Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

carny14

2K vs 4K do GTX 1080

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie, z góry przepraszam, że jest to już kolejny taki temat na forum, można znaleźć podobne, ale jest tyle zdań, że można się pogubić. Jedni twierdzą, że pojedyńczy GTX 1080 z OC jest w stanie zagwarantować 4K@60fps z lekko obniżonymi detalami, inni zaś twierdzą, że dla GTX 1080 maksymalna rozdzielczość to 1440p bo załączy się wszystkie bajery i wygląda to lepiej niż samo 4K.

 

 

W co grywam?

 

Wachlarz jest naprawdę bardzo szeroki. Mam dni kiedy ogrywam strategie, dosyć wymagające i skopane optymalizacje pokroju Total Warów, gdzie są ogromne liczby jednostek, czasem zaś przysiadam do Wiedźmina 3 żeby delektować się szczegółowością, detalami, krajobrazami i ogólnym rozpływem oczu z gałek. W mojej bibliotece gier nie brakuje także strzelanek, pokroju CS:GO, RS Siege, Call of Duty więc w takich grach obniżyłbym detale, aby osiągnąć te 144hz. Nie mam stałego typu gier, więc są gry w których potrzebuję szczegółów, a są gdzie potrzebuje mega szybkości.

 

Na czym będę grał?

 

Moją przyszłą kartą będzie GTX 1080 którego mam zamiar lekko podkręcić. Na GTX 1070 zbytnio nie patrzę, bo mimo wszystko wolę mieć pewność, a zaś Titan X będzie niestety poza moim zasięgiem cenowym. W sieci czytam, że GTX1080@1440p to najlepsze połączenie na tą chwilę, bo w 4K ta karta zdaje się często gubić.

 

Teraz niektórzy piszą, że nie ma problemu z 4k@60fps na GTX 1080, bo wystarczy obniżyć kilka detalów na High i będzie spoko. No okej, ale powstają coraz bardziej wymagające tytuły i za niedługo z tego High będzie trzeba zejść na Medium, a za chwilę na Low i po co mi takie 4K jak będzie to wyglądało jak trzepanie kapucyna do smerfów? No sensu to nie ma :kwasny:

 

 

Moje wątpliwości, rozkminy

 

Więc najbardziej się zastanawiam nad tym czy 2K nie jest po prostu czymś zbyt małym w stosunku do FullHD żeby się przesiadać, natomiast obawiam się, że po prostu takie 4K przerośnie możliwości GTX 1080 i o ile teraz da się zniżyć te 3 opcje graficzne i dalej cieszyć się 60fps, to za rok już będzie trzeba zniżać na Medium/Low. Nie chcę bawić się w żadne SLI, bo to nie moja bajka, zależy mi po prostu na tym, żeby te 2 lata była to komfortowa gra na 60fps z możliwe jak najdłużej włączonymi High/Ultra. Nie mówię o ślepym Ultra, żeby mieć, ale takie Hairworks w Wiedźminie dla mnie to priorytet, bo nie po to kupuję taką kartę, żeby dalej obchodzić się smakiem, bo skoro na GTX 970 nie zobaczyłem Hairworks to skoro nie zobaczę na GTX 1080 to po co?

 

 

Z góry dziękuję i mam nadzieję, że rozwiejecie moje możliwości..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze wybiore Full HD z wszystkimi bajerami wlaczonymi i najlepiej 144 FPS niz 30-60 FPS w 4K z powylaczanymi opcjami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co tu chodzi. Przeciez na monitorze 4k mozesz grac w fullhd.

 

Poza tym jeszcze nie widzialem gry w ktorej roznica miedzy high a ultra bylaby zauwazalna. A na high 1080 da rade spokojnie w 4k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy na monitorze 4K rozdzielczość FHD nie będzie wyglądała gorzej niż w natywnej rodziałce na monitorze z max. rozdz FULL HD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale czy na monitorze 4K rozdzielczość FHD nie będzie wyglądała gorzej niż w natywnej rodziałce na monitorze z max. rozdz FULL HD?

 

Trudno powiedziec, bo nie widzialem. Ale logicznie rzecz biorac nie powinien bo jest miesjce na idealne skalowanie (1 pixele w jeden) + mozesz dodac AA na fullhd i w ogole pozbyc sie obaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na takim monitorze 4K będę miał zarówno FULL HD i 1440p i jeśli będę miał jakiś kaprys grać na innej rozdziałce to bez problemu sobie to zmienię? Nie chcę żeby było tak, że kupię 4K i tylko w tej rozdziałce będzie dobrze wyglądało, a w FHD już będzie rozmazane.. i będę skazany na tą rozdziałkę..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale logicznie rzecz biorac nie powinien bo jest miesjce na idealne skalowanie

 

Nie widziałem ekranu na którym by miało miejsce takie skalowanie jakie chcemy.

Jak ktoś ma 4k, i chciałby poeksperymentować (na obrazkach, a nie tekście - bo cleartype) to może podsyłać obrazki :)

 

Poruszane nie raz, reddit nt. nvidii -> KLIK

forum amd -> KLIK

 

Jak to mówią - natywna albo śmierć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc nici z moich marzeń? :D Kupna monitora 4K i posiadania wszystkich 3 rozdziałek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie akceptujesz pasztetu na ekranie to nie :(

 

Prędzej ktoś zrobi dedykowane sprzętowe "magiczne pudełko" niż w monitorach i/lub sterownikach graficznych będzie dostępne odpowiednie skalowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedziec, bo nie widzialem. Ale logicznie rzecz biorac nie powinien bo jest miesjce na idealne skalowanie (1 pixele w jeden) + mozesz dodac AA na fullhd i w ogole pozbyc sie obaw.

 

Ale byś mnie na bombe wpierdzielił ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4k ma 4x tyle pixeli co fullhd więc skalowanie powinno być wierne z resztą sam mam monitor 4k i na full HD wszystko wygląda świetnie inna sprawa że mam oled

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem. Sam mam monitor 1440p i włączając w grach FHD mam takie mydło, że lepiej wyglądają niskie detale i natywna rozdzielczość, niż ultra w FHD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kieros

a nie łatwiej sobie sprawdzić?

masz 14 dni na wypowiedzenie umowy i następne 14 na zwrot. Karta tak czy inaczej zostaje u ciebie.

 

Sprawdź sobie monitor 4k i WQHD. Który nie będzie pasował to oddasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łatwo ci mówić, ale jakoś niezbyt specjalnie mi się chce bawić ze zwrotami.. ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natywna rozdzielczość i tyle. Nie rób sobie nadziei, że włączysz niższą rozdzielczość i uzyskasz akceptowalną jakość obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli 2K dla GTX 1080 jak najbardziej, ale 4K to już wąskie gardło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 2K nawet gtx1070 wypada bardzo dobrze, 1080-tka ma jeszcze do tego zapas.

W 4K też pograsz na gtx1080, tylko często konieczna będzie redukcja detali, bo trochę tej mocy karcie brakuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W monitorach nie wiem jak to wygląda. Downscalowanie na TV do 1080p wygląda tak

http://imgur.com/a/tuVgl

 

mam tylko takie fotki bo robiłem je apropo tematu związanego z wyglądem czcionek w grze. Zdjęcia słabej jakości ale coś widać z GTA V kartka na lodówce.

 

1440p już nie wygląda tak dobrze.

 

A zresztą jak będziesz miał tylko monitor 4k nie będziesz chciał grać w niższych rozdzielczościach bo różnica jest zbyt duża. Na dzień dzisiejszy najlepiej mieć 2 monitory lub monitor plus TV 4k.

 

Jak dalej będą najnowsze gry optymalizować jak najnowszego Deusa EX to czytałem, że na Titanie X Pascal można sobie pograć w 4k na Low w ~60fps

 

A do detali pod Ultra trzeba takiego setupu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem. Sam mam monitor 1440p i włączając w grach FHD mam takie mydło, że lepiej wyglądają niskie detale i natywna rozdzielczość, niż ultra w FHD.

 

 

A co ty bys chcial? 1440 na pol to jest 720 a nie 1080 wiec pixel sie nie naklada na pixele i taka kupa bedzie.

 

 

 

 

Skalowanie z 4k to tylko do full hd wtedy jeden piksel pokrywa rowne 4 w monitorze czyli mamy idealny skaling.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ty bys chcial? 1440 na pol to jest 720 a nie 1080 wiec pixel sie nie naklada na pixele i taka kupa bedzie.

W 720p ta kupa jest jeszcze brzydsza. Kolory są strasznie wyblakłe, już w FHD wygląda to lepiej, mimo że skalowanie nie jest pół na pół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalowanie z 4k to tylko do full hd wtedy jeden piksel pokrywa rowne 4 w monitorze czyli mamy idealny skaling.

Powinno być, ale monitory/karty tego nie robią. Rozmazują i tak.

 

 

Czyli co...? Monitor 4K do grania w 4K i FHD?

Fix'd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kapa, marzenia legły w gruzach.

 

Teraz nie wiem czy jest sens przesiadki na 2K skoro... nie ma dużej różnicy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Bezprawie dostrzegają w Europie. Sytuacja w Polsce jest poważna. Rząd Donalda Tuska, przyjaciela Macrona i von der Leyen, prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków - stwierdził w mediach społecznościowych francuski europoseł Nicolas Bay. Polityk zaznacza, że "to ważny atak na praworządność, ale brukselska Komisja nie wydaje się być tym poruszona".    
    • N4P zamiast N3, to już wiemy co użyje desktopowy potworek, dodatkowo jak poskładamy wszystkie przecieki do kupy to wyjdzie coś takiego.   GB202 N4P 800mm2+ 192SM 128MB L2 512bit 28Gb/s GDDR7 1792GB/s   Większość wzrostu wydajności dostaniemy dzięki GDDR7 oraz cache, z pociętego 72MB do pełnego 128MB.         
    • PiS ma sektę która co by się nie działo i tak na nich zagłosuje. I ten beton 25% będzie się trzymał. Rządzący albo będą coś robić albo ludzie zwyczajnie odpłyną, nie zagłosują. Obecnie rządzący przez kilka miesięcy zrobili wielkie nic. Fikołki i wygibasy na różne strony. Nawet konkursów na państwowe stanowiska nie przywrócili. Nie zlikwidowali nadmiarowych etatów w ssp tylko powsadzali swoich. Głównie 3D bo PSL od dawna na głodzie ale dalej to idzie na konto koalicji. TVP i radio razem z nastoma dodatkowymi kanałami jak były tak są. Jeszcze brakuje poparcia dla obecnego prezydenta Krakowa i Wrocławia przez KO.  
    • Crashowanie od czasu do czasu (driver timeout lub czarny ekran z możliwym recoverem od minuty do ~pięciu )  na kartach AMD to norma była dla wielu osób przez jakieś ostatnie 2 lata, bo AMD ma problem z kompatylnością z praktycznie nikomu niepotrzebną funkcją windowsa, która jest domyślnie włączona (MPO ). Starczy tylko ściągnąć i uruchomić plik wyłączający MPO, który przygotowała nvidia, bo kiedyś też takie problemy ta marka miała (zresztą czasem słychać, że u niektórych na starszych kartach nvidii wciąż jest ten problem ) https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/5157/~/after-upSpam wyslij raport-to-nvidia-game-ready-driver-461.09-or-newer%2C-some-desktop-apps Niektórzy piszą, że AMD jakiś czas temu już ten problem ogarnęło, ale nie jestem przekonany (przynajmniej parę miesięcy temu wciąż widziałem narzekania niektórych ), osobiście mam wyłączone MPO i nie widzę potrzeby go włączać i sprawdzać czy naprawdę AMD w końcu to ogarnęło. Generalnie to najlepiej po zakupie karty mieć komp włączony codziennie jak najdłużej i jak są problemy to robić zwrot, bo niestety wadliwe karty istnieją.
    • GTX1660Ti?    https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-1660-ti-gaming-x-6gb-gddr6-192bit-15323722718
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...