Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Wiara czyni cuda

Partycja systemowa EFI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W jaki sposób mogę wejść do partycji systemowej EFI ?

Jestem w stanie przypisać jej literę - dzięki temu w eksploratorze ją widzę, ile zajmuje itd.

Ale gdy próbuje do niej wejść - wyświetla mi komunikat, że muszę użyć karty zabezpieczeń.

Domyślam się, że chodzi o przejęcie partycji na własność.

Tutaj jest jednak problem, bo to nie jest niestety tak samo jak w zwykłym folderze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co Ci to?

Mówisz o tej małej ukrytej partycji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, dokładniej to chodzi mi o tą partycję:

 

aee7a80e224b8.jpg

 

Potrzebuje tego, ponieważ znajduje się tam Ubuntu, którego chce się pozbyć:

 

1080a43b7b00d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poradziłes sobie? Jesli tak to napisz proszę w jaki sposob bo mam dokładnie ten sam problem. Musze zwiększyć pojemność partycji ESP zeby zaktualizowac system z 8.1 do 10. Nie mogę tego zrobic bo nie mogę uzyskać dostępu do dysku :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poradziłes sobie? Jesli tak to napisz proszę w jaki sposob bo mam dokładnie ten sam problem. Musze zwiększyć pojemność partycji ESP zeby zaktualizowac system z 8.1 do 10. Nie mogę tego zrobic bo nie mogę uzyskać dostępu do dysku :/

No właśnie dalej nic nie wiem, cały czas próbuję przejść tą kartę zabezpieczeń. Jak będę coś wiedział to dam znać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możecie wrzucić ten komunikat z odmową dostępu, przejęciem karty zabezpieczeń?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

literę mam nadaną X

W Moj komputer widzę partycję ale nie mogę w nią wejsc bo nie mam uprawnień, z tego samego powodu nie moge tez zmienić jej rozmiaru w żadnym programie do zarządzania dyskami.

Probowałem tej komendy: w wierszu poleceń (cmd) komenda 'chkdsk X: /F /X /L:5000, miało to zdaje sie usunać zbęde dane z partycji ale wyskoczył komunikat:

the type of the file system is FAT32

windows can set log file size on NTFS volumes only

 

nvm

 

Możecie wrzucić ten komunikat z odmową dostępu, przejęciem karty zabezpieczeń?

post-563445-146962474943_thumb.jpg

 

Możecie wrzucić ten komunikat z odmową dostępu, przejęciem karty zabezpieczeń?

post-563445-146962496963_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jej nie masz tak jak u mnie to ciężko.

Bo to w sumie FAT32. Moze inaczej by było z NTFSem.

Pewnie inne dyski ja mają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie orientowałem się do czego ta partycja.

Żeby to coś nie przestało działać.

Ew. sprawdź czy konwersja w drugą stronę też by przeszła, i czy wykonasz to z poziomu jakiegoś LiveCD, Hirens Boot, czy tamtejszego LiveCD narzędzia do dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisane w linku:

Należy również pamiętać, że za pomocą narzędzia Convert. odwrotna operacja czyli konwersja z NTFAT32 nie jest możliwa

 

wiec sam nie wiem czy ryzykować.

Opcja aktualizacji do win10 z 8.1 wygasa za 2 dni, czy wogole jest sens tej przesiadki i szarpania się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się instalator będzie pluł o tą partycje, to po prostu ją skasuj, a z nią systemową i po krzyku.

 

Ściągnj ISO Windows 10 za pomocą Creation Tool z M$.

Ostatnio wszystkie klucze z poprzednich Wind przechodzą w 10 z marszu. Nie trzeba aktualizacji aż tak bardzo najpierw robić, można na czysto.

 

Z poziomu jakiegoś Live CD np. typu Hirens Boot, Mini XP, albo tamto narzędzie Live CD do dysków. Możesz też zrobić backup tej partycji gdzieś stamtąd w razie gdybyś chciał ją skasować po prostu, ale system chyba nie wstanie, i nie odpali się procesu aktualizacji. Chyba że z płyty.

Można by zrobić uaktualnienie, a jeśli wywali komunikat, wykasować partycję, jak nie nie zadziała wtedy uaktualnienie, wywalić partycję systemową, i zrobić instalację na czysto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi sie wejść w partycję EFI i zaisntalowac win 10 i zrobiłem w ten sposób:

korzystając z tego poradnika: http://superuser.com/questions/662823/how-do-i-mount-the-efi-partition-on-windows-8-1-so-that-it-is-readable-and-write

 

w wierszu poleceń wpisałem:

diskpart

list disk

select disk 0 (wybieramy odpowiedni dysk)

list partition

select partition 1 (wybieramy odpowiednią partycję)

assign letter=b (nadajemy literę której nie posiada żadna inna partycja)

exit

 

następnie:

taskkill /im explorer.exe /f

explorer.exe

 

później gdy już mogłem wejsc w parycje EFI usunąłem z niej niepotrzebne wersje językowe:

Przejście do katalogu X:\Boot i usunięcie (Shift+Del) wszystkich wersji poza en-US. Zwolniło się jakieś miejsce.

Pierwsze próby nieudane, no ale mój dysk ukryty miał 32MB, nie 100MB.

 

korzystając z drugiego przepisu ze strony: http://www.zabawyit.pl/2016/01/aktualizacja-systemu-windows-7-do-10-na.html

 

instalacja odbyła się bez problemów, inna sprawa czy zostane przy win 10, bo jak narazie średnie wrażenie na mnie robi :)

Dzięki wszystkim za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgrać Classic Shell albo może startisback jeśli jest do 10, bo było stabilniejsze, i w zasadzie dużych różnic nie ma.

A przynajmniej gry w DX12 śmigają.

Był jeszcze jeden program do dostosowywania folderów wyświetlanych po lewej w eksploatorze. Gdzieś przy customowych 10 na winclub.pl to jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...