Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

MaxForces

GTX 780 GHz vs R9 290

Rekomendowane odpowiedzi

Test rewelacja. Potwierdza szczątkowe obserwacje w oficjalnych testach na różnych portalach. Jako posiadasza FX-a, szczególnie interesuje mnie zapowiadana cześć druga :). Czekam z niecierpliwością.

 

A dodam że ja niegdyś na HD4850 1 GB, z lekko zjechanymi ustawieniami przeszedłem FC3, na HD7850 1GB w teksturami na niskie reszta na maksa, przeszedłem FC4, Crysis 3 na maksa również był nie straszny....w 1600x1200, co pod względem ilości pikseli, jest tylko kilka procent mniej od FHD, zatem porównywalnie.

 

To tyle odnośnie odczucia eksploatacyjnego kart od czerwonych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test bardzo dobry i widać że R9 290 to wciąż wydajna karta.

 

MaxForces- prośba: czy byłbyś w stanie uzupełnić/stworzyć temat o undervoltingu/underclocking'u R9 290 (najlepiej w połączeniu ze słabszym procesorem)?

 

Referenty słabszego Hawaii zaczynają chodzić poniżej 700zł, przez co ten model staje się cenową alternatywą dla kart pokroju nowych RX460 4GB/GTX950.

Jak wiadomo posiadacze budżetowych komputerów nie grzeszą wyrafinowanymi obudowami czy mocnymi zasilaczami, o kulturze pracy referencyjnych Hawaii nie wspominając.

Natomiast odpowiednie obniżenie napięcia i zegarów potrafi nieraz zdziałać cuda.

Informacji na temat undervoltingu/underclockingu Hawaii na polskojęzycznych forach niemal nie ma (lub są szczątkowe i zakopane w tematach zbiorczych), a na stronach anglojęzycznych podawane są głównie w kontekście kopania krypto-walut.

 

Jak bym widział taki temat:

1) Krótki opis metody edytowania napięć i zegarów w R9 290 (edycja BIOS-u, programy typu MSI Afterburner)

 

2) Test:

- core 1000 Mhz/napięcie fabryczne: pobór zestawu/emitowany hałas (liczba obr. wentylatora)/temp. rdzenia pod obciążeniem

- core 947 Mhz/napięcie fabryczne: jw.

- core 1000 Mhz/undervolting (najniższe stabilne napięcie): jw.

- core 947 Mhz/undervolting (najniższe stabilne napięcie): jw.

- core 900 Mhz/undervolting (najniższe stabilne napięcie): jw.

- core 850 Mhz/undervolting (najniższe stabilne napięcie): jw.

- core 800 Mhz/undervolting (najniższe stabilne napięcie): jw.

Zegary pamięci- fabryczne.

Poniżej- wykres wydajności w Wiedźminie 3 na wszystkich ww. zegarach.

 

3) Wpływ taktowania pamięci na wydajność/stabilność/hałas/temperatury- wystarczy wartość fabryczna i dla porównania jedna wyższa i jedna niższa (nie orientuję się jak podkręcają się pamięci na Radeonach, więc nie sugeruję konkretnych wartości).

 

4) Max. temp. rdzenia/max. liczba obr. wentylatora/max. i średni pobór zestawu przy nieco dłuższym graniu w Wiedźmina 3/Crysisa 3 na odpowiednio obniżonych ustawieniach detali z włączoną synchronizacją pionową (lockiem na 60fps) na przynajmniej jednej wartości ustawień (np. core 900 Mhz/najniższe stabilne napięcie).

 

5) Jakby dorzucić do porównania:

- RX 470 4GB core stock/undervolting (najniższe stabilne napięcie)

- GTX970 core stock/undervolting (najniższe stabilne napięcie)

to już w ogóle byłby super-extra-mega wypas, ale nawet sam R9 290 w zupełności by wystarczył by temat był ciekawy i wyjątkowy.

 

Edit: Generalnie taki wykres w przedziale core 800-1000Mhz dla R9 290 by mnie interesował:

 

Power-Consumption-vs.-Clock-Rate_w_727.png

 

Plus- jak wyglądają obroty wentylatora referenta dla poszczególnych wartości poboru.

 

Lub coś podobnego dla R9 290 (tutaj dla R9 290X):

 

QSi3JEr.jpg

Źródło: https://techreport.com/forums/viewtopic.php?t=109936

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda nowa gra potwierdza to samo. Nawet Mafia III gdzie R9 290 > GTX780Ti

Dokładnie to samo jest w Gears of War 4 który wyszedł w piątek, a na Unreal Engine to już Nvidia nie ma taryfy ulgowej przecież. W zasadzie to jest pogrom w każdej grze ostatnio.

 

Jak mówiłem rok temu ludziom, że aby pograć w gierki w 2016 roku to R9 290 za 1000zł będzie oferował wydajność jak GTX980 - wtedy używka była za 2000zł, to się za głowę łapali. No i proszę. R9 290 jest ~ GTX980 w tych grach.

 

Teraz pytanie kiedy 980Ti 6GB polegnie z R9 390 8GB-tym samym chipem który konkurował jeszcze z GTX680. Moim zdaniem jest to możliwe ale nie wcześniej niż miesiąc po premierze Volty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że Hawaii lepiej zniósł próbę czasu niż Kepler zostało już doskonale pokazane.

Ale wniosek że R9 290 = ~ GTX980 na podstawie Mafii 3 w obecnym stanie...

Masz pan poczucie humoru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież te wyniki to norma, spadek wydajności następuje w grach, których premiera nastąpiła dopiero po premierze maxwella. Jest pełna optymalizacja i poprawki do istniejących gier/silników, a to nie jest gubione wraz z kolejnymi sterownikami. Kepler ma obniżoną wydajność w niektórych grach i widać to gołym okiem, ale to bez znaczenia w przyszłym roku nv już keplera całkowicie odetnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test rewelacja. Potwierdza szczątkowe obserwacje w oficjalnych testach na różnych portalach. Jako posiadasza FX-a, szczególnie interesuje mnie zapowiadana cześć druga :). Czekam z niecierpliwością.

 

A dodam że ja niegdyś na HD4850 1 GB, z lekko zjechanymi ustawieniami przeszedłem FC3, na HD7850 1GB w teksturami na niskie reszta na maksa, przeszedłem FC4, Crysis 3 na maksa również był nie straszny....w 1600x1200, co pod względem ilości pikseli, jest tylko kilka procent mniej od FHD, zatem porównywalnie.

 

To tyle odnośnie odczucia eksploatacyjnego kart od czerwonych.

Ja również chciałbym zobaczyć jak pod kątem cpu wypada podkręcony Fx w Mafii 3,Gears of war 4,Baterfield 1 oraz Rise of Tomb Raider itp na win 10 niec tylko czekać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...