Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

qwsazx

Co się porobiło z cenami procesorów?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Tak z ciekawości się spytam, co się to porobiło obecnie z cenami proców na rynku? Pytam, bo dwa lata temu kupiłem Core i3-4160, naszło mnie wczoraj, żeby spojrzeć na ceny z myślą o jakimś tanim upgrade na i5, albo i7, a tu się okazuje, że za ten sam procesor, który kupiłem dwa lata temu dziś musiałbym zapłacić o 100 złotych WIĘCEJ.

 

Fakt, nie jestem od dość dawna na bieżąco, ale 10 czy 15 lat temu było tak, że po dwóch latach procesor miał wartość gazety, w sklepach były kilka razy mocniejsze.. coś na rynku pierdyknęło, albo co się stało?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I5 4440 - 06-03-2014 r. 659 zl teraz 857 zl. Takie czasy ze zlotowka niewiele warta. Dobra zmiana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś cpu po 2 latach był już wolny, ew. na rynku były znacznie mocniejsze obecnie to wszystko praktycznie stoi w miejscu stąd i ceny są jakie sa. Poszukaj używki czasem można coś taniej wyrwać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak z ciekawości się spytam, co się to porobiło obecnie z cenami proców na rynku? Pytam, bo dwa lata temu kupiłem Core i3-4160, naszło mnie wczoraj, żeby spojrzeć na ceny z myślą o jakimś tanim upgrade na i5, albo i7, a tu się okazuje, że za ten sam procesor, który kupiłem dwa lata temu dziś musiałbym zapłacić o 100 złotych WIĘCEJ.

 

Fakt, nie jestem od dość dawna na bieżąco, ale 10 czy 15 lat temu było tak, że po dwóch latach procesor miał wartość gazety, w sklepach były kilka razy mocniejsze.. coś na rynku pierdyknęło, albo co się stało?

 

Raczej nie podrożało, za najtańsze modele i5 trzeba zapłacić 800 zł a i3 500 zł. Wysoki kurs dolara i brak bezpośredniej konkurencji to powoduje.

 

W wypadku kart graficznych jest trochę inaczej, bo nv poczuło wiatr we włosach i cena gtx 970 od razu w dół

 

i5 na lga 1150 powinieneś kupić za 500-600 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurs dolara to oczywista oczywistość. Tyle tylko, że po dwóch latach nie powinien mieć żadnego znaczenia.

Pogrzebałem w historii trochę. W 2000 roku kupiłem P3-550 za 850 złotych. W 2002 kupiłem Northwooda 2.6 za 730. Oba nowe, mam stare faktury. P3 sprzedałem w tym samym roku na Allegro za 80.

 

Dzisiaj to jakieś jaja są. Faktycznie zastój w rozwoju technologii jest konkretny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że P3 w porównaniu do Northwooda do niczego się nie nadawał, dzisiaj na procku 2-letnim, a nawet 5-6-letnim grasz we wszystko co chcesz. Możesz kupić używanego i5 2400 za 250 i grać we wszystko, a jak kupiłeś nowy CPU za te 8 stówek w 2011 to też nadal grasz we wszystko. Coś za coś, CPU to zakup na znacznie dłużej, ale i droższy na początku (jeśli chcesz nówkę ze sklepu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosta matematyka. Dziś dolar stoi ~4 zł, dwa lata temu 3 zł. Dziś ten procesor kosztuje 519 zł, a więc ~129 dolarów. Wtedy kosztował (wg Ciebie) 419 zł, czyli ~139 dolarów. Prosta matematyka, procesor staniał, a nie zdrożał... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od kursu dolara jak już zostało wielokrotnie napisane i trochę chyba jednak przez zastój na rynku CPU, który znacznie wolniej się rozwija od GPU.

 

Ktoś pamięta okres letnio-wakacyjny 2011? Topowe wtedy i5, a więc odblokowany i5-2500K nowy w sklepach kosztował ok. 650zł. Nie do pomyślenia dzisiaj, bo za tyle nie dostaniemy najsłabszego zablokowanego i5. Jednak wtedy dolar nie trzymał nawet 2zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic dziwnego, dolar za 2,75 zł. Ciekawe czy jeszcze kiedyś zobaczymy taką cenę za dolara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakby spadł do takiej ceny odrazu to gtx970 bylyby po 500zł :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosta matematyka. Dziś dolar stoi ~4 zł, dwa lata temu 3 zł. Dziś ten procesor kosztuje 519 zł, a więc ~129 dolarów. Wtedy kosztował (wg Ciebie) 419 zł, czyli ~139 dolarów. Prosta matematyka, procesor staniał, a nie zdrożał... :)

 

 

Dolar nie ma tu wiele do rzeczy, poza tym dwa lata temu byl za 3,3. 3,3 a 4 to tylko 20% roznicy.

 

Kiedys przez 2 lata byl taki postep, ze dwuletnie procki tracily 80% na wartosci. I wzrost kursu dolara o 20% niewiele tu zmienial. Dzis nie ma nowych produktow ktore by godnie zastepowaly stare, wiec nie ma przeceny tych ostatnich. Bo kto by bylup nowosc za pelna cene, skoro poprzednia generacja to -5% do wydajnosci a cena wiele nizsza? Stad wszystko trzyma cene.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolar nie ma tu wiele do rzeczy, poza tym dwa lata temu byl za 3,3. 3,3 a 4 to tylko 20% roznicy.

 

Kiedys przez 2 lata byl taki postep, ze dwuletnie procki tracily 80% na wartosci. I wzrost kursu dolara o 20% niewiele tu zmienial. Dzis nie ma nowych produktow ktore by godnie zastepowaly stare, wiec nie ma przeceny tych ostatnich. Bo kto by bylup nowosc za pelna cene, skoro poprzednia generacja to -5% do wydajnosci a cena wiele nizsza? Stad wszystko trzyma cene.

 

Kurs był maksymalnie 3,10 zł, co daje ~30%, cena procesora wzrosła ~20%, a na resztę sobie sam odpowiedziałeś. Kurs dolara jak najbardziej, miał wiele do rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

byl czas ze zielony kosztowal 2pln to byla dopiero jazda bez trzymanki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolar, złotówka, inflacja, dobra zmiana, słaba konkurencja.

 

Dolar nie ma tu wiele do rzeczy, poza tym dwa lata temu byl za 3,3. 3,3 a 4 to tylko 20% roznicy.

 

Kiedys przez 2 lata byl taki postep, ze dwuletnie procki tracily 80% na wartosci. I wzrost kursu dolara o 20% niewiele tu zmienial. Dzis nie ma nowych produktow ktore by godnie zastepowaly stare, wiec nie ma przeceny tych ostatnich. Bo kto by bylup nowosc za pelna cene, skoro poprzednia generacja to -5% do wydajnosci a cena wiele nizsza? Stad wszystko trzyma cene.

 

Przemyśl co napisałeś?? :D

 

Skoro 2 lata temu byłza 3,3 a dajmy na to intel wycenił procka na 400 dolarów to kosztował 1320 zł. A gdy skoczył do 4 zł to kosztował już 1600 zł. Obliczę dla Ciebie różnicę = 280 zł.

 

Do tego ostatnio trafiłem na jakiś stary test i7-4790K a tam napisane że jego cena to 1200 zł wtedy. A dziś? 1500.

 

Cytat z artykułu datowanego na 10.07.2014: "Minusem najmocniejszego Devil's Canyon jest cena, która wynosi około 1200 zł".

 

Minęły 2 lata a procek droższy. Nadal uważasz, że dolar nie ma na to wpływu? Może nie ma przeskoku wydajnościowego ale po I7-4xxx wyszły i7-5xxx i i7-6xxx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oprócz oczywistości związanych z kursem walut, zastój w wydajności procesorów, wyobraź sobie autorze, że jadę na PII z 2010 roku i cały czas daje radę (chociaż powoli myślę o przeskoku na jakiegoś hsw albo skylake-a), i pewnie jeszcze długo na nim pociągnę, bo we wszystkie najnowsze gry spokojnie można pograć, nawet jego cena w stosunku do tego co za niego zapłaciłem w 2010r znacząco nie spadła :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ale o czym ta dyskusja. Od 10 lat wiadomo ze krzem sie konczy. Kiedys czesta zmiana procesu technologicznego napedzala rozwoj mocy obliczeniowej (wieksze upakowanie, mniejszy pobor energii). Oczywiscie dochodza jeszcze usprawnienia architektury ale rzadko powoduja one dwukrotny wzrost wydajnosci. Obecnie jestesmy bardzo blisko granicy krzemu zejda moze jeszcze ze 2 razy i finito. W ogole w celu wdrozenia nowego procesu stosuje sie szereg trikow i koszty sa ogromne. Nie chce mi sie tlumaczyc podstaw elektroniki i fizyki. Poczytajcie sobie dlaczego w nizszych procesach sa problemy z uzyskiem.

 

Czynniki decydukace o cenach prockow w kolejnosci od najwazniejszego:

1) Konczy sie krzem

2) Brak konkurencji od AMD

3) Dolar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zamiast się napinać kupujesz i5-2400 za 250zł zamiast i5-6400 za 750zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skończyły się i5 2400 za 250 zł na allegro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skończyły się i5 2400 za 250 zł na allegro.

 

Pewnie jeszcze bedą. Tak czy siak w CPU sie wiele nie dzieje i nie zawsze warto pędzić za nowosciami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurs dolara nie służy, ja sprzedałem miesiąc temu 4690k 10zł drożej niż kupiłem nówkę ze sklepu :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I5 4440 - 06-03-2014 r. 659 zl teraz 857 zl. Takie czasy ze zlotowka niewiele warta. Dobra zmiana.

 

Eh.

 

Dolar na tym poziomie jest od ponad 2 lat. No ale polityke trzeba wszędzie wcisnąć. :thumbdown:

 

cVt7JOM.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Przemyśl co napisałeś?? :D

 

Skoro 2 lata temu byłza 3,3 a dajmy na to intel wycenił procka na 400 dolarów to kosztował 1320 zł. A gdy skoczył do 4 zł to kosztował już 1600 zł. Obliczę dla Ciebie różnicę = 280 zł.

 

Do tego ostatnio trafiłem na jakiś stary test i7-4790K a tam napisane że jego cena to 1200 zł wtedy. A dziś? 1500.

 

Cytat z artykułu datowanego na 10.07.2014: "Minusem najmocniejszego Devil's Canyon jest cena, która wynosi około 1200 zł".

 

Minęły 2 lata a procek droższy. Nadal uważasz, że dolar nie ma na to wpływu? Może nie ma przeskoku wydajnościowego ale po I7-4xxx wyszły i7-5xxx i i7-6xxx.

 

W przeciwienstwie do ciebie nie tylko potrafie pisac i czytac, ale tez myslec. Napisalem ze kurs dolara nie ma wiekszego znaczenia, a liczy sie przede wszystkim brak postepu. I tak wlasnie jest. Jezeli 2 letni procesor trzyma stala cene w dolarach, to jest to wlasnie brak postepu. NIe tak dawno 2 letni procesor wat bylby polowe swojej ceny w dolarach, bo wydajnosc nowej generacji byla znacznie wieksza i nikt dwuletnich staroci nie kupowal chyba, ze ugrzazl na starej plycie/podstawce. Rozumiem, ze nie pamietasz tych czasow, chociaz bylo tak az do sandy bridge. Ale zanim cos opiszesz i "policzysz za mnie", przeczytaj i zapoznaj sie z tematem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przeciwienstwie do ciebie nie tylko potrafie pisac i czytac, ale tez myslec. Napisalem ze kurs dolara nie ma wiekszego znaczenia, a liczy sie przede wszystkim brak postepu. I tak wlasnie jest. Jezeli 2 letni procesor trzyma stala cene w dolarach, to jest to wlasnie brak postepu. NIe tak dawno 2 letni procesor wat bylby polowe swojej ceny w dolarach, bo wydajnosc nowej generacji byla znacznie wieksza i nikt dwuletnich staroci nie kupowal chyba, ze ugrzazl na starej plycie/podstawce. Rozumiem, ze nie pamietasz tych czasow, chociaz bylo tak az do sandy bridge. Ale zanim cos opiszesz i "policzysz za mnie", przeczytaj i zapoznaj sie z tematem.

zastój segmencie cpu też ma swoje plusy np ze można na 4-5 letnim procku grać np i5 750 dokładając mocne gpu i sie człowiek nie martwi.

a to że ceny Procków rośna spadają to akurat zależy od wielu czynników,ja tam akurat się tym nie przejmuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...