Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

keppel123

Jaki wentylator do zasilacza forton hexa 500w

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam zamiar wymienić wentylator w moim zasilaczu bo fabryczny zaczął wydawać z siebie ryczenie :D . Jaki będzie najlepszy jego wielkość to 120mm, tak do 40zł

 

 

p.s zasilacz już nie posiada gwarancji więc reklamacja odpada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok czyli patrzeć żeby wiatrak miał przynajmniej 1600 obrotów/m a to PWM to co to? I też nie wiem jaki ma wtyk ten zasilacz na wentylator czy 3pin czy 4 pin bo jeszcze go nie rozbierałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PWM to jedna z metod sterowania obrotami (złącze 4-pin). Druga metoda to sterowanie poprzez zmianę napięcia (złącze 3-pin). Wszystkie zasilacze sterują wentylatorem poprzez zmianę podawanego napięcia, więc bierzesz wentylator 3-pin (bez PWM). Wentylatorem PWM też można sterować poprzez zmianę napięcia, ale będzie on ruszał od wyższego napięcia niż brat bez PWM, co ma spore znaczenie w przypadku zasilaczy.

 

Generalnie im niższe napięcie startowe wentylatora tym lepiej, bo zasilacz z odpowiednim nawiewem, to chłodny zasilacz, a chłodny zasilacz to szczęśliwy zasilacz (temperatura ma negatywny wpływ na żywotność kondensatorów elektrolitycznych, szczególnie tych kiepskiej jakości - jak w Twoim zasilaczu).

 

Scythe Slip Stream startuje od relatywnie niskiego napięcia, więc nada się idealnie.

 

Fabryczny wentylator będzie miał wtyczkę 2-pinową, lub jego przewody będą bezpośrednio przylutowane do PCB (płytki drukowanej).

 

Scythe ma trzy przewody, ale Ciebie interesują tylko dwa - czarny czyli masa oraz czerwony czyli +12V. Żółty to tacho czyli monitorowanie obrotów i to olewasz. Nowy wentylator łączysz tak jak stary i po problemie - jak stary ma kable wlutowane w PCB, to ucinasz je tak, że zostaje kawałek starego kabla, ucinasz wtyczkę z nowego wentylatora i skręcasz kable ze sobą, a najlepiej lutujesz. Jak wentylator jest na wtyczkę 2-pin, to najlepiej ją zdemontować ze starego wentylatora, z nowego zdemontować wtyczkę 3-pin i założyć mu wtyczkę 2-pin, wolny kabel (żółty) izolujesz taśmą i po problemie :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do fortrona taki wyjec? te zasilacze prawie się nie grzeją

to jaki polecasz? no fajnie jakby był cichy bo ten fabryczny głośny nie jest ale czasami mu coś odwala i zaczyna buczeć strasznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jaki polecasz? no fajnie jakby był cichy bo ten fabryczny głośny nie jest ale czasami mu coś odwala i zaczyna buczeć strasznie

 

wymontuj, zdejmij zapinkę i spróbuj wyczyścić i nasmarować. jak nie pomoże wtedy`kupisz nowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, spróbuję ale coś mi się wydaję że to łożysko bo czytałem że właśnie te fortrony mają problem z łożyskiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogóle się nie grzeje... to po co producent dał fabryczny wentylator, który ma 1650 RPM? Bo mu w magazynie zalegał? Czy, bo może wie jakiego chłodzenia wymaga jego jednostka?

 

Ten zasilacz nie ma oficjalnego certyfikatu sprawności 80+, realna sprawność może dobija do tych 80%, a może nie, tak czy siak straty energii są spore i trzeba to jakoś efektywnie rozproszyć. Im mocniejsze obciążenie tym więcej energii do rozproszenia. Nie wiem co autor ma podpięte pod to PSU, ale jeśli ciągnie nawet te 300W, to powodzenia w schłodzeniu tego wentylatorkiem mającym max 1100 RPM, który ma badziewne łożysko (koło FDB to może leżało w transporcie jak płynęło z ChRL), które przy pracy w pozycji poziomej zacznie terkotać po kilku miesiącach. Nie mówiąc o tym, że nie ma danych od jakiego napięcia ten wentylator startuje, więc zasilacz może się nieźle zagrzać zanim termistor w zasilaczu puści odpowiednie napięcie, żeby to śmigło ruszyło. Gorszy nawiew podniesie temperatury we wnętrzu co tylko przyspieszy degradacje kiepskiej jakości kondensatorów elektrolitycznych (banda Capxonów i Teapo).

 

Jednym słowem, polecasz większe badziewie niż to, które siedzi w środku (Yate Loon D12SM-12 startujący od 2.9V).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...