Skocz do zawartości
Vall Dee

Windows 10 - system nie ładuje się

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pewien problem, podczas ładowania systemu mojej koleżanki (windows 10) komputer zawiesza się na tym etapie:

J8Fp6TO.jpg

Początkowo kropeczki się kręcą, po kilku sekundach komputer się zacina, ekran mógłby tak stać całą wieczność.

Gdy wcisnę przycisk F8 nic się nie dzieje, nie wyskakuje mi okno w którym mógłbym wybrać np. tryb awaryjny, wyskakuje mi tylko menu bootowania. Próbowałem też wszystkie inne klawisze funkcyjne. Po godzinie prób uruchomiło mi się takie oto menu:

step-3.jpg

Sam nie wiem jak je uruchomiłem, jednak nie potrafiłem tego zrobić po raz drugi. Spróbowałem naprawy podczas uruchomienia, jednak po jakichś 10 minutach wyskoczył komunikat, który informował że naprawa nie powiodła się. Próba uruchomienia systemu w trybie awaryjnym nie powiodła się. Pojawiło się menu ładowania systemu, które o dziwo przeszło dalej, jednak dalej pojawił się czarny ekran z którym niestety nie dało się nic zrobić.

Ostatni punkt przywracania systemu jest z maja.

Obrazu win 10 na tamtą chwilę nie posiadałem, jednak teraz mogę w każdej chwili wypalić obraz na płycie/pendrive.

Płyta główna ASUS, konkretnego modelu niestety nie pamiętam.

Co mógłbym zrobić, by rozwiązać ten problem?

Pozdrawiam, Vall Dee.

Edytowane przez Vall Dee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprostszym rozwiązaniem było by chyba wrzucenie opcji naprawy z płytki albo pena z win 10

Edytowane przez Fonzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za odkop ale mam dokładnie taki sam problem. Laptop działał a następnego dnia po prostu odmówił posłuszeństwa.

 

Podczas ładowania systemu pojawiają się znane nam kropeczki i nagle przestają się obracać, laptop się zawiesza.

Po kilku wymuszonych restartach pojawił się niebieski ekran i błąd 0x0000f oraz brak winload.

 

Chciałem przeinstalować system z palca ale nie idzie, pojawia się logo WIN10 kropeczki i nagle zwiecha.

W laptopie mam dwa dyski, jeden ssd na m2 i drugi hdd, odpiąłem oba, ale nadal instalacja z palca nie odpala, znowu kropeczki i staje.

 

To wygląda na jakiś problem z ładowaniem danych do pamięci bo bootsectorze(?)

Nie mogę się dostać do baterii cmosu, musiałbym rozkręcić całego laptopa.

Ma ktoś jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a odzyskiwanie nie działa - w 10 zrobiono je na oddzielnej partycji, żeby uniezależnić od głównego systemu, i rezultat taki, że nawet nie wiadomo, jak się do niego dostać

 

po 3 falstartach podobno powinno się samo włączyć, ale chyba chodzi o falstarty w fazie bootowania, a te kropeczki obracają się pewnie, jak już powinnien się ładować system

 

ewentualnie możesz spróbować reinstalować bootloader, ale jeśli winload - raczej przekłamanie - i to nie pomoże

 

z odzyskiwania, albo z pena\płytki - naprawa - wiersz polecenia, i wpisz

 

diskpart

 

list disk

 

select disk 0

 

list partition

 

na liście partycji sprawdź, czy jest mała, ewentualnie oznaczona system, i sformatowana w fat32 - jeśli jest wpisz

 

select numer tej partycji

 

assign letter=k:

 

k = przykład, może być każda inna, byle nie c, d, itp, i x (bo x litera pena\płytki)

 

wyjdż z diskpart, czyli wpisz exit, i wpisz

 

bcdboot c:\windows /s k: /f uefi

 

bcdboot reinstaluje bootloadera, i może zadziała

 

ale uwaga - jeśli masz 2 dyski bootloader może być na 2 dysku, czyli hdd - jeśliby po 1 poleceniu list partition nie było partycji ok 100mb sformatowanej w fat32 to znaczy, że bootloader może być na 2 dysku - wpisz

 

select disk 1

 

list partition

 

sprawdź, czy tutaj jest taka partycja, jeśli jest dalej tak samo jak powyżej, tzn select partition numer, i potem assign, itd

 

partycja bootloadera, czyli efi w uefi, może być na 1 albo 2 dysku, mogą być nawet 2 ewentualnie, tzn na obu dyskach

 

zakładam, że bootujesz w uefi, jeśli nie, tzn w mbr, nie stosuj tych poleceń - jeśli w mbr w uefi w start powinieneś mieć ustawione legacy, nie uefi

 

ewentualnie na samym początku zastosuj w wierszu polecenia sprawdzanie dysku, czyli wpisz chkdsk c: /f

 

ewentualnie możesz spróbować podmienić rejestr, bo wygląda, że system się już ładuje, i z jakiegoś powodu zamraża - może plik system, z którego jest ładowany uszkodzony - żeby podmienić rejestr w wierszu polecenia wpisz notepad, jak się pokaże kliknij na otwórz w menu plik, sprawdź, jakie litery mają partycje dysków, jeśli system jest c wpisz

 

c:

 

cd windows\system32\config

 

ren system system.old

 

cd regback

 

copy system c:\windows\system32\config

 

gdyby partycja z systemem miała d w notatniku wpisz d: na początku zamiast c, potem tak samo, itp; tak samo w poleceniu chkdsk

 

ewentualnie jeszcze można spróbować usunąć plik hiberfil - windows ładuje system z pliku hiberfil, nie normalnie - jeśli pliku nie będzie chyba? będzie ładował normalnie, tzn na nowo wszystko - żeby usunąć wpisz

 

c:

 

del hiberfil.sys

 

co do litery c tak samo jak powyżej, czyli może być d, itd

 

czy zadziała nie wiem, tzn czy w ogóle da się usunąć

 

co do winload - też można go przekopiować z pena, ale nie bardzo wierzę w ten komunikat, raczej komunikaty przypadkowe, bo system nie może zdiagnozować problemu - taka cena za szybkość ładowania

 

jeśli w ogóle będziesz miał możliwość naprawy zacząłbym od chkdsk, potem ewentualnie podmiana system, potem usunięcie hiberfil, i na końcu dopiero bootloader, bo to nie wygląda raczej na problem bootloadera, choć komunikat błędu by to sugerował, tzn 0x0f, i brak winload - brak winload oznaczał najczęściej we wcześniejszych windowsach źle wpisaną w pliku bcd bootloadera literę systemu - ewentualnie i to możesz skorygować z naprawy, wpisz po nadaniu litery k: exit dla diskpart, i wpisz

 

bcdedit /store k:\efi\microsoft\boot\bcd

 

powinna się wyswietlić zawartość bcd, sprawdż w sekcji boot loader (2) jaka litera jest przy linii device - jeśliby nie było c, albo nieznana, wpisz

 

bcdedit /store k:\efi\microsoft\boot\bcd /set {default} device partition=c:

 

zamiast default możesz wpisać current

 

możesz nawet od tego zacząć, a to dlatego, że jeśliby jednak w komunikacie był jakiś sens brak winload oznacza, że bootloader szuka go na niewłaściwej partycji, może na niewłaściwym dysku, stąd problem (a nie, że go naprawdę nie ma) - w windowsie bootloader (plik bootmgr) ma zapisane w pliku bcd, na której partycji jest system i plik winload (który ładuje sam system), i litera musi się zgadzać, żeby go znalazł i załadował

 

sorry, że trochę chaotycznie, ale ładowanie 10 jest wyjątkowo nieprzejrzyste, b. szybkie, do tego z hibernacji (wtedy ładuje system plik winresume, nie winload), ponadto te kręcące się kropki sugerowałyby, że ładowany jest już system, więc raczej nie bootloader i winload czy winresume, itp

 

ps - uwaga - litera partycji systemowej też niekoniecznie musi być c w pliku bcd, gdybyś nie wiedział, jaka była możesz próbować np d:, itp, gdyby c nie działała; ale raczej mało prawdopodobne; plik bcd = boot configuration data, gdzie bootloader ma zapisane dane bootowania, jest w folderze boot, w folderze windows na partycji efi, czyli tej fat32

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do odzyskiwania nie idzie się dostać.

 

Na początku widzę że pendrive się świeci, czyli niby wgrywa dane do pamięci, potem palec przestaje się świecić, pojawiają się kropeczki i się zawiesza. Tak wiec domniemam że wina jest gdzieś przy ładowania danych.

Po kilku próbach restartowania laptopa zaskoczyła "automatyczna naprawa" ale i tutaj również się zawiesiło.

 

Wszystko byłoby dobrze, gdybym mógł odpalić z pena ten cholerny instalator systemu i przejść do wiersza poleceń czy cokolwiek ale właśnie nie mogę, po podłączeniu pena i próbie załadowania instalatora systemu laptop się wiesza. W tym momencie zaczynam rozkładać ręce. Myślę że to może być coś związane z błędami na partycji rozruchowej albo problem w ładowaniem plików. Myślałem że może pamięć ram ale wchodząc przez bios do diagnostyki, ta przechodzi test pomyślnie. Myślałem że może wyjmę baterie w cmosa i się naprawi, ale potem zrobiłem flash biosu ale to także nie pomogło.

 

Może być tak, że płyta główna jest uwalona.

Chyba będę musiał wysłać do jakiegoś serwisu pogwarancyjnego.

Szkoda, fajny laptop, ale z tą gwarancją na 12 miesięcy to Dell sobie jaja robi.

 

@glauks dzięki za podpowiedzi, jeszcze będą próbował

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a przy automatycznej naprawie nie ma innej opcji, tzn przejścia do naprawy ręcznej, i wybrania wiersza polecenia

 

nie wiem, skąd ładuje sie automatyczna, natomiast zwykła z dysku ładuje się partycji odzyskiwania, ale ostatecznie z bootloadera, bo ładuje ją bootloader z pliku bcd, czyli jeśli się nie ładuje możliwe, że bootloader jest popsuty - wtedy podmiana bootloadera za pomocą tego polecenia bcdboot powinna pomóc - oczywiście z pena; sprawdź pena na innym komputerze, jeśli możliwe - jeśli tam ok niewykluczone, że jakiś problem z komputerem, tzn uefi albo płyta, ewentualnie dysk - pen się zamraża, bo w początkowym stadium ładowania instalator rozpoznaje sprzęt, i ma problemy z dyskiem (albo z dyskami, może problem hdd) - ewentualnie sprawdź opcje dysku w uefi, tzn czy rozpoznany, itp; tak samo może być z systemem - na 10 ładowanie systemu wspomaga już uefi, i niewykluczone, że te kręcące kropki ładowane są już z uefi, natomiast system nie może załadować dysku, albo już bootloader, bo na samym początku ładuje część rejestru z dysku, itd

 

ewentualnie możesz sprawdzić dysk np partition wizard bootable cd - prawdopodobnie także do użycia na penie - tylko 50mb - jeśli się załaduje i zobaczy wszystko na dysku zaznacz partycje i wybierz z menu explore partition - jeśli pokaże foldery i pliki dysk raczej ok; możesz nim także przekopiować całą partycję, np c, na dysk hdd, itp, funkcja copy partition; w jakim trybie wystartuje płytka\pen nie ma znaczenia, tzn może startować w trybie legacy albo csm

 

ps - ewentualnie problem złącza m2 na płycie - te złącza sprawiają problemy, ciągle niedopracowane; odłącz ssd, jeśli możliwe, i sprawdź, czy pen wystartuje tylko z hdd

 

ps2 - m2 i ssd to chyba dobry trop - cyt

 

After i am unable to load windows, block at circle points

 

after = po zainstalowaniu nowych sterowników nvme; powinno być "blocks" oczywiście - blokuje się

 

cytat jest stąd, konkretnie z postu z 2 strony

 

może się przydać na przyszłość - podobno ogólne sterowniki nvme 10 nierewelacyjnie współpracują z niektórymi kontrolerami ssd - inne mogą być lepsze, np fabryczne, albo ofa

 

sprawdź opcje m2 i nvme w uefi, jeśli są

 

co do partition wizard - może nie mieć sterownika nvme, bo ta opcja bootable cd dość stara, więc w ogóle nie zobaczy ssd, musiałbyś sprawdzić, czy ma już jakiś sterownik nvme; najlepiej sprawdź tylko z hdd, jeśli pen się załaduje raczej na pewno ssd - ale to by znaczyło, że zarówno system jaki i instalator nie mogą załadować sterownika nvme, albo nie wiedzą, jaki ładować, sata czy nvme - więc może złącze m2

 

ps3 - cyt z linku

 

Fast Startup affects the manner in which shutdown occurs, in order to set up the system for fast startup the next time it is booted. It is known to create problems with some systems, disk drives, and BIOS.

 

i odpowiedź

 

Turning off the hibernation and the "Fast Boot" options solves the shutdown problems

 

chodzi o zamykanie się systemu, ale to samo może dotyczyć startu - ewentualnie wyłącz w uefi opcję fast start\ultra fast start, jeśli jest - tak samo w systemie może podziałało by usunięcie pliku hiberfil, bo wtedy może załadowałby się normalnie, więc z pełnym rozpoznaniem sprzętu, itp - ewentualnie jakimś linuksem w trybie live, czyli działającym tylko z płytki\pena (ale musi mieć sterownik nvme, więc nowszym); niemniej nie powinno to mieć wpływu na start z pena (chyba, że też tu działa fast start uefi)

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...