Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Kowaliks

Windows 10 i blokada OC?

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzęt posiadam następujący:

ASUS Z170-Premium (czyli Z170 Deluxe z dołożonym Thunderboltem i czytnikiem NFC)

Core i7-6700K

chłodzenie wodne DIY (Koolance CPU-360+ radiator 360mm)

4x Corsair Dominator 2800

 

Próbuję to podkręcić, bo po to go w sumie złożyłem, ale problem mam po zwiększeniu mnożnika nawet o x1. Wyskakuje mi BSOD pod radosnym tytułem WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR. Parametry są przeróżne, więc problem siedzi głębiej.

Konfiguracja, jakiej używam, to reset do ustawień domyślnych, przestawiam turbo na per core (default dla Intela), zgodnie ze specką procesora i wtedy próbuję zwiększyć mnożnik.

 

Bez OC całość jest stabilne jak skała.

 

Wymieniłem pamięć, oraz procesor sprawdziłem na innej płycie, dokręciłem go bez problemu pod korek, tj. 4.6 GHz/90*C (na powietrzu).

Edit: zapomniałem dopisać, że na mojej płycie wsadzałem jeszcze dwa inne procki (nie mogę powiedzieć jakie ;) ), ale żaden nie był z serii K. System również był stabilny.

 

a) Czy w Widnwos 10 istnieje jakaś blokada OC?

b) Które ustawienia UEFI najbardziej wpływają na stabilność CPU?

Moja wiedza o OC nie była aktualizowana od czasu Sandy Bridge'a, więc chyba... nic nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Trollmaker

Jakim cudem system może blokować OC procka ? Siedzę aktualnie na windows 10 i żadnych problemów nie stwierdzam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Może nie bezpośrednio, ale może, np. aktualizacją mikrokodów. Tak było z płytami nie-Z i g3258. Już w sumie nie pamiętam czy starsze systemy dostały też tą aktualizację mikrokodu w którymś update - pewnie tak. Oczywiście wszystko się da przeskoczyć, tylko trzeba wiedzieć jak ;)

 

@autor

No dobra, ale poza mnożnikiem to jakie napięcia?

Problemy tutaj może powodować fakt, że wypełniłeś wszystkie 4 banki pamięciami, i to w miarę wysoko taktowanymi. Często jest tak że im wyżej ciśniesz pamięci, to tym gorzej idzie OC procka, i vice versa.

Zobacz na tylko 2 zapełnionych bankach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Autor

 

Na ile próbujesz go wycisnąć i z jakim napięciem? Ja miałem podobnie, do pewnego momentu szło bez problemu, ale przy 4,6GHz były BSOD i skończyło się na tym, że nie mogłem zejść poniżej 1,340V. Po przestawieniu wielu opcji w UEFI udało mi się ustabilizować procka na 4,6GHz napięciem na Adaptive 1,310V. Zauważyłem przy tym pewną zależność, że przy maksymalnym obciążeniu, w takich ustawieniach jak mam, napięcie podnosi się o około 0,030V do bazowego napięcia, jakie ustaliłem (sprawdzone miernikiem na punktach pomiaru napięć na płycie). W tym momencie mam bazę, która pozwala mi na bezstresowe regulowanie mnożnikiem, oczywiście bez przesady. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Może nie bezpośrednio, ale może, np. aktualizacją mikrokodów. Tak było z płytami nie-Z i g3258. Już w sumie nie pamiętam czy starsze systemy dostały też tą aktualizację mikrokodu w którymś update - pewnie tak. Oczywiście wszystko się da przeskoczyć, tylko trzeba wiedzieć jak ;)

 

@autor

No dobra, ale poza mnożnikiem to jakie napięcia?

Problemy tutaj może powodować fakt, że wypełniłeś wszystkie 4 banki pamięciami, i to w miarę wysoko taktowanymi. Często jest tak że im wyżej ciśniesz pamięci, to tym gorzej idzie OC procka, i vice versa.

Zobacz na tylko 2 zapełnionych bankach.

Tutaj jest Z z najnowszym firmwarem.

 

Wszystkie napięcia ustawiam default - na razie.

Tak, mam 4 banki wypełnione i tak pozostanie, gdyż potrzebuję 64GB pamięci, chętnie nawet 128GB, ale kości 32GB DDR4 nie ma i nie będzie. Pamięci mają ustawiony profil XMP, zresztą zwiększam mnożnik, a bazę dla MC, i całego system agent.

 

Co ciekawe, ASUS defaultowo ustawia na tej płycie tryb turbo all cores (czyli przy jakimkolwiek obciążeniu podnosi wszystkie rdzenie - kretynizm), tutaj tak samo po zwiększeniu o x1 kilka sekund po boocie do pulpitu. dostaję BSODa.

 

Próbowałem dzisiaj jeszcze reinstalację Windowsa, ale to samo.

 

@Autor

 

Na ile próbujesz go wycisnąć i z jakim napięciem? Ja miałem podobnie, do pewnego momentu szło bez problemu, ale przy 4,6GHz były BSOD i skończyło się na tym, że nie mogłem zejść poniżej 1,340V. Po przestawieniu wielu opcji w UEFI udało mi się ustabilizować procka na 4,6GHz napięciem na Adaptive 1,310V. Zauważyłem przy tym pewną zależność, że przy maksymalnym obciążeniu, w takich ustawieniach jak mam, napięcie podnosi się o około 0,030V do bazowego napięcia, jakie ustaliłem (sprawdzone miernikiem na punktach pomiaru napięć na płycie). W tym momencie mam bazę, która pozwala mi na bezstresowe regulowanie mnożnikiem, oczywiście bez przesady. :)

 

na początek ustawiam default, tylko wyłączam tryb turbo all cores.

Potem podnoszę mnożnik turbo o x1 -> bsod.

 

Docelowo chcę go dociągnąć do sprawdzonych już 4.6 GHz @ 1.31 V (bo tyle mi się udało na innej płycie), lub 4.2/4.8 dla jednego rdzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update: zdurniałem.

 

Gdzie się ustawia główne napięcie CPU?

 

Bios pokazuje swoje

AI suite pokazuje swoje

CPU-Z pokazuje jeszcze co innego

Aida64 swoje

pomiar oscyloskopem na mosfetach pokazuje jeszcze co innego.

 

Przy ustawieniu wszystkiego na default mam 1.68V na mosfetach, CPU-Z 1.15V, Aida 1.07V, AI Suite 1.22V.

 

yyy, co?

 

To normalne, czy RMA płyty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...