Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

SlyNq13

i5 2500k OC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kilka tygodni temu miałem podkręconą i5 2500k @ 4.5GHZ na płycie Asus P6P67 Evo. Płyta pewnego razu dostała zwarcia w sekcji CPU i zabiła przy okazji procesor. Wątpię, że było to przez OC. Nie przekraczałem 1.4V i bezpiecznej temperatury. Teraz mam płytę Asus P8P67 Rev 3.1 i taki sam procesor. Nie znam jeszcze jego potencjału. Czy ktoś mógł by mi na szybko wytłumaczyć do czego służy funkcja LOAD LINE CALIBRATION i na którym powinienem ją mieć, żeby sobie bezpiecznie 4,5Ghz trzymać? Zmieniam je, napięcia się nie zmieniają ale na jednych wyskakują BSODy na drugich nie. Oraz jak działa offset. Do jakiej wartości mi dodaje i dlaczego nie zależnie czy ustawie 0,005 czy 0,050 to Vcore dochodzi do 1.39V? Pytam was ponieważ nie wiem czy stara płyta i procek padły przeze mnie czy nie. Chce mieć 4,5Ghz ale i na tym procesorze i na poprzednim mam wysokie napięcie inaczej BSODy.

 

Na szybko jeszcze mam pytanie, czy posiadając pamięci corsair venegance 1600Mhz CL9 mogę zmienić memory clock na większy?

 

Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość. Na platformie intela dopiero się uczę.

 

 

PS: Pytania amatorskie.. ale zmieniam offset + i daje troszke więcej, do tego mnożnik o 1 większy, a temp jest mniejsza, chociaż napięcie dochodzi do 1.4V. Przy offset 0,040 napięcie 1.4V na starej płycie było podobnie więc coś robie chyba źle, ale nigdy nie przekraczało tych 1.4V. Do tego to zmienianie tego cpu load line, niby zmian nie daje ale stabilność inna i temp też. Pomóżcie :)

 

 

Niby na offset 0.030 jest max 1.38 i fajne temperatury. Zobaczymy czy stabilnie, ale to nadal wysokie napięcie chyba. No i w końcu nadal skoczyło na chwilkę na 1.39v :) Tak to stara się trzymać 1.37v. Więc albo ja rozumiem żle działanie offsetu albo coś robię źle. Offset na - oraz na 0.010 powoduje BSODy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio? Upiekłeś CPU+MB i się dziwisz, i mówisz że "to nie przez OC bo miałeś 1.4V"? Kręciłeś przedtem na fixed, czyli te 1.4V było non-stop? Źle, źle, źle. Trzymałbyś 4,3@1,3 to by sprzęt żył do dzisiaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

C1E nie gryzie. Mój 2500K od dawna już działa na 4,5@1,392V, ale bez obciążenia rdzenie schodzą do 1,6@1V. W takich warunkach jeszcze trochę pociągnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

C1E mam włączone, bez obciążenia spadało napięcie i taktowanie do 1.6GHz 1V. Nie było stale 1.4V, tylko czasem dochodziło ale rzadko,i to nie było ustawione na manual. Tylko offset, zazwyczaj było mniej. Więc waszym zdaniem to przez to padła płyta zabijając procesor? Na płycie mam zwarcie w sekcji zasilania CPU, jak mówię napięcie nie było ustawione na sztywno. Temperatury procka były niskie. A ta płyta powinna wytrzymać nie takie OC, widziałem co na niej robią. Nigdy na sztywno nie dałem mu 1.4V.

 

 

Dodam, że miałem OFFSET + i tam mała wartość była, i poprostu podczas OCCT widziałem jak napięcie czasem wskoczy na 1.39 1.4 ale tak to się trzymało 1.36 - 1.37 więc nie wiem od czego to zależy, to samo mam na tej płycie, dam małą wartość OFFSET + np. 0.005 i tak samo po jakimś czasie 1.39v wchodzi w OCCT, dlatego pytam dlaczego tak jest, i dlatego mówię, że nie dawałem mu dużych napięć.

 

 

mogę powiedzieć, że miałem tak jak @ufoman

 

 

zacytuje:

Musimy pamiętać o tym, że zbyt wysokie napięcie szkodzi procesorowi i prowadzi do jego szybkiej śmierci. Jakie jest bezpieczne napięcia dla 2500K? Generalnie zaleca się, aby było ono mniejsze niż 1,4 V. Nie znaczy to jednak, że mamy od razu ustawić 1,4 V i zmienić mnożnik procesora na taki, jaki nas interesuje.

 

 

Gdzie bym nie czytał, to te 1.4V to takie max bezpieczne napięcie, a 1.45v To max od intela, więc dlaczego @Pioy twierdzisz, że to ja ubiłem płytę? Nie było na sztywno, zazwyczaj było mniej 1.39V. Ludzie siedzą na wyżej niż 1.4v i wszystko działa, a u mnie padło podczas wyłączania kompa, nie podczas obciążenia, i całość podkręcona była może z tydzień, nie dłużej. Ubić coś podczas OC jednak też trzeba umieć.

 

 

 

PS:

Czytam po necie, ludzie ustawiają offset na 0.90 na + przykładowo. Ja miałem ustawione na 0,040. Więc czy to jest dużo? Ja pytam dlaczego przy takim ustawieniu, oraz wyższym i niższym zawsze dochodzi mi w OCCT Vcore do 1.39-1-4v. Na starej płycie też miałem offset podobnie jak tutaj, i podobnie się pokazywało. Dalej sądzicie, że katowałem go napięciem ?

 

 

 

Podkręcam teraz, dałem LLC na LVL2 Medium, a nie jak wszyscy radzili na LLC lvl4 Ultra High, okazuje się, że na tym Medium mam dużo niższe napięcia niż na Ultra High i już nie ma skoków napięcia do 1.39-1.4v. Tylko ładnie trzyma. I w IDLE ładnie schodzi. Z tym sobie poradze, dam wam znać na jakim napięciu chodzi i wtedy rzucicie okiem. A co do starej płyty i ustawień które wam podałem, dalej sądzicie, że przeze mnie padło to wszystko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
OCCT Zwróćcie uwagę na Vcore w programie OCCT podczas obciążenia skacze od 1.34 do 1.38. No i tak samo było na starej płycie. Dlatego, już nie mam pojęcia co robię źle. Jest to dla mnie dziwne, na niższym offsecie wszystko ładnie jest np. trzyma 1.3 i 4.2GHz ładnie leci. Wyżej do tego 4.5GHz musze podskoczyć sporo w offsecie, żeby nie było BSODów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu VRM już nie wyrabia, wbrew pozorom Sandy 4.5@1.4 to jest kawał CPU do zasilenia. Pobaw się loadline calibration, ale nie przeskoczysz tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego inni na tych płytach lecą wyżej z napięciami? Po tym co napisałem wyżej dalej sądzisz, że ubiłem płytę?

 

 

Zamieszczam tutaj jeszcze zrzut ekranu z testu na 4.4Ghz, nie wiem dlaczego ale to oczko wyżej tak ciężko pójść (4.5). Tak sobie skacze 1.34-1.37 najczęściej jest 1.35. Czy takie napięcia już są bezpieczne?

VRM nie wyrabia, czyli, że zaraz uwale kolejną płytę?

 

OCCT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te płyty mają już swoje przebiegi...

Raczej wątpię, że Ty ubiłeś mobo, po prostu przyszedł jej czas, a pech chciał, że awaria dotyczyła sekcji zasilania.

 

Płyty na P67 miały zdecydowanie lepsze sekcje niż kolejna generacja na Z77.

1,4v to wcale nie tak dużo jak na 24/7 dla tych modeli(za czasu ich świetności), kilku letnie egzemplarze mogą już mieć jakieś tam swoje wady/zmęczenie materiału, ale nie muszą.

 

Przy OC na tych mobo trzeba się obecnie liczyć z ryzykiem, zwłaszcza jak chce się wyciągnąć max z procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uspokoiłeś moje sumienie, jednak fakt, że mogłem tak po prostu sobie zepsuć sprzęt na koszt 700zł to jednak mnie trochę smucił. Jeszcze pytanko do was. Załóżmy, że mam stabilne 4,5GHz i napięcie sobie skacze tak jak opowiadałem do 1.38v. Żeby obniżyć napięcie pierwsze:

a) zmniejszam offset offset mam na 0,015, zmiana na 0,10 powoduje BSOD

b) zmniejszam/zwiększam load line calibration (mam na HIGH lvl 3) no właśnie, zostawić? zwiększyć? Zmniejszyć?

 

 

PS: Przepraszam was za chaos poprzednich wypowiedzi, i nie chce maksować procesora tylko na jak najniższym napięciu otrzymać 4.5GHz

 

 

 

 

Aktualne ustawienia:

 

Ai Overclock Tuner - Manual

BCLK/PEG Frequency - 100.0

Turbo Ratio - By All Cores

By All Cores - 45

Internal PLL Overvoltage - Disabled

Memory Frequency - DDR3 - 1600MHz

EPU Power Saving Mode - Disabled

DRAM Timing Control - Auto

 

CPU Power Managment:

Nic nie zmieniałem

 

Load-line Calibration - HIGH

VRM Frequency - Auto

Phase Control - Extreme

Duty Control - Extreme

CPU Current Capability - 100%

 

CPU Voltage - OFFSET + 0,015v

DRAM Voltage - 1.5

VCCSA Voltage - Auto

VCCIO Voltage - Auto

CPU PLL Voltage - 1.8

PCH Voltage - Auto

CPU Spread Spectrum - Disabled

 

Advanced:

 

CPU Ratio - Auto

Intel Adaptive Thermal Monitor - Disabled

Active Proccessor Cores - All

Limit CPUID Maximum - Disabled

Execute Disable Bit - Enabled

Intel Virtualization Technology - Disabled

Exhanced Intel SpeedStep Technology - Enabled

Turbo Mode - Enabled

CPU C1E - Enabled

CPU C3 Report - Disabled

CPU C6 Report - Disabled

 

Wiem, masa tematów w necie, aczkolwiek wolałbym, żeby ktoś doświadczony, rzucił okiem. Troszkę z napięć bym chciał zejść. Temperatury są wporządku. OCCT przy 4.5 GHZ i tym offsecie skacze sobie od 1.34-1.38 z czego rzadko na 1.38.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te płyty mają już swoje przebiegi...

Raczej wątpię, że Ty ubiłeś mobo, po prostu przyszedł jej czas, a pech chciał, że awaria dotyczyła sekcji zasilania.

 

Płyty na P67 miały zdecydowanie lepsze sekcje niż kolejna generacja na Z77.

1,4v to wcale nie tak dużo jak na 24/7 dla tych modeli(za czasu ich świetności), kilku letnie egzemplarze mogą już mieć jakieś tam swoje wady/zmęczenie materiału, ale nie muszą.

 

Przy OC na tych mobo trzeba się obecnie liczyć z ryzykiem, zwłaszcza jak chce się wyciągnąć max z procesora.

Czy ja wiem? Zależy od płyty. Były i sławetne ASRocki P67 Pro3, były i dobre płyty na Zkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Internal PLL Overvoltage po włączeniu tej opcji, schodzę z offsetem nawet na - a napięcie przy OCCT dalej dochodzi do 1.38. Nie rozumiem.

 

 

Offset - 0,010

Max w OCCT to 1.38 ale tylko na sekundke

średnio trzyma 1.35 i tak sobie skacze

Wg HWMonitor Max podczas grania w CS GO, WOT to 1,36

Nie wiem jeszcze jak podczas innych gier.

Taktowanie 4.5GHz

 

Ostatecznie, mogę tak zostawić jeśli nie przekracza 1.38? Nawet jeśli 1.4v to podobno jeszcze bardzo bezpieczna granica. A większość u mnie ma te 1.35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzuci ktoś okiem?

 

PS: zamieszczam screena z HWMonitor. Dlaczego taktowanie Minimalne i Maksymalne mam takie dziwne? Tak jak by się szyna przestawiała? Dziś pierwszy raz podczas gry napięcie weszło na 1.368 zawsze 1.360. Podczas OCCT tylko czasem wyżej. Czyli chyba jest okej. Ale to napięcie mnie dziwi. Mnożnik 16x 100 oraz 45x 100 powinno być 1600 i 4500 a tu takie dziwne liczby. Coś nie tak.

post-382982-14783382327963_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz coś w stylu 4498MHz to normalka, generatory zegara nie są idealne, pomiar też nie, to i są takie różnice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, znowu nie dałem załącznika. Już poprawione. Mam 1574 i 4533. I dlatego mnie to dziwi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To całkiem normalne,

U mnie jak ustawie szyne na 100, to realnie jest 99,6-99,8.

Jadę na 101 i mam rozrzut od 100,2-100,9 więc jak nie ma znacznej straty/zysku w taktowaniu, to wszystko jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, to już prędzej HWMonitor ma jakiegoś babola. Zainstalowałem, i tylko w tym programie w ogóle wyświetlają się takie dziwne wartości w polach Min i Max, Value jest w normie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej dzięki, dziś rano miałem taki problem, że wciskam przycisk power i nic. Dopiero po kilku razach komputer ruszył. W Sensie nic się nie działo. Dopiero po chwili. Co to może być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie kondesatorki itp. po włączeniu zasilacza się nie naładowały. Ja u siebie też tak mam, że jak na dłuższy czas zasilacz pozbawiony jest prądu to po podłączeniu do prądu trzeba dać mu ok. 3-4 sekund. Później już tego problemu nie ma. Jeśli ten problem już nie występuje to nie ma o co się bać.

 

PS Mój i5-2500k leci na 1.4 V, 4800 MHz już jakieś 4 lata i ma się wspaniale. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podejrzewam przycisk, bo jak go klikam to kilka razy a jak go mocno wcisnę to za pierwszym :D

PS Mój i5-2500k leci na 1.4 V, 4800 MHz już jakieś 4 lata i ma się wspaniale. :)

to zdanie mi się bardzo podoba :D takiej odpowiedzi oczekiwałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche odkopię temat, mam płytę Asus p8p67-m i żeby chodziło na 4,5ghz stabilnie jest identycznie jak u Ciebie @SlyNQ13, ofset -0,010, napięcia w OCCT 1,38-1,39, a podczas grania 1,37 max - do tego jak zwiększe ofset nawet o -0,005 , w occt zwiecha, a co najśmieśniejsze , na 4,4ghz mogę nawet o 0,04v zmniejszyć napięcie i jest stabilnie, occt chodzi na 1,34-1,35, chyba podobne sztuki i5-tek nam się trafiły :)

Zastanawiałem sie czy te napięcie 1,37 jest bezpieczne, ale jak na angielskich forach zobaczyłem że pod 1,5v ciągną na 4,7 -4,8 ghz, to chyba raczej spokojnie można spać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie kondesatorki itp. po włączeniu zasilacza się nie naładowały. Ja u siebie też tak mam, że jak na dłuższy czas zasilacz pozbawiony jest prądu to po podłączeniu do prądu trzeba dać mu ok. 3-4 sekund. Później już tego problemu nie ma. Jeśli ten problem już nie występuje to nie ma o co się bać.

 

PS Mój i5-2500k leci na 1.4 V, 4800 MHz już jakieś 4 lata i ma się wspaniale. :)

 

 

Czy moglby kolega podac ustawienia swojego BIOSU?? i model MOBO? Ja posiadm 2500K tez ponad 4 lataka ale 4,8 nigdy nie polecial. Moja MOBO to Asrock p67 pro.

Dzieki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, nie zauważyłem, że pisaliście w tym temacie. Jeśli jeszcze potrzebujecie pomocy to napiszcie na PW bo nie mam powiadomień co do postów tutaj :)

 

 

 

troche odkopię temat, mam płytę Asus p8p67-m i żeby chodziło na 4,5ghz stabilnie jest identycznie jak u Ciebie @SlyNQ13, ofset -0,010, napięcia w OCCT 1,38-1,39, a podczas grania 1,37 max - do tego jak zwiększe ofset nawet o -0,005 , w occt zwiecha, a co najśmieśniejsze , na 4,4ghz mogę nawet o 0,04v zmniejszyć napięcie i jest stabilnie, occt chodzi na 1,34-1,35, chyba podobne sztuki i5-tek nam się trafiły :)

Zastanawiałem sie czy te napięcie 1,37 jest bezpieczne, ale jak na angielskich forach zobaczyłem że pod 1,5v ciągną na 4,7 -4,8 ghz, to chyba raczej spokojnie można spać

 

do 1.4V możesz spać spokojnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...