Skocz do zawartości
majkel84

[Wątek Główny] Intel Kaby Lake - siódma generacja Core

Rekomendowane odpowiedzi

ja mam wgrany od momentu w którym wyszedł

 

nie stwierdzić nić dziwnego, plextor nvme tez działa OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was posiada może płytę GA-H170M-D3H DDR3 (lub podobną na DDR3) współpracującą z procesorem Kaby Lake (4560/4600/7400/7500)? Teoretycznie ostatni bios pozwala na założenie procesora Kaby Lake i jego współpracę z pamięciami ddr3 (ddr3L konkretnie). Zasadniczo interesują mnie 3 sprawy:

1. czy to wogóle będzie działać?

2. jakie taktowanie pamięci jestem w stanie uzyskać na H170 z CPU Kaby (przy założeniu, że to zadziała)?

3. czy posiadając pamięci ddr3 1.65V powinienem się czegoś obawiać montując je z procesorem Kaby, czy też jest to sytuacja identyczna jak z Broadwellem (i rzekomo wymaganymi do niego pamięciami ddr3L)?

Dzięki za ew. odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://ark.intel.com/products/97129/Intel-Core-i7-7700K-Processor-8M-Cache-up-to-4_50-GHz

Memory Types

DDR4-2133/2400, DDR3L-1333/1600 @ 1.35V

 

Z170 pozwala na OC ramu do "dowolnej" wartości.

H170 przytnie ram na 1600MHz i co najwyżej będziesz mógł manipulować timingami.

 

Możesz wrzucić dowolny ram ddr3, nic nie wybuchnie. Ale 1600MHz powinny mieć raczej 1,5V a nie 1,65. Wysoko napięciowe i wysoko taktowane ramy do H170 nic Ci nie dadzą.

 

Ale i tak lepiej chyna kupić Z170 DDR3. Będziesz mógł wsadzić ramy 2400MHz. Do tego będziesz mógł wgrać BIOS OC-NON-K i podkręcić przykładowo i5-6400 w okolice 4,5GHz. A jak chcesz pentiuma to i3-6100 wtedy się bierze w podobnej cenie i znowu masz opcję OC do około 4,5GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment mam w domu mobo z sygnatury i nie mogę zmusić ramu do pracy powyżej 1866Mhz (pomimo wczytania profilu pamięci i dostępnych wyższych taktowań w biosie). Na H170 chyba nie będzie gorzej (Wg specyfikacji "Support for DDR3/DDR3L 1866(OC)/1600/1333 MHz memory modules")?

W sumie teraz to nie wiem czy zakładać do H170 i3 6100 czy też sprzedać i3 6100/H110 i dokupić (G4560/4600/4620).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do uzytkownikow i7700k, czy te temp na Grandisie 2 sa ok ? Procesor nie krecony.

fsaffasfp_qnpwqrs.png

 

Dodam, ze wczesniej mialem cryorig m9 i max temp na poszczegolnych rdzeniach to okolo 87 stopni, srednio 82. Myslalem, ze na Grandisie bedzie lepiej.

Edytowane przez pioraj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem w okolicy osobe ktora sie zajmuje skalpowaniem procow, jak mowi ma duze doswiadczenie, zrobil tego tez sporo. Uzywa urzadzenia do tego przeznaczonego, tak sie zastanawiam czy warto. Na chwile obecna i tak bym nie podkrecal, ale z drugiej strony czekam az cos ruszy z kartami, albo spadna ceny 1080ti, albo wyjdzie cos nowego wtedy pewnie bym krecil. Czy zdjecie czapki i zalozenie lepszej pasty niesie za soba jakies ryzyko ? Jesli wszystko zostanie dobrze poskladane, chodzi o to czy np zywotnosc spadnie, albo po pewnym czasie zacznie sie cos dziac ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem w okolicy osobe ktora sie zajmuje skalpowaniem procow, jak mowi ma duze doswiadczenie, zrobil tego tez sporo. Uzywa urzadzenia do tego przeznaczonego, tak sie zastanawiam czy warto. Na chwile obecna i tak bym nie podkrecal, ale z drugiej strony czekam az cos ruszy z kartami, albo spadna ceny 1080ti, albo wyjdzie cos nowego wtedy pewnie bym krecil. Czy zdjecie czapki i zalozenie lepszej pasty niesie za soba jakies ryzyko ? Jesli wszystko zostanie dobrze poskladane, chodzi o to czy np zywotnosc spadnie, albo po pewnym czasie zacznie sie cos dziac ?

Sam wlasnie kupilem 7700K po delidzie, testowalem go tylko 30 min rano, 4.8 1.35 i temp nie wychodzily ponad 80 stopni, jezeli ktos to robi dobrze to nic sie z prockiem nie stanie, wazne by wiedziec ile metalu wrzucic pod czapke oraz dobrze skleic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Panowie mam problem z mikro przycinkami w grach. Dwa tygodnie temu oddałem gtx na gwarancje i zmuszony byłem używać integry, po otrzymaniu grafiki usunąłem przy pomocy DDU sterowniki i zainstalowałem najnowsze ze strony nvidii. Sprawdziłem wyniki stare i nowe z programów testowych i najbardziej rzucają mi się w oczy niższe wyniki w Aida64 Cache&Memory Benchmark dla L2 i L3 cache. Przywróciłem ustawienia domyślne w biosie jednak to nic nie pomogło. Jak te problem/wyniki naprawić ? Jeżeli poprawa wyników nic nie da będę szukał kolejnej możliwej przyczyny przycinek.

 

Moje wyniki z aida64:

2j8nrm.jpg

 

NAPRAWIONE.

Edytowane przez arek1022

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy w procesorze i7 7700 gpu wspiera hardwerowe dekodowanie 4k, jeśli tak to w jakim % obciąży coś takiego rdzenie proca. Chodzi o komp htpc, odtwarzanie plików mkv, kodowanie hevc do dużego tv i nie wiem czy iść w tani procesor+grafa czy w mocniejszy procesor, wolałbym sam procesor bo tylko jeden cooler, dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś mądrzejszy odemnie będzie mi w stanie pomóc namierzyć, co mam zepsute, bo coś mam napewno :E. Specyfikacja komputera - I7 7700K, Z270 Gigabyte Ultra gaming, 2x 8GB Corsair 3200 Cl16

 

Może zaczne od najbardziej kuriozalnego przykładu, żeby przyciągnąć uwagę - dlaczego czasami pod podłączeniu czegoś do płyty (np. wentylatora), komputer nie chce zbootować (pętla restartów) dopóki nie wyciągne jednej kości ram :E. Problem z bootowaniem objawia się spontanicznie w różnych momentach - czasem komputer nie wstaje nawet po przywróceniu ustawień fabrycznych, uruchomi się dopiero jak pożongluje kościami ram w slotach :lol2:. Jakiś czas temu przekładałem komputer do innej obudowy (bez żadnych zmian w komputerze) i przestał się on uruchamiać, dopóki nie wyjąłem jednej kości pamięci.

Pamięć na profilu XMP jest niestabilna, memtest wyrzuca błędu natychmiast, czasem przy profilu XMP nawet system się nie ładuje wyrzucając błędy, że brakuje składników systemu. Ręczne wpisanie ustawień profilu nic nie zmienia. Procesor stock, czy podkręcony, bez znaczenia, objawy takie same. W dzienniku zdarzeń systemu, średnio, co parę dni mam taki błąd: https://imgur.com/a/xHJ368x . Identyfikator kontrolera APIC procesora przyjmuje różne wartości, nie tylko 6. Co istotne, jeszcze rok temu profil XMP działał bez problemu. W tej chwili mam tylko dwa "stabilnie" pracujące ustawienia - wszystko default oraz profil, na którym pracowałem przez ostatni rok:

 

4,8 GHz

vcore - 1.25

SA - 1.15

IO - 1.15

RAM 3466 Mhz + główne timingi przepisane z profilu XMP

Vdram 1.4V

 

Na takich ustawieniach nie mam żadnych bluescrrenów od roku, w logach systemu znajduje się tylko czasem błąd, który wrzucałem wyżej, ale nadal zadzają się spontaniczne problemy z uruchomieniem komputera wymagające poprzekładania ramu albo i wyjęcia bateryjki. Niejednokrotnie komputer nie wstaje też po wczytaniu powyższych ustawień, by po jakimś czasie załadować je bez problemu. Generalnie, zmiana czegoś w biosie powoduje randomowe nie uruchamianie się komputera - nawet sama zmiana vcore (bez taktowania) na defultowych ustawieniach może spowodować pętle restartów przy uruchamianiu komputera :E.

 

Jakieś pomysły :hmm:

 

Edit: zauważyłem też, że po wpisaniu ustawień ramu (tych samych) zdarza się, że ostatecznie i tak startuje z innymi ustawieniami, płyta ma problem z trainingiem? Gdy ustawienia załadują się poprawnie to mogę i 300% memtesta przelecieć bez błędów...

 

Edit2: i tak pewnie tego nikt nie czyta, ale po ponownej próbie użycia profilu XMP ładowanie Windowsa powodowało bluescreen, reset do default i ponowne wczytanie profilu załadowało Windows i pozwoliło przelecieć 200% memtesta :lol2: . Ustawienia proca w obu przypadkach stock. Teraz do XMP dodałem stare ustawienia IO i oc proca i działa... Vodoo normalnie :E

 

Edit3: jakiś czas temu wyszedł nowy BIOS F9d i na nim płyta zachowuje się lepiej, żeby nie rzecz normalnie :cool:

Edytowane przez Mackay22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

@ Mackay22

 

A pamieć, w opisie piszesz że są 3200 Cl16 a masz ustawione 3466 tak samo mają prawo sypać błędami i to że Windows przez 90% czasu działa normalnie to nie znaczy że OC jest stabilne.

 

@ arek1022

 

to napisz co bylo moze komuś się przyda

 

A tych pamieć nie możesz pociągnąć wyżej niż 2133... kebaby lubią szybkie pamieć

 

a66a3f6bfe084bad.jpg

 

 

Aaaa no i ASUS wypuścił nowe BIOSy do Z170 :)

Edytowane przez Mr0czny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mr0czny

 

Po dokładnym sprawdzeniu wszystkich zakładek w biosie znalazłem przyczynę zaniżonych wyników w Aida64 dla L2 cache oraz L3 Cache.

Wystarczyło ustawić w biosie zakładka CPU Configuration):

CPU C States Support - Disabled

Intel Virtualization Technology - Disabled

 

A co do moich pamięci niestety są tragiczne do podkręcania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zaczynam powolne OC, za czasów 1070 i innego monitora 4.5ghz bylo ok, teraz na 144hz chcialbym dobic te 5.0

Czy przez ten czas cos sie zmienilo w kwesti oc, jakies nowe sposoby, w sensie ze warto opcje x i y wylaczyc czego wczesniej sie nie robilo.

Obecnie przeglądam sobie poradnik pod moja plyte, bo przy obecnym ustawieniu hwinfo reportuje mi max 1.296 a pod obciazeniem mam 1.248-1.256 wiec cos jest nie tak ;)

Pytam bardziej orientacyjnie jak to obecnie wyglada, czy cos sie zmienilo czy poradniki z przed roku sa dalej aktualne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są dalej aktualne, po prostu najlepiej znaleźć jakiś pewny poradnik pod nasz mobo.

Opcja zmiany vcore z podane prze Ciebie przykładu, to LLC - load line calibration i jeśli ustawimy napięcie na np., 1.25V + LLC 3 z 6, to PC nie wstanie lub się wysypie, ale już na np. opcji 5 z 6 będzie dobrze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://imgur.com/a/fc4rB3M

Dość dziwne anomalnie napotykam.

Tak jak na zrzutach, do 4.8 dałem w biosie 1.245, w stresie raportuje 1.312

Ustawiłem 4.9, w biosie 1.340 a w stresie daje 1.360

Nie rozumiem czemu za pierwszym razem zwiększyło o 0.070 a za drugim razem tylko o 0.020

Do tego i tak te 1.360 jest za mało na 4.9 z avx, dopiero po zmniejszeniu na -1 jest stabilnie.

Dodatkowo ciągle męczy mnie kwestia pamięci i ich zasilania, powinny chodzić na 1.350, a bios daje 1.360-1.376.

Jak ręcznie ustawie na 1.350 to komp nie wstaje -_-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

asus z270-p + 7700k

 

5,0ghz stable occt @ offset vcore +0,080 (1,25-1,26V)

 

dobry wynik?

 

nie skalpowany temp 77*C max

 

4,8 leci na +0,050 73*C max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema przy płycie Z270 i i5 7600K można wymienić procka na CORE I5-8600K, CORE I7-8700, CORE I5-9600K wszystkie są 6 rdzeniowe, update bios i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sekcja zasilania dość mierna do 6 rdzeni OC byś musiał sobie odpuścić całkowicie, mod powinien zadziałać, aktualizacja modułów w biosie pin mod na CPU i tyle, nie wiem tylko czy przy HD3 jest sens bo wartość tej płyty jest dość niska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szału nie ma z płytą, ale ma złącze PCI pod kartę dźwiękowa z którą nie chciałem się rozstawać. A pewnie w Z370 w ogóle nie dają PCI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DH3 z170 nie radziła sobie dobrze z 6700k. Po OC napięcie spadało LLC brakowało ustawień do wzmocnienia.

 

Nie sądzę aby z270 była lepsza w tym temacie. Lepiej ale 8700 po UV powinna ogarnąć.

 

Na pewno szkoda trafić na nią czasu i nerwów.

 

Szału nie ma z płytą, ale ma złącze PCI pod kartę dźwiękowa z którą nie chciałem się rozstawać. A pewnie w Z370 w ogóle nie dają PCI?

 

Tak na szybko

https://www.proshop.pl/Pyta-gwna/ASRock-Z370-Pro4-Pyta-gwna-Intel-Z370-Intel-LGA1151-socket-DDR4-RAM-ATX-/2621231?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=searchengine&gclid=Cj0KCQiAnY_jBRDdARIsAIEqpJ2kxyfkH6lEoiba_Hgy4Irpo-HlVFvezY7hbRQXQJXywpsDSdhW7x4aArz0EALw_wcB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z370 HD3P posiada jedno złącze PCI, także nie powinno być problemu, płyta jednak nadal dość mierna, trzeba powoli się już migrować na PCIe ;)

 

Prawdę mówiąc jeżeli masz się znowu na HD3P przesiadać to lepiej zrób moda szkoda kasy na to samo w innym opakowaniu.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nabyłem dzisiaj, według mnie świetnym trafem i7 7700K, okazało się, że jest na gwarancji do 09.11.2021, sprzedawca mówił, że to praktycznie nowy cep, odkupił go od swojego kolegi, który nie ukończył komputera. Wstępnie puściłem RealBench na 15 minut, max temp. na ustawieniach auto: 66*C - 66*C - 62*C - 64*C. Co sądzicie, dobra sztuka się trafiła?

zrzutekranu28vjyo.png

Edytowane przez 2 Pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...