Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

PDI90

Budowa kompletnej i nowoczesnej sieci domowo-biurowej

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni!

 

 

Planuje niebawem dokonać remontu w domu rodzinnym, oraz zaadoptować biuro home office w piwnicy. W związku z tym chciałbym przy okazji stworzyć od postaw infrastrukturę sieciowa na miarę XXI wieku do użytku domowo-biurowego. Czytam już od pewnego czasu i kilka kwestii się wyklarowało.

 

 

 

Urządzeń nazbierało się naprawdę sporo.

 

1. Router TP-link TD-W8910G v2 (idzie na odstrzał) - podpięty Internet z Orange (ADSL?) plus NAS. Reszta leci po wifi co powoduje, że nie da się korzystać z zasobów gdy kilka urządzeń jest włączonych na raz).

 

2. DIY NAS open media vault

 

3. Cztery smartfony + Tablet

 

4. Cztery laptopy + będą stacje robocze stojące w przyszłym biurze.

 

5. HTPC

 

6. SMART TV

 

7. Cztery dekodery CP

 

8. Amplituner kina domowego z obsługą streamingu radia internetowego

 

9. Dwa urządzenia wielofunkcyjne brother (jedno w biurze, drugie prywatne)

 

10. Konsola XBOX one i PS4.

 

11. Modem LTE

 

 

 

W planach monitoring sieciowy i być może jakieś dodatkowe urządzenia w biurze (VOIP?)

 

Co bardzo ważne chcę żeby dostęp do Internetu był możliwy zarówno z Orange (po kablu), jak również z Play po LTE (LTE załączane awaryjnie, gdy łącze stałe obciążone) - czy kupować drugi router LTE, czy da się to jakoś połączyć w jeden? Wybiegając bardzo w przyszłość (2-3 lata) chciałbym też iść w kierunku rolet/bram i innych gadżetów sterowanych ze smartfona, dlatego chcę by zakupowany sprzęt / kładzione okablowanie na to wszystko pozwalało i nie uniemożliwiło rozwoju także w tym kierunku.

 

Docelowo widziałbym to tak:

Piwnica jako "centrum dowodzenia": Router, NAS, stacjonarki plus urządzenie wielofunkcyjne.

Na parterze: Dwa telewizory (jeden smart), dwa dekodery Cyfrowy Polsat.

Na piętrze: Konsole + Projektor w salonie, Dekoder CP w salonie, HTPC w salonie, Amplituner w salonie, Smart TV w sypialni, dekoder CP w sypialni, urządzenie wielofunkcyjne w pokoju gościnnym, modem LTE z kablem na dach(tego nie jestem pewien)?

 

 

 

Laptopy jako urządzenia mobilne przenoszone w różne miejsca (po kablu podpinane w biurze, i być może na piętrze). Na parterze dla urządzeń mobilnych wifi.

Na pierwszy ogień idzie router, ii chciałbym się tutaj zmieścić w cenie 1000zł. Co warto kupić przy tak szerokich zastosowaniach? Czy da się kupić router LTE i z ADSL w jednym?

Na całą sieć mogę przeznaczyć 5000zł (przy czym gniazda i kable już mam). Pozostały: router, modem LTE, Accespointy, Switche... monitoring oddzielnie.

 

 

Edit: dodam, że wszystkie złącza ethernet w laptopach są gigabitowe. Nie wiem jak w innych urządzeniach (no i w sumie nie wiem po co w dekoderach telewizyjnych jest w ogóle ethernet? - jeśli ktoś mi przy okazji objaśni, będę wdzięczny).

Chcę żeby komputery "widziały" swoje udostępnione zasoby nawzajem, jak również żeby miały dostęp do zasobów z NAS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Router to cos z mikrotika

Do wifi to Unifi AC lite. Unifi musi byc na suficie montowane

Na kazde pietro po jednym unifi.

Dekodery sie kablem podpina zeby byl internet/TV.

Oczywiscie do kazdego pomieszczenia po kablu pociagnales a tam gdzie TV to minimum dwie sztuki?

Switch to DGS-1210-28 bo warto w zarzadzalne isc.

 

Generalnie najlepiej wifi ograniczyc z moca do 14dbm i sprawdzac zasieg tak zeby optymalnie umiejscowic AP. Wieksza moc nie ma sensu bo telefony i inne urzadzenia mobilne nadaja z taka moca.

Musisz wiecej detali podac jesli to ma byc zrobione dobrze

 

Jak wszystko bedziesz mial na gigabicie i w AC to mozna spokojnie z NAS pobawic sie w iscsi ale to bys musial miec Qnap albo synology bo watpie bys zrobil to na open media vault bo to dosc biedne oprogramowanie, wiadomo mozna rzezbic ostro bo to linuks tylko szkoda cennego czasu i problemow z poprawnym dzialaniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczota dzięki za odpowiedź. Rozumiem, że router ma być ethernetowy, i od niego kablem pociągnie accespointy które będą rozdawał wifi? Im więcej połączeń po "kablu" tym lepiej? Co sądzić o routerach wifi Asusa ac, które oferują przyzwoite transfery? Czym się wyróżnia mikrotik (jest często polecany,może jakiś konkretny model?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisalem Unifi AC Lite jako AP. Daruj sobie te zabawki Asus'a... To tak jakby porownywac mercedesa S klasy do Golfa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Szczota dzięki za odpowiedź. Rozumiem, że router ma być ethernetowy, i od niego kablem pociągnie accespointy które będą rozdawał wifi? Im więcej połączeń po "kablu" tym lepiej? Co sądzić o routerach wifi Asusa ac, które oferują przyzwoite transfery? Czym się wyróżnia mikrotik (jest często polecany,może jakiś konkretny model?)

 

Szczota dobrze radzi - Router Mikrotik, moim zdaniem nawet taki RB951G poradzi sobie z tym wszystkim. Tak, gdzie się da kładź kabel, wszystkie AP muszą być na kablu a zarządzasz MT. Jest też wersja Mikrotika z 5Ghz za ok. 500zł jakby było potrzeba. Tak, oczywiście im więcej połączeń kablowych tym lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz trochę czasu by się zająć budową sieci.

 

Czy stary TP link może posłużyć jako modem ADSL? Nie ma chyba potrzeby pakowania czegoś lepszego dla mojego łącza o zawrotnej prędkości 10 Mbps ;).

Jakie access pointy wifi polecilibyście do części mieszkalnej tak, bym nie został skrócony o głowę? Mówiąc wprost - muszą wyglądać dość atrakcyjnie, a najlepiej gdyby były za lub nawet w drewnianej szafce/niewidoczne. Nie mam szans na unify w części mieszkalnej (byłbym trupem za samo wypowiedzenie tego pomysłu na głos przy mojej TŻ).

 

Zaraz podrzucę schemat sieci jakbym to widział :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Unifi AC Lite. AP nie moze byc za szafka albo w szafce.

Diode idzie wylaczyc w kontrolerze.

 

Zdecyduj sie albo robisz dobrze albo byle jak i liczyc na to ze moze problemy ktore wynikna nie beda zbyt irytujace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Unifi AC Lite. AP nie moze byc za szafka albo w szafce.

Diode idzie wylaczyc w kontrolerze.

 

Zdecyduj sie albo robisz dobrze albo byle jak i liczyc na to ze moze problemy ktore wynikna nie beda zbyt irytujace

 

Za nic w świecie mi nie pozwolą montować Unifi w części mieszkalnej. Chyba że z pierwszego piętra dosięgnie sygnał do parteru (przez strop). Pamiętajmy że dotychczas działałem na starym Tp-Linku. ;) Nie ma jakichś accespointów wifi ac, które wyglądałyby znośnie i miały przyzwoite parametry? Pracuje nad projektem wizualizacji tej sieci, popołudniu wrzucę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez stropy sie nie robi.

Co nie pozwola. Musi byc i tyle.

Sa inne ap ale ceny zaczynaja sie od 1299 ale dolarow i musi byc dokupiony kontroler sprzetowy.

Popatrz na Cisco serie arionet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...