Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

goodboy22

Iridium PRO 240GB czy MX300 275GB?

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem nowego laptopa Lenovo 700 z dyskiem ADATA SSD 240GB Premier, który jest fatalny w pracy na dużych plikach strasznie muli wydaje się, że jest gorszy niż HDD. Chcę go wymienić na lepszy dysk mój budżet to 300zł, ewentualnie 50-100zł większy, jeżli będzie sens dopłacić. Pojemność 240/256/275GB chyba tylko takie są w tej cenie. Trochę poszukałem jakie są oferty dysków SSD i zawężyłem wybór do Goodram Iridium PRO 240GB oraz Crucial MX300 275GB.

Wiem, że Iridium PRO to sprawdzona konstrukcja na lepszych kościach MLC. Z kolei MX300 namieszał mi tym, że posiada co prawda TLC ale te lepsze w wersji V-NAND, z tego co się dowiedziałem jest on takim lepszym odpowiednikiem Samsunga EVO 850, który też jest na kościach V-NAND. Crucial MX300 w testach oferuje wydajność zbliżoną do Samsunga PRO, a w niektórych testach nawet go prześcigając, podobnie jak Iridiuma PRO. Teraz zastanawiam się, czy nie lepiej go brać zamiast Iridiuma? A może jeszcze coś innego? :) Oba dyski są w praktycznie tej samej cenie różnica 20zł.

 

Podpowiedzcie który lepiej kupić sprawdzony MLC, czy owiany nienajlepszą sławą TLC, ale na resorach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem nowego laptopa Lenovo 700 z dyskiem ADATA SSD 240GB Premier, który jest fatalny w pracy na dużych plikach strasznie muli wydaje się, że jest gorszy niż HDD. Chcę go wymienić na lepszy dysk mój budżet to 300-400zł pojemność 240/256/275GB chyba tylko takie są w tej cenie. Trochę poszukałem jakie są oferty dysków SSD i zawężyłem wybór do Goodram Iridium PRO 240GB oraz Crucial MX300 275GB.

Wiem, że Iridium PRO to sprawdzona konstrukcja na lepszych kościach MLC. Z kolei MX300 namieszał mi tym, że posiada co prawda TLC ale te lepsze w wersji V-NAND, z tego co się dowiedziałem jest on takim lepszym odpowiednikiem Samsunga EVO 850, który też jest na kościach V-NAND. Crucial MX300 w testach oferuje wydajność zbliżoną do Samsunga PRO, a w niektórych testach nawet go prześcigając, podobnie jak Iridiuma PRO. Teraz zastanawiam się, czy nie lepiej go brać zamiast Iridiuma? A może jeszcze coś innego? :) Oba dyski są w praktycznie tej samej cenie różnica 20zł.

 

Podpowiedzcie który lepiej kupić sprawdzony MLC, czy owiany nienajlepszą sławą TLC, ale na resorach?

 

 

Ja osobiście wolałbym wziąć Goodrama na MLC, ale jakbyś się zdecydował na Cruciala to podziel się opinią o nim za jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajmy że za 20 zł mamy jeszcze 35 GB na jakąś gierkę żeby wrzucić.

 

http://ssd.userbenchmark.com/Compare/Iridium-PRO-240GB-vs-Crucial-MX300-275GB/m78375vs3642

Tutaj trochę porównania.

Wychodzi że MX300 jest słabszy niemal zawsze, prócz 4k mixed.

Najbardziej martwi zwykły wynik mixed.

 

Poza tym, możecie powiedzieć na które dane najlepiej zwracać uwagę przy porównaniach?

Wszystkie ostatnie 4 wyniki zapewne prócz transferu raczej liniowego?

 

@up

5 lat gwarancji dla Iridium, i ponoć limit zapisu 600 TB danych jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy na Twoim laptopie na 100% ruszy Crucial, bo podobno nie lubi się z Lenovo. Ja nowo zakupiony Crucial BX100 musiałem oddać, bo nie był kompatybilny z Lenovo Flex 2 14.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@up

5 lat gwarancji dla Iridium, i ponoć limit zapisu 600 TB danych jest.

Nie ma! Redaktor benchmark.pl pytał się goodrama i powiedzieli mu że w ogóle nie patrzą na ilość zapisanych TB przy rozpatrywaniu gwarancji. W sumie im się nie dziwię. Szkoda czasu na odczytywanie smarta z kontrolera na padniętych NAND. A jak kontroler padnie to odczyt i tak będzie niemożliwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie pojemność Crucial ma bardzo fajną, ale skoro straszycie, że taki gorszy to chyba się zdecyduję na MLC. W testach chyba na purepc MX300 wypadł bardzo dobrze jako oświetny zaminnik drogich MLC. Muszę się jeszcze zastanowić, bo wieksza pojemnośc kusi :)

 

@sinedoo

Lenovo 700 jest nowiutkim laptopem, więc chyba nie powinno być problemów, ale dzięki będę to mieć na uwadze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie pojemność Crucial ma bardzo fajną, ale skoro straszycie, że taki gorszy to chyba się zdecyduję na MLC. W testach chyba na purepc MX300 wypadł bardzo dobrze jako oświetny zaminnik drogich MLC. Muszę się jeszcze zastanowić, bo wieksza pojemnośc kusi :)

 

@sinedoo

Lenovo 700 jest nowiutkim laptopem, więc chyba nie powinno być problemów, ale dzięki będę to mieć na uwadze

 

Mx300 jakoś sobie radzi bo ściemnia z dynamicznym keszem SLC. Np. Jak masz 275 GB wolnego to kesz SLC wynosi jakieś 92 GB. Jak masz 100 GB wolnego to kesz maleje do 30 GB. Na MLC nie ma potrzeby stosowania takich protez.

 

TLC w MX300 ma też mniejszą wytrzymałość 1500-2000 P/E vs 3000 (19nm MLC). Cykle P/E na MX300 mogą się szybko nabijać bo przecież trzeba konwertować dane z keszu SLC na TLC w tle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snajperze, na co najlepiej zwracać uwagę przy interpretacji wyników wydajnościowych SSD?

 

4K Read

 

4K Write

 

Mixed

 

4K Mixed

 

czy wszystko z tych prócz raczej liniowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odczyt małych pliczków w pierwszej kolejce (Queue Depth = 1) z przedziału (0,64 KiB] bo tych statystycznie jest najwięcej (u mnie ponad 80% plików jest w tym przedziale)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odczyt małych pliczków w pierwszej kolejce (Queue Depth = 1) z przedziału (0,64 KiB] bo tych statystycznie jest najwięcej (u mnie ponad 80% plików jest w tym przedziale)

Patrząc na wydajność małych plików moja ADATA Premier wypada fenomenalnie odczyt 560mb/s zapis 490mb/s, a jednak jestem z niej mega niezadowolony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może Ty masz cos nie tak z połączeniem z tym dyskiem?

Wrzuć screena z Assd benchmark.

 

Snajperze, czyli DQ, tak? Wszystkie tamte u dołu? Czy któreś konkretne. Rozumiem że raczej read i wrote, choć zapis może mniej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może Ty masz cos nie tak z połączeniem z tym dyskiem?

Wrzuć screena z Assd benchmark.

As SSD Bench https://i.imgsafe.org/a79de0d95c.png

Diskmark https://i.imgsafe.org/a7a230b631.png

 

Problem z nim mam przy operacjach na dużych plikach typu kopiowania kilku-kilkunastu GB, wypakowywanie RAR, instalowanie gier. Dysk wtedy zaczyna strasznie mulić, potrafi być wolniejszy niż mój pecetowy HDD 7200rpm. Przy jednej z gier w trakcie instalowania bez powodu zakończył proces instalacji w połowie tak jakby "zapomniał", że się dzieje instalacja. Dodatkowo czasem zdarza mu się łapać freezy na ułamki sekund nie jest to częste, ale jest to niepokojące. Złapałem freeza nawet na ichniejszym programie ADATA SSD TOOLS proces skanowania trwał wieki (zamiast obiecanych 2 minut), aż w końcu winda dostała freeza i dopiero po kilkunastu sekundach się odwiesiła, a program ADATY został samoczynnie zamknięty..... Dlatego szukam lepszego SSD :) Nie wiem czy to jest wadliwa sztuka, czy większość tych dysków tak ma, testowałem HD Tune i pokazał, że z dyskiem wszystko ok. Wydaje mi się, że te dyski są dobre tylko do pracy na małych plikach, odpalaniu windy i surfowaniu po necie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SP550 to :kupa: na tlc i jeden z przykładów dlaczego nie należy kupować dysków z pamięciami tego typu. Przy bardziej obciążających operacjach pamięć podręczna szybko się zapycha a potem zaczyna się horror. Te objawy o których piszesz ot dyski ssd miały jakieś 7-8 lat temu i do dzisiaj powinny być już dawno zapomniane, a tu proszę, powtórka z rozrywki. I co najgorsze coraz więcej tego guana na rynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestroga dla wszystkich co kupują laptopy z dyskiem SSD w sklepie X-KOM

w 90% laptopów w tym sklepie montują właśnie ten gówniany a-data sp550

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk dają kaszane właśnie przetestowałem kopiowanie 15GB pliku z jednej partycji na drugą. Na początku 300mb/s, a po 10 sekundach nagły spadek do 50-70mb/s i tak już się utrzymał do końca kopiowania. Kpina, a nie SSD... Mam nadzieję na znacznie lepsze prędkości w Iridiumie, którego jednak wybiorę zamiast Cruciala, pomimo mniejszej pojemności. Chyba, że jeszcze ktoś zaproponuje inny dysk, ale chyba nic lepszego sie już nie znajdzie w cenie 300-400zł.

 

A co do XKOM to skandalem jest, że w ogóle nie opisują na swoich aukcjach jak i sklepie, że sprzedają laptopy przerabiane. Akurat mnie to specjalnie nie przeszkadza, jednak powinna być taka informacja dla kogoś kto oczekuje produktu fabrycznie zapakowanego nigdy nie otwieranego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na wydajność małych plików moja ADATA Premier wypada fenomenalnie odczyt 560mb/s zapis 490mb/s, a jednak jestem z niej mega niezadowolony :)

 

Ha! W jakim ty świecie żyjesz?! Nie ma szans aby JAKIKOLWIEK SSD wyciągał 560 MB/s dla plików mniejszych niż 64 KiB! Dla 64 KiB prędkość odczytu jest w okolicach ~24 MiB/s! (QD=1)

8KXlRZ.png

 

Apropo tej adaty

https://techreport.com/forums/viewtopic.php?t=117259

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Snajper to w takim razie jakich realnie prędkości mogę się spodziewaćn a Iridium PRO przy scenariuszu kopiowania 15gb pliku z jednej partycji na drugą? Testowałem właśnie przed chwilę takie kopiowanie na ADATA i miałem prędkość na poziomie 50-70mb/s. Na początku było 300mb/s, ale to było tylko na chwile...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki to super jakby nie patrzeć jest to 2,5x szybciej od ADATY, a pewnie kultura pracy też lepsza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat walkowalem tez tutaj bo posiadalem Cruciala BX200 na TLC. Glupia konwersja 15GB pliku trwala dluzej niz na talerzowym. Po prostu dysk jak mial odczytywac i zapisywac lapal zadyszke. Podlaczylem drugiego SSD A-Date i jeden odczytywal a drugi zapisywal. Predkosc z 50-70MB/s skoczyla pod 300MB/s to juz dalo dopal.

Kupilem Iridium Pro i problemu brak. Dodatkowo do drugiego kompa zakupilem Cruciala MX300 :) Wydaje mi sie ze Crucial szybszy jest. Testowalem na pliku ISO 9GB z masa malych plikow. BX200 mial ogromny problem. Goodram sobie bez problemu poradzil a MX300 jeszcze lepiej.

 

Gwarancja sie nie przejmuje bo zanim sie skonczy kupie wiekszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest najważniejszy transfer liniowy dużych plików, ale transfer małych, jak np. system, bo do tego jest najbardziej SSD.

Pytanie czy w OS zauważyłes że Crucial lepiej działa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety to sa dwie rozne maszyny. Roznia sie CPU. Komp z Goodramem jest na G4400 a ten na Crucialu MX300 na G3258@4,3Ghz.

 

Jedyne co zauwazylem to ze jak rozpakowywalem ten plik bylo slychac pisk jakby z cewek. Dzisiaj wezme wiekszy plik do domu to go pomecze i wslucham sie dokladniej w komputer.

 

Opisz jaki test zrobic i jesli nie bedzie wymagac nakladu pracy to zrobie na jednym i drugim

 

Osobiscie do domu wybralem Cruciala z powodu pojemnosci. Gwarancja jak pisalem mnie nie interesuje bo zanim sie skonczy to wymienie na wiekszy dysk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto ci każe go wymieniać? Wystarczy dołożyć drugi. Po za tym nie każdy lubi ciągle wywalać kasę na nowe rzeczy do kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...