Skocz do zawartości
michasm

Termometr bezdotykowy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Rozchorowałem się. Znów nie mam jak sobie sprawdzić temperatury, bo wszystkie termometry zepsute.

Parę razy zbierałem się do zakupu takiego bezdotykowego, ale opinie na ich temat bywają różne pomimo, że w szpitalach z takich korzystają.

 

Byłem dziś u lekarza. Sprawdziła mi temp. takim czymś. Pomiar chyba w mniej niż 1s.

Termoflash LX-26 - 185-200 zł w internecie. Trochę sporo, ale podobno sprawdzony i robi dokładne pomiary.

 

Trochę to dla mnie dużo. Myślicie że warto?

 

Na ceneo najpopularniejszy jest MICROLIFE NC 150 i ma nawet lepsze opinie, ale znów sporo opinii dotyczy niedokładnego pomiaru.

Kosztuje jednak koło 100 zł.

 

Możecie coś innego zaproponować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam używałem zwykłego rtęciowego.(póki się mogę z wyra dźwigniąć to wiem że jest ok. Kupiłem kiedyś rodzicą jakiś za 150 zł i mimo porzadnej kalibracji oklamywal ponad stopień,później w sklepie typu bieda, lidl kupiłem za 50 zl i również szału nie było ale nie przesadzał jak ten za 150zl, i tak zwykły został.

Edytowane przez kafaros

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rtęciowe są może najdokładniejsze, ale trzeba czekać na pomiar. Jest to niewygodne. Nie wiadomo kiedy koniec pomiaru itp.

Takie 0,2-0,3 stopnia dokładności by wystarczyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od dawna stosuję metodę, porządnie strzepnąć i 5 min pod pachą. Co do tematu to kup jakiś w okolicach 100 zł i porównaj z rtęciowym i wtedy kalibruj, dużo też zależy od temp otoczenia i wilgotności a błąd zawsze bedzie w zakresie +- 0.2 stopnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z rteciowymi, nie bylo czasem zakazu sprzedazy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tego to Ci nie powiem, ale chyba tak. Mam u rodziców ze 3 sztuki jeszcze, z jakich czasów to Ci nie powiem, ale wiem że są najdokładniejsze. Na allegro ich nawet cała masa jest. Zamów sobie rteciowy, do tego bezdotykowy nawet taki za 50 zł bo czy dasz 100 czy 150 tak to będzie chińskie badziewie i wtedy kalibruj zgodnie z rtęciowym. Choć po doświadczeniach z bezdotykowymi, kalibrowac musiałem pratycznie co pomiar bo herezje pokazywal, i jak pisałem wyżej z lidla okazał się dokladniejszy niż z apteki za 150 zl

Edytowane przez kafaros

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pirometr drodzy forumowicze a nie żaden termometr bezdotykowy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pirometr to termometr, a dokładniej termometr radiacyjny i ciężko nie przyznać, że działa bezdotykowo, a raczej bezkontaktowo.

Termometr bezdotykowy to najczęstsze określenie z jakim się spotkałem w sklepach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rtęciowych chyba już nie sprzedają, sprzedają zamienniki które mają tam jakiś alkohol.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Trochę to dla mnie dużo. Myślicie że warto?

 

 

Nie warto. To wywalanie pieniędzy w błoto. Co to za różnica, czy pokaże Ci 36,6 a 36,66668 stopni? Rtęciowe są tanie, sprawdzone i nie szkoda kupować nowych, jak się zepsują. Chociaż nie wiem jak to można zepsuć, chyba że się tym rzuca albo na to siada, czy dezynfekuje przez gotowanie.

 

Od dawna stosuję metodę, porządnie strzepnąć i 5 min pod pachą.

 

1 min. już wystarczy.

Edytowane przez Áltair

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rtęciowe są tanie, sprawdzone i nie szkoda kupować nowych, jak się zepsują. Chociaż nie wiem jak to można zepsuć, chyba że się tym rzuca albo na to siada, czy dezynfekuje przez gotowanie.]

Z dezynfekowaniem przez gotowanie chodzi o to, że popsuje się, bo skończy mu się skala i wyjdzie poza nią/pęknie mu kapilara z nadciśnienia zgromadzonej w niej rtęci? :)

 

Bardzo prosto - upuszczając na podłogę. Stłucze się i po termometrze. I jeszcze niebezpieczna rtęć na podłodze.

Edytowane przez Kpc21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panuje taka opinia, że rtęciowe są najdokładniejsze. Ja używam rtęciowego i chyba posiadam też elektroniczny kształt taki jak rtęciowy i też pod pachę...

 

Dla mnie wydanie 150-200 zł na termometr lekarski do domu to trochę głupota. Oczywiście nikomu nie zabraniam/odradzam. :D

 

Co do deynfekcji to przecież można go np potraktować szmatką nasączoną np tym: http://www.ecolab-sklep.pl/produkt/13/Skinsept_pur.html, lub nawet spirytusem.

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rtęciowych chyba już nie sprzedają, sprzedają zamienniki które mają tam jakiś alkohol.

Już nie można chyba produkować, ale wyprzedawać resztki zapasów chyba tak. Są zamienniki z alkoholem i jeszcze z jakimiś niskotopliwymi stopami. Używalem kiedyś takiego o oże to uprzedzenie, ale odniosłem wrażenie, że cholernie ciężko taki "strzepnąć" i ciężko wskazanie odczytać (może kwestia przyzwyczajenia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dezynfekowaniem przez gotowanie chodzi o to, że popsuje się, bo skończy mu się skala i wyjdzie poza nią/pęknie mu kapilara z nadciśnienia zgromadzonej w niej rtęci? :)

 

 

Ten, no. Cienkie szkło, wrzątek i kontakt z metalowym dnem garnka ;)

 

Bardzo prosto - upuszczając na podłogę. Stłucze się i po termometrze. I jeszcze niebezpieczna rtęć na podłodze.

 

Ale jakie fajne kulki potem można toczyć z tej rtęci :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak jednak po takim gotowaniu się nie popsuje, to można się natrząść zanim strząśnie się go z maksimum do pożądanego wskazania :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elektroniczny jest dobry dla dzieci, osoba dorosla raczej nie powinna miec problem zeby utrzymac zwykly pod pacha przez 8 minut?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z rteciowymi, nie bylo czasem zakazu sprzedazy?

 

Są alkoholowe. Wyglądają jak stare rtęciówki.

Rtęciowych nie ma w wolnej sprzedaży od ponad 7 lat.

Edytowane przez geekboy68k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fakt, że termometry rtęciowe są najdokładniejsze. Można kupić takie z różną dokładnością pomiaru.

 

Pitometry mierzą temperaturę odczuwalną, czyli temperaturę skóry. Na przykład pomiar temperatury stóp może wykazać u zdrowego człowieka 19 st Celsjusza.

 

Cz termometr mierzący temperaturę POWIETRZA ZA OKNEM JEST DOTYKOWY CZY BEZDOTYKOWY ? W końcu monter go kiedyś przecież dotykał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są alkoholowe. Wyglądają jak stare rtęciówki.

Rtęciowych nie ma w wolnej sprzedaży od ponad 7 lat.

W takim razie mój się nieźle trzyma :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cz termometr mierzący temperaturę POWIETRZA ZA OKNEM JEST DOTYKOWY CZY BEZDOTYKOWY ? W końcu monter go kiedyś przecież dotykał.

Ma bezpośredni kontakt z powietrzem, więc chyba wszystko jasne.

 

Pitometry mierzą temperaturę odczuwalną, czyli temperaturę skóry. Na przykład pomiar temperatury stóp może wykazać u zdrowego człowieka 19 st Celsjusza.

Termometry bezdotykowe zawsze mierzą 2 temperatury.

Temperaturę skóry oraz temperaturę otoczenia.

Dane są przeliczane i podawany jest wynik.

Nie wiem czy taki termometr ma 2 pirometry. Może jest tam termometr rezystancyjny.

Edytowane przez michasm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cz termometr mierzący temperaturę POWIETRZA ZA OKNEM JEST DOTYKOWY CZY BEZDOTYKOWY ? W końcu monter go kiedyś przecież dotykał.

Jak dla mnie jest dotykowy. Cały czas dotyka to czego temperaturę mierzy (czyli powietrze), nie jest przecież umieszczony w próżni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Termometry bezdotykowe zawsze mierzą 2 temperatury.

Temperaturę skóry oraz temperaturę otoczenia.

Dane są przeliczane i podawany jest wynik.

Nie wiem czy taki termometr ma 2 pirometry. Może jest tam termometr rezystancyjny.

Część pirometrów mierzy dwie a część jedną temperaturę. Ja nap przykład mam taki który mierzy jedną. Nie jest specjalnie przystosowany do pomiaru temperatury ciała. Używam go do pomiaru temperatury roślin które uprawiam. Rośliny bowiem muszą mieć odpowiednią temperaturę odczuwalną a temperatura otoczenie interesuje je w mniejszym stopniu. Optymalna temperatura wzrostu roślin to właśnie temperatura dla roślin odczuwalna a nie temperatura powietrza.

 

Przy pomiarze temperatury skóry człowieka nawet dwa czujniki czyli drugi mierzący temperaturę otaczającego powietrza nie są wystarczające. Wystarczy się spocić i już pomiar będzie inny niż osoby nie spoconej przy tej samej temperaturze otaczającego powietrza. Oczywiście to jeden z wielu przykładów przekłamań jeżeli chodzi o temperaturę wnętrza ciała człowieka. Najlepiej rtęciowy włożyć w dupcię i po krzyku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część pirometrów mierzy dwie a część jedną temperaturę. Ja nap przykład mam taki który mierzy jedną. Nie jest specjalnie przystosowany do pomiaru temperatury ciała. Używam go do pomiaru temperatury roślin które uprawiam. Rośliny bowiem muszą mieć odpowiednią temperaturę odczuwalną a temperatura otoczenie interesuje je w mniejszym stopniu. Optymalna temperatura wzrostu roślin to właśnie temperatura dla roślin odczuwalna a nie temperatura powietrza.

 

Przy pomiarze temperatury skóry człowieka nawet dwa czujniki czyli drugi mierzący temperaturę otaczającego powietrza nie są wystarczające. Wystarczy się spocić i już pomiar będzie inny niż osoby nie spoconej przy tej samej temperaturze otaczającego powietrza. Oczywiście to jeden z wielu przykładów przekłamań jeżeli chodzi o temperaturę wnętrza ciała człowieka. Najlepiej rtęciowy włożyć w dupcię i po krzyku.

I właśnie wydaje mi się, że tym się różni termometr bezdotykowy (określany też jako czołowy) od technicznego pirometru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elektroniczne termometry mają jeszcze jedną wadę. Jak często się takiego używa? Leży przez 9 miesięcy, a jak chcesz skorzystać, to sie okazuje, że własnie bateria siadła. I z gorączka latasz po mieście w poszukiwaniu bateryjek.

Co innego w szpitalach czy przychodniach. Używane są kilka razy dziennie więc na bierząco widać, że bateryjka pada. A jak bada, to bierzesz drugi i po problemie. A w domu to co innego.

Też używam rtęciowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...