Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Burito102

Laptop Acer Extensa 7630 i dysk SSD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam leciwego już laptopa marki Acer Extensa 7630 z dyskiem HDD 160 GB na którym jest zainstalowany system Vista.

 

procesor: Intel Mobile Core Duo T9600 2,8 GHz,

karta graficzna: NVIDIA GeForce 9300M GS 256 MB,

pamięć RAM: 4 GB DDR2,

dysk twardy: 160 GB HITACHI.

 

Tak sobie pomyślałem, żeby ożywić leciwego laptopa może warto by było na nim zamontować jakiś dysk SSD? Może jakaś używka? Tak żeby wielkiej kasy nie wydawać, może jakiś Good Ram CX100? Co o tym myślicie? Warto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego za pomoc ale wolałbym coś tańszego, bo jak sam widzisz laptop nie należy do najlepszych jakościowo. Może jakaś używka? Mam w nim dwa miejsca na zainstalowanie dysków, więc 120 GB starczyło by na system a ten HDD jako magazyn. Dobrze myślę?

 

Np. taki?

http://allegro.pl/plextor-m6s-128gb-gw-komplet-i6571639024.html#thumb/4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten konkretny Plextor jest nośnikiem ponadprzeciętnym = dobrym. Nowy kosztuje 260PLN. Wiadomo, że wydajność dysków ~120GB jest niższa od odpowiedników > ~240GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze trafiasz z dyskami. Oba nośniki mają kości MLC. Kwestia ceny wskazanej ADATY jest dyskusyjna - za 30PLN więcej masz nowego, przedstawionego wcześniej Iridium Pro, co prawda o mniejszej pojemności, ale nowego z pięcioletnią gwarancją za 299PLN. Polecałbym Ci skłananie się ku tej opcji gdyż ten Plextor oraz ADATA raczej swój czas na rynku miały już, z kolei produkt Goodrama jest wciąż świeżą propozycją - rozchwytywany jest ten dysk z wielu względów. Decyzja należy do Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację kolego, szkoda tylko, że Morele.net ma Good Ram Iridium Pro 240GB w cenie 319 zł. Może po świętach zejdą z ceniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Na ten dysk jest wysoka podaż (co się dziwić), stąd w ostatnim czasie cena lekko podskoczyła. Na Neonet jest za 299PLN więc brać póki w kopytach nie brakuje sił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy 256 MB pamięci podręcznej w Good Ram Iridium Pro 240 GB jest wystarczające?

 

Nie lepiej dołożyć te 30 zł do ADATA Premier Pro SP920 256GB SATA3 i mieć 16 GB większy dysk?

 

Który ma lepsze parametry:

 

1. ADATA Premier Pro SP920 256GB SATA3,

2. GoodRam Iridium Pro 240GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze specyfikacji wynika że laptop ma Serial ATA-150 (sata 1) czyli transfery max będzie do 200MB/s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze specyfikacji wynika że laptop ma Serial ATA-150 (sata 1) czyli transfery max będzie do 200MB/s.

Raczej do 100MiB/s.

skoro

SATA2 to max 250 MiB/s

a

SATA3 to max 500 MiB/s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory za lakoniczne pytanie ale zmylił mnie ten komentarz na Morele.net:

 

Fajny, bardzo szybki dysk. U mnie osiąga 520mb/s odczytu i 450mb/s zapisu.

 

Plusy:

-rewelacyjny odczyt, zapis

-polska firma

-5 lat gwarancji

-trwałość MLC (podobno)

-przystępna cena

 

Minusy:

-plastikowa obudowa co nie było dla mnie takie oczywiste (po przesiadce z Cruciala)

-brak adaptera na 3,5 w zestawie

-mogłoby być jednak 250 GB :)

 

Ale poczytałem TUTAJ.

 

"Nośnik zamknięto w czarnej, metalowej obudowie – całość ma niecałe 7 mm grubości, ale żeby zachować kompatybilność ze starszymi laptopami, w zestawie dodawana jest plastikowa ramka zwiększająca grubość dysku do 9 mm. Wprawdzie nie uświadczymy tutaj żadnych plomb gwarancyjnych, lecz każda próba dostania się do środka obudowy, zakończy się jej naruszeniem, co jednoznacznie oznacza utratę gwarancji producenta".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plastikowa vs metalowa/aluminiowa obudowa.

Wiadomo, że ta pierwsza jest mniej wytrzymała, z kolei drugie rozwiązania lepiej przewodzą ciepło. Dyski SSD mają określoną termiczną wytrzymałość (np. Samsung otwarcie pisał o technologiach powodujących throttling a tym samym redukujących wydajność przy wysokim obciążeniu, po osiągnięciu określonej temperatury).

Wytrzymałości fizycznej nie ma co rozważać - przecież nie będziesz nim bił rekordów w rzucie dyskiem SSD na odległość.

 

Bierz Goodrama to będziesz miał przynajmniej świadomość, że kupiłeś polski produkt (kwestia dyskusyjna).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk SSD Good Ram Iridium Pro 240 GB zakupiony i zamontowany w laptopie Acer Extensa 7630G.

 

Teraz pomóżcie, bo mój laptop umożliwia montaż drugiego dysku twardego, czyli zamontowałbym tam ten mój HDD 2,5 calowy ale nie mogę znaleźć do niego sanek.

 

7583868600_1478884014_thumb.jpg 1554121100_1478884020_thumb.jpg 5477498500_1478884026_thumb.jpg 1525644900_1478884031_thumb.jpg 4617159600_1478884035_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...