Skocz do zawartości
Found

CPU es z Chin i inne ustrojstwa :)

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz mam pytanie czy aktualizować bios czy zostawić taki jaki jest? Przypomnę, że mam wersję P1.10, chyba tą najstarszą. Pytam ponieważ problemy w wiedźminie są nadal. Wcześniej na i3 6100 też po oc nie było takiego rwania obrazu.

Edytowane przez holevas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem wcześniej z friendami z Chin, którzy wystawiają na aliexpress i tam gdzie nie masz w tytule batcha, to wysyłają losowo(czyli wszystkie te po 80$).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W oczekiwaniu na przesyłkę od chińczyków pobawiłem się arkuszem kalkulacyjnym by porównać teoretyczną wydajność ES-ów z moim obecnym zestawem oraz i7-kami na LGA1155 i LGA1151.

Za bazę posłużyły mi testy 10 gier na konkurencyjnym portalu, a wydajność dla większości pozycji została wyliczona poprzez ekstrapolację istniejących wyników.

Założyłem liniowe skalowanie wydajności z taktowaniem rdzenia, jak również liniowe skalowanie z taktowaniem pamięci.

Jest to mocne uproszczenie i nie należy traktować podanych wyników jako wyroczni.

 

Jaśniejsze pola- wyniki z testów na konkurencyjnym portalu.

Ciemniejsze pola- wyniki obliczone przez ekstrapolację.

 

Wersja full:

9830215700_1498116817_thumb.jpg

 

Wersja skrócona:

7164028300_1498116817_thumb.jpg

 

Wersja skrócona- kolejność wg wydajności:

7317415300_1498116818_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Lista polecanych płyt do kręcenia ESów.

 

(...)

 

2. Tańsza i z większymi kłopotami z OC, gdzie trzeba większe napięcia, i jest w ogóle mniej stabilna, i są problemy gdy używamy więcej niż dwie kości RAM, i z profilami XMP. Część błędów mogła zostać wyeliminowana wraz z nowymi biosami które mogą blokować ESy:

 

Asrock Z170 Pro4s (400-420 zł)

 

 

Problematyka płyty:

 

- na Asrock z170 pro4s, max stabilne bclk to 150mhz czyli 3,6ghz dla cpu.

 

Np. w przypadku ASrock Extreme4 i koniecznych do wgrania biosów do OC ES, to dostępna wersja to 1.5, gdzie są super problemy żeby dobrać działającą pamięć

 

"wszystkie płyty asrocka do modelu extreme 4 włącznie są zwykłym przerostem formy nad treścią"

 

1. trzeba wgrywać modowany bios, który lubi się wieszać.

http://hwtips.tistory.com/1608

2. asrocki pod obciążeniem mocno zbijają napięcia do wersji extreme4 włącznie, co utrudnia właściwą konfigurację napięcia

3. na srocku ustawianie bclk powyżej 150mhz, uniemożliwiało uruchomienie komputera

4. problem z kompatybilnością pamięci (stara wersja biosu) u mnie nie szło ustawić xmp przy zajętych 4 bankach.

Wszystkie płyty Asrocka tak mają, czy ww. problemy dotyczą wyłącznie modelu Z170 Pro4S?

 

Pytam bo właśnie anulowałem zamówienie Asus Ranger i zamówiłem Asrock Fatal1ty Z170 Gaming-ITX/ac.

Cena podobna, a ja zawsze chciałem mieć mocnego ITX-a :P .

 

Wg rosyjskich i ukraińskich rozpisek można spokojnie podkręcać ES-y powyżej BCLK=150 na płytach Asrocka.

W niektórych wpisach wspominają nie tylko o podkręcaniu na koreańskich BIOS-ach (które pochodzą w większości z 11.2015r.) ale też na nowszych, oficjalnych.

 

Posiada ktoś tutaj ES-a w połączeniu z płytą Asrocka i może podzielić się wrażeniami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo to u ruskich Asrock jest najpopularniejszą płytą obok Asus-a.

Tutaj gość podkręca ES-a na normalnym, oficjalnym BIOS-ie Asrocka w najnowszej wersji (7.0 dla Asrock Z170 Pro4 z 10.2016r.):

Tak się składa że najnowszy BIOS dla Asrock Fatal1ty Z170 Gaming-ITX/ac również jest z 10.2016r. (ver. 7.1).

Jak przyjedzie do mnie wszystko to przetestuję (gdzieś w połowie lipca :) ).

 

Edit: Kolejny przykład podkręcania i7-6400T na normalnym BIOS-ie (ver. 7.0 z 10.2016r., Asrock Z170 Extreme4):

I jeszcze jeden (przy okazji dobry, szybki poradnik OC ES-ów na płytach Asrock-a; BIOS 7.0 z 10.2016r., Asrock Z170 Pro4):

https://www.youtube.com/watch?v=YI12WIUpwhY

 

Wygląda na to że Asrock w BIOS-ach z 10.2016r. przywrócił po cichu Sky OC.

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ani mi ani ghs nie udało się nic zdziałać na nie-zmodowanym biosie na płytach asrocka, obaj próbowaliśmy różnych wersji łącznie tymi z funkcją "sky oc", może na ich forum jest jakiś mikrokod do dogrania w każdym razie każda próba manipulacji szyną kończyła się mnożnikiem x8...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Wygląda na to że Asrock w BIOS-ach z 10.2016r. przywrócił po cichu Sky OC.

 

To by było jakieś wytłumaczenie bo jak unlock pisał nie było tak wesoło na Asrockach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

QH8F C501 kupiony. Płyta to Asus Z170-p D3. Niestety nie jest stabilnie. Zwiększanie napięcia powoduje temperaturę przekraczającą 90 stopni, gorący radiator zasilania na płycie, a stabilne nadal to nie jest.

post-199044-14983359795537_thumb.png

Edytowane przez badi2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Skoro w ogóle jesteś w stanie go odpalić na 4,0GHz to nie jest źle.

Poszukaj stabilnych ustawień dla ~3,7GHz (stockowy i7-6700) zamiast męczyć swój zestaw wysokimi napięciami i temperaturami.

Jak na procesor za 300zł to i tak będzie świetna wydajność.

 

W artykule gdzie QHQG był podkręcany do 4,0Ghz piszą że przy takich taktowaniach musieli szukać właściwych mnożników dla pamięci:

link

Film gdzie inny gość podkręca na Asus-ie Z170P do 3,84GHz:

Możesz porównać swoje ustawienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na stocku jest stabilnie w grach?

 

Miałem tą płytę z takim prockiem i maks "stabilny" zegar to było 3.84 GHz 24 x 160 1.38V pomijając fakt, że był uszkodzony i w grach odstawiał cyrki nawet na stocku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

QH8F C501 kupiony. Płyta to Asus Z170-p D3. Niestety nie jest stabilnie. Zwiększanie napięcia powoduje temperaturę przekraczającą 90 stopni, gorący radiator zasilania na płycie, a stabilne nadal to nie jest.

 

A sprawdzałeś w ogóle ten procesor na stocku? Najpierw ESa trzeba sprawdzić pod kątem sprawności(tzn. czy ht jest okay). Włącz Prime95, Linxa, Aida64, OCCT, a przede wszystkim RealBencha(chociaż to nie działa poprawnie na wszystkich konfiguracjach, więcej na forum Asusa). Potem się baw w OC. A do takich napięć to dobre chłodziwo wodne... chociaż bez delida to szaleństwo ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrzuci o 0.1GHz - pewnie zejdzie o 0.1V :D i będzie ok.

 

stabilizuj w okolicy 3.8-3.9

 

ja sam myślę o delidzie mojego ;p

chociaż nie wiem po co - jak chwilowo do pary mam 770kę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Delide zbije temperatury i może dać stabilność na tym samym napięciu lub nawet niższym(ale nie zawsze :( ). Tylko wystarczy się nie bać(i mieć dobre chłodzenie). Co nie zmienia faktu że to zabawa za 40 zł o kilka mhz z tymi es... Tak jak mówią sprawdź go na 3.6 w grach i np. Youtube. Jeśli i przy tych 4ghz nic cię w niskim loadzie nie wywala to może temperatury powodują niestabilność lub jest to za dużo do syntetyków. Nie znamy też chłodzenia a nie ma się co porywać na jakieś kombinacje i napięcia pod 1.4v z glutem pod ihs. Jak ktoś liczył że wszystko pójdzie na 4ghz ten widocznie nie posiedział nad tematem. To i tak niezły wynik jak na ten model. Jaki bios?

 

I czy z llc? I na ile cache ustawiony? Napisz czy przechodzi benchmark(nie stresstest) rogbench.

 

Najpierw poszukaj pierwszego stabilnego napięcia dla 3.9. Podaj dla pewności co ustawiłeś.

Edytowane przez wii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stocku RealBench i Prime95 działają. Grać też się da. Po zrzuceniu 0.1GHz i 0.1V (cache 20x) też się grzeje do ponad 80 stopni. Nie wiem jak wtedy ze stabilnością, bo nie chcę go długo trzymać w takiej temperaturze. Napięcie 1V daje jedynie 3.15GHz, wtedy temperatura w Prime95 64 stopnie. Chłodzenie Zalman cnps10x performa. Bios 1801 ruski. Na non-k mnożnik działa tylko na 8, a na biosie 2201 wyświetla tylko napis ASUS i nic więcej.

LLC ma być 5 czy 7? Wszyscy mówią że 5, a na 7 zwiększa napięcie w stresie, a chyba o to chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to z tym 4GHz badi2 wyskoczyłeś jak filip z konopi bo na tej płycie 4GHz to miałbyś praktycznie rekord w tym wątku ;) Radze słuchać co chłopaki radzą bo to wiedza wyniesiona z wielu godzin walki, czasami jak u Pentium D walki beznadziejnej :D

Edytowane przez cHunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nawet 0.5 mhz dawało mi niestabilność w light loadzie a potrafił latać bez ustannie na prime i innych. Te testy co kiedyś robiłem to nie były zaraz po ustawieniu tylko po kilku dniach użytkowania. Nawet w wordzie miałem zwiechy przy różnym bclk. Spróbuj dać mu 22x i odpowiedni bclk(mniej niż okrągłe 4ghz). Jak pamięci ustawiłeś? Próbowałeś vcioo i system agent zbijać. Nawet zejście z vram potrafi dawać dodatkowe 100 mhz w retailach niektórym ale tym to można się bawić potem dopieszczając ustawienia( a jest z tym zabawy przy kręceniu bclk ;) ). Eist rozumiem że dałeś na off... Ustaw go pierw na 399xmhz.

 

Llc ma być takie by w loadzie trochę spadało a po nim nie skakało za wysoko.

Zobacz potem ile ci zrobi na 1.3v z llc 5 lub 6. Ogólnie to zawsze ustawiałem pierw napięcie potem takt i biłem się o kolejne mV. Im mniej tym lepiej. A z rog realbench to chodzi o to że właśnie w benchmarku wychodziło że coś ze sztuką pentiuma było nie tak...

Edytowane przez wii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ustaw max mnożnik cache na 24 jeśli bawisz się z turbo i 22 jeśli masz zamiar spróbować bez(min też możesz na stałe ustawić na tych wartościach).

Nie mówie oczywiście że masz go mielić prime co zmienisz cokolwiek... Używaj do tego co robisz i patrz do kiedy jest stabilnie. Dopiero kiedy dojdziesz do tej granicy to zrób komplet testów. Zajmie to kilka dni :E

Edytowane przez wii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości- jak wysokie napięcie można podać na ES-a by pracował przy przyzwoitych temperaturach (70-75C) na zwykłym box-wym chłodzeniu Intela? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też wcześniej przypuszczałem że to właśnie płytę mam wadliwą. i5 6400 zrobił 4,3 zamiast 4,5 na napięciu przekraczającym 1,3V. Pamięci Crucial Ballistix 2x16GB 1600 zamiast obiecanych 2,4GHz na tej płycie robią maksymalnie 2.1GHz CL10 1,55V. Nie pomaga nawet mocne zwiększenie napięcia, ani podstawowe timingi. Co do cpu, to ustawiłem system agent i vccio na najniższe wartości żeby tylko działało. LLC jednak musi być 7 , ustawiłem na 5 z aktualnym 3,15 i już nie jest stabilnie.

Poprzestanę jednak na tym 3,15 1V. Na 3,9 1,3V wentylator w spoczynku pracuje prawie cały czas, a w minimalnym stresie na maksymalnych obrotach. 3,15 to przynajmniej jest cisza, stabilność i pasta pod IHS tak szybko nie wyschnie. Do gier więcej nie trzeba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też wcześniej przypuszczałem że to właśnie płytę mam wadliwą. i5 6400 zrobił 4,3 zamiast 4,5 na napięciu przekraczającym 1,3V. Pamięci Crucial Ballistix 2x16GB 1600 zamiast obiecanych 2,4GHz na tej płycie robią maksymalnie 2.1GHz CL10 1,55V.

A gdzie tu wada płyty?

Że OC podzespołów których producent nawet nie przewidział jest poniżej oczekiwań? :hmm:

 

Poprzestanę jednak na tym 3,15 1V. Na 3,9 1,3V wentylator w spoczynku pracuje prawie cały czas, a w minimalnym stresie na maksymalnych obrotach. 3,15 to przynajmniej jest cisza, stabilność i pasta pod IHS tak szybko nie wyschnie. Do gier więcej nie trzeba.

Spróbuj przynajmniej 1,1V lub 1,15V.

To nadal dość nisko, a do 3,5-3,6GHz powinieneś dobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to z tym 4GHz badi2 wyskoczyłeś jak filip z konopi bo na tej płycie 4GHz to miałbyś praktycznie rekord w tym wątku ;) Radze słuchać co chłopaki radzą bo to wiedza wyniesiona z wielu godzin walki, czasami jak u Pentium D walki beznadziejnej :D

 

 

Raczej bezcelowej bo proc był walnięty :E

 

Z A0 więcej jak 3.8 - 3.9 raczej się nie wykręci.

 

Delida wystarczy zrobić żyletką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wada jest tutaj:

http://pclab.pl/art66755.html

Powinna działać na 4,5GHz, a okazało się że ani i5 ani i7 nawet nie zbliżają się do tej wartości. Kupiłem tą płytę używaną, sprzedający twierdził że pamięc G.Skill działały mu na 2,4GHz. 1.1V 3,5GHz sprawdzałem, nie działa.

Co do żytelki. Znając moje szczęście to potem będę musiał wydać kolejne 300zł, i mi przyślą jeszcze gorszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tacticale lub Sport 1600 są gorsze od 1866. Pójdą góra na 2-2.1ghz. Zagraniczne redakcje testowały te kości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...