Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

enzo

Crucial 2x8GB DDR4

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Potrzebuję pilnie sobie zamówić pamięci DDR4 pod nową platformę na Z170 (Skylake). I trafiłem na bardzo fajne cenowo RAM-y, które chyba mają przy tym całkiem dobre opinie. Jasne, nie wyglądają zbyt nowocześnie, ale to dla mnie nie ma znaczenia, bo nie mam okienka w obudowie.

 

Pytanie tylko, czy ktoś mi może powiedzieć czym różnią się pomiędzy sobą te pamięci poza ceną? Bo chciałbym któreś zamówić jak najszybciej, ale nie mam pojęcia, które czym się charakteryzują, bo specyfikację mają chyba taką samą...

 

https://proline.pl/?p=CT2K8G4DFS8213

https://proline.pl/?p=CT2K8G4DFD8213

 

 

EDIT: X-KOM w ogóle na karcie produktu podaje i jeden i drugi kod, że to te same pamięci (ale u nich drożej i mniej opłacalnie): http://www.x-kom.pl/p/288418-pamiec-ram-ddr4-crucial-16gb-2133mhz-2x8192.html. Ktoś ogarnia, o co chodzi? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto dopłacać 150 zł do takiej samej pojemności, żeby mieć ładniejszą obudowę? Mówimy o kwocie rzędu 300 zł w przypadku tych Cruciali. Bo z tego co gdzieś wyczytałem, te pamięci się całkiem fajnie kręcą. I realne pytanie: lepiej zaoszczędzić i dołożyć szybciej kolejne 2x8GB (co docelowo da: 32GB) czy iść w MHz-e i zostać po prostu na tych 16GB, ale bardziej promowanych na forach za 450-500 zł.

 

PS. Te RAM-y mogę wziąć poniżej 300 zł za 2x8GB. Pytanie tylko, czy to opłacalny biznes.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o wygląd tylko o prędkość. Lepiej wydać kasę raz a dobrze więc jak bym celował w okolice 3000MHz i wyżej a dołożyć aż tak dużo nie trzeba bo 80-90 a już dostanie się pamięci z radiatorem więc lepsze do OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta, szczególnie do płyty na H110/B150 na to sens...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pioy weź wypij kawę...:) W pierwszym poście masz napisane Z170.

Tak jak PentiumD napisał lepiej dołożyć do szybszych pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam te kości Cruciala w wersji 2x8GB za ok. 270 PLN do wzięcia. Wiem, że mogłyby być taktowane wyżej, pełna zgoda.

 

Ponawiam jednak pytanie: czy warto dokładać w takim przypadku dodatkowe 100-150 zł, żeby mieć szybsze pamięci, które ładniej wyglądają i mają zamontowane radiatory? Naprawdę poważnie się nad tym zastanawiam, bo mam wrażenie, że te pieniądze albo warto zainwestować w dodatkowy RAM (kolejne 2x8GB) albo po prostu w inne podzespoły takie jak np. dodatkowy dysk SSD.

 

Szczerze powiedziawszy, jak zerkam na testy, choćby na platformie Z170, to mam wrażenie, że wszyscy cieszą się MHz-ami, a realnie ich znaczenie jest marginalne: http://techbuyersguru.com/gaming-ddr4-memory-2133-vs-26663200mhz-8gb-vs-16gb?page=2

 

Dlatego trudno mi znaleźć sens płacenia o 1/3 czy nawet 1/2 więcej za to, żeby pamięci na papierze były szybsze. Ale nie znam się na tym, stąd moje pytanie. Jednak bardziej przemawiają do mnie wyniki testów niż sucha informacja o tym, że 3000 MHz jest lepsze niż 2133 i mam nadzieję, że nikt nie poczuje się tym urażony ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, zakręciłem się. No fajnie by było, jakby chociaż te 2600-2800 zrobiły na przyzwoitych timingach. Wiesz, miałem jakieś najzwyklejsze DDR3 1333 które szły na 2200 - ale spojrzenie na literki i wszystko jasne, jedna para D9JNL, druga D9KPV. A tutaj jeśli na 2600 faktycznie się skończą.... ile kosztują np. HyperXy 2400? One niby robią 3200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie zrobiłyby 2800 CL14 czy coś. Różnica nie jest chyba aż taka wielka co? Kojarzę z testów, że bez przesady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeznaczyć mogę choćby i 600 zł na 2x8GB - pytanie tylko czy to ma jakikolwiek sens. Nie lubię wydawać kasy na to, co niekoniecznie jest mi potrzebne. I tak jak wspomniałem: to co oszczędzę na RAM-ach, wolę teoretycznie dołożyć do innych podzespołów (o ile to nie jest z mojej strony błędne myślenie) :)

 

Po prostu dostałem fajną ofertę na te Cruciale (270 zł), a że na rynku nie trafiłem w ogóle na żadne DDR4 w takim układzie (2x8GB) poniżej 300 zł, to od razu uznałem, że biorę je bez zastanowienia. Ale z drugiej strony tak mocno odstająca od innych cena zapaliła mi czerwoną lampkę, czy to aby nie jest jakaś mina w postaci mega ślamazarnych kości ;)

 

Tak więc jeśli rzeczywiście warto dołożyć, zbliżając się już z zakupem do kwoty np. 400 czy 450 zł, bo zyskam dzięki temu np. o wiele wyższy minimalny fps, to oczywiście jak najbardziej przemyślę temat. Ja bazuję jedynie na testach, z których zwykle wynika, że średni fps jest na granicy błędu pomiarowego albo w przypadku ceny, którą dostałem za te 2133 Mhz, zdecydowanie niewarty dopłaty. Tyle tylko, że trafiłem też na informację, że szybsze RAM-y skutkują właśnie podwyższeniem minimalnej liczby klatek w grach - ale czy to prawda, nie udało mi się niestety zweryfikować (no i jak miałyby to być 2-3 FPS-y więcej, to się zastanawiam, czy to wciąż gra warta świeczki)...

 

EDIT: Boru, gratulacje z okazji okrągłego 1.000 posta! :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu sugerować się testami pamięci z początkowego okresu produkcji bo producent mógł tam dać lepsze kości aby naprodukować moduły i rzucić na rynek aby go w jakimś stopniu zapełnić. Wystarczy dla przykładu podać SSDki Kingstona V300, Sandiska Plus gdzie początkowo dawali pamięci MLC a po czasie wrzucili TLC. RAM Crucial Ballistix Sport DDR3 1600 MHz z początkowego okresu produkcji też lepiej się kręcił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...