Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

okonek83

Pytania na temat instalacji Ubuntu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam kilka pytan na temat instalacji Ubuntu obok Windows 7.

Mam taka sytuacje ze posiadam na dysku dwie partycje: jedna z windowsem (250 gb, wolne ok.160gb), druga z danymi (250 gb, wolne ok.149gb).

Moje pierwsze pytanie to: Czy instalujac ubuntu funkcja zainstalowania obok windows 7, czy utrace jakiekolwiek dane lub system?

Drugie: Ile wolnej pamieci beda mialy moje partycje po tej operacji? Czy ubuntu zajmie duzo miejsca? Na jaki poziom mam przesunac ta przedialke? Co to zmieni?

Dzieki za odpowiedzi i sory za brak polskich znakow i bledy, ale nie dzialaja mi polskie znaki :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na Ubuntu 16.04 powinny działać polskie - próbowałem Mate Live DVD i były.

 

Jeśli chodzi o instalację "obok" - wydaje mi się to nienajlepsze rozwiązanie, bo zabiera miejsce Windowsowi, wprowadza zamieszanie i być może ten pierwszy spowolni - też zależy chyba od dysku. Lepiej na drugiej, wolnej niezajętej, wpierw formatując ją odpowiednio, a nawet wprowadzając podział typowy dla Linuxa jeśli miałby tam zostać dłużej.

 

Pytanie przy okazji - czy procesor Celeron albo Pentium wystarczy do zwirtualizowania jednego systemu - czytałem, że jednak Core i3 bardziej; przy większej ilości chyba trzeba więcej rdzeni.

---

Myślę, że nikt tutaj mi nie odpowie, a temat to znowu taka-sobie prowokacja, z której nic dla nikogo nie wynika. Nie odpowie mi nikt, bo nikt mnie nie lubi, a że mam jakieś tam aspiracje, aby coś robić z komputerem, to już w ogóle bzdura i śmiech tutaj. Kiedyś było inaczej, ciekawiło mnie to i chciałem to robić systematycznie, więc założyłem tu konto. Okazało się jednak, że brak warunków. Fajnie byłoby poznać ten system na tyle, żeby używać w domu, ale w końcu wychodzi na to, że już od dawna nie potrafię się na tyle skupić. I wydaje mi się, że czeka mnie jeszcze większy komputerowy analfabetyzm, coraz większe zaległości w lekturze internetu, na temat tej dziedziny. Nie ten poziom życia, aby porywać się nawet nie na rozwijanie, a utrzymanie na podstawowym poziomie takiej wiedzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zainstalować na którym dysku chcesz tylko pamiętaj o ręcznym podziale partycji. Inaczej możesz stracić dane.

Na system nawet 10GB wystarczy, na partycję /home (czyli dane użytkowników) w zależności od potrzeb.

Wirtualizacja działa bez problemu na celeronie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Możesz zainstalować na którym dysku chcesz tylko pamiętaj o ręcznym podziale partycji. Inaczej możesz stracić dane.

Na system nawet 10GB wystarczy, na partycję /home (czyli dane użytkowników) w zależności od potrzeb.

Wirtualizacja działa bez problemu na celeronie.

Przepraszam - widziałem zalecenia, że 30 GB, a nawet więcej. Jeśli brak tych 20% wolnego miejsca, to po czasie odczuwalna jest fragmentacja, coś jak na Windows. Można też jednak przeprowadzać defragmentację... jeszcze nie wiem jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości puściłem e4defrag na partycjach pod Archem.

Mam root 20GB, Używany w 90%

Home 590GB używany w 98%(nie formatowany od 7-8 lat, jeśli zmieniam dystrybucje wywalam tylko niektóre pliki konfiguracyjne)

Osobne dyski jako Magazyny używane 40-60%

Żaden nie miał plików wymagających formatowania. Jeżeli czytałeś Coś o fragmentacji przy wysokim zapełnieniu dysku to podlinkuj, bo jestem ciekawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

O fragmentacji znalazłem to:

http://ubuntu.pl/czytelnia/2009/02/04/czym-to-sie-je-system-plikow-ext4/

 

...I następne:

Dlaczego partycje typowe dla Linuxa "kradną" wolne miejsce na dysku [oprócz JFS]

 

Czyli jednak lepiej mieć więcej miejsca niż, niż mniej. Zastanawiam się nawet, czy warto wydzielić dodatkowo partycji ze względu na wielkość/rodzaj (czas przechowywania?) zapisywanych plików.

No i to chyba przez to takie różnice pomiędzy tym co pokazuje w dyskach Monitor systemu, Baobab, a Hardinfo. Na razie niewielkie, ale z powyższego wynika, że to będzie "puchnąć". 30 GB na root, proponowane przez Jay'a LaCroix'a, wydaje się w sam raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...