Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

sideband

Czy Skylake lubi szybkie pamięci?

Rekomendowane odpowiedzi

Popieram dorzucenie do testu pamięci 2133Mhz.

Jak ktoś buduje średnio-budżetowy zestaw to prędzej włoży H110 + i5-6400 niż Z170 + i3-6100.

 

Na morelach chyba najpopularniejsze 2133Mhz to Kingston HyperX:

https://www.morele.net/pamiec-kingston-hyperx-fury-8gb-ddr4-2133mhz-cl14-hx421c14fb-8-719424/

https://www.morele.net/pamiec-kingston-hyperx-fury-8gb-2x4gb-ddr4-2133mhz-cl14-hx421c14fbk2-8-719420/

Fabryczne CL14.

To byłby dobry punkt odniesienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprecyzuj?

 

Dual 2133mhz CL?? vs max wyżyłowane timingi na tych konkretnych kościach?

 

Oczywiście dual tylko i wyłącznie. Timingi, hm... przeglądając np. morele, to w zestawach o taktach 2133MHz można przebierać w zakresie CL od 12 do 16. Zdecydowana większość, czyli ponad połowa pamiątek ma CL15. Tak więc można byłoby się moim zdaniem pokusić właśnie o takie typowe tanie 2133MHz CL15 vs. max jak sam mówisz. Po prostu ciekawe czy jest o co walczyć przy taktowaniu 2133MHz.

 

Na morelach chyba najpopularniejsze 2133Mhz to Kingston HyperX:

https://www.morele.n...c14fb-8-719424/

https://www.morele.n...4fbk2-8-719420/

Fabryczne CL14.

To byłby dobry punkt odniesienia.

 

Ja rozpatrzałem nie przez popularność, a ile filtry pokazują dostępnych rodzajów. CL15 jest najwięcej na rynku możliwych do kupienia. Pojedynczą kość w ogóle bym odrzucił, bo moim zdaniem to się powinno ludziom wybijać z głowy. Dodatkowo twierdzę, że lepszym wyborem od tych Kingston-ów są te Corsair: KLIK. 18zł więcej (bez 9 groszy :lol2:) za fabryczne CL13.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dual 2133mhz CL?? vs max wyżyłowane timingi na tych konkretnych kościach?

dual 2133MHz CL 14-15

vs

dual 2133MHz CL najniższy, jaki wyciśniesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok zrobione 2133 CL14-14-14-35-2T-278 vs 2133 CL8-10-10-28-1T-160 + wyostrzone pozostałe timingi. Później dodam wyniki.

 

Wkradł się błąd na wykresie Watchdogs Dual vs Single, który poprawiłem.

 

Edit:

 

Wyniki 2133Mhz dodane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli różnica jednak jest od kilku do nawet... ponad 10 kl./s w takim GTA.

 

Przy jakim napięciu miałeś te CL8?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie porównuj wartości bezwzględnych, to nie ma sensu. Procentowa różnica jest istotna.

 

Zostawiłem 1.48v nie schodziłem niżej i tak nie ma to większego sensu skoro kości są chłodne, przy 1.6v ledwo ciepłe przy 2133mhz, ale wyższe napięcie nić nie dało i nie udało się wytargać lepszych timingów. Do ciasnych timingów i niskich taktowań dobre są Microny, na tanich corsarzach 2133mhz da się uzyskać CL9-8-8 co da jeszcze lepszą wydajność. Poza tym na cpu z mniejszą ilością L3, która w dodatku będzie niżej taktowana te różnice pogłębia się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetne testy. Mając wysoko taktowane 2133/2400 i z niskim timingiem cl9/cl10 starsze DDR3 wcale nie trzeba wymieniać na DDR4 by posiadać skylake'a, różnice nie są tak duże w stosunku do wysoko taktowanych DDR4. Testy pokazały też że im niżej taktowane pamięci (dodatkowo z wysokimi CL) tym bardziej single channel to po prostu "strzał w stopę".

+1 Lubię to! :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.5V, dobre, najlepiej przy 1600c11 :hahaha: Obecne Cruciale Elity 1600c8 1.5V/2200c9 1.77V, oraz Dominatory 2133(szajsung), przy 2800 1.67V, przy 1.85V wstały 2933, tylko do biosu, a szkoda...

side- w przypadku haswela jaką powinienem trzymać różnicę między pamiątkami a IMC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W haswellu nie ma vccio, więc żadnej różnicy nie musisz trzymać. Teoretyczny max dla pamięci przy haswellu to 2.4v ;)

 

Za oc pamięci odpowiada io analog/digital i vccsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2.4V mówisz...muszę jeszcze potrenować Platyny od Corsara. BTW, podczas OC chyba za bardzo podniosłem V na VCCIN, i waliło BSODem, jak i stacił stabilność, myślałem, że z powodu za dużej różnicy między tym ostatnim, a V ramu. Powiedz, dlaczego starsze moduły DDR3 np. takie: http://www.hardwarelogic.com/articles.php?id=5510&print=1&singlepage=1 były zasilane nieco wyższym napięciem, a potem voltaż spadał do dzisiejszych 1.5V?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zrozumiałem, to dołożenie do vcore spowoduje, że będzie można trochę zdjąć z vccsa?

 

Mam obecnie ustawione tak:

 

vcore - 1,25v (4,5GHz)

vccsa - 1,21v

vccio - 1,17v

vram - 1,34v

 

Dla kostek RAM ustawionych na 3200 MHz CL 14, 14, 14, 32, 280

 

Ustawienie w pełni stabilne - wiele godzin w occt i prime95.

Profil xmp ustawia vccsa na 1,25v i vccio na 1,20v

 

Ale chciało by się więcej ;). Niestety podniesienie taktowania RAM powoduje niestabilność, dokładanie do vram nie pomaga, pewnie trzeba by dołożyć do vccsa, ale to już granica blisko... czy podbicie vcore spowoduje, że vccsa będzie można obniżyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2.4V mówisz...muszę jeszcze potrenować Platyny od Corsara. BTW, podczas OC chyba za bardzo podniosłem V na VCCIN, i waliło BSODem, jak i stacił stabilność, myślałem, że z powodu za dużej różnicy między tym ostatnim, a V ramu. Powiedz, dlaczego starsze moduły DDR3 np. takie: http://www.hardwarel...=1&singlepage=1 były zasilane nieco wyższym napięciem, a potem voltaż spadał do dzisiejszych 1.5V?

Raczej to wynika to z tego, że z czasem pojawiły się coraz lepsze kości w niższym procesie i to robi robotę. Mniejsze upływności, mniejszy pobór mocy i możliwość wyższego taktowania.

 

Jeśli dobrze zrozumiałem, to dołożenie do vcore spowoduje, że będzie można trochę zdjąć z vccsa?

 

Mam obecnie ustawione tak:

 

vcore - 1,25v (4,5GHz)

vccsa - 1,21v

vccio - 1,17v

vram - 1,34v

 

Dla kostek RAM ustawionych na 3200 MHz CL 14, 14, 14, 32, 280

 

Ustawienie w pełni stabilne - wiele godzin w occt i prime95.

Profil xmp ustawia vccsa na 1,25v i vccio na 1,20v

 

Ale chciało by się więcej ;). Niestety podniesienie taktowania RAM powoduje niestabilność, dokładanie do vram nie pomaga, pewnie trzeba by dołożyć do vccsa, ale to już granica blisko... czy podbicie vcore spowoduje, że vccsa będzie można obniżyć?

Przy niskich vcore(poniżej 1.1v) trzeba stosować wyższe vcssa, ponieważ cpu w ogóle nie wstanie lub będę problemy ze stabilnością. Te 1.25v z profilu to nawet za dużo przy niskim vcore.

Żle zabrałeś się za oc, znajdź max oc pamięci przy niższym taktowaniu cpu. Ustaw 3.7ghz 1.2v vcssa/vccio/vcore i wrzuć na pamięci na dzień dobry ok 1.5v i szukaj max oc pamięci ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej 1,25v (vcore) procesor jest niestabilny, i chyba nie jest to za wysoko? 1,35v się równie często stosuje przecież.

 

Nie robiłem jeszcze oc pamięci, to ich fabryczne ustawienie.

Czyli co? Zbić procesor i najpierw zrobić oc pamięci a dopiero potem procka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz kręcił wszystko na raz to nic z tego nie będzie, nie będziesz wiedział do końca co się sypie i stracisz tylko czas i nerwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor zbity na 3,7 i 1,2v

 

Pamieć przechodzi memtesta na ustawieniach:

 

3333MHz CL 14,14,14,34,560

 

vram - 1,38v

sa - 1,18v

io - 1,16v

 

Niestety wyżej już sypie błędami obojętnie ile by vram nie dać i jakie by sa i io nie było...

teraz pytanie co zrobi jak podkręcę z powrotem cpu ;). Jak testowałem go na poprzednich ustawieniach to przez 20 godzin w prime95 chodził stabilnie

 

 

--------------------edit-----------------------------

no i dupa... wali błędami :/. sam procek idzie, sam ram idzie... razem już nie. Chyba wrócę do 3200MHz i spróbuje zbić te sa/io dodając do vram.

 

 

------------------------edit-------------------------

No i się udało... 5 godzina prime95 na ustawieniach i 4 krotny test w memtest (test 6 i 9).

 

cpu: 4,5 GHz

RAM: 3200 MHz CL 14,14,14,34,560

 

vcore - 1,26

i/o - 1,16

sa - 1,16

vram - 1,37

 

RAM się nie grzeje bardziej. Dzięki za rady :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej proc się sypie przy wyższych taktowaniach ze względu na zbyt niskie vcore, ewentualnie trzeba zdjąć taktowanie L3. Nie podałeś jaki kod miał bsod ;)

 

Przy tak wysokim trfc trochę tracisz na wydajności, zjedź na przynajmniej 320.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyższego nie chcę dawać, temperatura rośnie a obudowa dość ciepła. Przy obecnych ustawieniach po kilku godzinach prime95 mam na rdzieniach 72 stopnie. Pseudo wodnego nie dam, bo szkoda kasy ;). BSOD nie miałem, mi wywala błędy albo na meteście w testach 6 i 9 albo occt (zwykle po prostu zatrzymano, i w prime, że 05 nie równa się 04 ;). Ani razu system się nie zawiesił.

 

L3 faktycznie trochę utrudnił zabawę, nie sprawdzilem jeszcze czy coś daje jego oc, tyle że chodzi tak jak rdzeń na 4,5GHz.

 

Dalem 320, wyktrzaczył się przy 4 okrażeniu memtestu na tescie 9...

Podbiłem sa do 1,17 i na razie idzie prime :). 2 godzina i stabilnie... może się uda ;)

 

 

Edit, udało się :). Pomogło papu dla procka jak przewidziałeś :). Początkowo wróciłem na auto z ratio ring, ale po testach znów jest 45 i smiga już ładnie i w memteście i prime :). Temperatura tylko o 1 stopień w górę... ale to w prime, nawet occt do 62 nie dochodzi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest to normalne, że w single kręcą się znacznie lepiej niż w dual ?

 

Sprawdzałem obie kości pojedynczo idą na 3333 MHz CL 15-16-16-35 280 1T 1,45V ram vccio i vcssa 1,15V

 

W dual nie ma szans na 3200. Udało się 3100 MHz CL 14-15-15-32 280 1T 1,4V ram vccio 1,13 vccsa 1,17

 

Wyższe napięcia ( ram 1,5V vccio 1,2V vcssa 1,25V ) nic nie dają.

 

Kości to korsarze 2400 CL16 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie jakiś inny dobry test po podkręceniu niż memtest przez kilka godzin? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest to normalne, że w single kręcą się znacznie lepiej niż w dual ?

Jeżeli masz możliwość zmiany ODT to zmień, Boru miał ten problem na micronach jak zmienił na 120 to problem znikł.

 

Macie jakiś inny dobry test po podkręceniu niż memtest przez kilka godzin? ;)

Nie ma sensu męczyć buły, ddr4 szybko wykazują swoją niestabilność nawet nie katuje ich żadnymi specjalnymi aplikacjami.

 

Chcesz pomęczyć pamięci i kontroler to włącz prime 95 64bit w blend i zmień nastawy programu by zassało prawie cały ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie wykręcania 4x4GB Kingston Savage 2400 MHz 12-13-13-35 (XMP).

Udało mi się je załączyć na 3000 MHz z takimi timingami 13-18-18-44 (tRAS i tRFC na auto) i napięciami VCCIO - 1.12V, VCCSA - 1.18V, VDRAM 1,4V.

Przy próbie ściagnięcia tRCD i tRP na 15 UEFI restartuje do domyślnych ustawienia, jak daje je na 16 to wtedy problemem są 3 błędy wyskakujące w 7mym teście w memtest86. Podbijanie VCCSA do 1,22 V nie daje żadnej poprawy. Warto próbować to jakoś stabilizować, czy się nie opłaca trzymać tego na 3000 MHz z takimi timingami? Podejmę jeszcze próbę zbicia CL do 12.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prime w blend przeszło a memtest 8 błędów potem wykazał niestety podczas testów 7 i 8. Chyba jest jednak bardziej czuly...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że nie zawsze warto atakować częstotliwość z ustawień maksymalnych dla vccio i vccsa.

 

zniechęcony do całej zabawy postanowiłem podejść z drugiej strony, czyli od ustawień minimalnych dla tych ustawień, czyli:

vccsa 1,05v,

vccio 0,95v

vram 1,35v,

vcore 1,28.

 

Pamięć ustawiłem na docelowe 3333MHz CL14. Pierwszy test niepomyślny...

 

przestawiłem vccsa na 1,100v a vccio na 1,00v... znów błędy w memteście po paru minutach...

Przestawiłem vccsa na 1,15v i vccio na 1,050. Przeszło :o. Pełen test w memteście 4 razy i parę godzin w prime. Postanowiłem jeszcze pogrzebać i skoro pomogło podniesienie obu, to może uda się jedno jednak zmniejszyć?

 

przestawiłem

vccsa na 1,050v,

vccio na 1,050v,

vram 1,35.

 

Znów pełen test w memteście 4 razy i cały dzień w prime... stabilne jak skała... :o. też nie odczuł :o. Co ciekawe temperatury procesora spadły o 9 stopni w stresie (było 83 stopnie na najcieplejszym rdzeniu a teraz jest 74 podczas katowania IntelBurnTest na maxymalnym stresie).

 

W efekcie mam troszkę na polus w szybkości pamięci i znacznie chłodniejszy procek :).

 

Teraz zabrałem jeszcze 0,050v z vram... zobaczymy co z tego wyniknie :)

 

edit:

W czasie hamertest (13) w memteście przy trzecim okrążeniu otrzymałem konunikat:

[note] Ram may be vulnerable to high frequency row hammer bit flips.

 

Chyba jednak trzeba napiecie zwiększyć, niby nie błąd ale... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak procesor jest na styku stabilny to podwyższenie vccio powoduje niestabilność, ponieważ podwyższanie vccio zwiększa temp cpu. Gdybyś chciał kręcić wyżej pamięci to i tak byś musiał podnieść vccio, więc cpu i tak by się wysypywał. Tak czy inaczej skończy się na podwyższeniu vcore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpowie ktoś jak ustawić ram aby było stabilnie bo obecnie na ustawieniach 2133MHz 9-11-11-30 da się wejść do windowsa, ale podczas testu łapie bsoda. Przy ustawieniach 10-11-11-28 było stabilnie.

 

DbYUsJW.jpg

 

WDlbAWJ.jpg?1

 

 

Komp:

Skylake Eng. Sample 3,84GHz 24x160

Asus Z170-p D3

8 GB (2x4) Crucial Ballistix Sport 1600MHz

Vcore 1,39V

SA i IO 1.15V

Vram 1.65V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...