Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

anboo

[Zestaw] Max 5000 zł - gry / programowanie / obliczenia

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Planuję w najbliższym czasie zakup zestawu komputerowego, który ma posłużyć do grania, programowania i przeprowadzania obliczeń wielowątkowych (zarówno na CPU, jak i GPU). Oprócz tego zależy mi, żeby był w miarę nieduży (np. mini tower pod mATX) i cichy, najlepiej zupełnie bezgłośny przy niskim obciążeniu (w związku z tym chyba powinien stosunkowo niski TDP i trzeba zapomnieć o OC). Chciałbym też, żeby wystarczył na kilka lat bez większych upgrade'ów. No i żeby miał dobry stosunek jakości do ceny. ;)

 

Wstępnie złożyłem coś takiego (dysk już mam - Samsung SSD 840 Pro 256GB + 1GBit NAS):

 

https://www.morele.net/inventory/info/Iv9esl/

 

Co myślicie o takim zestawie? Ma to sens?

 

Kilka dodatkowych pytań:

1. Czy wybrana karta graficzna wejdzie do takiej obudowy? Wg specyfikacji powinna, ale wiadomo jak to czasami bywa. ;)

2. Co myślicie o wyborze tego procesora i płyty głównej? Czy oprócz braku możliwości OC ma jakieś wady? Jakie są jeszcze opcje jeśli chodzi o płytę główną? Czy B150 jest dobry do zakładanych zastosowań?

3. Warto dokupić cichsze chłodzenie zamiast stockowego na CPU?

4. Duża jest różnica między RAMem 2133Mhz CL13, a modelami o wyższym taktowaniu? Czy będzie widoczna różnica przy grach lub obliczeniach?

5. Czy ten zasilacz jest OK? Czy może dołożyć i kupić np. Corsair RM550X? A może w ogóle coś tańszego też by dało radę?

6. Czy wyżej wspomniany SSD nie jest już przeżytkiem i opłaca się go wymienić?

7. Czy polecacie usługę złożenia kompa w morelach? A może wybrać inny sklep?

 

Z góry dzięki za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Wejdzie

2. Na płytach Z170 mógłbyś wrzucić szybszy RAM.

3. Warto, chociażby SPC Fera 3.

4. W grach różnica nie będzie duża, przy obliczeniach może być większa.

5. Ja bym dołożył do Korsarza, albo wziął po prostu tańszego CX450M. Enduro jakoś mnie nie przekonuje, bo niewiele drożej są pewniejsze modele pokroju XFX XTR.

6. Jeżeli jest sprawny to nie widzę sensu podmieniać, zły na pewno nie jest.

7. W większości przypadków montaż jest u nich ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do moreli. poinformuj ich, ze chcesz wszystkie pudelka. o ile chcesz. mialem przypadek, ze tylko pudelko od procka bylo w kartonie :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi!

 

Rozejrzę się w takim razie za lepszym chłodzeniem. Fera 3 wygląda spoko, ale muszę się upewnić czy wejdzie - według specyfikacji obudowy jest na styk. Jest jakaś trochę niższa alternatywa?

 

Zmieniam zasilacz SPC na RM550X zgodnie z sugestią, tylko kilkadziesiąt zł więcej, a chyba pewniejszy produkt.

 

Właśnie jak to jest z RAMem? Model z mojego koszyka według benchmarków (http://www.memorybenchmark.net/) radzi sobie lepiej niż wiele kości o większych częstotliwościach. Może nie stracę wiele zostając przy płycie B150 i dobrym RAMie 2133?

 

Będę też pamiętał o pudełkach, w sumie nie zwróciłbym na to uwagi.

 

Obecny koszyk:

https://www.morele.net/inventory/info/nyVziY/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To cooler weź ten https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-thermaltake-frio-extreme-silent-cl-p001-al12bl-b-731801/ lub po prostu tańszego Spartana - https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-spartan-3-lt-he1012-spc145-858456/ - zawsze lepszy Spartan niż box. Thermaltake będzie jednak cichszy.

 

Kości typu 3000 MHz CL15 na pewno byłyby szybsze. Niemniej te 2133 CL13 też sobie powinny jakoś radzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba spróbuję z Fera 3, bo faktycznie powinien być najcichszy ze wspomnianych, a jeśli się nie zmieści, będę kombinował.

 

Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, to ten Thermaltake będzie najpewniej jeszcze cichszy, a do tego bez problemu wlezie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien? Masz może jakieś testy? Według specyfikacji Fera 3 powinna być cichsza (ale znowu, wiadomo jak to z tym bywa)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajomy ma wersję "dual" tego coolera i działa całkiem cicho przy wykręconym procku. Tutaj przy braku OC i pojedynczym wentylu będzie pewnie jeszcze ciszej. Zresztą oba chłodzenia będą ciche bo 6700 na stockowych taktowaniach nie grzeje się zbyt mocno, więc i wentyle nie muszą się kręcić na maksymalnych obrotach. Więc którego nie weźmiesz - będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

 

Właśnie zauważyłem, że ten Thermalake na morelach nie ma socketa 1151 w liście kompatybilności, ale chyba i tak powinno pasować, prawda?

 

Silencio 352 + Fera 3 podobno daje rade, ale jest ciasno i trzeba się gimnastykować z kablami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, rozstaw otworów montażowych jest taki sam od czasu LGA 1156.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, super, dzieki. :)

 

A jeszcze jedno, skoro i tak padło na dodatkowe chłodzenie i zasilacz 550W, to lekko zmodyfikowałem zestaw dając 6700K, płytę Z170M i inny RAM:

 

https://www.morele.net/inventory/info/fFVL1M/

 

Całość wyszła 400zł drożej, co można przeżyć, a taki zestaw pewnie łatwiej będzie później rozbudować, sprzedać albo ewentualnie podkręcić jakby zaszła taka potrzeba.

 

Czy to będzie duży skok w wydajności? Jak z grzaniem się zestawu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajniej trochę będzie, wiadomo że to zawsze kilkaset MHz więcej. Po OC będzie jeszcze lepiej.

 

Natomiast tutaj dochodzi problem temperatur - jednak buda jest mała, chłodzenie do OC takie sobie, więc z tym kręceniem to może być tak średniawo. Jak już brać zestaw do OC, to raczej zrezygnowałbym z takiej miniaturowej budy i postawił na normalną ATX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy na standardowych ustawieniach nie będzie się za bardzo grzało albo chodziło za głośno?

 

Jeśli kiedyś zmieniłbym zdanie na temat OC, to wymieniłbym obudowę i ewentualnie chłodzenie. Zawsze to lepiej niż dodatkowo jeszcze procek i płytę wymieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stockowych taktach nie będzie za ciepło, cooler sobie poradzi. Głośno też nie powinno być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM to wziąłbym ten - https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-16gb-2x8gb-3000mhz-cmk16gx4m2b3000c15r-776918/ - G.Skille mają wysokie radiatory co może tylko przeszkadzać przy montazu coolera a do niczego się nie przydaje.

 

Płyta jest w porządku, jeżeli nie potrzebujesz zintegrowanego Wi-Fi, to raczej nie ma potrzeby dopłacania do czegoś lepszego, bo w tej cenie niczego innego się nie znajdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Oj tak, oj tam, nie wiem co zmywakowi znowu się wylało dla zdobycia oglądalności, ale brytyjskie szkoły dobre są....problem w tym, że nie wszystkie  UK to kraj z dużym rozwarstwieniem społecznym i to będzie widoczne także i w szkolnictwie.  Jeżeli się mieszka w tzw councilówce (osiedle domów socjalnych, posiadanych przez lokalne władze i wynajmowanych długoterminowo lokatorom z niskimi dochodami poniżej wartości czynszów komercyjnych) i daje dzieciaka do szkoły w councilówce, a do tego zaniedbuje go tak samo, jak zaniedbują swoje g*****niaki councilowi obywatele, to rzeczywiście, w przyszłości takie dziecko wyrośnie najprawdopodobniej na kolejnego councilowego obywatela z aspiracjami co najwyżej na poziomie bycia lokalnym przedstawicielem firmy farmaceutycznej sprzedającej znieczulające życiowo specyfiki    Dziecko zadbane, wychowane będzie mogło dużo osiągnąć. Prawie wszystko, bo do wszystkiego to niestety trzeba wysłać dzieciaka do jakiegoś Eton College czy cóś. Tam może nie będzie już bardziej mądrzejsze, ale nabędzie kontaktów
    • Chyba Godzillę junior - trochę mała. Ta "losowość" jest świetna w tej grze. Walczyłem ze smokiem i zaraz podleciał gryf i nawzajem się naparzali. Oczywiście wykorzystałem sytuację i pojąłem walkę z dwoma przeciwnikami. Albo jechałem bryczką i gryf wleciał w nią i rozwalił na strzępy czy cyklop, który wpadł do miasta. Dużo takich podobnych akcji jest w tej grze. Nawet jeśli są to tylko skrypty, to nie widziałem czegoś podobnego w innych grach.   Dialogi jeszcze by przeszły, ale nazwy przedmiotów i umiejętności wolałbym mieć oryginalne. Może wyglądają takie akcje śmiesznie i jak był bug, ale dla mnie właśnie czyni tę grę wyjątkową. Lubię to.
    • @galakty Nic. Póki będzie działał nikt nie będzie kazał go demontować, no chyba że kamienica będzie bardzo niskiej klasy energetycznej i trzeba będzie to zrobić by ją podnieść, ale na to są też inne sposoby. Zatem dotąd dokąd będzie sprawny, będzie można go używać. Potem tak jak napisał @RimciRimci ale w dyrektywie jest też opcja używania źródeł na biopaliwa i paliwa alternatywne, zatem dalej zostaje piec na biogaz czy na inne biopaliwa.
    • Polemizowałbym. Wg mnie na to właśnie liczą rządzący, aby ludzie kupili ściemę nazewniczą. Składka ubezpieczeniowa polega na tym, że jest stała. Kup sobie jakiekolwiek ubezpieczenie w prywatnej firmie albo chociaż przeczytaj regulamin oferty. Płacisz stałą składkę x i masz ubezpieczenie od wymienionych zdarzeń na kwotę y oraz pokrycie kosztów leczenia do kwoty z. Tak działają u nas składki społeczne dla DG. Płacisz x i dostaniesz y emerytury/renty/chorobowego (gdzie y w magiczny sposób dla kolejnych roczników dąży do 0). Opłata NFZ jest wyliczana jako procent od dochodu, więc w moim odczuciu jest to podatek a nie składka. Na UoP z kolei wszystkie "składki" są podatkiem naliczanym procentowo od przychodu. Plus NFZ względem prywatnych ubezpieczeń taki, że nie masz limitu kosztów leczenia (o ile się załapiesz na termin w publicznej służbie zdrowia i uważasz ją za satysfakcjonującą). Tak więc dla mnie bliżej tu do podatku, ale też dostajesz "więcej" niż w składkowym ubezpieczeniu. Ja płacę niezbędne minimum do wspólnej skarbonki (kosza), a prywatne mam kupione ubezpieczenie na rok utraty dochodów plus do 2mln kosztów leczenia za granicą.
    • "Ale to tylko teoria spiskowa szurów!!!!"  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...