Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

tessir

B85M-D3H + i7 4790K

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zrobić upgrade CPU w moim komputerze. W związku z moją płytą główną myślałem nad i7 4790 ale ma on znacznie niższe bazowe taktowanie, dlatego jednak zastanawiam się nad wersją "K". Nie chcę kupować nowej płyty, ponieważ nie mam aż tyle przeznaczonej gotówki. Aha i sprzęt interesuje mnie tylko nowy, używany nie wchodzi w grę.

Aktualnie posiadam i5 4690, a program do renderingu którego używam zaczął wspierać funkcję hyper threading i przydałaby się i7.

 

Moje pytanie jest takie - czy na płycie Gigabyte B85M-D3H (Rev. 2.0, bios FD) będę w stanie chociaż w minimalnym stopniu podkręcić i7-4790K czy nic tutaj nie ruszę i będę musiał zostać na bazowym 4.0?

 

edit: sorry jak zwykle zapomniałem wrzucić do tematu odnośnie INTELa... Może ktoś przerzucić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że nie chce zmieniać płyty - będzie to zwyczajnie nieopłacalne. Wtedy to już lepiej zainwestować w Skylake, ddr4 i z170. Poza tym mam przypisany system operacyjny do tej płyty. Interesuje mnie czy dam rade ustawić 4790K chociaż na ~4.2-4.4. W biosie jest opcja "k oc" i gdzieś w historii pclabu dokopałem się info, że jest taka możliwość (link "Możliwości podkręcania

Osiągnęliśmy maksimum możliwości testowego procesora Core i5 4670K: 4,4 GHz przy napięciu zasilającym na poziomie 1,25 V"). Tylko czy na aktualnym biosie dalej jest taka możliwość czy może zostało to zablokowane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz windows 10 to możesz kręcić jak masz stary bios, intel wypuścił łatkę do 10 dzięki której nie da się podkręcać procesorów na innym chipsecie niż Z. Poza tym system nie jest do niczego przypisany, jak nie chce się aktywować po zmianie sprzętu dzwonisz do microsoftu i po problemie, nawet nie pytają czemu zmieniłeś sprzęt bo często rozmawiasz z automatem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym 4790k ma bardzo wysokie taktowanie standardowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz windows 10 to możesz kręcić jak masz stary bios, intel wypuścił łatkę do 10 dzięki której nie da się podkręcać procesorów na innym chipsecie niż Z.

A nie wystarczy wywalić aktualizacji mikrokodu z systemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile wiem wystarczy, ale nie zgłębiałem tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale trzeba mieć wersję windowsa 10 pro, najpopularniejszy home nie ma takiej opcji, chyba że po geek-owemu są jakieś sposoby na ominięcie tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie w win10 pro masz opcję grzecznego wyłączenia aktualizacji mikrokodu? Ona jest w czystym fabrycznym systemie bez update'ów.

 

Chodzi o wywalanie/zmianę nazwy mcupdate_genuineintel.dll znajdującego się w system32. Plik jest dobrze chroniony (jak każdy fabryczny w win) i najlepiej to robić z poziomu środowiska naprawczego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 10 pro można włączać i wyłączać aktualizacje, oraz usuwać jakie Ci się podobają, wnioskuję że tą z mikrokodami również.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z góry sorry za odkopanie tematu, ale w okazyjnej cenie dostałem i7-4790K, podpiąłem pod aktualny zestaw i tu pytanie: Czy 4790K przy standardowych zegarach i obciążeniu wszystkich rdzeni (np programem heavy load) pokazuje 4.1ghz? Nie powinno być 4.4? Podobnie miałem z 4690 (bez k), który niby turbo miał 3.9 ale przy obciążeniu wszystkich rdzeni śmigał na 3.7. Jak w biosie ustawię ręcznie turbo na x44 czy nawet więcej x45 czy x46 to w cpu-z pokazuje, że czasem skoczy do takiej wartości, jednak w tym wypadku podczas stress testu pokazuje już 3.7ghz zamiast 4.1... Ktoś może wie o co chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4790k:

Frequency  	
4000 MHz

Turbo frequency	
4200 MHz (4 cores)
4300 MHz (3 cores)
4400 MHz (1 or 2 cores)

 

Generalnie jest blisko jeżeli Twój program "heavy load" obciąża wszystkie rdzenie.

Możesz to próbować zwiększając limity mocy do turbo w biosie. Płytę masz w rewizji 2.x, a więc wykastrowanej względem 1.x, i gorszą sekcją zasilania.

Jak temperatury?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie spc fera3 i mam temperatury w okolicach 55 stopni w stresie. Co masz na mysli mowiac limit mocy do turbo? Troche zielony jestem w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kręć go a nie marudź :)

 

Normalnie na B85 idzie kręcić - toż sam kręciłem 4670K na najnowszych biosach jakie wtedy były.

 

Płyta fakt ma pogorszoną sekcję ale 1.3V nikomu nie powinno zaszkodzić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jak go kręcę to potem mam 3.7 na stressie wszystkich rdzeni... może coś źle robie xD

Zauwazylem, ze jak cokolwiek zaczynam zmieniac w biosie to potem mam 3.9 ratio w biosie ustawione i prcek smiga na te 3.7... Mam wrazenie jakby gdzies zapamietaly sie ustawienia z i5 4690 - on mial dokladnie takie wartosci. Po zmianie procka powinienem gdzie cos moze zresetowac czy jakis sterownik wgrac na nowo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyłącz z prądu i wyjmij baterię na chwilę.

 

potem mnożnik walnij na wszystkich rdzeniach na jakieś 4.4 przy 1.3V powinno pójśc , potem możesz walić mnożnik w górę / ew napięcie w dół.

 

 

jest też zabaka do kręcenia od intela (intel extreme tuning) - ale ja polecam z biosu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK! Dzięki za radę z tym IET, w tym programie znalazłem coś takiego jak "processor current limit", standardowo było 95A, jak mam teraz 114A to leci mi boost do 4.6GHz :)) Jest to bezpieczne ustawienie?

Jeszcze jedno pytanie czy to, że Core Voltage mam teraz cały czas stabilne 1.18V (przy takim stabilność osiągnąłem), a przedtem skakało na różne wartości jest ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4.6 masz przy 4 rdzeniach?

Bardzo mile napiecie. Procek wyzej nie idzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak okazało się, że testy stabilności przechodził ale w grach pojawiały się problemy.

Aktualnie mam ustawione 4.5GHz, 1.2V i 110A - wartości przy obciążeniu 4 rdzeni/ 8 wątków.

Procek idzie wyżej ale przy 4.5GHz pasują mi temperatury, bo po 15min w stresie nie przekracza 70 stopni, na wyższych zegarach pewnie już miałbym dużo wyższe temperatury. Myślę też, że 4.5GHz na b85m będzie bezpieczne, szkoda ryzykować z większymi wartościami i mieć problemy ze stabilnością i narażać sprzęt na spalenie ;d

 

Jakby ktoś kiedyś trafił na ten post szukając info czy i7-4790K ma sens na płycie b85m-d3h to tak, ma to sens ;) Ja sam zaryzykowałem bo nigdzie na forach nie widziałem odpowiedzi i raczej wszyscy odradzali.

Wiadomo procesor nie kręci się tak jak na płytach z87 czy z97 ale uzyskanie stabilnego zegara na poziomie 4.4 - 4.5GHz jest możliwe (przy obciążeniu wszystkich rdzeni), co jest i tak dobrym wynikiem jak na płytę b85.

Samo podkręcanie wymaga trochę kombinacji, ustawianie w samym biosie nic nam nie da ponieważ kilka istotnych funkcji jest zablokowane, dlatego trzeba część ustawień zrobić w BIOSie i resztę w Intel Extreme Tuning Utility.

Mnożniki oraz napięcia w biosie + "Turbo Boost Power Max" i "Processor Current Limit" w Intel XTU (program intela ustawiony, żeby ruszał razem z systemem, inaczej nie wczytuje ustawień po reboocie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napięcia i teperatury jeszcze na trochę pozwalaja ;)

 

mysle ze mozna spokojnie do 1.3 probowac i do 80 w stresie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam sorry za odkop ale mam taką samą płytę tylko CPU i7 4790 (zmieniłem z i5 4430 ) GPU 1060 3gb i w sumie żadnej różnicy w grach spadki fps jak były tak są

Gry wreckfest bf1 multi darsiders 3 itp

Nawet ustawienia średnie

Reszta sprzętu

2x4 DDR3 1333

Cm 550w

Cooler CPU Spartan pro 3

Temperatury nie przekraczają 70 stopni

Czyżby ram był wąskim gardłem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Możliwe. U mnie jakaś poprawa jest z 1333 na 2133 ale nie tak duża. 2400 cl10 to minimum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze specyfikacji mojej płyty wychodzi że najszybsze pamięci na b85m d3h to 1600 MHz czy można wsadzić jakieś szybsze powiedzmy 1866 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Można, ale bedą pracować na 1600 wiec strata pieniedzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...