Skocz do zawartości
Par_Dez

Core 2 Duo E8400 podkręcanie

Rekomendowane odpowiedzi

Zmieniłem płytę i procesor na GA-G41MT-D3V i procek Core 2 Duo E8400. Chciałem go trochę podkręcić korzystając z poradników na forach i youtube. Nie wiem co robię nie tak, że nie chce się pokręcić.

CPU Clock ratio nie ruszam, jest x9, podniosłem tylko CPU Frequency do 370Mhz i napięcie procesora na 1,25. Po powtórnym włączeniu wraca do 3.00Ghz standardowo jak ma przewidziane i gdy wejdę w opcje M.I.T. pokazuje się komunikat: The system has experienced boot failures of ovecloking or changes of voltage. Last setting in this page may not coicide with current H/W states.

Stosuję się do poradników ale coś jednak robię nie tak. Może ktoś coś podpowie.

Dziękuję.

Próbuję już ponad 2 godziny i dochodzę do wniosku, że kupiłem jakiś felerny ten E8400 C2D.

3,06 Mhz to maksimum jakie można uzyskać. Próbowałem kombinować z napięciem procesora, zwiększałem, zmniejszałem i nic. To samo pamięci, to są DDR3 bo płyta takowe obsługuje 8GB dual rank. Ma ktoś jakiś pomysł, czy procesor akurat z takiej nie konfigurowalnej wersji.

Edytowane przez Par_Dez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość affinity

Jak chcesz go podkrecic, skoro nie ruszasz mnoznika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz go podkrecic, skoro nie ruszasz mnoznika?

We wszystkich poradnikach jest napisane żeby nie ruszać mnożnika, zresztą w opcjach C2D jest max x9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamietam to jeszcze trzeba przestawic taktowanie szyny pcie-e na 101mhz ze 100, no i przede wszystkim ustawic pamieci na sztywno i zmienic ich dzielnik, tak zeby uzyskac obecne taktowanie - chyba ze nie bedzie takiej mozliwosci to podbic napiecie na pamieciach (2.2 raczej bym nie przekraczal) i zluzowach im timingi.

Edytowane przez mefiak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

podbic napiecie na pamieciach (2.2 raczej bym nie przekraczal)

Bez przesady, autor ma DDR3, które najczęściej w standardzie mają 1,5V (zależy też od taktowania). 2,2 to sporo nawet jak na zwykłe DDR2.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To płyta jest felerna. Nie ukręcisz na niej wiele z E8xxx i wszystkich innych procków z fsb 333. Albo zostań przy tym tak jak jest albo jeśli chcesz koniecznie pokręcić, to kup za grosze tańszy procesor - np. E7400 - zrobisz z niego 3,6ghz na tej płycie, przy czym wydajność będzie wtedy podobna.

Jeśli jednak oczekujesz wzrostu wydajności, to jedynym wyjściem jest całkowita modernizacja sprzętu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dziadowska płyta główna i podkręcanie? Kiepsko to widzę.

Dziadowska to pojęcie względne. Jeżeli ma stosowne opcje w biosie to jakieś tam oc powinno być. Na necie można znaleźć że ta płyta obsługuje X5450, który ma prawie 2x większe TDP.

Ale na tym samym necie można wyczytać, że najczęściej maksymalne FSB dla G41 jest z przedziału 340-350MHz, więc pod tym względem lepsze do oc są już np. starsze płyty na P965.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc widzisz, dziadowska bo fsb 350 daje jedynie lekko ponad 3,1 Ghz dla e8400, oc praktycznie niewidoczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie - wymiana E8400 na E7400 jest bez sensu. Lepiej zmienic plyte glowna. E8400 (mialem 2 egzemplarze), kreci sie do 4GHz z palcem w d*pie. Ja zmienilem E8400 na Xeona E3110 (taki odpowiednik E8400 dla serwerow - teoretycznie, ale za to pracowal na nizszych VCore niz E8400 przy tych samych taktach), ktorego spokojnie krecilem do 4,5GHz, co w owych, zamierzchlych czasach bylo niezlym wynikiem :) Procek potrafil wstac nawet na 5GHz, ale sie wysypywal - jednak sama swiadomosc, ze moze, byla wowczas czyms niesamowitym :)

 

Ale do rzeczy - ja polecam wymienic ta gowniana mobo na cos z P35:

 

http://allegro.pl/msi-p35-neo2-fir-p35-ddr2-pci-ex-s-775-i6318578261.html

 

lub najlepiej na cos z P45:

 

http://allegro.pl/extreme-asus-p5q-pro-p45-ddr2-1200mhz-16gb-i6564629725.html

 

Obie mobo robia FSB 400 i wiecej a my potrzebujemy FSB na poziomie 450MHz (jak dobrze pamietam) dla 4GHz na CPU. Na dzien dobry ustawiamy na sztywno VCore na 1,35V i FSB 450MHz - nie ma bata, procek wstanie i nie zdziwilbym sie, jakby bylo stabilnie. Te procki spokojnie wytrzymywaly VCore na poziomie 1,4V i nic im nie bylo. Ja polecam jak wyzej i pozniej testowac.

 

Moim zdaniem, zmiana mobo jest lepszym wyjsciem, niz zmiana procka na gorszy, dla kilku MHz wiecej. Ja wiem, ze platforma moze nie jest najnowsza, ale to nie znaczy, ze zla - zalezy, co bedziemy na niej robili.

Edytowane przez Crypt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ewentualna grafike wsadzi sobie w d..., tak? :E

 

Edit: Ja wiem, ze stara platforma, ale jak napisalem wczesniej - wszystko zalezy od tego, co robimy. Rowniez oplacalnosc takiego zakupu, ktora nie liczy sie tylko kasa (jak przetargi publiczne w PL).

Edytowane przez Crypt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:E Nie widziałem że płyta aż tak wykastrowana.

W takim razie trzeba by było szukać osobno, opłacalność inwestycji w archaiczne 775 jest w granicach do 100 zł za komplet cpu + płyta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kręcenia potrzebne jest też chłodzenie. Płyta 775 umożliwiająca kręcenie + cpu + dobry cooler + sensowny ram ddr2 (2x2gb) => cena prawie jak za płytę + wiele wydajniejsze i3 bez tego chłodzenia i z tańszym ramem. A 4 gb to wcale nie jest dużo.

 

775 ma sens jeśli robimy absolutnie wszystko po taniości, typu: najtańsze g31, tani e7400, delikatne oc, bylejaki ram 2x2gb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opłacalność inwestycji w archaiczne 775 jest w granicach do 100 zł za komplet cpu + płyta.

Niekoniecznie, bo to samo mozna powiedziec o 1155, a wszyscy wiemy, ze przyzwoita mobo dla tej platformy jest droga, nieadekwatnie do "wieku" platformy. Dobre mobasy kosztuja, nawet jak sa stare, co zrobic.

 

sensowny ram ddr2 (2x2gb)

Akurat ta platforma dobrze znosi nawet zwykly ram do oc - troche tego testowalem - nawet na zwyklych GoodRamach (tych najzwyklejszych i najtanszych) oc E8400 dochodzilo do 4GHz :E to byly czasy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie, bo to samo mozna powiedziec o 1155, a wszyscy wiemy, ze przyzwoita mobo dla tej platformy jest droga, nieadekwatnie do "wieku" platformy. Dobre mobasy kosztuja, nawet jak sa stare, co zrobic.

 

 

Akurat ta platforma dobrze znosi nawet zwykly ram do oc - troche tego testowalem - nawet na zwyklych GoodRamach (tych najzwyklejszych i najtanszych) oc E8400 dochodzilo do 4GHz :E to byly czasy...

 

Co ja właśnie przeczytałem :o

 

2500K po OC na dobrej płycie (200zł) będzie mieć osiągi tańszych modeli i5 Skylake. Najtańsze P67 są po 80zł i też świetnie nadają się do kręcenia, ale max 2500 bez K

 

Xeon po OC na dobrej płycie (za 180zł) będzie mieć osiągi i3 sandy bridge. Do tego dochodzi zmiana biosu, czasem cięcie płyty i trudniejsze OC (fsb nie zawsze chce tak łatwo iść >400mhz). A i nie każde pamieci ddr2 idą >400mhz. Co więcej, obecna płyta autora obsługuje ddr3.

Kto o zdrowych zmysłach wracałby dziś do ddr2? I to jeszcze max 4gb, bo podkręcanie przy 4 zajętych bankach to znowu rosnące problemy. Obecnie może zamontować na obecnej płycie stosunkowo tanim kosztem Xeona ~3,2gzh za stówę z chin lub dwie z polski. Może też sprzedać mobo+cpu (50zł), dołożyć 200 i miec i3 SB, które wydajność podkręconego Xeona ma "z pudełka". Do tego przy zachowaniu pamięci ddr3 i z możliwością łatwej późniejszej rozbudowy pamięci czy cpu - same plusy.

 

Tak jak powiedziałem wcześniej, 775 ma sens tylko przy komponentach średniej klasy (bo kosztują tyle samo co najtańsze, a drogie są o wiele zbyt drogie). Jeśli komuś trzeba więcej, to minimum to 1155.

Edytowane przez Zieeelak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czy ma to sens - to nie nam decydowac. Jesli @Autor chce - niech zmienia, to jego kasa, nie nasza. A to, ze mozna kupic lepsze czy nie - nie jest wazne, bo pytanie dotyczy tego czy mozna wykorzystac to, co @Autor ma i ile to bedzie kosztowac. Oplacalnosc to nie nasz problem, wiec wywody na temat tego, ze mozna lepiej itd. - darujmy sobie.

 

Edit: Dobre mobo dla E8400 i DDR3 tez sa :E

Edytowane przez Crypt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się podkręcić E8400 do 3,67Ghz, pracuje stabilnie tyle że gdy renderuję w 3D Max scenę niezbyt skomplikowaną ale użyłem particle system, to Core0 osiąga 80°, Core1 72°, ale jest stabilny. Jedynie mam wątpliwości co DRAM Frequency - musiałem ustawić auto bo gdy dałem 101 to nie dawał się przetaktować.

To dotyczy tej płyty GA-P41-S3G i E8400. Kupiłem b.tanio płytę Asus P5QC, P45 i Xeona 5440, mam bios od chińczyka z mikrokodami, ale czekam na procka. Zobaczę do ilu uda mi się go podkręcić, standardowo ma 2,83Ghz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich pasjonatów OC i nie tylko.

 

Mi właśnie udało się podkręcić swojego CORE 2 DUO E8400 NA 4,3Ghz, w tej chwili testuje go w 3DMARK VANTAGE (ZDAŁ-CPU Score: 8834) :) DLA CHĘTNYCH MOGĘ UDZIELIĆ WIĘCEJ INFORMACJI. ps: Przy 4,2GHZ 3DMARKA VANTAGE ZDAŁ PERFEKCYJNIE.

 

Płyta Główna: Asus P5K/EPU

DDR2 : 4GB G.SKILL 2X2GB PC8500 1066MHZ

Edytowane przez Bartusman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aleś odkopa pierdyknął. ;)

 

Wiadomo E8400 w rewizji E0 kręci się jak szalony. Mnie udało się odpalić go na 5GHz kilka lat temu, nie pamiętam ile chodził na codzień ale coś około 4.2-4.4Ghz.

Najlepsze płyty do OC to P5B Deluxe, Commando, DFI P35/45, P5K PRO itp. Gigabity też robiły wysokie FSB.

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopuję :-) chce przeczekać do przyszłego roku jak wyjdą next geny konsol i GPU od amd z rt w związku z tym i może ceny się ustabilizuja i wtedy kupię nowy sprzęt, a teraz chce zreanimować lekko sprzęt żeby cokolwiek włączyć z gier typu ostatnie tomb raidery nawet na minimum. Wrzuciłem narazie ssd crucial Mx500 500 GB na sata (ogranicza mnie sata 2,ale i tak styknie na ten czas) i wrzuciłem Windows 10 pro (kop niesamowity). Niestety pogubiłem jakimś cudem ustawienia biosu do stabilnego 3,8 GHz, więc teraz chcę zrobić 4 GHz, mam rewizje E0. Sprzęt w podpisie. Dorzucę jeszcze z 4 GB Ramu w 2 kościach i lepsze GPU. Ma ktoś jakieś ustawienia, bo połowy rzeczy już nawet nie pamiętam do czego są i co można wyłączyć (np to że proc ustawia sobie sam takty zależnie od obciążenia) a co włączyć. Ruszalem tylko napięcie CPU, nie ruszalem mostka północnego, ani nawet napięcia Ramu (mają gwarancję że idą na 1 GHz mimo że są 800 MHz nominalnie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FSB = 445MHz albo 450MHz,

DRAM = 890MHz/900MHz,

CPU Vcore = 1,35V (więcej, jeżeli nie będzie stabilny [max. 1,45V]). 

  

Zwiększ DRAM Voltage do 1,9 - 2,0V, jak pamięć nie będzie stabilna przy tym taktowaniu (nie zapomnij sprawdzić opóźnień/timingów przed podniesieniem napięcia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Był, był, zwłaszcza po wprowadzeniu stawek na mieszkańca i po wprowadzeniu 5 grup segregacji, ogólnie bylo lepiej jak temat się przewijał. Później był COVID, modne zaczęły być wędrówki po lasach i górach, ale u wielu kultura została w domu. ROD też nie są objęte opłatą i wielu działkowiczow nie chce zwozic swojego pierdolnika do domu, więc wyrzucają po drodze. No i oczywiście jak wspomniales kultura naszych wschodnich sąsiadów szkodzi najbardziej.
    • Odświeżam  6399zl + kw Bez allegro 6299zł    https://allegrolokalnie.pl/oferta/asus-rog-strix-g16-i5-13450hx-32gb-4070-win11
    • A mi się też już tam nie chciało odpowiadać bo wkleiłem bez żadnego podtekstu i dorabiania tezy że jeśli oni mogą to my też.    W Polsce / na zachodzie i tak społeczeństwo w 90%+ jest świadome o dbanie o środowisko w jakimś stopniu. Azja czy Afryka są dosłownie 200 lat za nami cywilizacyjnie w tej kwestii. Ja bym prędzej tą kasę na ochronę klimatu z poziomu UE (mówimy o ok 20% całego budżetu UE) w jakimś sensownym stopniu przeznaczył na edukację oraz jakieś efektywne rozwiązania dla zacofanych krajów Azji/Afryki i zacząć od jakiś podstaw a nie robienie z siebie zbawców świata. Tylko w ten sposób nie można przy okazji nakraść pieniędzy do własnej kieszeni i tutaj jest spory problem.  Powiem na przykładzie RPA bo mam jakąś wiedze (nawet praktyczną) jak to wygląda: rząd wprowadza naprawdę spore dopłaty / subwencje dla organizacji oraz firm, które segregują śmieci lub przeznaczają je do recyklingu. Naprawdę jest to wielokrotnie bardziej opłacalne niż w Europie. Powiem więcej - opłaca się zakładać firmy aby skupić się wyłącznie na recyklingu / segregacji śmieci itp - wszystko w celach zachęty do dbania o środowisko. Oczywiście mały % społeczeństwa jest tego w pełni świadomy i trzeba zacząć od uświadamiania społeczeństwa oraz odpowiedniej edukacji. Uważam, że ten sposób długoterminowo jest dużo bardziej efektywny niż to co robi UE - nałożyć mnóstwo podatków i robić ekologię siłą a nie zachętą - gdy cała reszta świata nie robi prawie nic lub robi to z głową.    
    • Ustaw sobie czas 0 minut w opóźnieniu i zobaczysz, że Ci nie zrobi  Na niektórych wyższych czasami działa. Więc dla mnie nie działa wcale, bo co to za robota, że mam szukać kiedy działa, a kiedy nie. No i sprawdzaj licznik. Bo przy wyłączonym ekranie nie wyrzuci błędu nieukończenia. Po prostu nie nabije licznika i pozwoli znowu zrobić. Wada mocno wkurwiająca, ale jakością ekranu wygrywa z MSI. O Asus nawet nie ma co pisać, bo ten kto dopuścił do sprzedaży Asus powinien zostać wyjebany z roboty w trybie natychmiastowym. Wczoraj gość zmierzył scene śnieżną w HDR w jakiejś grze na reddit. Asus niecałe 130 nit, Gigabyte niecałe 270.
    • monitor też mam wqhd mój poprzedni  ale wiesz jak jest kuhwa, proplayerzy wśród młodzieży heh więc musi być fhd i w ciul Hz a w ogóle to fhd też za dużo  może kupię mu kineskopowy bardzo wam dziękuję za opinię i podpowiedzi, kupię tą kartę 4060 ti 16gb i zobaczę jak będzie latać. Jeszcze o jedno zapytam, czy jakbym wskoczył na AMD to płyta i proc wyjdzie taniej? przy podobnej wydajności jak i5 14500?
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...