Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Boger

OC i7-6700k na Asus Z170 Pro Gaming

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

chciałbym się poradzić w kwestii OC na sprzęcie jw. Znalazłem w pełni stabilne ustawienia dla 4.7GHz przy napięciu ustawionym w bios na 1.270.

W pełni stabilne tzn. że przechodzą 4 godzinne testy OCCT z AVX i IBT (w grach będę mógł przetestować jak dojdzie grafika). Do tego podkręciłem pamięci na 3200MHz z CL15.

 

Mam pewne wątpliwości co do napięcia jakie dostaje CPU. Tak jak napisałem, w bios ustawione mam na manual 1.270. OCCT i CPU-Z pokazują pod obciążeniem 1.275-1.28. HWinfo potwierdza ten odczyt w pozycji Core #1 (itd) VID, natomiast w pozycji CPU - Vcore - jednocześnie podaje 1.34. Który odczyt jest prawidłowy?

 

Dodam, że LLC mam ustawione na lvl 7, chociaż nie zaobserwowałem (może właśnie dlatego) żadnych spadków napięcia.

 

Żadnych speedstepów i stanów C nie wyłączałem. Będę wdzięczny za podpowiedź przy czym można jeszcze pokombinować. Ostatnio podkręcałem haswell'a 4670k i tam OC wyglądał trochę inaczej.

 

 

Edit: naprawdę nikt/nic???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję dać LLC na 5 level. Wtedy napięcie będzie stałe, niezależnie od obciążenia. Na 7 levelu trochę skakało do góry pod obciążeniem.

Co do odczytu napięcia, to cpu-z powinien odczytywać to prawidłowo, tylko trzeba zwrócić uwagę, czy podaje tam Vcore, czy VID.

Jak masz wątpliwość, to sprawdź je jeszcze softem od Asusa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Dzisiaj ustawię na 5 i sprawdzę jak wyglądają wtedy napięcia. Wolę mieć kontrolę nad nimi i żeby sama z siebie płyta nic dodatkowo nie podbijała.

Jestem na 99% pewien, że CPU-Z pokazywał CPU vcore. Soft Asusa pod obciążeniem ma straszne lagi i ciężko nim cokolwiek wtedy sprawdzać.

 

Dam znać co ustaliłem. Jeszcze raz dzięki :)

 

 

Edit: Sprawdziłem i przy LLC 5 płyta podbijała jeszcze trochę napięcie. Przy ustawieniu w bios 1.32, w idle było 1.328 a pod obciążeniem AVX 1.344. Ustawiłem LLC 4 i teraz niezależnie od obciążenia jest 1.312, czyli delikatnie zaniża jednak jest stabilne. Tak jest dla mnie ok. Poszukam teraz stabilnego napięcia dla 4.7GHz i tak zostawię. Dzięki za pomoc! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Dzisiaj ustawię na 5 i sprawdzę jak wyglądają wtedy napięcia. Wolę mieć kontrolę nad nimi i żeby sama z siebie płyta nic dodatkowo nie podbijała.

Jestem na 99% pewien, że CPU-Z pokazywał CPU vcore. Soft Asusa pod obciążeniem ma straszne lagi i ciężko nim cokolwiek wtedy sprawdzać.

 

Dam znać co ustaliłem. Jeszcze raz dzięki :)

 

 

Edit: Sprawdziłem i przy LLC 5 płyta podbijała jeszcze trochę napięcie. Przy ustawieniu w bios 1.32, w idle było 1.328 a pod obciążeniem AVX 1.344. Ustawiłem LLC 4 i teraz niezależnie od obciążenia jest 1.312, czyli delikatnie zaniża jednak jest stabilne. Tak jest dla mnie ok. Poszukam teraz stabilnego napięcia dla 4.7GHz i tak zostawię. Dzięki za pomoc! :)

Witam, w swoim zestawie próbuję podkręcić maksymalnie 6700k, póki co stanęło na 4,4GHz i 1,27V, ale wiem, że potencjał jest większy szczególnie z chłodzeniem jakie założyłem.

 

Na jakim napięciu podkręciłeś swój procesor do stabilnego 4,7GHz? LLC jaki lvl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ogarniam tego biosu, mam procesor na fabrycznym taktowaniu, wszystko na auto. Z tym że AI suite pokazuje napięcię w stresie 1,45, temperatua 86 stopni, raczej za dużo. Chcę ustawić aby było maksymalnie fabryczne 1.3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mam, mimo to w ai suite 3 pokazuje w stresie 1,456v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień LLC z auto na poziom 4-5 powinno się ustabilizować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W której zakładce jest LLC ? Manual na 1,300 dał mi to że mam skoki

 

1,296 - 1,312 - 1,344

 

A więc jest maksymalnie poniżej 1,35. Więc teraz albo mogę zrobić oc i zobaczyć ile na tym wycisnę, albo obniżać dalej. A te llc ustabilizujete skoki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam jak dokładnie tam było, zakładka Advance Tweaking i i potem kolejna to DIGI+ i tam masz ustawienie LLC (load line calibration)

 

AI suite pokazuje VID, a to nieco inna sprawa niż VCORE, choć i tak masz wysokie. U mnie na auto latało tak samo, 1.45V

Odpal HWMonitor i sprawdź co on podaje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Na lvl4 faktycznie trzyma stałe 1,296, temperatura poniżej 70 stopni. Na lvl 5 są skoki do 1,324.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy, cieszę się, że pomogłem.

 

Te 70 st. to w jakim programie masz?

Rozumiem, że na 100% obciążenia?

Temp. idle?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym.wbudowanym benchmarku intela. W idle od 31 do jakichs 37 w hwmonitor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja podkręciłem wg tego poradnika :

 

 

Tylko napięcia inne (finalnie wyszło 4,5 na 1.33) tylko mój miał stockowe napięcie wysokie (1,29) czym może to być spowodowane?

Teraz jeszcze pytanie odnośnie testowania procka po OC. Użyć OCCT? Jak długo? Przekierowałby ktoś do jakiegośtematu jak testować procesor w OCCT?

 

edit:

 

Wróciłem do stockowych ustawień. Stockowe napięcie miałem 1.296V (nie za duże?). Zrobiłem OC na 4.5 @ 1.33 LLC lvl 5, max podbijało do 1.360. Temp w Prime95 89 stopni, w OCCT po 5 minutach 93 stopnie. Zmniejszyłem taktowanie i pamięci na 4.4 @ 1.3 lvl 5. Napięcie podbijało do 1.328 temp Prime/OCCT 90/87

 

Najbardziej dziwi mnie, że na stockowym napięciu podbijało mi je do 1.392 i były wysokie temperatury (w Prime 86 stopni).

 

Co teraz robić, zostawić na tym 4.4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo mam , prawdopodobnie kiepska sztuka procesora , ale już jutro SKALP leci zobaczymy efekty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj schorel, koniecznie daj znać co przyniosło skalpowanie bo osobiście również rozważam tą propozycję, tym bardziej, że są teraz bezpieczne gotowe narzędzia do ściągnięcia czapki. Z niektórych przypadków wynikało, że niestety skalp nie dawał nic albo dawał niewiele (1-2 st.) także podziel się opinią po zabiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij kolego w ten poradnik KLIK, a zostaną wyjaśnione wszystkie Twoje pytania wink.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

imo nie ma sensu bawić się LLC, za wysoko podbija napięcie

przy moim i5 6600k nie ważne jak ustawiłem LLC napięcie skakało do ponad 1.4v

ustawiłem na +0,05 offset i maksymalnie widzę 1,376v co jest wystarczające do uzyskania stabilności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się to być bez sensu ale u mnie zmiana systemu na windows 10 poskutkowała 10 stopniami w dół. Finalnie zrobiłem 4.5 przy 1.32 LLC lvl5 i temp w Prime/OCCT max 85 st

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat , mam identycznie 4.5 Ghz robił mi przed delidem na 1.330 ale za to po delidzie 4.5 ghz na 1.300 4.6 ghz leci na 1.365 w biosie i w prime95 blend test 1.376 to są bezpieczne wartości ? ale po tym jak delid zrobił PatrykT temp nie przekracza 75 stopni i to przy wentylatorach ~800 rpm a przed delidem po 80-85 stopni i huragan 1500 rpm :D Jeżeli w prime95 mam błąd na 1 watku worker stopped to znaczy ze za niskie napięcie rozumiem ? ale dziwne bo blue screenów nie mam itp

 

Do systemu logował mi sie przy 4800 mhz ale myśle że mam za małego skilla i chłodzenie lub płyte główną za słabą żeby go ustabilizować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli chcesz powiedzieć, że delid pomógł w obniżeniu nie tylko temperatury ale i napięcia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często przy OC stabilność zależy od temperatury. Częsty powód dla którego niektórym się w lecie wysypują konfiguracje, których OC i stabilność testowano w zimie.

"skała" jest wtedy, gdy procek jest stabilny niezależnie od temperatur, nawet blisko temp. throttlowania. Tak procesory działają w konfiguracji fabrycznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podepnę się pod temat bo mam ten sam procek i mobo

 

podkręciłem procka do 4,5Ghz napięcie 1.300 (domyślnie było 1.296)z włączonym XMP, LLC na auto. Test w OCCT przeszedł 15 minut, dołączam zdjęcie temperatur bo nie wiem czy nie za bardzo skaczą.

W cpu-z Core Voltage w idlu jest 1.312 a w stresie 1.344-1.360.

 

 

 

Czy oprócz OCCT to jeszcze jakiś programem warto po stresować? Czy jak przeszedł OCCT to sprawdzić w grach?

post-581224-15029073027619_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Uptade jakiś, 1,6 GB pobrało, uwaga uwaga, jest "New Game"!
    • Dokładnie, miałem 2 lata płytę za którą dałem 320zl (MSI B450 Tomahawk) płyta kozak, sekcja chłodna z 3700x ustawionym manualnie na 1.35v nie przekraczała 55c  do tego pamięci 4x8 puszone na 3800 ale według for to aby osiągać takie wyniki trzeba było dać wtedy 3x tyle za mobo 🤪
    • Ale czekaj co mieli zrobić przecież prezydent ma prawo łaski i z niego skorzystał. Mieli to olać? A później byłby raban, że łamane jest prawo.
    • 3,5" będą wymagać dodatkowego zasilania (jeżeli ci to nie przeszkadza) z samego usb nie zasilisz takiego dysku w kieszeni, mam dwa telewizory które mają ponad 10 lat i dyski przenośne 500/1000/2000gb normalnie działają więc raczej w tym przypadku pojemność nie ma znaczenia.
    • ja mam płytę za 400zł od kilku lat i nic złego się z nią nie dzieje. Nie zmieniam sprzętu właśnie dlatego, że działa bezproblemowo. Mam inne podejście. Jako, że mam jakąś tam wiedzę komputerową to kupuje to co potrzebuje. Nie potrzebuje super karty dźwiękowej, sieciowej,  2 kart sieciowych, 2 dźwiękowych, 20 portów USB z tyłu i sata, najlepszej sekcji zasilania. To wszystko mocno podnosi koszta i nagle robi się 2k zł za płytę lub więcej a tych dodatków nigdy nie wykorzystam wręcz będą przeszkadzać bo to dodatkowe coś co może się popsuć i coś co będzie się ładowało przy starcie systemu więc sam system będzie startował dłużej. Wydajnościowo nic się nie zmieni czy to płyta za 500zł czy za 3000zł. Ta płyta za 500zł jest dobra a jak trzeba będzie wymienić płytę bo  to nie będzie szkoda bo dużo nie kosztowała. Przydałoby się wbudowane wifi i 4 banki pamięci ale w przyszłości pamięć pewnie pójdzie do zmiany na jakąś 8000-10000Mhz z większą pojemnością więc obecna pójdzie na sprzedaż.  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...