Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Muszyna06

Jaką Pastę Termo do laptopa kupić?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chcę przesmarować procesor i grafikę w nowym laptopie, gdyż bardzo się nagrzewa. Laptop Acer VN7-592G

 

Do dyspozycji mam na chwilę obecną takie pasty:

 

SilentiumPC Pactum PT-2 - 15,99zł - najtańsza z dostępnych, używałem przy PC nie wiem jak sprawdzi się w laptopie. 5 W/mK

 

Gelid GC Extreme - 44,90zł - najdroższa z dostępnych - z tego co wyczytałem uznawana za jedną z najlepszych. 8.5 W/mK

 

Accura Heat Absorber 9X - 34,90zł - trochę tańsza - również bardzo dobra, ale nie znam kompletnie marki. 6 W/mK

 

Accura Heat Absorber 8X - 29,90zł j/w 5,15 W/mK

 

Patrząc na przewodzenie najlepiej chyba wypada Pactum. A co wy sądzicie?

Aha i jak ją najlepiej zaaplikować? Tutaj chyba będzie trzeba użyć innej metody niż rozsmarowywanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to faktycznie, "troszkę" za wysoka...najlepiej byłoby wziąć pactum...ale ostatnio miałem z nią problemy - musiałem rozkręcać wszystko jeszcze raz i kładłem gelida (może to tylko przypadek)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 95-97 to takie temp z krytycznych momentów, bo średnio program zlicza 85'C ale co z tego skoro występuje throttling.

GPU natomiast dzielnie się trzyma. Ale CPU to porażka jeśli chodzi o temp no i sam układ chłodzenia kręci się na maksa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz spróbować wymienić, dostęp do chłodzenia w tym laptopie jest znośny (są gorsze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już go raz otwierałem jak miałem inną sztukę bo wkładałem sobie SSD. Jutro skoczę po pastę i mam nadzieje coś to da. Jak nie to trudno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniałem w laptopie z podpisu pastę na Geild GC Extreme jakieś 2 miesiące temu. Zdecydowanie polecam - różnica w temperaturach przed/po to około 10 stopni. Grafika nagrzewała się do 95 stopni i sterownik obniżał taktowanie, po zmianie pasty jeszcze nie udało mi się przekroczyć 85 stopni na GPU. Kupowałem małą tubkę (1g) za 12zł, wystarczyło na laptopa i 2 CPU w stacjonarkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gelid lub kryonaut, ta ostatnia droga ale polecam, sam używam od długiego czasu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lelelelel

mx2 albo mx4 albo arctic ceramique 2

róznica w cenie to 10x a w wydajności 2-3'C xD... za 20zł kupisz tubę na kilkanaście komputerów na kilka lat(15-20g).

no i nie przewodzi prądu i da się to wyczyścić potem bez problemu.

ja używam ceramique 2, w testach wypada super

i koniecznie wymień termopady (tu akurat różnica jest OGROMNA pomiędzy produktami różnych firm) (róznice sięgają 20-30'C w zależności od producenta i typu)

ogólnie polecam phobya XT i grubość w zależności od Ci potrzebnej.

Serwisuję tak kaloryfer z sygnatury od 2009r

i z moim setupem chodzi chłodniej niż po wyjęciu z pudełka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc tak udało mi się rozwiązać problem temperatur, ale problem z mikro przycięciami nadal występuje. Okazało się iż throttluje pamięć vRAM. Jak składałem chłodzenie to zauważyłem iż pamięć przylega tylko do chłodzenia nie ma termopadów ani nie było pasty, przez chwilę chwilę miałem ochotę założyć trochę pasty ale zrezygnowałem. Teraz pytanie, warto raz jeszcze rozkładać i nałożyć jeszcze pasty na pamięć czy lepiej kupić termopady na vRAM?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli

chłodzenie dotyka na "sucho" do pamięci = pasty BARDZO mało daj (nieprzewodzącej prądu)

jeżeli jest szczelina to termopady.

pisałem wyżej jakie są dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skąd to wiesz?

Sprawdziłem pod obciążeniem co obniża taktowania? Głupie pytanie. Pamięc z 2500mhz spada do 400mhz powodujac freez obrazu i spadek fps do zera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie spotkałem się z throtlingiem pamięci - rdzeń tak, ale pamięci przy przegrzewaniu walą artefaktami

 

ps. pokaż ten odczyt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takty pamięci się zmieniają razem ze zmianą trybu karty, czyli dalej GPU throttluje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to by było dziwne, bo Nvidia Inspector wykazał iż GPU do 93'C nie powinno zmieniać takowań a u mnie po nałożeniu nowej pasty mam

CS GO - 70'C

Dark Souls III - 85'C

 

To samo z procesorem temp nie przekraczają 85'C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nvidia inspector podaje max limit, zbijanie taktowania zacznie się już niżej, przy około 80c wyłączy się już całkowicie gpu boost

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co proponujecie, bo zaczyna mnie już to strasznie męczyć. Próbować podłożyć pastę/ termopady pod ram czy lapka przez okno wyrzucić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic to będzie trzeba założyć jakieś termopady, ale wątpię by ostatecznie cokolwiek się zmieniło... Fantastyczny laptop, po prostu Blak edyszyn pełną gębą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...