Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

dawiddos

Problem z RAMem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów, pokrótce opiszę swój problem.

 

Jakiś czas temu siostra skarżyła się, że podczas gry na komputerze o konfiguracji (podaję przydatne parametry) :

 

Motherboard : Gigabyte GA-PA65-UD3-B3 (rev. 1.0)

RAM: Crucial Ballistix Sport DDR3(2x4gb)

Zasilacz: OCz StealthXStream 500W

 

...od czasu do czasu komputer się restartuje lub zupełnie wyłącza.

Lekceważyłem to, lecz ostatnio komputer zupełnie przestał się włączać (reboot non-stop po podłączeniu do zasilania, restart po ok. 3 sekundach). Problemem okazała się być jedna z kości RAMu, która włożona w slot jako jedyna nie działa, pełen boot nie następuje.Druga działa jak należy i do tej pory siedzi na płycie (wobec tego komputer aktualnie działa z 4gb pamięci).

I tutaj pojawił się mój problem, którym - myślałem, że była wadliwa kostka RAMu. Otóż, po dołożeniu do Cruciala 2x2gb od Kingstone pojawia się ten sam problem - restart komputera bez końca, bez możliwości wejścia do BIOS. Co dziwne, po odjęciu jednej

z 2gb problem się nie pojawia, jednak wyłącznie wtedy, gdy kostka Kingstone nie sąsiaduje z tą od Cruciala (?). Konfiguracja KINGSTON,KINGSTON - CRUCIAL, BRAK nie działa, KINGSTON,KINGSTON - BRAK,BRAK - działa, KINGSTON,BRAK - CRUCIAL,BRAK - działa, KINGSTON,CRUCIAL - BRAK,BRAK - nie działa.

Przed kupnem kostek Crucial Ballistix nie zdawałem sobie sprawy, że moja płyta obsługuje wyłącznie pamięci do 1333mhz, gdzie ta od Cruciala ma 1600. Poza tym, obydwie były podpięte na dual-channel (co mogło przyczynić się do "spalenia" jednej z kostek). Przez długi czas wszystko funkcjonowało jednak prawidłowo i nie miałem problemu z graniem nawet w tytuły wykorzystujące do 6gb ramu.

+ Obie pary pamięci (Kingston 2x2gb oraz 2x4gb) są kompatybilne z kartą, 1600mhz Cruciala schodzi przy mojej płycie do 1333mhz.

 

Eksperymentowałem ze zworkami clr-cmos, resetowałem bios poprzez wyjęcie baterii litowej. W BIOSie napięcia na AUTO, załadowane optymalne ustawienia. Pojedynczo, wszystkie RAMy (oprócz wadliwego od Cruciala) działają. Dlaczego więc niemożliwością jest 8gb ram na mojej płycie, ale przy odpowiednim ustawieniu kostek 6gb ram działa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak - to, ze Crucialle dzialaja na 1333MHz to nie ma nic do rzeczy. Przy odpowiednim zasilaniu (1,5V) timingi sie ustawia do tej czestotliwosci. Moze natomiast byc tak, ze timingi roznia sie miedzy kosciami Kingston i Crucial - stad problemy w DualChannel. Moze byc rowniez uszkodzone ktores gniazdo na plycie (czytaj - uszkodzona mobo). Ja bym sprawdzil dla pewnosci kosci osobno i w DC na innej plycie (kompie u kogos) - dla pelnej jasnosci.

 

Mialem te pamieci Crucialla przez tydzien (2x 8GB) - i sprzedalem. Pamieci jakies dziwne byly, nie krecily sie w ogole. Nawet nie chcialy pracowac w ustawieniach, jakie mialem na Kingstonie HyperX (mowa o oc CPU) - na swoich nominalnych ustawieniach - 1600MHz z/i bez profilow XMP. Dla mnie te pamieci to przereklamowane g***o. To tez moze byc powodem Twoich problemow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedź ;)

 

Dotychczas działam na 6gb (2gb od Kingstone'a - tak jak u Ciebie, jest to HyperX, oraz 4gb od Cruciala)...Boli jednak to, że jedna 2gb kość pozostaje niewykorzystana. Wszystkie sloty działają prawidłowo, jednak przy 8gb na płycie komputer zwyczajnie nie rusza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...