Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

vannityy

Jakie wentylatory wybrać?

Rekomendowane odpowiedzi

POTRZEBNA FACHOWA POMOC

 

Szanowni Państwo,

 

Ja doskonale zdaje sobie sprawę, że moje wcześniejsze wywody w innym temacie mogły budzić pewne zastrzeżenia, niemniej jednak proszę o zrozumienie. Wracając do meritum, ostatnimi czasy, tj. od chwili złożenia komputera tak nie mogłem się nacieszyć konfiguracją 6600K & 1070 GTX, że ostatnie oszczędności zostały przeznaczone na gry... tak, ot, niemniej wydatek znaczny. Po wstępnym ochłonięciu z emocji wracamy do meritum sprawy.

 

Przypomnę swój zestaw, aby zobrazować Państwu stan faktyczny:

CPU: i5-6600K / SPC Fortis 3 Malik Customs (z założoną czerwoną nakładką), MOBO: MSI Z170A GAMING M3 RAM: G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x4GB, 3000MHz (RED), GPU: MSI 1070 GTX GAMING X, Obudowa: NZXT S340.

 

Zważywszy na powyższe proszę o pomoc w zakresie rozmieszczenia wentylatorów, jak ich doboru, jak i właściwym podpięciu.. W chwili obecnej cały czas używam dwóch fabrycznych wentylatorów 120 mm zamontowanych w obudowie NZXT S340, zamontowanych w kolejności: jeden znajdujący się z tyłu oraz 1 znajdujący się na górze (bezpośrednio nad coolerem CPU).

 

Nie ukrywam skoro mam obudowę z oknem i nawet dopłaciłem do cholernego Coolera CPU, aby mógł urzekać kolor czerwony zależy mi na wyglądzie.

Myślałem nad:

1) Corsair AF140 (CO-9050009-WW)

2) Corsair AF120 Dual Pack (CO-9050004-WW)

3) Corsair AF120 LED Red Quiet Edition Twin Pack (CO-9050016-RLED)

4) be quiet! Pure Wings 2 (BL039)

 

ASPEKT ROZMIESZCZENIA WENTYLATORÓW:

 

1) Na tył i górę założyć Corsair AF120 LED Red Quiet Edition, natomiast na przód 2 x Corsair AF140 (CO-9050009-WW)

2) Na tył i górę założyć Corsair AF120 Dual Pack (CO-9050004-WW), a na przód 2 x Corsair AF140 (CO-9050009-WW)

3) Zarówno na tył i górę jak i na przód zamontować 4 x Corsair AF120 LED Red Quiet Edition

4) Zarówno na tył i górę jak i na przód zamontować 4 x be quiet! Pure Wings 2 (BL039)

 

Z drugiej strony myślałem czy aby przypadkiem nie zostawić tych dwóch fabrycznych wentylatorów jak siedzą i dołożyć 1 x 140 mm na przód, niemniej jednak chcę, żeby to wszystko miało ręce i nogi zważywszy, że to też swoje kosztuje, a jeżeli już chcę zainwestować chcę zrobić to jak należy.

 

Osobiście skłaniam się ku 1 opcji, tj. na tył i górę założyć Corsair AF120 LED Red Quiet Edition, natomiast na przód 2 x Corsair AF140 (CO-9050009-WW), lecz zastawiam się nad 2 opcją, tj. Na tył i górę założyć Corsair AF120 Dual Pack (CO-9050004-WW), a na przód 2 x Corsair AF140 (CO-9050009-WW).

 

Być może Corsair AF120 Dual Pack (CO-9050004-WW) są trochę wydajniejsze, niemniej jednak czerwone światło, które oferuje Corsair AF120 LED Red Quiet Edition z tyłu i na górze podkreśliłoby niewidoczne strefy obudowy przez okno.

 

Cały czas myślę także nad 4 opcją, gdzie miałbym możliwość sterowania każdym wentylatorem poprzez PWM.

 

ASPEKT PODŁĄCZENIA WENTYLATORÓW:

 

Jak wskazałem wyżej posiadam MOBO: MSI Z170A GAMING M3, a więc dysponuję - 2 x 4-pinowe złącza wentylatora dla procesora oraz 3 x 4-pinowe złącza wentylatora.

 

Ponadto posiadam PSU: Corsair RM 550x, pod którego obecnie poprzez MOLEX podłączyłem 2 x 120 mm wentylatory fabryczne firmy NZXT dołączone do obudowy j/w.

 

I teraz biorąc pod uwagę zestawy wskazane w pkt 1 - 3

 

1) Czy zasadnym będzie podłączenie wszystkich wentylatorów pod płytę główną, w tym wypadku musze kupić jakiś rozgałęźnik 2) czy też wiatraki z tyłu i na górze podłączyć pod płytę główną, a pozostałe 2 z przodu podłączyć pod zasilacz?

 

Oczywiście wiem, że przedstawione przeze mnie propozycje w pkt 1 - 3 nie dysponują PWM, niemniej jednak chcę zrobić to jak najrozsądniej, dlatego proszę o właściwą rekomendację.

 

Jeżeli jednak uważacie Państwo, że jedyne właściwe rozwiązanie to 4 x be quiet! Pure Wings 2 (BL039), wówczas rozumiem, że wszystko podłączyć pod MOBO.

 

W zasadzie nie wiem czy warto pchać się w PWM, szczególnie nie przeszkadza mi hałas, ważne aby był przewiew ;) choć z drugiej strony też nie chcę przeginać kupiłem półpasywny PSU, GPU z półpasywnym chłodzenie, Fortis 3 ma akceptowalna kulturę pracy i nie chciałbym wszystkiego zepsuć poprzez niewłaściwy dobór wentylatorów obudowy.

 

Jeszcze raz bardzo proszę o udzielenie pomocy i cennych wskazówek.

 

Przepraszam, za zdublowanie wątku - mam wrażenie, że poprzedni temat, z uwagi na wielość wątków stracił na atrakcyjności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat mnie zaciekawił bo zobaczyłem swoją S340 i myślałem że problem w temperaturach albo coś innego.

Jeśli chodzi o aspekt wizualny to nie doradzę bo sie nie znam.

 

Co do reszty napiszę co nie co.

U siebie mam,

przód 2x140mm NB-eLoop B14-PS PWM

góra 140mm Prolimatech Ultra Sleek Vortex 14

tył 120mm Prolimatech Ultra Sleek Vortex 12

i jestem prawie zadowolony.

 

W celu przetestowania zamierzam Vortex'y zamienić na SilentWings3 i NB-eLoop.

Celem tych testów jest uzyskanie ciszy i wydajności, powiedzmy że szukam balansu.

Ledy zamierzam kiedyś zapodać i będzie to NZXT HUE+

Jeśli przyjdzie czas na ledowe śmigła to zacznę od Riing 12 RGB Radiator Fan TT Premium Edition

 

*Wentylatory powyżej 1200rpm są zazwyczaj dobrze słyszalne, dla mnie za głośne gdy przeglądam internety itp.

S340 ma jak większość skrzynek słaby grill fabryczny. Te kiepskie dziurki / nacięcia w obudowie imitujące grill przyczyniają się także do hałasu i hamują powietrze.

Mam w planach wycięcie otworów itp modzik.

 

**gdyby wpadły mi w ręce ładne śmigła 3pin i były by za głośne, to kupił bym do nich kontroler.

 

***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasada jest prosta, jak masz miejsce na 140 to bierzesz 140... w Twoim przypadku albo kupujesz wentyle 3pin (np. corsairy, pure wings odpuść - szmelc) i podpinasz pod płytę i sobie je osobno ustawiasz, albo kupujesz wing boost 2 z pwm (KLIK + KLIK i do tego TO) i podpinasz pod złącze cpu (1 lub 2) i regulujesz sobie całość względem temp. procka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasada jest prosta, jak masz miejsce na 140 to bierzesz 140... w Twoim przypadku albo kupujesz wentyle 3pin (np. corsairy, pure wings odpuść - szmelc) i podpinasz pod płytę i sobie je osobno ustawiasz, albo kupujesz wing boost 2 z pwm (KLIK + KLIK i do tego TO) i podpinasz pod złącze cpu (1 lub 2) i regulujesz sobie całość względem temp. procka

 

OK.

 

Prawdę mówiąc zastanawiam się tylko nad dwoma opcjami, mianowicie:

 

1) na tył i górę - Corsair AF120 LED Red Quiet Edition, natomiast na przód 2 x Corsair AF140 (CO-9050009-WW).

2) zarówno na tył i górę jak i na przód zamontować 4 x Corsair AF120 LED Red Quiet Edition.

 

Skłaniam się bardziej ku 2 opcji bo taniej.

 

Ale teraz jak to podłączyć? Od wiatraków mam 4 złącza 3-pinowe, podczas gdy na płycie tylko 3 złącza SYFAN i 2 x CPUFAN.

 

Podłączyć wszystko pod płytę główną? czy np. 2 z przodu podłączyć pod płytę główną, natomiast pozostałe 2 (tył i góra) zostawić pod zasilacz? jaki do tego nada się rozgałęziacz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najtaniej nie znaczy najrozsądniej ;) ale jak chcesz świecidełka, to kupuj... do podłączenia 4x3pin musisz kupić jeden prosty rozgałęźnik 3pin (kilka pln) - do jednego złącza podepniesz dwa wentyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najtaniej nie znaczy najrozsądniej ;) ale jak chcesz świecidełka, to kupuj... do podłączenia 4x3pin musisz kupić jeden prosty rozgałęźnik 3pin (kilka pln) - do jednego złącza podepniesz dwa wentyle

 

 

Rozumiem. Ale czy aby napewno Corsair AF120 LED Red Quiet Edition są, aż tak złe, aby warto było inwestować 4 x Corsair AF140 (CO-9050009-WW)?

 

Czyli zostaje:

TYŁ/GÓRA 2 x Corsair AF120 Dual Pack (CO-9050004-WW) i PRZÓD 2 x Corsair AF140 (CO-9050009-WW), choć tutaj już chyba opłaca się bardziej kupić 4 x AF140

 

albo

 

TYŁ/GÓRA 2 x Corsair AF120 LED Red Quiet Editioni i PRZÓD 2 x Corsair AF140 (CO-9050009-WW).

 

Nie ukrywam podobają mi się te LED'owe, ale jeśli są beznadziejne to oczywiście z nich zrezygnuję...

 

Można prosić o link do rozgałęźnika?

 

Podłączając wentylatory 3-pinowe pod płytę główną będę mógł sterować napięciem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te 140-tki w aktualnej cenie również dupy nie urywają... ale to Twoje pieniądze

 

KLIK... a gdybyś brał wentyle na morelach, to KLIK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te 140-tki w aktualnej cenie również dupy nie urywają... ale to Twoje pieniądze

 

KLIK... a gdybyś brał wentyle na morelach, to KLIK

 

Yhym : (((

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup co się podoba i do czego masz przekonanie i na ile pozwala budżet.

Co do technicznych zagadnień - im prościej tym lepiej.

Ogólnie my tu możemy wymieniać informacje i doświadczenia, coś podpowiedzieć, podyskutować o gustach, ale ostateczna decyzja jest tylko po twojej stronie.

Najdroższe nie zawsze oznacza lepsze, jak sie sam nie raz o tym przekonałem.

Jeśli kupisz drogo i nie jesteś zadowolony to masz podwójnego 'bonusa' - raz że więcej wydałeś, dwa że znów musisz wydać na to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup co się podoba i do czego masz przekonanie i na ile pozwala budżet.

Co do technicznych zagadnień - im prościej tym lepiej.

Ogólnie my tu możemy wymieniać informacje i doświadczenia, coś podpowiedzieć, podyskutować o gustach, ale ostateczna decyzja jest tylko po twojej stronie.

Najdroższe nie zawsze oznacza lepsze, jak sie sam nie raz o tym przekonałem.

Jeśli kupisz drogo i nie jesteś zadowolony to masz podwójnego 'bonusa' - raz że więcej wydałeś, dwa że znów musisz wydać na to samo.

 

a co wybrałbyś na moim miejscu? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym wybrał:

-zamówił wszystkie, protestował czy nie wpadają w wibracje, nie ma terkotu łożysk, itp. itd.

-zamontować je na gumkach a nie śrubkach i osłuchać :)

-wybrać i resztę zwrócić

 

Z mego doświadczenia

SPC Sigma PRO PWM - terkot łozysk w kazdej pozycji

Enermax 120mm PWM - terkot, w nocy nie da się wysiedzieć - pracowały w R4.

BQ Silent Wings 2 - cud, miód :) jeżeli chodzi o kulturę pracy w każdej pozycji, gorzej z wydajnością, ale SW3 trochę polepszyły wydajność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę zmienić tytuł na bardziej zgodny z regulaminem tzn. bez krzyku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co wybrałbyś na moim miejscu? :)

Nie jestem w stanie być na Twoim miejscu nawet przez sekundę, dlatego nie mam możliwości twierdząco odpowiedzieć co bym wybrał.

Po prostu wyobraźnia mi nie pozwala, chyba rozumiesz.

Gdybym miał do czynienia z tymi ledowymi śmigłami to coś mógł bym więcej podpowiedzieć a tak zdaję się na opinie doświadczonych kolegów.

 

 

@ Kanek

Dobrze prawisz, to chyba najlepszy scenariusz.

Tym bardziej ze na żywo ledowe kolory i ogólne wrażenia, są inne niż wirtualnie.

 

@ jarux

Gdybyś nie przypomniał to bym nie zauważył, pewnie mam taki dzień.

Piąteczka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok,zastanawiam się nad 4 x Corsair AF120 LED Red Quiet Edition (wychodzi 156 zł)

 

albo

 

TYŁ/GÓRA 2 x Corsair AF120 LED Red Quiet Edition i i PRZÓD 2 x Corsair AF140 (CO-9050009-WW). (wychodzi 206 zł)

 

do tego 2 rozgłęźniki pod pł. główną?

 

Nie ukrywam podobają mi się te LED'owe, przy obudowie z oknem będą ciekawie wyglądać :)

 

Czy podłączając wentylatory 3-pinowe pod płytę główną będę mógł sterować napięciem, aby kontrolować prędkość obrotów? BO jeżeli nie, to może nie zaprzątać sobie głowy rozgałęźnikami? 2 podłączę pod płytę i 2 pod zasilacz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sterowanie obrotami 3pinówek polega na manipulacji napięciem

 

TAK WIĘC, PROSZĘ O POMOC BO SAM SIĘ CHYBA NIE ZDECYDUJĘ :)

 

4 x Corsair AF120 LED Red Quiet Edition (wychodzi 156 zł)

 

albo

 

TYŁ/GÓRA 2 x Corsair AF120 LED Red Quiet Edition i i PRZÓD 2 x Corsair AF140 (CO-9050009-WW). (wychodzi 206 zł)

 

Kupić 2 rozgałęźniki odpowiednio do tył/góra oraz przodu, aby nie przeciągać kabli zbytecznie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczy jeden rozgałęźnik, sama buda jest mała, więc przewody sięgnął do płyty... a co do wentyli - ja brałbym 3x140 i 1x120 wingboost 2 (jeśli ma to być koniecznie czerwone) + rozgałęźnik pwm z angeli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wystarczy jeden rozgałęźnik, sama buda jest mała, więc przewody sięgnął do płyty... a co do wentyli - ja brałbym 3x140 i 1x120 wingboost 2 (jeśli ma to być koniecznie czerwone) + rozgałęźnik pwm z angeli

 

Wybieram jednak 4 x Corsair AF120 LED Red Quiet Edition (wychodzi 156 zł) + rozgałęźnik, mam nadzieję, że będzie to dobry wybór

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybieram jednak 4 x Corsair AF120 LED Red Quiet Edition (wychodzi 156 zł) + rozgałęźnik, mam nadzieję, że będzie to dobry wybór

no i git.

Jak byś zapodał fotkę z tego modu to chętnie bym zerknął.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i git.

Jak byś zapodał fotkę z tego modu to chętnie bym zerknął.

 

Ok. wstawię fotki zatem ;)

 

A jeszcze jedno pytanie - warto kupić ten rozgałęźnik? Mam 3 x 4 pin-owe złącza SYSFAN i 2 x 4 pin-owe złącza CPUFAN.

 

W takim razie może darować sobie rozgałęźnik i podłączyć 3 wentylatory pod 3 złącza SYSFAN i 1 wentylator pod drugie wolne złącze CPUFAN?

 

Choć w sumie może ze względów estetycznych warto wybrać ten rozgałęźnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. wstawię fotki zatem ;)

 

A jeszcze jedno pytanie - warto kupić ten rozgałęźnik? Mam 3 x 4 pin-owe złącza SYSFAN i 2 x 4 pin-owe złącza CPUFAN.

 

W takim razie może darować sobie rozgałęźnik i podłączyć 3 wentylatory pod 3 złącza SYSFAN i 1 wentylator pod drugie wolne złącze CPUFAN?

 

Choć w sumie może ze względów estetycznych warto wybrać ten rozgałęźnik

 

?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zakładać kolejnego tematu, podepnę się tutaj.

 

Obudowa SilentiumPC X70W + LC AiO Raijitek Triton 240.

Chciałbym zmienić wszystkie wentylatory w powyższym zestawie (5szt.) Zależy mi na ciszy. Na początku wybrałem BQ Shadow Wings 120 (BL055). Później zacząłem przeglądać testy i doszedłem do wniosku, że ustawienie napięcia 7V, to kompromis cisza/wydajność. Konkurencyjnym wentylatorem do w/w jaki namierzyłem jest Scythe GlideStream 120 PWM, który jest dodatkowo tańszy.

Czy wybór któregoś z powyższych wentylatorów będzie dobrym wyborem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieco droższe niż te Shadow Wings masz Fractal Venturi HP-12, które spiszą się lepiej przy montażu na chłodnicy ze względu na wyższe ciśnienie statyczne. Generalnie radzę uważać na tego Tritona, bo ma "tendencję" do przeciekania, pompa tez lubi umierać bez ostrzeżenia.

 

NA Twoim miejscu wziąłbym dwa HP-12 na chłodnicę, a do budy Wing Boost 2 od Alpenfohn.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...