Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Introverder

Faktura a NIP

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie mam takie pytanie - jak to jest, jeśli na fakturze umieszczony jest NIP to taka faktura jest wg prawa traktowana jako faktura na firmę? Bo się zastanawiam ogólnie czy firmy mogą uznawać sobie, że jeśli na fakturze jest NIP, że coś było wzięte na firmę? Tak się zastanawiam czy jeśli jakaś firma tak to traktuje czy jest to działanie zgodne z prawem? Nie tak dawno kupowałem w sklepie z kablami coś i pracownik mi wyjaśniał, że firma ma prawo traktować że faktura jest na firmę jeśli ktoś podał na fakturze NIP. Jestem po prostu ciekaw jak to jest :).

 

Bo rozumiem, że z kolei faktura na osobę prywatną/fizyczną,bo to chyba tożsame określenia nie musi mieć podanego NIP-u, a zawsze bezpieczniej może nie podawać w razie co nigdzie NIP-u, by jakaś firma np. nie uznała że skoro jest NIP, że jest to faktura na firmę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gordon Lameman

NIP-em posługują się tylko firmy.

 

Dlatego jeśli podajesz NIP to dotyczy to firmy. Numerem identyfikacyjnym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności jest PESEL.

NIP należał do firmy czy osoby fizycznej, która nie prowadziła działalności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

co masz na mysli?

 

 

przy fakturze fizycznej, drukujesz paragon dop faktury, klient musi ci podac pesel, do faktruty vat niezbedny jest nip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli oczywiście NIP osoby fizycznej - jak rozumiem nie prowadzącej działalności, bo sam nie mam firmy, ale mam numer NIP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, ale w miedzy czasie się przepisy zmieniły i dla osób fizycznych NIP zastąpił pesel (czy można używać zamiennie jeśli ktoś już wcześniej miał wydany ?)

inna sprawa, że jako osoba fizyczna nie będziesz chyba odliczał VATu to ci tutaj akurat wszystko jedno ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie dla firmy sprzedającej to wsio rybka, czy na f-rze jest NIP czy nie ma. I tak muszą zapłacić VAT i nie ma znaczenia czy odbiorcą była firma czy osoba fizyczna. Co do identyfikatora podatkowego osoby fizycznej, to o ile nie prowadzi ona działalności i/lub nie jest płatnikiem VAT to jest nim tylko i wyłącznie PESEL.

Do faktury na osobę fizyczną nie trzeba jednak stosować identyfikatora, bo nie musi ona prowadzić pełnej księgowości. Jest to po prostu trwalszy niż paragon dowód zakupu, dla mnie przydatny szczególnie przy zakupie części do autka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gordon Lameman

Mam na myśli oczywiście NIP osoby fizycznej - jak rozumiem nie prowadzącej działalności, bo sam nie mam firmy, ale mam numer NIP.

Miałeś.

 

Teraz jest on nieważny, a Twoim identyfikatorem jest PESEL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do faktury na osobę fizyczną nie trzeba jednak stosować identyfikatora, bo nie musi ona prowadzić pełnej księgowości. Jest to po prostu trwalszy niż paragon dowód zakupu, dla mnie przydatny szczególnie przy zakupie części do autka.

Trwalszy, a przede wszystkim identyfikujący kupującego. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce z reguły nie jest problemem wzięcie faktury na dowolne podane przez siebie dane kupującego.

 

przy fakturze fizycznej, drukujesz paragon dop faktury, klient musi ci podac pesel, do faktruty vat niezbedny jest nip

Nie musi podawać PESEL-a.

 

Są przypadki, gdzie sprzedawca jest zwolniony z obowiązku posiadania kasy fiskalnej - wtedy mimo wszystko na żądanie kupującego ma obowiązek wystawić fakturę (kiedyś wystawiał w tej sytuacji rachunek, obecnie rachunki są zastąpione fakturami). Choć paragonu nie wystawia, bo nawet nie ma jak.

 

Bo rozumiem, że z kolei faktura na osobę prywatną/fizyczną,bo to chyba tożsame określenia nie musi mieć podanego NIP-u, a zawsze bezpieczniej może nie podawać w razie co nigdzie NIP-u, by jakaś firma np. nie uznała że skoro jest NIP, że jest to faktura na firmę.

A czym to grozi dla kupującego? Jeśli ktoś ma na tym stracić, to raczej sprzedający - nieprawidłowo naliczy VAT (nie wystawi paragonu - mówię o większości przypadków, gdzie przy sprzedaży osobie prywatnej jest on wymagany) i będzie mieć problemy ze strony urzędu skarbowego.

 

Swoją drogą czy sytuacja, gdy sprzedawca wymaga podpisu kupującego na fakturze jest zgodna z prawem? I czy tak samo mam prawo wymagać od sprzedawcy przybicia pieczątki i złożenia na fakturze podpisu? Obecnie żadne przepisy nie wymagają, by na fakturze była pieczątka sprzedającego i podpisy obu stron.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli na fakturze jest NIP kupujacego to jest to traktowane jako zakup na firme.

 

Pieczatka nie jest wymagana. Nie wiem jak z podpisem. Ja ostatnio do firm wysylalem fv w pdf prosto z programu i nikt sie nie doczepil a wiem ze czasem ksiegowe sa nadgorliwe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...