Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

RedDragonPL15

Co podlega pod dysk C, a co pod dysk D?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Wczoraj zrobiłem formata, zainstalowałem na nowo windowsa, wszystkie sterowniki wgrałem. Jest wszystko w porządku. Podzieliłem go na 2 partycje: 85 gb na system i programy, a pozostałe 380 gb na gry, filmy, zdjęcia i inne dane.

przed formatem nie miałem dysku podzielonego na partycje, więc wszystko było razem i wszystkie rzeczy w kilku folderach trzymałem na pulpicie. jednak gdy teraz z dysku d przeniosę na pulpit to maleje mi dostępne miejsce na dysku c. Zatem pulpit to miejsce na dysku C. I moje pytanie:

Jakie foldery, lokalizacje podlegają pod dysk D (bo tak jak wcześniej wspominałem na dysku c chciałbym mieć tylko system i programy, a resztę na dysku d), gdzie mam przechowywać wszystko poza programami, aby było na dysku d. Czy nie da się w jakiś sposób zmienić tego, aby pulpit podlegał pod dysk nie systemowy (d)?

Dziękuję za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Utorzyć katalog na dysku D i skróty na pulpit, nie powinno się trzymać sterty danych na pulpicie bo zaburza wygląd, odnajdywanie danych wzrokowo. Pewnie da się inaczej, ale po co :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Utorzyć katalog na dysku D i skróty na pulpit, nie powinno się trzymać sterty danych na pulpicie bo zaburza wygląd, odnajdywanie danych wzrokowo. Pewnie da się inaczej, ale po co :E

Jaki katalog?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy nie da się w jakiś sposób zmienić tego, aby pulpit podlegał pod dysk nie systemowy (d)?

Can you change the location of the Desktop folder in Windows?

 

Osobiście nie przepadam za takim rozwiązaniem, a to dlatego, że katalog Users zawiera nie tylko pliki użytkownika, ale programy trzymają tam wszelkie swoje pliki robocze i ustawienia, więc z czasem robi się tam spory śmietnik zajmujący wiele GB. No chyba, że chcesz to wszystko mieć osobno na dysku D z jakichś powodów, np. móc w razie czego nowo zainstalowane programy przywrócić do poprzednich ustawień (co też może nie zawsze się okazać łatwe pomimo kopii zapasowych, bo często potrzebowałbyś mieć jeszcze np. kopie odpowiednich wpisów w rejestrze i plików z innych lokalizacji w systemie).

 

O wiele lepiej przenieść sam folder z dokumentami na D, czyli domyślnie C:\Users\nazwa konta\Documents można we właściwościach (prawym klikiem) przenieść na D. Ale to też uważam za nie całkowicie super rozwiązanie, bo niektóre programy są na tyle bezczelne, że zapisują do katalogu dokumentów różne swoje pliki z danymi lub ustawieniami, bez pytania oczywiście, więc też jakiś śmietnik się tam może robić. Obecne w ogóle olewam wszelkie specjalne foldery windowsa i po prostu na drugim dysku tworzę swoje niezależne foldery na moje dokumenty, zdjęcia, muzykę i inne dane i przynajmniej żaden program ani system nie grzebie mi tam bez pytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki katalog?

 

dwa sposoby:

 

1. Robisz katalog na D:/ np. o nazwie "srogi katalog", dajesz prawym i "wyślij do" -> utwórz skrót na pulpicie. Tam wrzucasz wszystko z pulpitu.

2. Klikasz prawym na folderze desktop w windowsie, wybierasz "właściwości", zakładka "lokacja" i opcja "przenieś" -> wybierasz partycję D:\ -> gotowe.

image.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc!

Niektórzy jednak przekonali mnie do zostania tak jak jest.

Ale, gdy instaluję różne gry, programy itp. to jak dam je na D to tam zrobi mi si śmietnik, co w takim razie zrobić? Utworzyć sobie tam jakis folder np. ALL i tam instalować, a resztę sobie samemu nazwać? Jednak i tak 1 dodatkowy folder ze wszystkimi aplikacjami tam będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Programy, pliki windowsa trzymaj na partycji C, całą resztę trzymaj na partycji D. Zrób sobie jakiś folder/foldery typu TOOLS, WORK a sam pulpit jeżeli już musisz z niego korzystać przenieś na D tak jak Ci napisałem wcześniej. Tam instaluj gry, trzymaj zdjęcia, muzykę itp. Pomyśl o zmianie przyzwyczajeń - zamiast używać windowsowskiego eksploratora plików, przyzwyczaj się do używania total commandera albo czegokolwiek z darmowych alternatyw typu midnight commander. Wszystko jest kwestią przyzwyczajeń, które można zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale, gdy instaluję różne gry, programy itp. to jak dam je na D to tam zrobi mi si śmietnik, co w takim razie zrobić?

Nie zrobi Ci się taki śmietnik jak na C. Podczas instalowania programu wskazujesz mu lokalizację, domyślnie jest to C:\Program Files, natomiast tam są instalowane główne pliki programu potrzebne do jego działania, natomiast poza tym programy często umieszczają jeszcze dane w innych lokalizacjach:

 

C:\Users\konto\AppData

C:\ProgramData

C:\Program Files\Common Files

rejestr (który jest na C)

 

i nawet jak zainstalujesz program na D, to powyższe lokalizacje zostaną niezmienione, więc nadal dodatkowe dane będą trzymane na C. W efekcie program jest wtedy częściowo na D i na C, ale najczęściej na D wtedy wchodzi najwięcej.

 

Jak ja sobie kiedyś tak rozbijałem, to instalowałem część programów w D:\Program Files i było dobrze, nie tworzyły się żadne dodatkowe śmieci na D poza Program Files.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale, gdy instaluję różne gry, programy itp. to jak dam je na D to tam zrobi mi si śmietnik, co w takim razie zrobić?

Utwórz foldery, np.:


  •  
  • Gry
  • Grafika
  • Narzędzia
  • Odtwarzacze
  • Wideo
  • itp. itd.

i w nich instaluj odpowiednie programy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...