Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

aviator_pl

Hardwareowcu czy jeszcze pamiętasz BSEL MOD?

Rekomendowane odpowiedzi

Tak mnie dzisiaj naszło ........ jak w śmiesznych pieniądzach można nabyć sprzęt który kiedyś rządził na polu domowego sprzętu. Otóż historia błaha. Komputer do wystawiania faktur powiedział "do widzenia, ja wychodzę". Wymiana płyty nie wchodziła w grę (za dużo szukania, zabawy - whatever). A tu nagle na OL i X znalazłem sobie komputer w śmiesznej cenie. 50 PLN. Podobno "kore dwa duo". Idealny kandydat. Pokonanie 50km opłaciło się. Za 50 PLN (słownie: pięćdziesiąt złotych polskich) otrzymałem do rąk samą budę a w niej: E2180 + intel 945GC (PCIX+ICH7 - sata2), 2x1GB DDR2, HDD 160GB, HD4650 (z HDMI!) oraz kabel zasilający. A tak mnie dzisiaj naszło. Biosik prosty jak konstrukcja cepa nie umożliwia zmiany dzielnika PCI/FSB. Ale chwila moment. Przecież już to robiłem, nie ważne że prawie 10 lat temu. Przecież jest BSEL MOD! Omija wszystkie ograniczenia płyty. Ale chwila. Jak to się robiło??........................... Po krótkich poszukiwaniach znalazłem. Tak to jest to co kiedyś robiłem na kilku procesorach. Szybka wędrówka do kuchni po folię aluminiową, zabrałem ze sobą nożyczki chirurgiczne, taśmę dwustronnie klejącą.

 

przed_jpg3.jpg

IMG_3033.jpg

IMG_3034.jpg

IMG_3035.jpg

IMG_3037.jpg

 

No tak. Tylko te piny jakieś małe. Ale co tam, po kilku przymiarkach udało się. Płatek aluminium do wycinania miał może 2mm ale wzrok jeszcze w miare ;). Ciekawe czy zadziała z pierwszego kopa. Żeby to coś nie przesuwało się, częściowo z góry i na boku CPU wklejone dwustronną taśmą klejącą. W sockecie powinno być osadzone stabilnie.

 

IMG_3041.jpg

 

Voila! Komputer wstał jakby nigdy nic na fsb 1066MHz. Bez ruszania biosu, bez wymyślnego chłodzenia, bez fantastycznej płyty z dopiskiem pro ultra gamer xt ze świecącym radiatorem w ciemnościach. Przecież to jest procesor w wersji NON K! Otórz dzisiejsze codzienne OC z perspektywy zwykłego użytkownika to nie jest zabawa. A w tamtych czasach? A tu wymyśleć czym to zakleić, a tam można wstawić regulator napięcia, a w tamtym miejscu można coś wyciąć przyciąć.

 

przed_test_jpg2.jpg

po_jpg1.jpg

 

No i co? Wzrost wydajności liniowy (OC o 33% dało wzrost wydajności w fritz chess wzrost o 31,29%). Ktoś powie że to złom, że to się do niczego nie nadaje bo teraz to każdy ma coś tam coś tam bla bla bla. Otóż komputer daje radę, wejdziesz na pocztę, napiszesz coś na forum (albo poczytasz), obejrzysz coś na YT, fejsa też ogarniesz. Ale że nie odpalisz czegoś tam w ultra cośtam........... Czasy kiedy za 200zł kupowało się procesor który po OC dawał topową moc już nigdy nie wrócą. :(

 

I niech mi ktoś powie że tu się coś zacina przy przeglądaniu sieci........... mam w domu drugi taki tylko z C2D wolfdale @3,3GHz z dyskiem SSD który zagnie w codziennym użytkowaniu niejednego nowoczesnego PC z HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój ulubiony mod - swojego czasu zarobiłem małą fortunę na allegro sprzedająć pentiumy E2160 na 2.4GHz. Dodam, że umiem obliczać jakie piny zaizolować czy zewrzeć żeby podnieść napięcie w płytach na których było to niemożliwe. Pamiętam że chisety od G31 w górę już miały takie zabawy zablokowane. Z nowszych kontruckji (obsługa Wolfsdale) tylko chipset NVIDIA MCP73PV i Intel G945 taką zabawę umożliwiał. I tak brało się śmieciową płytkę na chipsecie P4M890 gdzie NOWA kosztowała 70zł do tego Pentiumka E2160 za 170zł i po modach miało się całkiem szybko procesor. Później fajnie też modyfikowało się Pentiumy E5200/E5300 - tu było już potrzebne podbijanie napięcia, a na sam koniec Celerony E3200/E3300 które śmigały jako 3,33GHz. Celerony 430 które kosztowały trochę ponad 100zł po modzie były szybsze niż Pentiumy 3 3.2GHz. Dzięki za przypomnienie pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiesz. Zdziwiłem się. Na G31 i G41 bsel też chyba działa. Z tego co pamiętam to dzięki BSEL zrobiłem na E3200 4,4GHz stabilne. A BSEL dawał mi nie tyle co OC co obniżał dzielniki dla pamięci.... z tego co pamiętam.

 

A może i faktycznie...........

 

yYN7QUr.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam G31 nie uznawał moda, z P965 było różnie. Dla mnie ten mod dawał możliwość oc na taniutkich płytach gdzie nie było żadnych opcji oc. Jak już pisałem taki P4M890 był śmiesznie tani, a można było na nim i podbić szynę i podbić napięcia właśnie za pomocą naklejeczek.

Zdj_cie0145.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie było czegoś takiego że BSEL mod nie podijał na G31 FSB tylko zmieniał FSB STRAP na wyższy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie od G31 znacznie bardziej atrakcyjny był MCP73PV, miał o wiele lepszą integre i podobne możliwości/parametry, a do tego oferował bezproblemowe podbijanie FSB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm nvidie strasznie się grzały. Strasznie = kosmicznie. Wg. mnie najfajniejszy był G41. Ale faktycznie że nvidia miała najlepszą grafikę. W tamtych czasach były też bardzo tanie chipsety AMD z niezłym radkiem na pokładzie w super cenie dla athlonów ii x2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak grzały sie nForce ale za czasów s754 ;) taki Gigabyte K8NS bił rekordy gorąca... G41 wyszedł za późno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe. K8NS grzał się mniej niż K8-NE :) Fajny był też nforce 720D na którym odblokowałem semprona x1 na antka x2 ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak miałem na mysli K8NE, były strasznie gorące. Od czasu wyjścia C2D rzadko który AMD się opłacał, a właśnie BSEL mod na tanich płytach głównach sprawiło że AMD było totalnie nieopłacalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja pierwsza płyta pecetowa po przesiadce z amigi to był iwill na dwa pentiumy 2, na rynku najmocniejszy był model 266mhz na magistrali 66, płyta miała zworkę 66/100 i przyszła defaultowo ustawiona na 100, okazało się, że procki hulały na 400mhz a dawało się w biosie przestawić jeszcze magistralę na 112mhz, z całej Polski ze znajomych firm zajmujących się grafiką i video przyjeżdżali do mnie ludzie, żeby zobaczyć jak to cudo liczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe :)

 

Tego jeszcze nie robiłem, może dla tego że od razu miałem g31 z pdc 5300 który męczyłem 4.2Ghz.

 

Pamiętam tylko drut-mod Durona i jakieś spore OC, tylko tam wystarczył cienki drucik w kształcie litery U włożony w odpowiednie dziurki w slocie.

 

Najstarsze OC, chyba 1996r, płyta Fic i pentium 166mmx, zworką na 200mhz :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że grzebałem kiedyś z pinami na Pentiumie 4, nie pamiętam czy chodziło o zwiększenie napięcia czy taktowania.

Z modów sprzętu - Gainward GF 4 Ti4200 z jakimś klockowatym radiatorem po starym CPU przykręconym na zwykłe śruby i kołki. Zajmowało 3 sloty w dół, ale kręcił się jak głupi bez żadnego wentylatora :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że grzebałem kiedyś z pinami na Pentiumie 4, nie pamiętam czy chodziło o zwiększenie napięcia czy taktowania.

Z modów sprzętu - Gainward GF 4 Ti4200 z jakimś klockowatym radiatorem po starym CPU przykręconym na zwykłe śruby i kołki. Zajmowało 3 sloty w dół, ale kręcił się jak głupi bez żadnego wentylatora :E

Bo kiedyś to się kombinowało bo mogło , teraz wszystko jest ograniczane przez $.

Masz hajs możesz podkręcać procka ,nie masz hajsu zapomnij.

Pamiętam jak się mody na s370 robiło , na GPU jak się podbijało napięcie. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam temat, że mam SSD i to zagnie i5 to śmiać mi się chce.

 

W pracy mam c2d i to działa tak wolno, że widzę różnice przy otwieraniu karty w YT. Oczywiście, kupno lepszego komputera do samego YT jest bez sensu, ale niech mi ktoś nie pisze, że to jest ok, taki styka i innego nie trzeba.

 

Czasy bezproblemowego OC były od skylake, gdzie producenci zaoferowali biosy z możliwością OC każdego procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BSEL mod był jeszcze na s775. Pinmody na AM2, 939, 754, 462... starszych nie pamiętam :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego moda nie robiłem ale na gb p31 miałem e2140 1.6 @ 3ghz to był kiedyś kop i to za super dobra cenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BSEL mod zadziała tylko jeśli płyta obsługuje wyższe FSB w standardzie (w przypadku X5355, potrzebujesz natywnej obsługi FSB 1600MHz).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...