Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem sobie nowy dysk na system Crucial MX200 256 GB i postanowiłem mój stary OCZ 120 GB przeznaczyć na cache dla HDD. Moja płyta główna na chipsecie Z77 teoretycznie umożliwia przeznaczenie max 64 GB z SSD na cachowanie.

Zrobiłem teoretycznie wszystko zgodnie z instrukcją. Przestawiłem w UEFI porty na RAID, zainstalowałem najnowszy Intel RST 14.X ze strony Intela, zostawiłem nieprzydzielone 64 GB na SSD i nie pojawia mi się opcja w panelu Intel RST.

Uefi też zaktualizowałem do najnowszej możliwej wersji, zrobiłem nawet czystą reinstalkę win10.

Jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciągle z tym walczę.

Założyłem sobie testowo swoje stare dyski SATA. Zrobiłem RAID 0 i wtedy tylko dla tej macierzy pojawiła mi się opcja RST cache SSD.

Dla pozostałych dysków nie. Tak jakby sterownik nie widział, że są na trybie RAID w BIOS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciągle z tym walczę.

Założyłem sobie testowo swoje stare dyski SATA. Zrobiłem RAID 0 i wtedy tylko dla tej macierzy pojawiła mi się opcja RST cache SSD.

Dla pozostałych dysków nie. Tak jakby sterownik nie widział, że są na trybie RAID w BIOS.

może ten cache jest tylko dla macierzy RAID? z tego co napisałeś rozumiem, że dysków SSD w macierz nie łączysz...

 

edit: po krótkiej lekturze: SRT możliwe jest chyba tylko dla systemu postawionego na HDD. jeśli masz Windows na SSD, może dlatego nie pozwala na SRT z innego SSD? bo po co? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ten cache jest tylko dla macierzy RAID? z tego co napisałeś rozumiem, że dysków SSD w macierz nie łączysz...

 

Generalnie Powinno to wyglądać tak, że wybiera się dysk i kontroler tworzy taki udawany RAID z dysku głównego i maksymalnie 64 GB SSD. Działa to fajnie bo na tym SSd są cachowane najczęściej używane rzeczy, więc jak się odpala często jakieś gry to leci tak jak z SSD. TST musi jednak odpowiednio oznaczyć taki HDD jako kontrolowany przez RAID. a tutaj mimo wybrania RAID w UEFI to dyski są traktowane jako AHCI SATA. Dopiero jak faktycznie postawię jakiś RAID-0/1/10 to sterowniki windowsa ładują odpowiednie ustawienia.

edit: po krótkiej lekturze: SRT możliwe jest chyba tylko dla systemu postawionego na HDD. jeśli masz Windows na SSD, może dlatego nie pozwala na SRT z innego SSD? bo po co? :)

 

Nie. Można odpalić na dowolnym dysku HDD. Nie musi to być systemowy. Tak jak pisałem wcześniej nie było problemu ze zrobieniem cache dla dysków w RAID-0 wstawionym "na doczepkę" pod literą "G:".

Generalnie Intel trochę pojechał z nazewnictwem.

IRST - to już właściwie zostało wycofane. była to technologia, która przenosiła plik hibernacji na jakiś maleńki SSD montowany na lapkach (np 8GB) i dzięki temu start lapka był szybszy. Przy SSD na system to nie ma sensu.

Intel Smart Response - to właśnie co próbuję zrobić. Robi udawany RAID z dowolnego HDD i SSD. Z SSD zabiera max 64 GB nieprzydzielonego miejsca na partycji i cachuje HDD. Dzięki czemu można sobie machnąć 2 TB gier ze steama na tanim HDD, a odpalają się bardzo szybko.

Kiedyś na win7 mi to działało, a na 10 mam problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a masz win10 home czy pro?

ja już się kilka razy naciąłem że coś do czego byłem przyzwyczajony w win7 pro w win10 owszem jest - ale nie w home version którą mam :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...