Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

sideband

Czy Skylake lubi szybkie pamięci?

Rekomendowane odpowiedzi

Platforma Testowa:

 

i7 6700K 3.7/3.7Ghz(Cpu/Uncore) SMT OFF

 

Asrock Z170 Extreme 4

 

2x8GB Corsair LPX 3200 CL16

 

Radeon 290x 1040/1400(wyostrzone timingi pamięci)/1070GTX(Test Dual Vs Single i XMP vs Custom)

 

 

 

Testowane tryby pracy pamięci:

 

2400Mhz CL15-15-15-32 tRFC 280/tWCL 8 CR1T

 

2400Mhz CL10-11-11-28 tRFC 180/tWCL 8 CR1T

 

2800Mhz CL11-13-13-31 tRFC 220/tWCL 8 CR1T

 

3200Mhz CL13-15-15-32 tRFC 280/tWCL 8 CR1T

 

3600Mhz CL15-17-17-34 tRFC 280/tWCL 9 CR1T

 

 

* - ten tryb ma wyostrzone także inne timingi

 

Standardowo w biosie TRFC~500,tWCL 12 oraz CR2T.

 

 

 

 

watchdogs.png

 

 

 

 

crysis.png

 

 

 

 

 

 

crysis3.png

 

 

 

 

 

mirror.png

 

 

 

 

nextcar.png

 

 

 

 

 

projectcars.png

 

 

 

 

skyrim.png

 

 

 

 

 

mixmeister.png

 

 

 

 

 

 

7zip.png

 

 

XMP Vs Custom Timings

 

gta3.png

 

gta.png

 

pc3.png

 

 

image.png

 

 

wd4.png

 

 

image.png

 

 

 

aida.png

 

 

 

XMP - 3200Mhz CL16-18-18-36-2T-480  Custom -  3200Mhz CL12-15-15-29-1T-240 + pozostałe wyostrzone tiimngi.

 

XMP - 2133Mhz CL14-14-14-35-2T-278  Custom -  2133Mhz CL8-10-10-28-1T-160 + pozostałe wyostrzone tiimngi.

 

 

 

 

 

Single Channel Vs Dual Channel

 

 

 

 

wd3.png

 

 

 

gta1.png

 

 

 

pc1.png

 

 

 

Single Channel Test - 3600Mhz CL15 DEF Vs 3600Mhz CL14 Custom

 

 

wd2.png

 

 

gta2.png

 

 

 

pc2.png

 

 

Podsumowanie

 

Różnice są kosmetyczne przyrównując wyniki ze starszych platform opartych na DDR3, zamykają się w przedziale 5-10% nie licząc WatchDogs(~25%), który masakruje podsystem pamięci.Akurat wykres w/w grze nie przedstawia realnych różnic, które można zaobserwować. W trybie 2400 cl15 tak naprawdę nie ma mowy o płynności i te 37fps wygląda, co najwyżej jak 20fps.

Trzeba zaznaczyć wraz wyższym taktowaniem pamięci zdecydowanie da się odczuć lepszą płynność w grach(brak chwilowych rwań/zacięć)w momencie dotyczy danych przez dysk.

Responsywność systemu operacyjnego również rośnie wraz ze wzrostem taktowania pamięci.

 

Update:

 

W trybie 2133Mhz cl15 def Single Watch Dogs jest całkowicie niegrywalny, co chwilę następują dłuższe zatrzymania animacji(frametime powyżej 100ms). W trybie 2133Mhz cl15 xmp Dual Channel zacięcia występują, ale znacznie rzadziej. 290x+2400Mhz cl15 pomimo niższej wydajności wykazanej przez soft zacięcia animacji nie występowały. Nie ma możliwości prawidłowego programowego pomiaru frametime z tego względu nie ma możliwości wykazania różnic w płynności na wykresie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duży + za testy z niskim CL

 

Jakie vram vccio vccsa było potrzebne do osiągnięcia 3600 MHz CL15 na tych korsarzach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vccio ~1.16v

 

Vccsa uzależnione od napięcia na cpu, przy napięciach poniżej 1.1v na cpu potrzeba ~1.21v, przy wyższych napięciach wystarcza ~1.15v. Skylake potrzebuje sporego vccsa by w ogóle odpalał przy niskich napięciach zasilania.

 

Profil xmp wbija 1.2v vccio i 1.25v vcssa przy 3200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnice szału nie robią. Nawet w WD wzrost konkretny jest, ale tylko w porównaniu z totalnym chłamem. Powyżej 2400CL10 spektakularnych wzrostów nie ma.

Nie miałbyś chęci sprawdzić single vs dual? Czy to jest oczywista oczywistość i różnice wynoszą tyle, co wyszło np. Liptonowi?

 

http://www.youtube.com/watch?v=sQz4XmEFbTU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem podobny test DDR3/4 i zdziwiło mnie, że różnice wyszły o rząd mniejsze niż przy LGA 1155/1151. Ale zawsze lepiej mieć szybszy RAM niż wolniejszy ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest zapewne w znacznym stopniu kwestia niedorozwoju biosów 1151 i algorytmów "bezpiecznego" dobierania timingów wyższych rzędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nawet bawiąc się 2nd/3rd nie ugrasz za wiele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wniosek jest taki że na chwilę obecną DDR4 2400CL10 wystarcza. Fajny test THX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnice szału nie robią. Nawet w WD wzrost konkretny jest, ale tylko w porównaniu z totalnym chłamem. Powyżej 2400CL10 spektakularnych wzrostów nie ma.

Nie miałbyś chęci sprawdzić single vs dual? Czy to jest oczywista oczywistość i różnice wynoszą tyle, co wyszło np. Liptonowi?

Nawet bez testu można wywnioskować, że to będzie zależne od taktowania pamięci. Im wyższe taktowanie tym mniejsza różnica będzie dzielić single i dual.

Może później dodam, ale będę musiał potworzyć też testy w dual(brak 290x). Na 1070gtx relacje między taktowaniami są mniej więcej te same tylko wyniki będą wyższe, gdyby relacje były inne to bym dodał wyniki w połączeniu z kartą od nv.

Mogę jedynie dodać, że w połączeniu z nv delikatnie wzrosła różnica haswella vs skylake, ale to raczej nikogo nie powinno dziwić.

 

To jest zapewne w znacznym stopniu kwestia niedorozwoju biosów 1151 i algorytmów "bezpiecznego" dobierania timingów wyższych rzędów.

Przepustowość znacznie bardziej wzrosła od wydajności cpu dlatego cpu nie jest w stanie skonsumować takiej przepustowości, nawet to widać w pakowaczach typu 7zip i winrar, które "żywią się " przepustowością. Ale jak pojawia się wydajniejsze cpu oraz pci-express 4.0 te różnice wzrosną.

 

Wniosek jest taki że na chwilę obecną DDR4 2400CL10 wystarcza. Fajny test THX.

Generalnie można tak przyjąć, ale ddr4 i tak potrzebują 1.5v do takiego trybu. Do CL9 1.6v ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet bez testu można wywnioskować, że to będzie zależne od taktowania pamięci. Im wyższe taktowanie tym mniejsza różnica będzie dzielić single i dual.

Może później dodam, ale będę musiał potworzyć też testy w dual(brak 290x). Na 1070gtx relacje między taktowaniami są mniej więcej te same tylko wyniki będą wyższe, gdyby relacje były inne to bym dodał wyniki w połączeniu z kartą od nv.

Mogę jedynie dodać, że w połączeniu z nv delikatnie wzrosła różnica haswella vs skylake, ale to raczej nikogo nie powinno dziwić.

 

 

Przepustowość znacznie bardziej wzrosła od wydajności cpu dlatego cpu nie jest w stanie skonsumować takiej przepustowości, nawet to widać w pakowaczach typu 7zip i winrar, które "żywią się " przepustowością. Ale jak pojawia się wydajniejsze cpu oraz pci-express 4.0 te różnice wzrosną.

 

 

Generalnie można tak przyjąć, ale ddr4 i tak potrzebują 1.5v do takiego trybu. Do CL9 1.6v ;)

 

1.5V i 1.6V to :o Myślałem że to na luzaku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.5v i 1.6v

 

1.5v pamięci są ledwo ciepłe, dopiero dasz im po pupie integrą robią dosyć ciepłe. 1.6v można jechać na co dzień, do integry potrzebny już nawiew.

 

Przy samsungach i hynixach póki masz dobre chłodzenie można śmiało jechać z napięciem nawet pod 1.8v. Samsung nawet oficjalnie dopuszcza 1.75v ;)

 

Nie wiem skąd ten strach przed napięciem, jak macie na kartach graficznych nawet 1.65v na GDDR5 to się nie boicie, a to nie jest standardowe napięcie dla tych kości :E

 

Odkąd jade na skylake nie ściągnąłem napięcia poniżej 1.49v ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przy samsungach i hynixach póki masz dobre chłodzenie można śmiało jechać z napięciem nawet pod 1.8v.

MFR to się raczej do 1,8 V nie wyskalują przy wyższych zegarach :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd ten strach przed napięciem

Bo Intelik straszył :o

To te moje 4x4 Fury Black 2666cl15 @ 2133 CL12-12-12-28-1T @ 1.2V nie takie tragiczne chyba. Niżej nie sprawdzałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo Intelik straszył :o

To te moje 4x4 Fury Black 2666cl15 @ 2133 CL12-12-12-28-1T @ 1.2V nie takie tragiczne chyba. Niżej nie sprawdzałem.

 

Nie lepiej je pogonić na 3000-3200 CL 14/15 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na chipsecie b150 możesz je gonić ile wlezie.

Jest nawet w uefi XMP przełącznik ON/OFF, ale jak producent na stronie zaznaczył:

 

* DDR4 2133 MHz and higher memory modules will only run at maximum of DDR4 2133 MHz on XMP mode due to Intel® chipset limitation

To ja się pytam, po grzyba opcja XMP i chwalenie się nią na pudełkach/mobo itd. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo Intelik straszył :o

To te moje 4x4 Fury Black 2666cl15 @ 2133 CL12-12-12-28-1T @ 1.2V nie takie tragiczne chyba. Niżej nie sprawdzałem.

Straszył posiadaczy ddr3, jakoś trzeba zachęcić do kupna ddr4 :E

 

Nie czaj się tylko daj chociaż te 1.35v jak taki strachliwy jesteś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zachodnich forach panuje niepodważalna opinia, że już 1,35 V na pewno zabije po czasie procesor :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zachodnich forach panuje niepodważalna opinia, że już 1,35 V na pewno zabije po czasie procesor :E.

no właśnie jak to jest z tym wyższym napięciem ramu a kontrolerem pamięci?

tu jest mowa o zwykłych ddr3 ze skylakiem, ale na ddr4 z tego co widzę klepię się nie zgorsze napięcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co było z sandy/ivy bridge? Te same brednie.

 

Nie ma znaczenia czy to ddr3 czy ddr4. W przypadky skylake rozchodzi się o różnice między vccio, a napięcie na pamięciach. Trzymasz 0.6-0.65v i będzie gitara, będzie za duża różnice to pojawią problemy ze stabilnością a po czasie rzeczywiście cpu może ucierpieć.

 

W przypadku haswella nie było jakichkolwiek ograniczeń odnośnie napięcia na pamięci, ale idioci dalej pisali o max 1.5v :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 0.6-65v, więc czy to będzie 0.1v czy 0.6v nie robi różnicy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jadę 11 miesięcy na i7 6700k + DDR3 2400 1.65V i nie mam żadnych problemów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dawałem 2 V i jest dobrze, 6600K nie ucierpiał nijak na tym :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodane wyniki XMP Vs Custom, później dodam Single Vs Dual.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dałbyś radę jeszcze dodać 2133MHz? Nie każdego stać na Z-kę i odblokowany procesor. Oczywiście przydałoby się na dwóch różnych timingach. Chodzi mi o to czy dla osoby, która składa sobie np. bazę z i3-6100/i5-6400 i płytą np. na B150 opłaca się przebierać w pamięciach pod kątem timingów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprecyzuj?

 

Dual 2133mhz CL?? vs max wyżyłowane timingi na tych konkretnych kościach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...