiej byłoby wziąć i7 2600k i kręcić co najmniej 4.5 ghz ,2 mobo te co masz to obcięte wykastrowane. wychodzi bardziej ekonomicznie mimo wszystko to anizej skylak i5 czy tez i7 6700k.pamiętaj ze dx12 najwięcej daje słabszym prockom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale do 2600k i tak musze kupić nowe mobo i lepszy zasilacz bo mój Tacens 550W może nie podołać 2600k po OC ale ze Skylake powinien spokojnie dać radę. Poza tym sprawdziłem CPU-Z moje ramy i to jednak kostki 1333 co już jest w ogóle tragedią. Nie wiem czy jest sens pakować się w SB albo Ivy bo w przypadku wymiany na Pascala albo Polarisa może się okazać, że jednak lepiej mieć coś mocniejszego.

 

Kurde, pomyśleć że jakbym nie kupił tak gołego mobasa to bym wychaczył używkę 2500k albo 2600k albo coś z Ivy i miałbym praktycznie spokój a tak to 1,4k trza wydać :E(stare bebechy sprzedam)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście przesiadałem się z i5-2400 na i5-6600k w lutym. Większość mi mówiła, że nie poczuję żadnej różnicy, a okazało się że procesor ograniczał r9 290 w wielu grach, zauważalna różnica w moim przypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście przesiadałem się z i5-2400 na i5-6600k w lutym. Większość mi mówiła, że nie poczuję żadnej różnicy, a okazało się że procesor ograniczał r9 290 w wielu grach, zauważalna różnica w moim przypadku.

 

@zolcix

Na jakim napięciu masz tą i5?

 

xantis takie masz możliwości

 

1.kupić i7 3770 za ok. 700zł na licytacji i podkręcić do 4.00 przez mnożnik wtedy wydajnościowo będzie równy z i7 2600 4.2-4.3, ale grzac sie nie będzie tak bardzo, a wydasz ok. 400zł więcej jedynie

2.kupić używaną i5 lub i7 skylake i podkręcic na https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h170-pro4-hyper-h170-dualddr4-2133-sata3-satae-raid-hdmi-dvi-atx-h170-pro4-hyper-871350/ przez blck

3. opcja 2 ale z czekaniem na osoby, ktore beda sprzedawac swoje skylake przed premiora kaby lake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Osobiście przesiadałem się z i5-2400 na i5-6600k w lutym. Większość mi mówiła, że nie poczuję żadnej różnicy, a okazało się że procesor ograniczał r9 290 w wielu grach, zauważalna różnica w moim przypadku.

 

r9 290 potrzebuje mocnego procka, więc nic dziwnego że były spadki (narzut sterowników amd)

 

Autorze, podkręć sobie proca zmieniając mnożnik + fsb na ok 105, będziesz miał raczej 3.8ghz bez problemu.

 

Co do pamięci to na pewno można podkręcić do 1600 czy 1866.

 

U mnie z gtx 960 jest w sam raz.

 

 

Zmiana na szybszy proc imho bez sensu

 

http://pclab.pl/art60000-21.html

 

kilka fps mniej niż z i7 6700k ;) imho nie warte uwagi, koszty horrendalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zolcix

Na jakim napięciu masz tą i5?

 

 

stock, nic nie zmieniałem, tylko podkręcony w programie od asusa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekałbym aż wyjdzie ZEN, w tej chwili na AMD nie ma nic godnego uwagi, co by skutecznie mogło konkurować z i5 2400 po OC.

Nic nie piszesz o dysku - może zakup SSD pozwoli programom ciut szybciej doczytywać dane. Pamięci rozumiem, że 8GB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam SSD 256 GB także nie narzekam:).

GTX 960 jest często 50-70% wolniejsze od 970 więc jemu moje i5-2400 by stykało spokojnie.

 

Ogólnie kumam, że nawet wykręcony i5-2500k zapewni spoko wydajność w fHD w tandemie z gtx 970 z ramami 2400 ale ja staram się również myśleć przyszłościowo ponieważ w przyszłym roku zapewne i tak zapewne wymienię GPU na Pascala albo Polarisa czy co tam wtedy będzie się opłacało kupić. Poza tym jak mam wydać taksę to nie na tymczasowe rozwiązanie tylko raczej po to aby mieć spokój na te 4-5 lat chociaż (tak jak to miało miejsce z i5-2400).

 

Moje i5-2400 jest wykręcone na maxa i mam 3,7 albo 3,8 GHZ z turbo ale rzecz jasna to nie to samo co 4,5 czy 4,7 na 2500k albo nawet 4,2 na IB czy HW szczególnie z szybszymi pamięciami.

 

Sęk w tym, że ani SB ani IB nie kupię już nówek, pozostają tylko używki. Tak czy inaczej zakup mobo + procek + ram wyjdzie jakoś 1200zł pewnie jak nie więcej (ramy raczej nówki). A procki SandyBridge mają pewnie 4-5 lat i chociaż pewnie nie padną to jednak jak chodziły na maxa katowane OC to nigdy nie wiadomo ;). Za 800zł więcej mam nową platformę która na pewno poradzi sobie lepiej z grami w kolejnych 2-3 latach szczególnie po wymianie GPU. Nie wiem jak to będzie po wyjściu DX 12 ale na pewno boost będzie spory o ile GPU sobie poradzi.

 

Słabo, że mimo premiery Skylake ceni poprzednich modeli nic nie tanieją...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie podkręcisz 2500k na tej płycie. Nie musisz mieć 4.7@1.4, 4.4@1.3 też będzie ok. Ja bym tak właśnie zrobił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta nie pozwala ręcznie ustawiać napiecia dla CPU, można to robić jedynie przez offset co niestety nie jest najlepsze dla stabilności :). Dodatkowo sekcja zasilania jest 5 fazowa i czytałem trochę komentarzy o tym, że ma problemy przy kręconcyh procach (throttling i spada multiplier do 33). Na tym mobo nie da rady wsadzić też szybszych pamięci niż 1866 chociaż i z tymi są problemy. O ramach 2400mhz można więc zapomnieć.

 

Teoretycznie można by się pobawić w OC na tym mobo ale trochę ryzyk fizyk bo ten konkretny model do OC nie został stworzony ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UP

 

???

 

Offset to bdb opcja przy podkręcaniu, chyba nie chcesz ustawiać napięcia na sztywno?

 

Pamięci możesz mieć nawet 2200mhz przy OC.

 

Jaki ryzyk? i5 2500k@4.5ghz 1.3v lata na tych płytach bez żadnych problemów, może przy wyższych napięciach będzie problem.

 

 

PS. w sandy mhz pamięci nie daje zbytnio wzrostu fps jak np. w skylake.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc tutaj na wyniki i5-2500k z pamięciami 1600 oraz 2133 to jednak jest różnica na sandy bridge:

http://www.eurogamer.pl/articles/czy-nadszedl-czas-by-pozegnac-sie-z-core-i5-2500k

 

W GTA V 49,7fps(1600) vs 55,5 fps(2133). W FC 4 64 fos vs 86 fps na tym samym taktowaniu i5. Jednak szybsze ramy coś tam dają. Jakbym wsadzał to pewnie i tak 3770k.

 

Cenowo wychodzi korzystniej bo wymiana cpu i ramu wyniesie koło 1000zł natomiast w przypadku skylake wychodzi jednak 2200 lub w przypadku używki 1500zł.

 

 

EDIT:

 

Taki zonk, że P67 nie ma wsparcia pod Win 10 więc kupa. Może jakieś drivery będą ale może to różnie wyglądać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Up

 

Przecież obsługuje pamięci do 2200mhz, wiec nie rozumiem o co chodzi.

 

To że nie ma na pudełku obsługi win 10 to wiadomo, bo jeszcze wtedy tego systemu nie było, ale wszystko będzie działać, nawet stara h67 z acera działała pod win 10 i nie trzeba było nic doinstalowywać.

 

Ps. sam mam p67 i win10 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT:

 

Taki zonk, że P67 nie ma wsparcia pod Win 10 więc kupa. Może jakieś drivery będą ale może to różnie wyglądać...

 

Problem miałbyś ewentualnie, gdybyś korzystał ze zintegrowanego GPU. HD4000 ma gorsze wsparcie w W10, niż HD4600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do win 10 to nie korzystam ani z audio ani ethernetu na tym mobo więc chyba wszystko jedno ale ogólnie to na tej stronie nie ma info, że ta płyta jest kompatybilna z win10:

https://www.asus.com/pl/support/FAQ/1013093/

 

Zastanawiam się też jak to jest z tymi pamięci do P8P67 LE. Na stronie asusa pisze, że max to co jest obsługiwane to 1866, np G.Skill F3-14900CL9D-8GBXL(XMP) 1866Mhz, z drugiej strony koleś pisał, że miał model F3-14900CL9D-8GBSR(XMP) zamiast 8GBXL i już miałem problem z wsadzeniem 2 modułów pod 4GB bo wisiało w biosie. Timingi takie same to ciekawe jaka przyczyna bo ta różnica w dwóch literkach chyba aż takiego wpływu mieć nie powinna.

 

Ew. zastanawiam się nad używan i7-3770k i do tego te G.SKILLE. Wyjdzie z 1000zł zamiast 2,2k. Ciekawe tylko czy PSU da radę (Tacens 550W) bo GTX 970 jest wykręcony dość mocno.

 

Z drugiej strony haswell/skylake da lepszego boosta w przypadku zmiany GPU np jakbym się zdecydował na 2x 480 albo co tam będzie się opłacało kupić pod DX 12.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za obecne podzespoły kupisz płytę + pamięci dopłata to 900 zł do procesora. Nie warto pakować się w i7 3770k i ddr3. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Recenzji tej płyty niewiele ale znalazłem trochę wątków o throttlingu na niej. Widocznie VRM nie wyrabia i nawet dodanie nawiewu niewiele daje. Nie powiem, że trochę się tego obawiam. A trza było kupić o 200zł droższą wersję Pro :).Na tej płycie nie odpalę też CF/SLI bo drugi slot PCIE jest tylko x4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, podepnę się pod temat ponieważ jestem przed podobnym wyborem. Proszę o pomoc!

 

CPU:i5-2400@3.10 + corsair H100

Mobo: MSI Z77A-G43

Ram: GoodRamy 12Gb DDR 3, 667Mhz

GPU: GTX 780

Zasilacz - SF-650P14XE HX

Dysk ssd - plextor 128Gb

 

Najprawdopodobniej powoli pada mi płyta główna (jeszcze diagnozuję), więc stoję przed podobnym dylematem co autor tematu. Nie wiem czy zmieniać płytę a zostawić procesor, czy wymienić obydwie rzeczy odrazu. Pamięć i tak muszę zmienić bo jest najsłabszym punktem obecnej konfiguracji. W przypadku zmiany pamięci, czy nie lepiej iść w dd4 i sky? Obecny komputer starcza mi w zupełności, ale w przyszłości chciałbym pograć np w C.A.R.S (g27 leży w szafie)i szukam najbardziej przyszłościowego rozwiązania co wymienić na co i kiedy. Prosiłbym autora tematu o małą informacje co zmienił i czy jest zadowolony z wyboru. Za wszystkie inne pomocne posty z góry serdecznie dziękuję. Pozdrawiam FH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc, jak często wymieniasz podzespoły, to warto byłoby się przesiąść na i5 6600k + Z170 + DDR4 2x8GB.

Sama przesiadka z i5 2400 na i5 6600k z OC da Ci odczuwalną różnice w grach. Ja przesiadałem sie z i5 4670 na i5 6600k i jest znacznie lepiej. Jeszcze wcześniej miałem i7 4770k, ale zakup i7 tylko do gier mija się z celem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc, jak często wymieniasz podzespoły, to warto byłoby się przesiąść na i5 6600k + Z170 + DDR4 2x8GB.

Sama przesiadka z i5 2400 na i5 6600k z OC da Ci odczuwalną różnice w grach. Ja przesiadałem sie z i5 4670 na i5 6600k i jest znacznie lepiej. Jeszcze wcześniej miałem i7 4770k, ale zakup i7 tylko do gier mija się z celem.

 

No chyba, że ktoś gra w rtsy ;). Zresztą w Watch Dogs, GTA V różnica jest spora na korzyść procków z HT. Total War:Warhammer po paczu DX 12 też zrobi spory użytek z HT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...