Forum PCLab.pl: Corsair Obsidian 350D Windowed & H115i - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Corsair Obsidian 350D Windowed & H115i opinia o obudowie i chłodzeniu wodnym

#1 Użytkownik jest niedostępny   smog11 

• nie ogarniam tego
  • Ikona
  • Grupa: Moderatorzy lokalni

Napisany 29 Październik 2016 - 17:07

Witam forumowiczów.

Po miesiącu użytkowania chciałbym podzielić się z wami moją opinią na temat 2 produktów od Corsaira. Jest to obudowa oraz chłodzenie wodne AIO procesora.
Założenia podczas składania komputera było dość jasne. Ma być w miarę cicho, maksymalnie wydajnie, ale też w miarę elegancko bez zbędnych bajerów. Zależało mi, by obudowa nie była za wielka, ale by bez problemu można było zmieścić w niej dowolne podzespoły łącznie z SLI i chłodzeniem wodnym z chłodnicą 2x120 lub najlepiej 2x140. Cena była bez większego znaczenia, ale oczywiście w granicach rozsądku. Wybrałem więc obudowę Corsair Obsidian 350D Windowed i do niej chłodzenie Corsair H115i.  Nie ukrywam, że mając już pamięci, zasilacz, klawiaturę i podkładkę tej firmy, fajnie, że obudowa i chłodzenie wstępnie akceptowalne, były również Korsarzy.

Pozostałe ważne podzespoły zestawu:

•    Intel I7-6700K
•    Asus Maximus VIII Gene
•    Asus GTX1080 oc
•    Corsair LPX 4x4GB DDR4 2800 Hz
•    + 1 SSD i 1 HDD
•    Wszystko podłączone do Asus ROG PG279Q

Obsidian 350D – dane techniczne

•    Waga: 7.16Kg
•    Kolor: Black
•    Format: MicroATX
•    Wymiary: 450mm x 210mm x 440mm
•    Formaty płyt głównych: Mini-ITX, MicroATX
•    Maksymalna długość GPU: 380mm
•    Maksymalna wysokość chłodzenia CPU: 160mm
•    Maksymalna długość PSU: 180mm
•    Sloty rozszerzeń 5
•    Zatoki dysków: (x2) 5.25in, (x2) 3.5in, (x2) 2.5in
•    Format PSU: ATX (niedołączone)
•    Złącza panelu przedniego (x2) USB 3.0, (x1) Headphone Port, (x1) Microphone Port
•    Miejsca montażu wiatraków:
    o    Front: (x2) 120/140mm
    o    Top: (x2) 120/140mm
    o    Rear: (x1) 120mm
•    Wiatraki dołączone
    o    Front: (x1) 140mm
    o    Rear: (x1) 120mm
•    Możliwość montażu chłodnic
    o    Front: 240/280mm
    o    Top: 240/280mm
    o    Rear: 120mm
•    Kompatybilne układy chłodzenia wodnego Corsair: H55, H60, H75, H80i, H90, H100i, H105, H110

Obsidian 350D – jakość wykonania

Rama:

Dodaj obrazek

Wykonana z metalu z zakrzywionymi brzegami. Blacha o grubości 0,70 mm gwarantuje dobry poziom sztywności, zwłaszcza w tak stosunkowo niewielkiej obudowie. Poszczególne elementy ramy są z sobą montowane w dość precyzyjny sposób. Nie znalazłem jakichkolwiek luzów czy czegokolwiek wzbudzającego obawy.

Przód:
Dodaj obrazek

Wygląd samego frontu to sprawa dość indywidualna. Dla mnie prosty przód z szczotkowanego aluminium wygląda idealnie. Aluminiowa klapa jest zamykana na zatrzask, więc jednym ruchem ręki można ją otworzyć. Pod nią znajdziemy jeden, 140 mm wiatrak schowany za filtrem.
Dodaj obrazek

W górnej części obudowy znajdują się dwie osłony (również aluminiowe) napędów 5,25”.
Nad nimi wyjście słuchawkowe i wejście mikrofonu. Te dwa są zamontowane bardzo precyzyjnie i sztywno. Koło nich znajduje się ledwo zauważalny przycisk resetu. Na środku jest prostokątny przycisk Power z białą diodą sygnalizującą włączenie. Po prawej znajdują się dwa wejścia USB 3.0. Mogły być nieco szerzej rozstawione, ale podłączenie jednej wąskiej wtyczki i jednej szerokiej nie jest problemem.

Tył:
Dodaj obrazek

Tutaj, w zasadzie poza 120 mm wiatrakiem nic się nie dzieje. Widzimy, że miejsce przeznaczone na zasilacz jest na dole. Do góry są zaślepione 3 wyjścia na rurki od chłodzenia wodnego. Obudowa pomimo swojego formatu jest wyposażona w 5 miejsc na karty rozszerzeń. Jedyne, co zwróciło moją uwagę to wejście na linkę zabezpieczającą Kensington.

Boki:
Dodaj obrazek

Jeden bok to standardowo kawał blachy. Na drugim mamy bardzo duże okno. Widać na nim prawie całe wnętrze komputera. Szkoda, że okno wykonane jest z zwykłej płyty akrylowej. W dodatku zamontowanej tak, że jej wyjecie wymaga odginania metalowych blaszek.

Góra:
Dodaj obrazek

Nie ma w niej nic specjalnego. Żadnych miejsc na dokowanie urządzeń, czy miejsca na telefon/dysk. Po prostu siatka służąca do wentylacji wnętrza. Bez dodatkowych filtrów. Jedynie z gumami antywibracyjnymi.

Dół:
Dodaj obrazek

Wyróżnia się gumowymi podkładkami pod nóżkami oraz filtrem anty pyłowym pod zasilaczem.

Zagospodarowanie miejsca

Za płytą główną:

Dodaj obrazek

Rama i boczna zasłona zostały tak ukształtowane, że z moimi podzespołami poradzenie sobie z kablami nie stanowiło większego problemu. Spokojnie mogłem je porozkładać i zamknąć bok.

Środek:
Dodaj obrazek

Dodaj obrazek

W tej małej obudowie drzemie spory potencjał. Oczywiście trzeba pamiętać o odpowiednim formacie płyty głównej, ale to w zasadzie tyle. Ja, bez problemu zmieściłem w niej pełnowymiarowy zasilacz Corsair RM650i, dość długą kartę graficzną Asus GTX 1080 OC (jeszcze zostało miejsca) i chłodzenie wodne z radiatorem 140 x 280 mm x 51 mm (z wiatrakami).

Dodaj obrazek

Niestety montaż tego ostatniego, w taki sposób jak chciałem był bardzo trudny i możliwy jedynie dzięki temu, że nie używam żadnego z slotów 5.25”. W przypadku, gdybym chciał zamontować napęd optyczny, musiałbym odwrócić radiator a wtedy przewody biegnące od chłodzenia zasłaniałyby płytę główną i podświetlane logo Corsair na procesorze, a chciałem by ładnie to wyglądało.

Dodaj obrazek

Obsidian 350 pozwala na wymontowanie kieszeni na dyski 3.5” i 2,5” dzięki temu możemy zrobić miejsce na dodatkową chłodnicę ustawioną na froncie.

Dodaj obrazek

Do wad obudowy muszę zaliczyć miejsce na przewód 8 pin procesora.  Chociaż po części to też wina rozmiaru wtyczki, chłodzenia i płyty głównej. Po założeniu chłodnicy z wiatrakami, jego podłączenie do płyty głównej, którą wybrałem, jest tragiczne.
Dodaj obrazek
To, co zwróciło moją uwagę podczas składania komputera, to osłony otworów przez które należy przekładać kable. Osłony są dość nijakie. Łatwo zsuwają się z krawędzi otworów i i tak nie zasłaniają dziur precyzyjnie gdy przepuści się przez nie jakiś grubszy przewód. W dodatku zastanawiające są te dwie osłony u góry. W moim przypadku są one zasłonięte chłodnicą. Ale gdyby były odsłonięte, to przewód od WC i tak przez nie nie da się przepuścić. A prowadzenie tam tędy jakichkolwiek przewodów wydaje się bezsensowne.

Podsumowując:

Obsidian 350D Windowed w pełni spełnia moje wymagania. Biorąc pod uwagę nieprzesadzoną cenę, jest to świetnie wykonana obudowa z bardzo dobrych materiałów. Bez problemu pozwala na budowę dobrze wyglądającej jednostki centralnej o bardzo mocnej specyfikacji. Jedyne co mógłbym w niej zmienić, to dołożenie osłony zasilacza i możliwość demontażu koszy na napędy 5,25". To co podoba mi się w niej najbardziej, to stonowany wygląd, i to, że podzespoły wewnątrz, przynajmniej te wybrane przeze mnie dobrze wypełniają wnętrze a jednocześnie nie są przesadnie narażone na przegrzewanie.

Corsair H115i 280mm
Dodaj obrazek
Założenia podczas zakupu chłodzenia wodnego procesora były dość jasne. Ma być ciche, dostosowane do obudowy, wydajne gdy będzie taka potrzeba. Na razie procesor I7-6700K zamontowałem bez skalpowania. Pasta użyta do smarowania CPU to Gelit GC Extreme.

Montaż:

Założenie pompy na procesor jest niezwykle proste i bez problemu, nawet osoba początkująca, może to wykonać bardzo precyzyjnie. Większy problem pojawił się podczas wciskania chłodnicy w moją obudowę. Niestety trzeba było użyć nieco siły wy wcisnąć ją w wyznaczone miejsce. Zwłaszcza że sztywne węże, i przewód CPU 8 pin utrudniały całą operację.

Budowa: (zdjęcie prasowe).

Dodaj obrazek

Chłodnica ma bardzo prostą budowę Chociaż w zasadzie po tym elemencie nie wiele więcej, poza powierzchnią można oczekiwać. Jest wykonana bardzo precyzyjnie a wszystkie elementy są wzorowo wykończone.

Dodaj obrazek

Pompa, nawet w trybie wysokiej wydajności jest bardzo cicha. Cichsza od pracującego dysku HDD. Podstawa wykonana jest z miedzi. Jej powierzchnia nie jest jednak wypolerowana.

Dodaj obrazek
Największą wadą całego zestawu są węże biegnące od pompy do chłodnicy. Są niezwykle sztywne.

Dodaj obrazek

Do wad muszę również zaliczyć wiatraki. Po zestawie od Corsaira oczekiwałem znacznie lepszej kultury pracy. Wiatraki dołączone do zestawu są bardzo głośne, nawet na minimalnych obrotach. Zalecam więc osobą zdecydowanym, wymianę ich jeszcze przed włożeniem układu do obudowy.

Dodaj obrazek

Zaletą jest oprogramowanie monitorujące pracę całego systemu. W prosty sposób możemy kontrolować temperatury większości podzespołów i dostosowywać do nich wydajność chłodzenia. Szkoda, że na chwilę obecną nie jest możliwe całkowite wyłączenie wiatraków chłodzenia. Może gdyby podłączyć je nie do pinów CPU a Case można by ustawić ich pracę na 0%. Teraz minimum to 20% więc są już dość mocno słyszalne.

Dodaj obrazek
Dla niektórych osób fajnym dodatkiem będzie podświetlane logo producenta. Jego kolor świecenia może być uzależniony od temperatury procesora. Dzięki temu od razu widzimy w którym momencie została przekroczona określona temperatura.

Temperatury - na nieoskalpowanym I7-6700K temperatura procesora podkręconego do granicy stabilności (bez przesadzania z napięciami 4,7 GHz) nie przekracza 80*. Więc wydajność chłodzenia przekracza zapotrzebowanie mojego egzemplarza. Potencjał podkręcania jest ograniczany przez glut pod odpromiennikiem a nie cooler.

#2 Użytkownik jest niedostępny   smog11 

• nie ogarniam tego
  • Ikona
  • Grupa: Moderatorzy lokalni

Napisany 30 Październik 2016 - 11:53

Wszelkie uwagi i rady mile widziane.
Zalecenia jak wyciszyć dodatkowo ten zestaw lub wyłączyć wiatraki również.
Jeśli ktoś chce, proszę o podanie metodyki a wykonam dowolne dodatkowe, bardziej profesjonalne testy (w granicach możliwości).

Strona 1 z 1