Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

EELLBBEE

Chmura Chmury - Jaką polecacie ?

Rekomendowane odpowiedzi

Heja !

 

Czy możecie polecić jakąś dobrą / najlepszą / bezpieczną chmurę do przechowywania plików ?

 

Chciałbym wrzucić gdzieś na serwer, najlepiej darmowo, trochę najważniejszych danych, które posiadam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale bezpieczna w sensie prywatności czy przed uszkodzeniem danych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym kupił dysk lub pendrive potem wrzucił na niego dane i odłożył gdzieś do szafy, nie ufam tym całym chmurom i innym tworom microszitów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zaszyfrować dane przed wysyłką do chmury i wtedy zasadniczo nie ma większej różnicy z czego się korzysta. Można to nawet wrzucić na Google Drive czy inny OneDrive. Przykładowo WinRAR czy 7zip oferują szyfrowanie 256-bit AES. Jeśli użyje się sensownego hasła, to łamanie tego zajmie wieki (dosłownie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym kupił dysk lub pendrive potem wrzucił na niego dane i odłożył gdzieś do szafy, nie ufam tym całym chmurom i innym tworom microszitów

Nieużywane przez długi czas dyski i pendrive-y lubią nieraz padać, więc to też nie jest zbyt bezpieczne rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieużywane przez długi czas dyski i pendrive-y lubią nieraz padać, więc to też nie jest zbyt bezpieczne rozwiązanie.

Pendrive bez zasilania wytrzyma, teoretycznie, bardzo długo. Szacuje się, że przechowywany w odpowiednich warunkach (temperatury najlepiej nieprzekraczające 25 stopni) i wykonany z wysokiej jakości komponentów pendrive jest w stanie utrzymać zapisane dane nawet przez 80 lat. Nie ma niestety jeszcze konkretnych wyników badań, bo technologia nie jest odpowiednio stara. Jednak z pewnością dobry pen może służyć jako sejf danych. A jeśli go podłaczymy raz na kilka lat do zasilania, to już w ogóle nie powinno być najmniejszych problemów. Za to dyski SSD faktycznie mogą mieć problemy z narastającą ilością błędów, jeśli nie mają zasilania przez dłuższy czas. W niektórych przypadkach wystarczy odcięcie prądu na 2-3 miesiące, by pojawiły się pierwsze uszkodzone bloki. Ale tu tak samo dobry dysk powinien sobie poradzić bez zasilania przez kilka lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I o to wykonanie z dobrych komponentów się cała sprawa rozbija. Chyba większe zaufanie miałbym do dyskietek niż penów i kart pamięci. Nawet mając pena na kościach SLC nie zaufałbym mu jako archiwum. Sensowna pojemność takich nośników przewyższa tradycyjny dysk.

Podłączenie raz na jakiś czas nie wiem czy cokolwiek zmieni, bo jakoś nikt się nie chwali jak działa firmware i czy ma jakikolwiek mechanizm "konserwacji" danych. Jeżeli już, to zgrać wszystko na dysk i ponownie skopiować na pena i na pewno nie co kilka lat, a kilka miesięcy, żeby mieć jakąś pewność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam z Yandexa - ruskie google.

Fajnie wszystko działa, jest angielski język, aplikacja na telefon.

Kiedyś mięli awarie, której ja nawet nie doświadczyłem i w zmian za to dostałem dożywotnio 200GB miejsca ekstra. 10GB jest na darmowym koncie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymanie w szafie ma wadę lokalizacji: w przypadku pożaru, powodzi itp. prawdopodobnie uszkodzony zostanie oryginał wraz z kopią zapasową. Chmura daje zwykle wygodę dostępu z dowolnego miejsca, aplikacje automatyzujące itp wodotryski, aczkolwiek jeżeli jest to synchronizowany w czasie rzeczywistym katalog na dysku i złapiemy jakiegoś syfa to możemy szybko stracić i kopię. W tym wypadku dane w odciętej "szafie" będą bezpieczniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różne metody zabezpieczają przed różnymi przypadkami, dlatego jak komuś zależy to ma kilka kopii różnymi technikami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam Mega.nz Miałem dwa konta, po tym jak Kim Dotcom ogłosił, że sam nie jest pewien Mega. Teraz jak Mega jest w posiadaniu Chin to wolał bym nie ryzykować, no i są problematyczni, wysyłane pliki się zawieszają często. Najlepiej tak jak mówią sprawić sobie np. 128 Gb Pendrive zabezpieczyć go np. VeraCryptem tak, tak NIE TrueCryptem schować pena i masz spokój. Lepsze to niż mozolne przesyłanie plików w zależności jaką kto ma prędkość wysyłania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...