Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

MaxForces

GTX 780 GHz vs R9 290

Rekomendowane odpowiedzi

GTX 780 i R9 290 mialy swoja premiere srednio 3 lata temu. Wtedy nie bylo watpliwosci ze GTX 780 i R9 290 prezentowaly podobny poziom wydajnosciowy. Kolejna revizja GTX 780 w wersji GHz juz nie pozostawiala zludzen ze jest karta szybsza.

Mijaja lata Nvidia zmienila architekture pare razy i wiadomo gdzie idzie optymilizacja w sterownikach jak i producentow gier.

 

Zobaczmy wiec jak sytuacja wyglada na dzien dzisiejszy.

 

Platforma testowa.

i7 4790K@4.6Ghz

Asrock Z97 Extreme4

16GB DDR3 2133Mhz 10-12-12-31 1T

3xssd system 240gb ,gry 256GB,480GB

Windows 10 Pro x64

 

Sterowniki

AMD: AMD Radeon Software Crimson 16.9.2

NV : GeForce 372.90 WHQL

 

Ustawienia kart:

 

GTX 780 GHz 1024Mhz/1502

R9 290 1000/1300

 

GRY

AAOe7hI.jpg

kxpnoXd.jpg

8JS3oxO.jpg

AdrO7CW.jpg

nvIhF1P.jpg

7HR7Pfs.jpg

GF0DZAu.jpg

 

Mialem robic wiecej nowszych gier co wyszly ale patrzac co sie dzieje dalem sobie siana. To co stalo sie z wydajnoscia GTX 780 w nowych grach to normalna parodia. Mozna zrozumiec ze NV zmienila architekture dwa razy, ale nie zostala ona na tyle mocno zmioeniona by miec cos takiego.

Jedni powiedza ze to nie wina NV a producentow gier, drudzy odwrotnie.

Tu i tu jest wina.

Konkluzja jest taka ten kto kupil r9 290 wygral ogromna reka, nadal karta jest dosc wydajna i nie traci na wydajnosci jak jej konkurent a moze powiedziec smialo byly.

 

Daje to do myslenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zrobić test ze sterownikami z czasu kiedy wyszedł GTX780? Ciekaw jestem co tak ubiło tą kartę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko i wyłącznie, bo specyfikacja tej karty jest bardzo dobra(może oprócz zaledwie 48 niskotaktowanych ROPów).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piękny test, wyniki dla mnie zaskakujące.

szukam właśnie zastępczej karty graficznej i przed takim wyborem stałem.

czy 290X będzie dużo wydajniejszy (różnica w cenie minimalna)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dodatkowy 1GB pamięci VRAM mógł mieć wpływ na wyniki ?

Sprawdziłeś może jak wyglądało użycie pamięci na GTX'ie ?

 

PS. Przydałby się dodatkowy test Doom'a w OpenGL'u.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wyniki zaskoczeniem nie są. Już w okolicy premiery Maxwella było podobnie, tzn. 780Ti był na poziomie 970 i 290, 780 wyraźnie niżej. W międzyczasie 290 zyskał jeszcze parę procent. Wg mnie to przede wszystkim efekt dominacji AMD w konsolach. Korzyści nie były widoczne od razu, Kepler i Maxwell początkowo zachowywały przewagę nad GCN, ale w końcu zrobiło to różnicę. W grach, które nie są portami z konsoli (w sumie obecnie to głównie MMO i RTS) takiej przewagi AMD jednak nie widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gry w sumie pod czerwonych.

W W3 i fallout wyniki zaskakujące.

Pytanie jak by to wyszło z procesorem dla mas typu i5 4460. Fajnje by było jakbyś zrobił test z jakimś słabszym Cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dodatkowy 1GB pamięci VRAM mógł mieć wpływ na wyniki ?

Sprawdziłeś może jak wyglądało użycie pamięci na GTX'ie ?

 

PS. Przydałby się dodatkowy test Doom'a w OpenGL'u.

W tych miejscach nie braklo.opengl zrobie.

 

Dla mnie wyniki zaskoczeniem nie są. Już w okolicy premiery Maxwella było podobnie, tzn. 780Ti był na poziomie 970 i 290, 780 wyraźnie niżej. W międzyczasie 290 zyskał jeszcze parę procent. Wg mnie to przede wszystkim efekt dominacji AMD w konsolach. Korzyści nie były widoczne od razu, Kepler i Maxwell początkowo zachowywały przewagę nad GCN, ale w końcu zrobiło to różnicę. W grach, które nie są portami z konsoli (w sumie obecnie to głównie MMO i RTS) takiej przewagi AMD jednak nie widać.

tu masz wersje GHz czyli wydajnosc 780ti.policz procentowo jak odstaje. Tu dominacja w konsolach nie jest winna.

 

Gry w sumie pod czerwonych.

W W3 i fallout wyniki zaskakujące.

Pytanie jak by to wyszło z procesorem dla mas typu i5 4460. Fajnje by było jakbyś zrobił test z jakimś słabszym Cpu.

doom czy forza nie sa czerwone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vulkan jest czerwony, Hitman tez.

Mógłbyś dodać parę gier typu Project Cars, dyin Light, fc primal, bf4.

No i ten test na słabszym cpu jestem ciekawy.

Sam mam i3 6100 + gtx780, ale nie mam 290tki żeby sprawdzić jak spisalaby się w połączeniu z niskim skylake.

Mimo wszystko przy mocarnym cpu r9 290 spisuje się rewelacyjnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vulkan jest czerwony, Hitman tez.

Mógłbyś dodać parę gier typu Project Cars, dyin Light, fc primal, bf4.

No i ten test na słabszym cpu jestem ciekawy.

Sam mam i3 6100 + gtx780, ale nie mam 290tki żeby sprawdzić jak spisalaby się w połączeniu z niskim skylake.

Mimo wszystko przy mocarnym cpu r9 290 spisuje się rewelacyjnie.

doom nie jest czerwony. To ze początki ma od czerwonych nie ma nic do rzeczy. Popatrz jak nowsze gf wypadaja w vulkan in. Da sie da.Co ci ze starych gier?wyjdzie bf1 czy civ to wrzuci sie nowe gry.moge zrobic na fx czy i5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto obserwuje testy nowych gier to widział co się dzieje. Problem Keplera to nie utrata wydajności na nowych sterach względem starych, tylko brak optymalizacji dla nowych tytułów. Szczyt wydajności przypada na miesiąc premiery karty, a potem jest gorzej z każdą nową grą. Po 3 latach jest jak jest. Na AMD odwrotnie, najgorszą wydajność widzimy na premierę kart.

 

Obiema firmami pewnie rządzi jedna osoba i wie co robi ;)

 

Test GTX780 6GB nie ma sensu bo ta karta była tak droga, że nikt jej nie kupił bo wchodziła w zakres cenowy 780Ti.

 

Dobry test :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na i5@3ghz zrób te gry które są, ale gta5 Project cars czy np coś ze strategii typu Warhammer by się przydało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na i5@3ghz zrób te gry które są, ale gta5 Project cars czy np coś ze strategii typu Warhammer by się przydało

Gta5 zrobie, PC dorzuce DLA twojego samopoczucia mimo ze nikt w to praktycznie nie gra.

PS.jak widzisz jak najszybciej grafe znieniaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady. PC ma już swoje lata, a i tak na Steamie gra w niego więcej osób niż w Hitmana...

 

Sam miałem do niedawna R9 290 i 780Ti. Raczej nie gram w najnowsze gry (większość to,nie oszukujmy się, optymalizacyjne crapy, które wcale nie wyglądają tak dobrze), a w tych starszych lepiej mi się grało na GF (zwłaszcza po oc na ~1200 MHz). Wydajność była dobra tu i tu, ale na GF jednak dało się np. wymusić SGSSAA w DX9, DSR@144Hz, rożne tryby V-Sync. Z nowych gier BF1 beta fajnie śmigał na 780Ti, było ok. 100 kl./s na najwyższych ustawieniach z TAA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady. PC ma już swoje lata, a i tak na Steamie gra w niego więcej osób niż w Hitmana...

 

Sam miałem do niedawna R9 290 i 780Ti. Raczej nie gram w najnowsze gry (większość to,nie oszukujmy się, optymalizacyjne crapy, które wcale nie wyglądają tak dobrze), a w tych starszych lepiej mi się grało na GF (zwłaszcza po oc na ~1200 MHz). Wydajność była dobra tu i tu, ale na GF jednak dało się np. wymusić SGSSAA w DX9, DSR@144Hz, rożne tryby V-Sync. Z nowych gier BF1 beta fajnie śmigał na 780Ti, było ok. 100 kl./s na najwyższych ustawieniach z TAA.

Hitman

Players total: 2,145,546 ± 36,716

Pc

 

Players total: 459,287 ± 17,031

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opengl na r9

GiDwBAk.jpg

 

widac trzeba bardziej sie pobawic, rozdzielic na stare i nowe gry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kawał dobrej roboty. Czyli wybór prosty. A tak się zastanawiałem nad obiema kartami ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hitman

Players total: 2,145,546 ± 36,716

Pc

 

Players total: 459,287 ± 17,031

Ja znalażłem takie dane za Steama:

 

HITMAN

Owners: 263,824 ± 12,778

Players in the last 2 weeks: 46,242 ± 5,351 (17.53%)

Players total: 248,896 ± 12,412 (94.34%)

Peak concurrent players yesterday: 747

 

PROJECT CARS

Owners: 474,428 ± 17,131

Players in the last 2 weeks: 69,444 ± 6,558 (14.64%)

Players total: 454,309 ± 16,764 (95.76%)

Peak concurrent players yesterday: 1,395

 

Doom też dość szybko spada.

 

BTW Fajnie by było, jakbyś przetestował The Talos Pronciple i Dota 2 na Vulkanie. Pierwsza to już nisza totalna (choć równocześnie dobra gra), druga ma śmieszne wymagania. Ciekawi mnie jednak czy tam też Radeony tak zyskują w Vulkanie. Innych testów jest mało i są one dość stare.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opengl na r9

GiDwBAk.jpg

 

widac trzeba bardziej sie pobawic, rozdzielic na stare i nowe gry

 

No to 780tka na openGL podobnie.

U mnie przy pierwszej więszkej jatce minimalny jaki zaobserwowałem 60fps max 84fps. okolice 70się utrzymuje.

Użycie pamięci ~2700mb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vulkan jest czerwony, Hitman tez.

Mógłbyś dodać parę gier typu Project Cars, dyin Light, fc primal, bf4.

No i ten test na słabszym cpu jestem ciekawy.

Sam mam i3 6100 + gtx780, ale nie mam 290tki żeby sprawdzić jak spisalaby się w połączeniu z niskim skylake.

Mimo wszystko przy mocarnym cpu r9 290 spisuje się rewelacyjnie.

Mi się kojarzy, że Doom był na początku zielony.

Ale tobie widzę, że nie przeszkadza zielony jak trawa project cars.

 

@down

Szczerze wisi mi to co jest lepsze. Ja jestem zadowolony i git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja posiadaczy 780ki i Fury, klasyka xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...