Skocz do zawartości
Found

CPU es z Chin i inne ustrojstwa :)

Rekomendowane odpowiedzi

W tej chwili mam FX-8350 + M4A89GTD PRO + 20GB DDR3 1600Mhz + GTX 970 Gaming G1 + BeQuiet PurePower L7 530w + 120 SSD Vertex 3 + 1TB HDD

 

Tak sobie przeglądnąłem 20 stron tematu, i powiem że niskim kosztem mogę zrobić upgrade :)

 

Na oku mam ten procek:

 

https://pl.aliexpress.com/item/ES-QH8F-1151-I7-6400T-2-2G-CPU-65W-DDR4-memory-par-I7-6700/32618750866.html?isOrigTitle=true

 

 

QH8F - Z tego co czytałem któryś z kolegów go odpalił na Asusie Z170-P D3 obsługującym DDR3. I to było by coś co mi się podoba, tylko że to było grubo pół roku temu.

 

Czy aktualnie nadal się opłaca ściągać te ES? Jaką mobo najlepiej pod to polecacie? Zależy mi na jak najtańszej płycie co sobie z tym poradzi. Może być używka z alledrogo :D

 

Lepiej sprzedać pamięci i lecieć już na DDR4 ? Czy może zostać jednak na DDR3 :)

 

Jak ten procek w grach zachowuje się w porównaniu z FX-8350 na standardowych zegarach? Jest wydajniej czy nie koniecznie? :)

Edytowane przez zioq3k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili mam FX-8350 + M4A89GTD PRO + 20GB DDR3 1600Mhz + GTX 970 Gaming G1 + BeQuiet PurePower L7 530w + 120 SSD Vertex 3 + 1TB HDD

 

Tak sobie przeglądnąłem 20 stron tematu, i powiem że niskim kosztem mogę zrobić upgrade :)

 

Na oku mam ten procek:

 

https://pl.aliexpress.com/item/ES-QH8F-1151-I7-6400T-2-2G-CPU-65W-DDR4-memory-par-I7-6700/32618750866.html?isOrigTitle=true

 

 

QH8F - Z tego co czytałem któryś z kolegów go odpalił na Asusie Z170-P D3 obsługującym DDR3. I to było by coś co mi się podoba, tylko że to było grubo pół roku temu.

 

Czy aktualnie nadal się opłaca ściągać te ES? Jaką mobo najlepiej pod to polecacie? Zależy mi na jak najtańszej płycie co sobie z tym poradzi. Może być używka z alledrogo :D

 

Lepiej sprzedać pamięci i lecieć już na DDR4 ? Czy może zostać jednak na DDR3 :)

 

Jak ten procek w grach zachowuje się w porównaniu z FX-8350 na standardowych zegarach? Jest wydajniej czy nie koniecznie? :)

 

Coś słabo czytałeś. Odpalić odpalił, ale nie działało w nim HT, jak już brać to QHQG L501 a najlepiej daj sobie siana z tym i czekaj na nowe procki AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie qhqg nie koniecznie z tego batch. Koleś wyjaśnił że qh8f to starsze proce nie posiadające igpu i pcie 3.0. Kręcą się zasadniczo gorzej. Tak jak zawsze może ci się trafić jakaś nie sprawdzona padaka a intel ci tego nie weźmie na serwis.

Jak nie kupujesz z polski i nie zależy ci na aktualnym biosie pwm wentyli to kupuj normalną sztukę i5 lub jakieś znalezisko pt. 6700 goły za małe pieniądze , a najwyżej sobie podkręcisz biosem non-k ,sky oc.

Btw. Sam będę miał qhqg do wytestowania niedługo ;) tylko jeszcze płytę ogarnę :)

Edytowane przez wii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi na asusie działało pwm wentyli od temperatury cpu bez problemu nawet na biosie nonk

 

Generalnie też bym polecał qhqg, nie musi być l501, na innych batchach tej wersji i tak 3,9ghz wyciągniesz a może więcej. Na stocku raczej od tego fx nie będzie lepszy więc myśl od razu o OC. DDR4 możesz kupić jak masz hajs bo i tak prędzej czy później ci się przydadzą, ramów sie nie zmienia co rok.

Edytowane przez TheTymol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie qhqg nie koniecznie z tego batch. Koleś wyjaśnił że qh8f to starsze proce nie posiadające igpu i pcie 3.0. Kręcą się zasadniczo gorzej. Tak jak zawsze może ci się trafić jakaś nie sprawdzona padaka a intel ci tego nie weźmie na serwis.

Jak nie kupujesz z polski i nie zależy ci na aktualnym biosie pwm wentyli to kupuj normalną sztukę i5 lub jakieś znalezisko pt. 6700 goły za małe pieniądze , a najwyżej sobie podkręcisz biosem non-k ,sky oc.

Btw. Sam będę miał qhqg do wytestowania niedługo ;) tylko jeszcze płytę ogarnę :)

 

 

tylko że normalne 6700 to +/- 1k, i5 wcale dużo taniej nie chodzą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi na asusie działało pwm wentyli od temperatury cpu bez problemu nawet na biosie nonk

 

Generalnie też bym polecał qhqg, nie musi być l501, na innych batchach tej wersji i tak 3,9ghz wyciągniesz a może więcej. Na stocku raczej od tego fx nie będzie lepszy więc myśl od razu o OC. DDR4 możesz kupić jak masz hajs bo i tak prędzej czy później ci się przydadzą, ramów sie nie zmienia co rok.

 

Przy kręceniu normalnych procków po bclk bez cstate wyłączonego i reszty co się z nonk daje na off? Po czym ten pwm? Po cpu pakage?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko cstate, turbo i eist. No i wgranie biosu z automatu wyłącza avx oraz tempy i integre.

Mi sie w wydaje ze w asusie nawet na stock biosie wentyle lecą po jakimś czujniku z płyty bo jak ustawie np 60 stopni zeby bylo 100% wentyli to jest na około 70. Zresztą w hwmonitor widac ten czujnik, on ma zawsze 10 stopni mniej. Wiec jeszcze inny czujnik niz package ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko że normalne 6700 to +/- 1k, i5 wcale dużo taniej nie chodzą :)

Mówie o tych bez k pudełka i gwarancji. Jeśli nadal po premierze kaby po tyle stoją (1k+) i ludzie to kupują to trudno. Te esy można na tyle wykręcić i swego czasu było to za połowe ceny. Już tak nie jest...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówie o tych bez k pudełka i gwarancji. Jeśli nadal po premierze kaby po tyle stoją (1k+) i ludzie to kupują to trudno. Te esy można na tyle wykręcić i swego czasu było to za połowe ceny. Już tak nie jest...

 

 

Dalej jest :)

 

ES +/- 600 zł jakiś QHQG a i7 6700 (BEZ K) +/- 1000zł :)

 

nie chodzą taniej :)

 

jak masz na myśli 6700k to bez 1200+ nie ma co podchodzić :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś słabo czytałeś. Odpalić odpalił, ale nie działało w nim HT, jak już brać to QHQG L501 a najlepiej daj sobie siana z tym i czekaj na nowe procki AMD.

Czyli mówisz, że czekać na Ryzeny a z tymi Esami dać sobie siana?

 

Te QHQG widzę że po 200$ chodzą. A tamten to jakiś skopany wypust, skoro HT nie działa, tak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mówisz, że czekać na Ryzeny a z tymi Esami dać sobie siana?

 

Te QHQG widzę że po 200$ chodzą. A tamten to jakiś skopany wypust, skoro HT nie działa, tak ?

 

Tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas trafiło że nie działał, gościowi z filmu działało, loteria. Ja jednak zachęcam do qhqg, jeżeli wgl bo ja to kupowałem za 150$ a teraz to średnio wychodzi. Już lepiej kupić tanio używane i5 6400 i podkręcić co zresztą zrobiłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie może nie do końca na temat, ale co tam:D

 

Wiem że można kręcić BLCK na dwa sposoby. Pierwszy to modyfikowany BIOS, drugi to Sprzętowy Generator BLCK.

 

Mnie oczywiście pierwszy sposób w ogóle nie obchodzi więc przejdźmy odrazu do tego sprzętowego:)

 

Co się traci używając sprzętowe BLCK w przypadku procesorów 4c/8w.

1. Czy HT się wyłącza?

2. Czy C-State się wyłącza?

3. Czy działają odczyty temperatur?

4. Czy działają mnożniki z TURBO?

5. Czy można podkręcać również najnowsze wydanie intela 7-generacji?

 

 

Druga sprawa, czym różnią się H170/B150 od Z170 w przypadku kręcenia sprzętowym BLCK? Czy można im zmieniać dzielniki pamięci? Czy można zmieniać napięcia pamięci? Czy można zmieniać napięcia CPU? Wiem, że w Z170 można zrobić wszystko. Dodatkowo jeszcze jest kontrola nad mnożnikiem, której H170 i B150 jest pozbawione.

 

 

Jakiej firmy trzeba wybrać płytę, żeby działał na Clock Generatorze jak najstabilniej. Najlepiej do tych 166MHz BLCK. Pomijając całkowicie ilość faz na zasilaniu oraz ich chłodzenie.

 

 

 

 

Wiem, że mój idol to Gigabyte GA-Z170X Gaming G1 z 22 fazowym zasilaniem i generatorem BLCK. Niestety cena jest przegięta na maxa :D

 

 

Zastanawiam się nad zakupem płyty z generatorem BLCK i widzę, że można coś tam taniej wyszperać na chipsecie B i H.. Przeważnie za około 400-500zl te płyty sa już całkiem ładnie wypasione. Natomiast Z170 w tej cenie to nędza i rozpacz. Mało faz zasilania, często nawet bez kompletu radiatorów. Do tego słabe karty dźwiękowe i w ogóle brzydkie są:)

 

 

 

Jak to jest i co najlepiej wybrać oscylując w kasie około 500zl. Ewentualnie czy są jakieś płytki za około 250zl które również posiadają generator BLCK?

 

 

 

ps. jak zadam to pytanie w innym "właściwym dziale" to usłyszę tylko, że jestem Toffik i mam kupić z270 i 7700k jak chcę coś podkręcać :)

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie może nie do końca na temat, ale co tam:D

 

Wiem że można kręcić BLCK na dwa sposoby. Pierwszy to modyfikowany BIOS, drugi to Sprzętowy Generator BLCK.

 

Mnie oczywiście pierwszy sposób w ogóle nie obchodzi więc przejdźmy odrazu do tego sprzętowego:)

 

Co się traci używając sprzętowe BLCK w przypadku procesorów 4c/8w.

1. Czy HT się wyłącza?

2. Czy C-State się wyłącza?

3. Czy działają odczyty temperatur?

4. Czy działają mnożniki z TURBO?

5. Czy można podkręcać również najnowsze wydanie intela 7-generacji?

 

 

Druga sprawa, czym różnią się H170/B150 od Z170 w przypadku kręcenia sprzętowym BLCK? Czy można im zmieniać dzielniki pamięci? Czy można zmieniać napięcia pamięci? Czy można zmieniać napięcia CPU? Wiem, że w Z170 można zrobić wszystko. Dodatkowo jeszcze jest kontrola nad mnożnikiem, której H170 i B150 jest pozbawione.

 

 

Jakiej firmy trzeba wybrać płytę, żeby działał na Clock Generatorze jak najstabilniej. Najlepiej do tych 166MHz BLCK. Pomijając całkowicie ilość faz na zasilaniu oraz ich chłodzenie.

 

 

 

 

Wiem, że mój idol to Gigabyte GA-Z170X Gaming G1 z 22 fazowym zasilaniem i generatorem BLCK. Niestety cena jest przegięta na maxa :D

 

 

Zastanawiam się nad zakupem płyty z generatorem BLCK i widzę, że można coś tam taniej wyszperać na chipsecie B i H.. Przeważnie za około 400-500zl te płyty sa już całkiem ładnie wypasione. Natomiast Z170 w tej cenie to nędza i rozpacz. Mało faz zasilania, często nawet bez kompletu radiatorów. Do tego słabe karty dźwiękowe i w ogóle brzydkie są:)

 

 

 

Jak to jest i co najlepiej wybrać oscylując w kasie około 500zl. Ewentualnie czy są jakieś płytki za około 250zl które również posiadają generator BLCK?

 

 

 

ps. jak zadam to pytanie w innym "właściwym dziale" to usłyszę tylko, że jestem Toffik i mam kupić z270 i 7700k jak chcę coś podkręcać :)

do kręcenia procka non k polecam gigabyte z170 D3H, sekcja w zupełności wystarcza, zintegrowana dzwiękówka tez spoko, przy dobrym krzemie jak mój z siga 4.6ghz nie jest problemem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzętowy generator bclk nic ci prócz większego spectrum przetaktowania nie da.Do i7 6700 nie potrzebny. Tobie bardziej pewnie chodzi o płyty asrocka z funkcją hyper bclk engine. Wal do ghs by ci powiedział co nieco na ten temat. Kręcić proce po bclk można tylko na specjalnych biosach u innych producentów wydanych pod koniec 2015 roku na z170. Zaczeło się to od b150 chyba ale to już nie wypłyneło bo widocznie interesantom z wiedzą i narzędziami się to nie opłacało.Wyjątkiem są te es ,teraz w ogóle nie opłacalne jeśli nie bierzesz od kogoś z polski za te 600-700-800 złotych w zależności od tego jak był używany i jak potrafi się kręcić przy jakim napięciu. One dają się podkręcać na poźniejszych biosach(podobno te esy blokują już na nowszych wersjach biosów-nie da się nawet ekranu post zobaczyć). Za mniej niż 500 za nową płytę nie podejdziesz(chociaż może i staniały poniżej). Używki to jak wiadomo zależne od szczęścia, stanu i czasu-szukania. Procesorów kaby nonk chyba jak narazie nie da się podkręcać , ale nie wiem czy nie ma już coś na z270 z serii hyper. Z tej seri są z niższych chispetów niż z170. Kwestia dyskusyjna co zrobisz z pamięciami na takim chipsecie. Pozatym niższe chipsety nie pozwalają robić raid(do pewnego momentu tak było) są uboższe( wyjątek to jakieś gamingowe itp.) nie powinno się dać na nich kręcić. Z resztą tu wychodzi twoja niechęć do ogarnięcia sobie tego tematu. To nie jest tak dogłębna wiedza wymagająca siedzenia w tym i "bycia na czasie". Wójek google nie gryzie. Niektórzy producenci mogli pomontować jakieś zewnętrzne kontrorery itp ale za ceny tych płyt lepiej rozglądać się na rynku pierwotnym za z170.

@up

D3H od smaego początku polecałem i nadal myśle że jest to znośna płyta do es jak i non-k

Edytowane przez wii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę wprowadzać w błąd... ale do kręcenia procków bez K raczej nie potrzeba płyty z zewnętrznym generatorem bclk. Kręcenie jest możliwe na płytach z z170 z biosem non-k. Odbiera parę instrukcji typu avx.

 

Ponoć da się to też zrobić na płytach B150 asrocka z ich odmianą zewnętrznego generatora bclk - tylko po co? skoro taka płyta kosztuje 50 zł mniej od z170... a łatwiej będzie sprzedać najnędzniejsze z170 niż najbardziej wypasione b150.

 

D3h nadaje się nie tylko do non-k ale i do ES - bo to nie jest to samo :) Nowa kosztuje delikatnie ponad 500 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generator BLCK mają też Gigabyte, wcale nie musze szukać Asrocka na siłę.

 

" Sprzętowy generator bclk nic ci prócz większego spectrum przetaktowania nie da.Do i7 6700 nie potrzebny. "

Właśnie wiem, że w jakiś przypadkach przestaje działać HT przy kręceniu BLCK. Czyli i7 staje się i5.

 

Moja niechęć do ogarnięcia tematu?? Od miesiąca staram się zgryźć ten temat i nic nigdzie nie mogę wyszperać rozsądnego.

 

Wiem że modyfikowane biosy są lipne, bo raz są a raz ich nie ma. Jedne wersje dają kręcić, drugie blokują kręcenie. Trzeci okazuje się miną i nie pozwala na powrót do starej wersji. Sprzętowy generator to gwarancja zmiany tego BLCK. Nie wyłącza instrukcji, nie oszukuje na siłę programowo proca który głupieje. Tyle udało mi się dowiedzieć:)

 

 

Generalnie wszędzie jest to samo. Albo recenzje płyt w zapowiedziach, że coś ma wyjść ale nie wyszlo. Albo że Fatality np jest niedostpępny w sprzedaży i lepiej kupić Z170. No na morlene np leży jak byk za te 450zeta:)

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-fatal1ty-b150-gaming-k4-b150-dualddr4-2133-sata3-hdmi-dvi-atx-b150-gaming-k4-770212/

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z170-a-pro-z170-dualddr4-2400-sata3-satae-dvi-d-sub-dp-usb-3-1-atx-z170-a-pro-780951/

 

Taki przykład, 10 faz zasilania i AC1150 w B150 VS 6 faz zasilania i AC887 w z170. Cenowe odpowiedniki to jak wersja gejmingowa i zwykły, brzydki śmietnik.

 

 

 

 

 

yampik:P chyba o tym piszesz:

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-z170-d3h-z170-dualddr4-2133-satae-hdmi-dvi-d-sub-type-c-atx-ga-z170-d3h-766004/

 

Ta jest calkiem calkiem, tam chyba widzę ten Clock Turbo na tej plycie po samym śdorku niemal. Czyli właśnie sprzętowy generator? To może być całkiem przyzwoity wybór.. faz zasilania jej brakuje do tego asrocka.. ale już jest dźwiękówka 1150 chociaż:)

 

 

Czym różnie się to podkręcanie ESa oraz i7-6700 ? Pytanie czy na tej płytce można też podkręcić 7 generację z zablokowanym mnożnikiem? Używając ten generator BLCK?

 

Nie interesują mnie biosy do kręcenia Non-K. Tylko podkręcanie procesorów z zablokowanym mnożnikiem. Dd celerona, przez ESy aż po i7-6700, a nawet i7-7700k kręcąc mu BLCK a nie mnożnik. Bo tak:) Czy ten generator łamie wszystko co intel daje?

 

Google już pytałem, i nie wie nic. Prócz tego że było w planach i intel zrobił kupę tak wielką, że smród rozniósł się po wszystkich producentach płyt głównych. Płyty ponoć nie trafiły na rynek i ma ich nie być, a jak widać są:)

 

Tylko nie chcę kupować w ciemno i testowac na sobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

del

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generator BLCK mają też Gigabyte, wcale nie musze szukać Asrocka na siłę.

 

" Sprzętowy generator bclk nic ci prócz większego spectrum przetaktowania nie da.Do i7 6700 nie potrzebny. "

Właśnie wiem, że w jakiś przypadkach przestaje działać HT przy kręceniu BLCK. Czyli i7 staje się i5.

 

Moja niechęć do ogarnięcia tematu?? Od miesiąca staram się zgryźć ten temat i nic nigdzie nie mogę wyszperać rozsądnego.

 

Wiem że modyfikowane biosy są lipne, bo raz są a raz ich nie ma. Jedne wersje dają kręcić, drugie blokują kręcenie. Trzeci okazuje się miną i nie pozwala na powrót do starej wersji. Sprzętowy generator to gwarancja zmiany tego BLCK. Nie wyłącza instrukcji, nie oszukuje na siłę programowo proca który głupieje. Tyle udało mi się dowiedzieć:)

 

 

Generalnie wszędzie jest to samo. Albo recenzje płyt w zapowiedziach, że coś ma wyjść ale nie wyszlo. Albo że Fatality np jest niedostpępny w sprzedaży i lepiej kupić Z170. No na morlene np leży jak byk za te 450zeta:)

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-fatal1ty-b150-gaming-k4-b150-dualddr4-2133-sata3-hdmi-dvi-atx-b150-gaming-k4-770212/

 

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z170-a-pro-z170-dualddr4-2400-sata3-satae-dvi-d-sub-dp-usb-3-1-atx-z170-a-pro-780951/

 

Taki przykład, 10 faz zasilania i AC1150 w B150 VS 6 faz zasilania i AC887 w z170. Cenowe odpowiedniki to jak wersja gejmingowa i zwykły, brzydki śmietnik.

 

 

 

 

 

yampik:P chyba o tym piszesz:

https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-z170-d3h-z170-dualddr4-2133-satae-hdmi-dvi-d-sub-type-c-atx-ga-z170-d3h-766004/

 

Ta jest calkiem calkiem, tam chyba widzę ten Clock Turbo na tej plycie po samym śdorku niemal. Czyli właśnie sprzętowy generator? To może być całkiem przyzwoity wybór.. faz zasilania jej brakuje do tego asrocka.. ale już jest dźwiękówka 1150 chociaż:)

 

 

Czym różnie się to podkręcanie ESa oraz i7-6700 ? Pytanie czy na tej płytce można też podkręcić 7 generację z zablokowanym mnożnikiem? Używając ten generator BLCK?

 

Nie interesują mnie biosy do kręcenia Non-K. Tylko podkręcanie procesorów z zablokowanym mnożnikiem. Dd celerona, przez ESy aż po i7-6700, a nawet i7-7700k kręcąc mu BLCK a nie mnożnik. Bo tak:) Czy ten generator łamie wszystko co intel daje?

 

Google już pytałem, i nie wie nic. Prócz tego że było w planach i intel zrobił kupę tak wielką, że smród rozniósł się po wszystkich producentach płyt głównych. Płyty ponoć nie trafiły na rynek i ma ich nie być, a jak widać są:)

 

Tylko nie chcę kupować w ciemno i testowac na sobie.

do kręcenia procka bez K potrzebujesz specjalnego biosu z kolei kręcenie ES działa na każdym biosie ale lepsze rezultatu uzyskasz na płycie z zewnętrznym generatorem bclk, z170 D3H nada się idealnie w obu przypadkach, sekcja zasilania w zupełności wystarcza u mnie na i7 6700@4.6ghz działa bez zarzutu i bardzo stabilnie pod obciążeniem sekcja ledwie letnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie moze jeszcze, czy nie lepiej juz Z170 Pro 4s od tamtej "wypaśnej" B150. Pytam pod kątem OC, czy problemów z pamięcią, stabilnością

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem z170 pro4s jako płytę przejściową i uwierz mi, że lepiej mieć za te 100zł więcej d3h, dlaczego ?

- z170 pro4s wymaga specjalnego biosu napisanego przez pewnego koreań-ca, który powstał ponad rok temu w dodatku lubi się zawieszać ten bios

- na z170 pro4s max stabilne bclk to 150mhz czyli 3,6ghz dla cpu.

- z170 pro4s ma problemy ze stabilnym trzymaniem napięć pod obciążeniem - efekt proca trzeba przevoltować, żeby pod obciążeniem w wyniku spadku napięcia Ci bsoda nie zrobił.

 

To są 3 główne powody przez które wszystkie płyty asrocka do modelu extreme 4 włącznie są zwykłym przerostem formy nad treścią, pomijam inne kwestie z którymi borykają się inni producenci i z którymi asrock również się boryka. Chcesz jak najtaniej dobrą płytę pod es-a to z170 d3h.

 

P.S zapomnij o jakichkolwiek b150 czy z170, samo taktowanie ramu podniesione z cl 12 i 2400mhz do cl15 i 3000mhz dało mi kopa ok. 8% na cpu, a ten Twój asrock b150 z linku nie ma nawet funkcji hyper bclk, więc jest do niczego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak szukałeś różnic a wystarczyło wpisać:

Z170 vs h110 vs b150

 

Seria hyper podobno pozwala na kręcenie wszystkich skylaków(nie kaby podobno jak na razie) po bclk i czy traci się avx tempy, jak trzymają napięcia , jak są wyposażone i czy da się już i kaby kręcić to czekaj lub pytaj się osób które na tym siedzą. Wykaz płyt z tym hyper bclk engine mam też ci znaleźć? Na twoim miejscu jak składasz silnie budżetowy zestaw brałbym pentiuma ala i3

Jak chcesz kombinować i mieć jak najniższą stratę wartości to trzeba się zaznajomić ze sprzętem i trendami rynkowymi lub iść w takie rozwiązania jak ten pentium.

Będzie potrzebna chyba do niego płyta na hipsecie 2xx lub ewentualnie szukałbym z170 używki z kolesiem który potrafi zupdatować bios. Ten proc jest już na teraz i tak takim średnim rozwiązaniem. Procesory z k można kręcić na wszystkich chpsetach Zxxx po bclk. Hyper na b150 h170 i h110 pozwala też ale znajdź sobie taką płytę na polskim rynku i przy dosprzedaży wciskaj kity że unikaty, a jest to to samo tylko trochę gorszę przekombinowane Zxx które i tak poleciały lub polecą z ceną..

 

Co do tego pentiuma to jest to takie coś na przeczekanie aż ludzie zaczną się lepszych pozbywać. Wskoczysz wtedy może nawet na procesor k ale pewnie i tak będzie ci chodziło po głowie by i na nową podstawkę wskoczyć. Jak nie władujesz tam 1070 do 1080p(rozdzielczość) i więcej, to ujdzie do 60fps jak na razie. Jaki masz monitor pod to? 60hz? Jak kupujesz na przyszłość to i trzeba się z wydatkiem pogodzić i stratą wartości. Podkręcanie nie jest darmowe i trzeba dołożyć do chłodzenia nie tylko cpu, do odpowiedniej płyty, znośnego zasilacza i ramu jeśli i nim masz się bawić.

Teraz jest kiepski czas na składanie komputera i czekałbym na to co pokaże amd ze swoim ryzenem.

Edytowane przez wii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak szukałeś różnic a wystarczyło wpisać:

Z170 vs h110 vs b150

 

 

Oficjalne różnice to już znam od dawna. Ten ziomek nie rozprawia na temat BLCK ze sprzętowego generatora. A mnie właśnie to nurtuje. Czy coś się traci gdy używa się sprzętowy generator? Wiem, że Bios Mod Non-K traci blokuje sporo funkcji w procku. Czyli lipa a nie alternatywa dla Zetek.

 

No i ciągle nikt nie napisal, czy można sprzętowym BLCK ruszyć np i7-7700?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Na razie wstrzymaj się z tym szpadlem. W ostatnim odcinku jest sporo wyjaśnione co go (ghula) napędza 👌
    • W tym roku ma wejść do sklepów nowa Noctua 140mm Moje Silent Wingsy 140 już się szykują do znajomości z szufladą , ewentualnie do żony kompa coś trafi bo dzieciak też czeka na te nowe Noctua.
    • CPU: Intel i9-13900KS Płyta: ASRock Z790 NOVA RAM: Lexar Ares DDR5, 2x16GB (LD5U16G72C34LA-RGD) Zasilacz: Corsair HX1000i(2023) Gdy odpalam test Linpack AMD64 w OCCT, test zawiesza się za każdym razem. W dzienniku zdarzeń pokazuje się zawsze błąd 0xc0000005 dla linpack.exe z tym samym offsetem 0x000000000000f5d4. Co ciekawe gdy wyłączę jeden E-Core lub jeden wątek HT wtedy test przechodzi bez problemu. Tutaj jest wyciągnięty sam program Linpack (uruchamiany przez start.bat): https://buzzheavier.com/f/GLcs1hZGkAA= Testowałem na OCCT w wersji 12.1.18. Windows 10. Miałbym prośbę aby osoby z procesorami o 32 wątkach np. 13900XX/14900XX odpaliły u siebie test i dały znać czy u nich też występuje ten błąd. Bezpośrednie uruchomienie Linpack ukazuje więcej informacji o tym co się dzieje. Program uruchamia się, ale zawiesza przy rozpoczynaniu obliczeń. W BIOSie wyłączanie XMP, wyłączanie Turbo, ustawianie PL1=150W, PL2=253W, ICCMax=307 nie pomaga. Crash przy 32 wątkach: d:\LINPACKK>linpack.exe linpack-occt Intel(R) LINPACK data - OCCT Current date/time: Tue Apr 18 15:17:50 2024 CPU frequency: 3.187 GHz Number of CPUs: 32 Number of threads: 32 Parameters are set to: Number of tests : 1 Number of equations to solve (problem size) : 4094 Leading dimension of array : 4094 Number of trials to run : 99999999 Data alignment value (in Kbytes) : 4 Maximum memory requested that can be used = 134172664, at the size = 4094 ============= Timing linear equation system solver ================= Size LDA Align. Time(s) GFlops Residual Residual(norm) d:\LINPACKK> Działa normalnie przy 31 wątkach. d:\LINPACKK>linpack.exe linpack-occt Intel(R) LINPACK data - OCCT Current date/time: Tue Apr 18 17:55:12 2024 CPU frequency: 3.187 GHz Number of CPUs: 31 Number of threads: 31 Parameters are set to: Number of tests : 1 Number of equations to solve (problem size) : 4094 Leading dimension of array : 4094 Number of trials to run : 99999999 Data alignment value (in Kbytes) : 4 Maximum memory requested that can be used = 134172664, at the size = 4094 ============= Timing linear equation system solver ================= Size LDA Align. Time(s) GFlops Residual Residual(norm) 4094 4094 4 0.190 240.9350 1.525602e-011 3.164964e-002 4094 4094 4 0.186 245.9882 1.525602e-011 3.164964e-002 4094 4094 4 0.179 255.9760 1.525602e-011 3.164964e-002 4094 4094 4 0.186 246.6407 1.525602e-011 3.164964e-002
    • Czołem Szykuje się powoli na zmianę laptoka, obecnie mam della 7567 z 1050 Ti który już swoje przeszedł i zastanawiam się nad przesiadką na coś nowszego.  Moje pierwsze pytanie jest takie, przy budżecie 4-5k zł, gdybym jednak nie chciał brać gamingowego laptopa w tej cenie, to co właściwie zyskuje? Poza tym że nie będę mógł na nim grać oczywiście xD Tak myślę czy by może nie odpuścić sobie grania na pc i zamiast tego kupić xboxa i wybrac tańszego laptopa, bo w sumie nie gram już tyle co kiedyś, no i nie musze się martwić na konsoli czy mi coś odpali czy nie.  Gdyby jednak padło na laptopa to fajnie jakby miał: - ładny, jasny i porządny ekran 14-15 cali (największy minus mojego obecnego della to właśnie dość gówniany i taki blady ekran, nie chciałbym już tego powtórzyć) - 16 giga ramu, ssd 512 gb - taki standardzik raczej - grafika - na co mogę w ogóle liczyć w takiej cenie? RTX 4060?  - co procesora to nie mam obecnie pojęcia co byłoby ok, a co nie, tutaj potrzebuje pomocy w doborze czegoś sensownego - system już zainstalowany, może być win 11 może być 10 wszystko jedno w sumie - co do baterii nie mam jakichś wielkich wymogów, fajnie jakby była dobra, jak będzie powiedzmy przeciętna to też ok - na plus będzie dobre wykonanie, jakiejś aluminium czy coś, jak plastik to fajnie żeby był porządny.  Chyba tyle, jeszcze może dobre głośniki byłyby mile widziane bo nie mam specjalnie miejsca na zewnętrzne, mój obecny dell ma je całkiem ok.   
    • Jak masz miejsce na 140mm i chcesz tylko dwie sztuki, to wrzuć tam najlepiej Arctic P14. TANIE, nieco grubsze i bardzo wydajne z przeszkadzajkami. Fluctusa do tej budy na ssanie nie dawaj. Na pchanie powinien sobie radzić. Tylko dalej wolałbym P14 Arctica 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...