Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

m1xer

WC ~2000 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym w końcu zwodować swój zestaw: i7-6700K i Gigabyte GTX 1080 Xtreme Gaming, obudowa w której siedzą graty to Phanteks Enthoo Primo Ultimate. Zależy mi zarówno na ciszy w idlu (obecnie komputer obsadzony samymi SSD, zasilacz też niesłyszalny) jak i wydajności pod obciążeniem - zazwyczaj gram w słuchawkach.

 

Zakładany budżet ~2000 zł i pytanie do Was co byście poskładali w takiej cenie? Czy EK-FC1080 GTX G1 będzie pasować do tej grafiki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz wodować kartę, to albo blok uniwersalny albo zmiana karty jeśli chcesz full cover, bo na tego Gigaszrota nie ma bloku i nie widziałem, żeby ktoś zapowiedział jego przygotowanie. Blok z G1 nie będzie pasował, bo PCB jest zupełnie inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie to że 6950X to potężny grzejnik i więcej jak 4-4.1GHz nie idzie na powietrzu w życiu nie zabierałbym się za LC.

Drogo, niewygodnie i wcale nie tak cicho.

 

Ew. kup sobie EK Predator 360 który zawsze możesz rozbudować o blok na GPU.

W komplecie masz już porządny blok, Lainga DDC i 3 120mm Vardary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz wodować kartę, to albo blok uniwersalny albo zmiana karty jeśli chcesz full cover, bo na tego Gigaszrota nie ma bloku i nie widziałem, żeby ktoś zapowiedział jego przygotowanie. Blok z G1 nie będzie pasował, bo PCB jest zupełnie inne.

Uuu no to faktycznie lipa, możesz mi wskazać taki uniwersalny blok? Napisałem również do EK może mają w planach taki blok...

 

Gdyby nie to że 6950X to potężny grzejnik i więcej jak 4-4.1GHz nie idzie na powietrzu w życiu nie zabierałbym się za LC. Drogo, niewygodnie i wcale nie tak cicho.Ew. kup sobie EK Predator 360 który zawsze możesz rozbudować o blok na GPU.W komplecie masz już porządny blok, Lainga DDC i 3 120mm Vardary.

Hm zawsze wydawało mi sie ze lepiej dołożyć więcej niż kupować AIO, miałeś do czynienia z tym zestawem?

 

Naprawdę w granicach 2k nie idzie kupić nic przyzwoitego i cichego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno da się na 2k złożyć coś przyzwoitego ale tu masz gotowe AIO które jest praktycznie na takich samych komponentach jak custom loop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stronie EK widnieje informacja, że nie mają planów przygotowania bloku na tą kartę więc wątpię, żeby się to zmieniło. Na przyszłość - jeśli planujesz wodowanie karty to bierz modele od EVGA, bo mają najlepsza gwarancje, która obowiązuje nawet pod demontażu chłodzenia oraz prawie wszystkie ich modele dostają bloki wodne FC.

 

LC nie jest opłacalne z czysto ekonomicznego punktu widzenia, chyba, że jak kolega powyżej masz do schłodzenia takiego potwora jak i7 6950X - wtedy to jedyne wyjście. Zastanów się dobrze czy chcesz pakować 2k zł w coś takiego. Polecam Ci obejrzeć kilka filmów i poczytać kilka artykułów z podklejonego tematu o LC.

 

Jeśli jesteś zdecydowany i świadomy jak to wygląda, to nie pakowałbym się w Predatora, już lepiej złożyć swoją pętle bez ograniczeń jakie narzuca to, bądź co bądź, AiO. W tej samej kasie złożyć loopa na normalnych częściach.

 

Z uniwersalnych bloków masz to ewentualnie to przy czym Twojej karty nie ma na liście oficjalnie wspieranych, więc pisałbym do EK czy będzie pasować. Trzeba też jakoś ogarnąć chłodzenie VRM i VRAM. Jeśli chcesz się bawić w LC karty, to ona Twoim miejscu sprzedałbym tego Gigabyte i wziął GTX 1080 na który blok jest - stracisz max kilka stówek, a nie będzie takiej zabawy.

 

Taka mała uwaga, jeśli LC ma być ciche to potrzebujesz sporej powierzchni chłodnic, bo ich sprawność przy niskich obrotach wentylatorów nie jest zbyt wysoka. W Twojej budzie nie będzie akurat problemów z upchnięciem sporych chłodnic, więc taki problem odpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rzeczową odpowiedź :) Wiem że LC jest skierowana bardziej do entuzjastów, ale jest to też swojego rodzaju nowe doświadczenie i wiedza dla mnie, która w mojej pracy może się przydać, a że mogę sobie na to obecnie pozwolić to... czemu nie ;) W sumie nie wiem jak bardziej logicznie to wytłumaczyć.

 

Co do grafiki to nie ma problemu bo obecnie mogę zmienić GB na dowolny inny model (polecasz coś konkretnie?) Koncepcja wodowania GPU powstała poniekąd z chęci zrobienia SLI na 1080 przy utrzymaniu w miarę przyzwoitych temperatur oraz ciszy w idlu. Po tym zrodził sie pomysł ze jak już wodować GPU to można i CPU. Zaznaczę również że socket zmieniam średnio co 12-18 miesięcy więc nie jest powiedziane że za rok nie trafi do mnie taki i7-6950X, choć dla niego akurat nie znalazłbym obecnie zastosowania w tym co robię.

 

Tak więc wszelkie dalsze wskazówki mile widziane ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wskazówek masz pełno w poradnikach, na youtube szukaj.

Doświadczenie zbierzesz montując pierwszy układ.

W dobrze części można pomóc jedynie ale już na starcie sobie to utrudniłeś jak wspomniał kolega wcześniej, przy LC bierze się zawsze modele referencyjne, bo na nie zawsze jest wybór w blokach.

Przy wyborze bloku na CPU w zasadzie możesz się kierować ceną czy wyglądem, bo różnice są stosunkowo małe, zazwyczaj żadne.

Proca opłaca się skalpować, bo wtedy LC ma największy sens.

Jeśli dobrze widzę w tej budzie na górze i dole możesz zamontować chłodnice 4x 120mm więc nawet do SLI będzie zapas.

 

I pierwszy wątek jaki powinieneś odwiedzić => http://forum.pclab.pl/topic/1063979-Baza-danych-o-LC/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do karty to polecam EVGA tak jak pisałem wyżej, na referencyjnym PCB masz wersję SuperClocked - plus jest taki, że pasują spora liczba bloków - od EK, Aquacomputer, XSPC, Watercool etc. Druga sprawa to gwarancja EVGA czy program StepUp.

 

Jeśli chcesz coś na niereferencyjnym PCB to FTW od EVGA - EK ma bloki na tą wersję. Nie bierz karty z referencyjnych chłodzeniem (niesławne Founders Edition), bo potem zawsze jest problem to sprzedać.

 

Co do bolku na CPU, to tak jak pisze kolega powyżej - bierz co Ci się podoba, bo różnice wydajności są niewielkie, niektóre bloki ubijają trochę bardziej flow, ale przy prostym układzie z dwoma blokami i dwoma chłodnicami nie ma to większego znaczenia. Z wydajnych, i moim zdaniem, bardzo ładnych bloków masz chociażby HeatKiller IV Pro.

 

Przy pompce masz w zasadzie dwa podstawowe modele - DDC oraz D5. Najłatwiej będzie od razu wziąć combo czyli rezerwuar połączony bezpośrednio z pompą - masz takie gotowce od EK czy Alphacool. Osobiście brałbym D5 z manulanym sterowaniem, bo przy nowych combo od EK wszystkie mają PWM i przy napełnianiu jest problem jeśli pompa nie dostaje sygnału PWM, to leci na jakichś 5% obrotów. Da się to obejść oczywiście. W pompie PWM jest zbędne, bo i tak ustawiasz ją raz i zapominasz o tym, bo jej obroty mają marginalny wpływ na temperatury powyżej pewnej wartości.

 

Co do chłodnic, to podstawowa zasada mówi - 120mm na chłodzony komponent, jak ma być mocne OC to 2x, jak jeszcze cisza do tego to nawet więcej. Budę masz pojemną i wejdzie 480mm na top i druga 480mm do piwnicy, da Ci to na prawdę sporą powierzchnię chłodnic. Będzie to nawet overkill pod 1 GPU i CPU. Na start wziąłbym jedno 480 i wrzucił je na top, jak będzie mało to zawsze można dołożyć drugie, a 480mm to jednak +400 zł, więc przy dwóch prawie połowa budżetu od razu znika. Co do konkretnych konstrukcji, to brałbym coś cienkiego i o niskim FPI - dobrze spisze się przy niskich obrotach wentylatorów, a zależy Ci na ciszy. Nie pakuj się w grubasy z dużym FPi, bo ciężko to przedmuchać przy niskich obrotach (~500-700) i wydajność wtedy jest taka sama lub nawet niższa jak cieńszych braci.

 

Płyn - wedle upodobania, sporo osób używa Aquacomputer DP Ultra i sobie chwali, bo nie brudzi. Sam go mam i polecam.

 

Złączki też według preferencji - muszą być jednak pod taką samą średnicę jak wąż, który bierzesz. Średnica samego węża nie ma wpływu na wydajność, chcesz cienkie makarony to bierzesz 10/13, chcesz coś grubszego to 10/16 czy 13/19 - większość osób używa 10/16. Ze stosunkowo tanich i dobrych złączek masz EK czy Alphacool, ewentualnie import Barrow z Aliexpress. Złączki oczywiście skręcane. Na każdy komponent liczysz pod wie sztuki - blok CPU - 2 złączki, blok GPU 2 złączki, chłodnica 2 złączki, etc. Złączki kątowe to już według tego jak sobie wymyślisz układ pętli. Generalnie przydają się przede wszystkim 90 stopni obrotowe. 45 stopni bardzo rzadko, bo każdy wąż tyle zrobi. Pomyśl też od razu o sposobie spuszczania płynu - do tego celu warto wziąć sobie zawór. Kolejność elementów w układzie nie ma wpływu na temperatury.

 

Węże - średnia wedle złączek, z dobrych marek PrimoChill PrimoFlex Advanced LRT czy Mayhems Ultra Clear.

 

Wentylatory na chłodnicę nastawione na ciśnienie statyczne - ze 120mm taniej Enermax Twister Pressure, drożej Fractal Venturi HP-12, top - seria Noiseblocker B12 oraz wszelkie rebrandy eLoop robione dla Phobya czy Alphacool.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedne z lepszych przepychaczy powietrza na chłodnice to oczywiście Gentle Typhoony, teraz wychodzą pod marką Darkside. Producent pozostał ten sam - Nidec.

Nie wiem jak głośny jest ten Gigabyte ale ACX3.0 od EVGA na GTX 1080 SC jest cichy nawet pod obciążeniem.

 

Co do spuszczania płynu mam na to inną metodę - jak w akwarium. Wkładam cieńszy wężyk do reza, lekko zasysam, podkładam miskę i fizyka robi swoje. szczerbaty.gif

Potem jeszcze na chwilę włączam układ na oddzielnym zasilaczu 12V żeby wypompować jak najwięcej płynu z chłodnicy, w pompie zawsze zostaje trochę płynu także bez obaw że się zatrze.

Ogólnie chłodnica to czasami niezły 'troll' - może wydawać się że jest już pusta a tu niespodzianka lol2.gif

 

Ostatnio zamawiałem złączki z Ebaya, 11 dolców za 6 sztuk. Mosiężne, anodyzowane na czarno i na prawdę nie ma się do czego przyczepić co do wykonania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmienię w taki razie kartę na EVGA GeForce GTX 1080 FTW GAMING ACX 3.0, 8GB GDDR5X (256 Bit), HDMI, DVI, 3xDP (08G-P4-6286-KR) Co daje:

 

GPU:

- EK-FC1080 GTX FTW – Nickel [3831109831755]

- EK-FC1080 GTX FTW Backplate - Nickel [3831109831786]

 

Czy jednak lepiej: EVGA GeForce GTX 1080 SC GAMING ACX 3.0, 8GB GDDR5X (256 Bit), HDMI, DVI, 3xDP 08G-P4-6183-KR - bo i tak zegary polecą jak w wersji FTW??

 

GPU:

Watercool HEATKILLER® IV PRO (INTEL processor) PURE COPPER

 

Chłodnica: Tu myślałem nad

EK Water Blocks EK-CoolStream XE 480 (Quad) FPI: 16

lub

EK Water Blocks EK-CoolStream SE 480 (Slim Quad) FPI: 22

 

Różnica w cenie między nimi to 250 zł.. warto dopłacać? Jest jeszcze kwestia czy nie lepiej szukać czegoś na wentylach 140mm? (patrząc pod względem wydajności/ciszy) ??

Tu pozostaje bardzo otwarty na sugestie.

 

Pompka.. tu też mam problem z wyborem, czy EK Water Blocks EK-XRES 140 Revo D5 PWM będzie ok?

 

Złączki:

- EK Water Blocks EK-ACF złączka prosta SK 10/16 G1/4" - Nickel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SC jest na referencyjnym PCB, FTW to custom PCB. Wszystko zależy od ceny, jak pokazują testy jakiegoś sporo wyższego OC z powodu custom PCB nie wyciśniesz, bo i tak wszystko rozbija się o loterię jaki chip Ci się trafi.

 

Co do chłodnicy, to nie ma sensu dopłacać 250 zł. Z drugiej strony SE bym nie brał, bo gęsta i cieniutka - za 360 zł na angela.pl masz Black Ice Nemesis GTS 480 - dobra chłodnica 16 FPI. 420 też spoko, ale musisz sobie sprawdzić czy wejdzie bez jakichś perturbacji i konieczności demontażu tego bocznego panelu budy zakrywającego zatoki 5.25 i miejsce na dyski.

 

Combo pompka + rez będzie ok. Tubę reza zawsze możesz wymienić na wyższą jeśli będziesz chciał - oczywiście to tylko względy estetyczne.

 

Złączki i blok CPU - spoko. Do bloku CPU możesz jeszcze wziąć backplate, bo jest sprzedawany osobno :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to wychodzi mi coś takiego:

 

Pompa:

EK Water Blocks EK­XRES 140 Revo D5 PWM (incl. pump)

 

GPU:

EK Water Blocks EK­FC1080 GTX FTW Backplate ­ Nickel

EK Water Blocks EK­FC1080 GTX FTW ­ Nickel

 

Grafika pozostaje jednak w wersji na FTW głownie przez dual-bios i 2x8pin

 

CPU

Watercool HEATKILLER® IV PRO (INTEL processor) PURE COPPER

Watercool HEATKILLER® IV Backplate INTEL

 

Chłodnica:

Black Ice Nemesis GTS 480 ­ Black

 

Wentyle:

4 x Noiseblocker 120mm Jaką wersje najlepiej wybrać? 800/1300/1900/2400rmp?

 

Płyn:

Aquacomputer Double Protect Ultra 1000ml ­

 

Złączki:

10 x EK Water Blocks EK­ACF złączka prosta SK 10/16 G1/4" ­ Black

 

Węże:

PrimoChill PrimoFlex Advanced LRT 10/16 przeźroczysty - 1m starczy ?

 

Coś zmienić czy może zostać tak jak jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złączek potrzebujesz 8, węża weź sobie 2m na zapas - dodatkowe 30 zł to nie majątek. Co do wentylatorów, to obroty sobie wyregulujesz i tak z poziomu mobo, więc nie ma to jakiegoś super znaczenia. Ja bym brał wersję 1300 lub 1500 RPM - przy max obrotach będzie słyszalna, ale zawsze masz ten zapas jeśli trzeba będzie puścić wentylatory wyżej. Jeśli nie pasuje Ci standardowa czarno-biała kolorystyka eLoopów, to są tez wersje czerwone, czarne i niebieskie produkowane przez Noiseblocker dla Phobya i Alphacool, mają one też różne obroty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi jeszcze w jaki najprostszy sposób zrobić "spuszczanie" płynu z układu? Jakiś zawór? czy wężyk w rez, ssanko i prawa fizyki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawór w najniższym możliwym punkcie, wkręcasz kawałek węża na jakieś złączce w zawór, otwierasz zawór i wykręcaszk korek z fill portu i po sprawie płyn spuszczony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawór to najlepsze rozwiązanie, ale szybko podnosi koszty, bo potrzebujesz:

 

1. Zawór - ładnie wyglądający 80 zł

2. Korek żeby zaślepić zawór - poprawia estetykę + "tak na wszelki wypadek" gdyby zawór nie trzymał - 12 zł

3. Dodatkowa złączka prosta, którą wkręcisz w zawór razem z kawałkiem węża jak będziesz spuszczał płyn - 25 zł

4. Trójnik typu T lub kostka - 30-40 zł. Chyba, że wkręcasz zawór bezpośrednio w nieużywany port pompy - wtedy tego elementu nie trzeba.

5. Złączka obrotowa z gwintem male-male przy pomocy, której przykręcisz sam zawór (ma gwint żeński) do złączki typu T/kostki - 25 zł.

 

Taniej - strzykawka i przez rez wyciągać płyn + manewrować tak budą, żeby spływała do niego reszta płynu. Potem odkręcasz jedną złączkę i spuszczasz resztę. Jest przy tym trochę zabawy + w chłodnicy lubi zostawać odrobina płynu, która wylewa się w najmniej spodziewanym momencie :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej zlać płyn, odkręcając złączkę w jakimś łatwo dostępnym punkcie układu. Np. w przypadku układu ATX, jeżeli jeden z węży wchodzi od dołu na kartę graficzną (full cover), czyli nad zasilaczem. Podkładasz tam jakieś naczynie, miskę, tackę, coś co się zmieści, odkręcasz, woda wpada do naczynia. Potem pomagasz sobie np. dmuchając w ten odkręcony wąż, ciągle trzymając naczynie pod gpu.

Takie rozwiązanie nie kosztuje nic. Jeżeli ktoś często nie zmienia płynu, nie robi wielu modyfikacji, generalnie nie potrzebuje często tego rozbierać, myślę że można obejść się bez zaworu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady, muszę się zastanowić co będzie dla mnie wygodniejsze :)

 

W sumie to mam wszystko poza... kolorem płynu jaki zastosować, obudowa jest cala czarna (z przodu ma niebieski pasek z podświetleniem ale nie rzuca on światła do wnętrza), fabryczne wentylatory (cześć z nich zostaje) są czarne z białymi łopatkami a ASRock Z170 Extreme7+ czarno hmm złota? pomarańczowa? przy takim zestawieniu czym byście to zalali?

 

Obecnie wygląda to tak: PC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarny wąż by tam źle nie wyglądał. I nie musisz wtedy się przejmować zmianami w kolorze płynu, jakimś osadem. Najlepiej to się komponuje z rezerwuarem typu Lund, bo jak zastosujesz klasyczną przezroczystą tubę, to fakt posiadania nieprzezroczystych węży nic nie daje, bo płyn jest wyraźnie widoczny w rezerwuarze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Niektóre programy z XP działają na Win11, więc może nie byc konieczne az takie kombinowanie.  W ostateczności zrób wirtualkę bez dostępu do sieci (ze względów bezpieczeństwa)..
    • Cześć, mam na sprzedaż nowy laptop Dell G15 5530. Laptop dostałem w prezencie od rodziny, niestety nie jest mi potrzebny bo kupiłem niedawno komputer stacjonarny. Dokument zakupu z marca tego roku. Laptop wyciągnięty z pudełka w celu zrobienia zdjęć. Laptop uruchomiony raz w celu sprawdzenia czy działa. Dokładna specyfikacja sprzętu poniżej: Procesor - Intel® Core™ i7-13650HX (14 rdzeni, 20 wątków, 3.60-4.90 GHz, 24 MB cache) Pamięć - RAM 16 GB (DDR5, 4800 MHz) Dysk - SSD M.2 PCIe 1TB Rozdzielczość ekranu 1920 x 1080 (Full HD) Częstotliwość odświeżania ekranu 340 Hz Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4060 System operacyjny Microsoft Windows 11 Home Zasilacz 330 W Zdjęcia mogę podesłać na priv. Cena 6500zł + ewentualne koszta wysyłki / Odbiór osobisty na terenie Olsztyna. W razie potrzeby możliwość wystawienia na allegro. Pozdrawiam.
    • Wyedytuj post, bo jakieś dziwne rzeczy piszesz. Z tego co wyczytałem chcesz zrobić obraz dysku z XP i przenieść go na nowego lapka też z XP, ale potem pytasz się, że j zrobić obraz Win 7 i przenieść go na W11... Zrób ze starego systemu wirtualkę: https://www.veeam.com/blog/how-to-convert-physical-machine-hyper-v-virtual-machine-disk2vhd.html
    • Miałem Asusa GTX 660 w wersji OC, która była niestabilna na domyślnych ustawieniach. Całe szczęście można było modyfikować bios za pomocą zmiany w tablicy napięć.
    • ad1 I wszystko w temacie, to są właśnie te paskudne sterowniki AMD, nie ma tutaj winy użytkownika robiącego zmianę karty poprzez DDU.  ad 2 Ale nie zrobiłem formatu, tylko oddałem kartę, bo jest uszkodzona, zła i w ogóle AMD nie powinno istnieć.  ad 3 Może dlatego, że w systemie nadal istniały "śmieci po nV" i system nie widział problemu.  ad 4 Problemy to wy macie, to tak samo jak w samochodzie, zmienię sobie silnik z 1.0 na 3.8 L ale zostawię stary EPU, starą skrzynie biegów i 10L zbiornik paliwa. koloryzowane by uwydatnić problem.    Nie cierpię po prostu takich postów, gość kombinował trzy dni zapewne bez formatu, no bo na dysku C trzyma pracę magisterską i nie mógł formatu zrobić, ale zaraz się okaże, że format był od xp do 11 a i tak nic to nie dało. Ahh te paskudne AMD. 🤣😇
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...