Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Aler

OC GTX 970, a i5 4690k.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od razu podaję swój sprzęt :

ASRock Z97 KILLER/3.1

HyperX Beast 8GB (2x4GB) 2400MHz

Intel Core i5-4690K

Chłodzenie CPU SilentiumPC Grandis XE1236

CPU SilentiumPC Grandis XE1236

MSI GeForce GTX 970 Gaming 100ME 4GB

Zalman Z9 PLUS

 

 

Sytuacja wygląda tak, że kiedyś procesor potrafił utrzymać 4.5 GHz na 1.23V, teraz nagle potrzebuję 1.26V, nie wiem czym to jest spowodowane... Przy takim napięciu temperatury zazwyczaj dochodzą po 1-godzinnym graniu do 73-75 stopni, gdybym walił z 3/4 godziny ( bez przerwy ) zapewne byłoby z 77, tak zgaduję... A to już jest górna granica, wolę do 80-ciu nie dochodzić. Zastanawiam się czy nie lepiej zejść na 4.4 GHz przy napięciu 1.2V ( znacznie niższe temperatury, po 1-godzinnym graniu dochodzi jakoś do 65-66 ) i w zamian podkręcić sobie grafikę czego jeszcze nie robiłem.

I tutaj moje pytania - czy dużo stracę jak zejdę z 4.5GHz na 4.4 ? Czy opłaca się tą grafikę podkręcać bo ona chyba sama zwiększa taktowania pod obciążeniem ? Czy dużo zyskam na OC karty ?

 

Dzięki za ewentualną pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

różnica między 4-4 a 4,5 w wydajności będzie znikoma tak więc możesz spróbować obniżyć taktowanie i zmniejszyć napięcie.

Weź też pod uwagę że teraz jest lato i temperatury są wysokie- osobiście zanotowałem skok temperatur o około 5 stopni w górę- mam na poddaszu komputer.

Spróbuj zmniejszyć na 4,3-4,4 i zredukuj napięcie a podkręć grafikę- daje to z pewnością większe efekty niż oc procka.

wykonaj testy z włączonym MSI afterburner z wszystkimi zakładkami-monitorują większość procesów na komputerze lub uruchom HWinfo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i w zamian podkręcić sobie grafikę czego jeszcze nie robiłem.

 

A co ma podkręcenie karty do temperatury procesora? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś miał podkręconego proca i podkręconą kartę. Podkręcenie karty nie zrekompensuje niższej wydajności procesora i odwrotnie. Wszystko zależy zależy oczywiście od miejsca w grze, ale jedno z drugim ma niewiele wspólnego.

Zejdź o 100-200 Mhz z proca, zbij napięcie, różnicy w wydajności nie odczujesz. Choć mnie zastanawiają te temperatury - nigdy takich u siebie nie zaobserwowałem, więc prawdopodobnie wystarczy podkręcić obroty wentylatorów i problem rozwiązany. U mnie chodzą w okolicach 60% przy tej temperaturze i nie mam więcej jak 65*C przy 4,5 Ghz i podobnym napięciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ma podkręcenie karty do temperatury procesora?

wbrew pozorom całkiem sporo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi :).

 

Weź też pod uwagę że teraz jest lato i temperatury są wysokie- osobiście zanotowałem skok temperatur o około 5 stopni w górę- mam na poddaszu komputer.

O właśnie, generalnie to gdy za pierwszym razem w styczniu zrobiłem to OC procesora ( 4.5GHz / 1.23V ) to temperatury dochodziły do 65-66 stopni, wiadomo było zimno na dworze itp... Czy właśnie temperatura otoczenia może być przyczyną tego, że nagle procesor potrzebuję wyższego napięcia aby utrzymać te 4.5GHz ?

 

A co ma podkręcenie karty do temperatury procesora? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś miał podkręconego proca i podkręconą kartę.

 

A to, że jak już pisałem - procesor na 4.5GHz i 1.26V po 1-godzinnym graniu osiąga prawie 75 stopni, jeśli ja jeszcze do tego podkręcę grafikę i ona również nagle będzie wbijać po 72-73 stopnie to w obudowie zrobi się jeszcze cieplej co zaowocuję jeszcze większą temperaturą procesora, która będzie dochodziła prawie do 80-ciu stopni, a tego nie chce. Tak więc chce zbić do 4.4 GHz żeby mieć na napięciu 1.2V co da mi temperatury procesora 65/66 stopni i zrobić OC karty gdzie ona będzie osiągać po 70-72 stopnie, czyli wszystko w normie. Inaczej bym miał jakieś 75-78 na procku i zapewne z 73-75 na karcie, trochę za bardzo na styk dla mnie. Pogram z 2/3 godziny bez przerwy to zrobi się z 80 na procku i 75 na karcie... Nie chce takich temperatur, wolę poświęcić te 100mhz na procku i mieć spokój.

 

Podkręcenie karty nie zrekompensuje niższej wydajności procesora i odwrotnie. Wszystko zależy zależy oczywiście od miejsca w grze, ale jedno z drugim ma niewiele wspólnego.

 

Ja wiem, że podkręcenie grafiki nie rekompensuje wydajności procesora, tak jak napisałeś - kwestia w jakim miejscu w grze się znajdujemy, dla przykładu procesor daje większą wydajność w mieście w GTA 5, a grafika da większą wydajność na trawie bo to właśnie roślinność zarzyna najbardziej kartę. Tak wiem, że to wiesz, ale wytłumaczyłem, że ja też to rozumiem :D.

 

Zejdź o 100-200 Mhz z proca, zbij napięcie, różnicy w wydajności nie odczujesz. Choć mnie zastanawiają te temperatury - nigdy takich u siebie nie zaobserwowałem, więc prawdopodobnie wystarczy podkręcić obroty wentylatorów i problem rozwiązany. U mnie chodzą w okolicach 60% przy tej temperaturze i nie mam więcej jak 65*C przy 4,5 Ghz i podobnym napięciu.

 

Właśnie jeśli chodzi o wentylatory to mam na ' standard mode ' , już założyłem osobny temat w oddzielnym dziale co do tego jak dobrze to ustawić, jednakże myślę, że to zbije może z 1-2 stopnie. Ile masz wentylatorów w obudowie ? Ja posiadam trzy.

 

 

 

----------------

 

 

Podkręcam programem MSI Afterburner, mam ten program, zwiększam o 10mhz i testuję tak ? Jakim programem puszczać test, na jaki czas i w jaki sposób mogę zaobserwować kiedy jest już granica OC ? No bo po procesorze to wiadomo - reset kompa itp, ale na grafice chyba ciężej będzie to dojrzeć co ?

 

----

 

Okej jeśli chodzi o OC procesora to przywróciłem ustawienia bios'u do normalnych, zrobiłem OC na nowo ( 4.4GHz i 1.2V ), ustawiłem prędkość wentylatorów adekwatnie do temperatur i puszczam OCCT na jakieś próbne 30 minut, zobaczę jak to wyjdzie. Potem odpalę GTA 5. I generalnie to u mnie dzisiaj jest 33 stopnie na dworze i całkiem duszno, więc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja generalnie ustawiłem prędkość wentylatorów po swojemu i testowałem. Zależało mi na osiągnięciu około 65*C w stresie i tak zostało. Jak będę w domu, to mogę Ci dokładnie przedstawić jak to wygląda, ale przy takim samym OC, podobnym napięciu (później mogę podać dokładne), wentylatory bujały się w okolicach 60% maksymalnie. Temperatury nigdy nie zbliżyły się do 70*C, zresztą już to pisałem. Nie wiem jak działają w trybie standardowym, ale kilkadziesiąt % w prędkości obrotowej może zbić więcej niż 2 stopnie.

 

Chłodzenie to zwykły Grandis z 2 x 120 mm. W samej obudowie jeden wentylator 140 mm z przodu wtłaczający, chyba zwykły SPC, jeden z no name 120 mm na tylnej ściance do i jeden na górze do wyciągania, nic poza tym, buda zamknięta.

 

Sprawdź tą prędkość wentylatorów, jak to niewiele pomoże to zbijesz lekko i będzie spokój tak jak mówisz. Różnicy w wydajności nie odczujesz w normalnych grach.

 

Nieudane OC karty również potrafi spowodować BSOD, choć najczęściej wysypywał się sterownik ekranu w moim przypadku na Windows 10. Swoją drogą, 70*C na grafice, to też nie jest mało. Tam też w Afterburnerze ustaw sobie prędkość wentylatorów w zależności od temperatury, jak zbijesz na grafie temp. nawet bez jej OC to automatycznie masz mniej stopni w budzie. Myślę, że jesteś w stanie zejść do 55-60*C bez efektu suszarki i może wpłynie to na temp. proca, choć nie spodziewam się dużej różnicy.

Jak mówisz, że podnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja generalnie ustawiłem prędkość wentylatorów po swojemu i testowałem. Zależało mi na osiągnięciu około 65*C w stresie i tak zostało. Jak będę w domu, to mogę Ci dokładnie przedstawić jak to wygląda, ale przy takim samym OC, podobnym napięciu (później mogę podać dokładne), wentylatory bujały się w okolicach 60% maksymalnie. Temperatury nigdy nie zbliżyły się do 70*C, zresztą już to pisałem. Nie wiem jak działają w trybie standardowym, ale kilkadziesiąt % w prędkości obrotowej może zbić więcej niż 2 stopnie.

 

Chłodzenie to zwykły Grandis z 2 x 120 mm. W samej obudowie jeden wentylator 140 mm z przodu wtłaczający, chyba zwykły SPC, jeden z no name 120 mm na tylnej ściance do i jeden na górze do wyciągania, nic poza tym, buda zamknięta.

 

Sprawdź tą prędkość wentylatorów, jak to niewiele pomoże to zbijesz lekko i będzie spokój tak jak mówisz. Różnicy w wydajności nie odczujesz w normalnych grach.

 

Nieudane OC karty również potrafi spowodować BSOD, choć najczęściej wysypywał się sterownik ekranu w moim przypadku na Windows 10. Swoją drogą, 70*C na grafice, to też nie jest mało. Tam też w Afterburnerze ustaw sobie prędkość wentylatorów w zależności od temperatury, jak zbijesz na grafie temp. nawet bez jej OC to automatycznie masz mniej stopni w budzie. Myślę, że jesteś w stanie zejść do 55-60*C bez efektu suszarki i może wpłynie to na temp. proca, choć nie spodziewam się dużej różnicy.

Jak mówisz, że podnie

 

Nie wiem jak to możliwe, że masz takie temperatury :o Chociaż ja z tyłu mam jeden filtr przeciwkurzowy, który na pewno w jakimś stopniu ogranicza przepływ powietrza, ale kurz co drugi dzień z niego ściągam. Żebym osiągnął 55-60 stopni to musiałbym robić suszarkę bez wątpienia, wentylatory na 60% u mnie na pewno nie zbiją mi aż tak temperatury.

OC karty będę robił jak w 100% ustabilizuję procesor, dzisiaj mam zamiar to skończyć i najwyżej wieczorem zabieram się za kartę. Ja w Afterburnerze jeśli chodzi o maksymalną temperaturę karty mam ustawioną na 79 stopni. Domyślam się, że jak dojdzie powiedzmy do 75 to już jest źle tak ? I w czym robić testy OC grafiki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...