Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Peyotl

Samsung c24fg70 c27fg70 matryca VA, strobing, 144hz

Rekomendowane odpowiedzi

W kilku tematach został wspomniany Samsung C24FG70 więc postanowiłem założyć temat dot. tego modelu i jego większego brata. Od dłuższego czasu szukam monitora 144hz 24" ale nie na matrycy TN i po prostu takich nie ma, aż do momentu pojawienia się pierwszych zapowiedzi Samsunga dotyczących CFG70. Śledzę temat premiery tego sprzętu właściwie już od pierwszych zapowiedzi w sierpniu. Monitor na papierze wygląda prawie idealnie - nie pasuje mi tylko mały zasięg FreeSync - choć podobno bezproblemowo można go rozszerzyć używając CRU. Rozmiar 24" matryca VA, strobing, 144hz, poszerzona w stosunku do sRGB paleta kolorów - właściwie w tym rozmiarze to jedyny dostępny teraz monitor 144hz z panelem innym niż TN. Model w wersji 24" W Polsce na razie jest dostępny tylko w Media Markt i Saturnie, a w wersji 27", od dosłownie kilku dni, w X-kom. Pewnie bym go kupił gdyby miał premierę równolegle z resztą świata ,nawet złożyłem preordera, ale wciąż nie kupiłem bo z za granicy zaczęły docierać informacje, że ma kilka wad. Pierwsza i wg mnie najważniejsza to purpurowe smugi podczas ruchu - zmiany pikseli o określonych kolorach (odcienie ciemnych brązów, beże) - widać to na tych filmach

oraz
miałem okazję zobaczyć tą przypadłość na żywo w sklepie odpalając tego screena z forum overclock.net, gdzie jest cały wątek na ten temat, i przesuwając obrazek po ekranie - za napisem na ścianie i jeszcze w kilku miejscach tworzą się purpurowe smugi. Pewnie można się do tego przyzwyczaić ale przy monitorze za taką kasę to niedopuszczalna wada. Kolejna wada związana jest z uruchomionym trybem AMD FreeSync - przy którym pojawiają się migoczące linie pikseli przy krawędziach ekranu
Ludzie z forum overclock pisali do Samsunga i nie otrzymali jakiegoś sensownego info na temat problemów. Powiadomili też faceta z AMD, który przekazał, że Samsung jest świadomy problemu i będzie miał rozwiązanie, które wymaga jednak odesłania monitora do serwisu. Prawdopodobnie chodzi o update softu poprzez nietypowe okrągłe złącze serwisowe na tylnej ściance monitora. Pojawiła się też relacja jednego użytkownika, który ma listopadową wersję monitora bez ww. problemu - co może świadczyć o wprowadzeniu poprawki po cichu :-) Monitor sklepowy, który testowałem był z października. Pozostali użytkownicy overclock mają monitory z września, października. Obecnie temat kończy się na próbie przetestowania wersji 27", która miała premierę kilka dni temu. Co ciekawe, żadna z recenzji w internecie nawet nie wspomina o tych wadach ;-) Mam nadzieję, że Samsung poprawi te usterki najlepiej przez update, który można pobrać z sieci.

 

Może ktoś kupił i może podzielić się wrażeniami z dłuższego użytkowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że mamy tą samą 'zwierzynę' na oku. Grzebiąc w dziesiątkach testów i setkach opinii nie potrafiłem znaleźć odpowiedzi, która popchnęła by mnie do decyzji czy pójść w 144hz ale matryce TN czy zrezygnować z płynności na rzecz 1440p (nie chcę wydawać 3k na monitor). Samsung z tą serią spadł z nieba bo co prawda nie ma matrycy IPS i rozdzielczości 2k ale VN + Quantum Dot, a w telewizorach tej marki na prawdę robi to różnicę więc mogę wnioskować, że ta technologia wyciągnie więcej z FHD. Polskich testów jak na razie brak, ale poszperałem trochę na zagranicznych forach i małych review na YT i monitor (pomijając aspekt idiotycznego uchwytu) zbiera bardzo dobre recenzje więc prawdopodobnie będzie to mój noworoczny zakup. Co do purpurowych artefaktów, to właśnie jeden z zagranicznych jutuberów testując ten monitor wspomniał o tym, ale zaznaczył, że 'działa to tylko z włączonym FreeSync'iem i jeśli nie mamy grafy od AMD ten problem nie będzie nas dotyczył'. Kwestia uściślenia czy to prawda (ja bazuję na NVidii).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie ja teź zastanawiam się nad tym monitorem jako drugim bardziej do grania bo pierwszy już mam zamówiony LG (5 minut temu poszło zamówienie) ale szukam jakiegoś fajnego monitora z 144Hz jeśli bez używania FreeSyncaa nie ma się tych artefaktów to ja go biorę albo zaczekam na większą wersje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi głównie chodzi o to czy przy 144hz są z nim te jaja. Freesync kompletnie mnie nie interesuje.

Mam na myśli wersję 27cali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po swoich przygodach z monitorami TN 144hz mam trochę dosyć tej technologi i matryc od AUO. Od końca sierpnia do dnia dzisiejszego wymieniam co chwilę monitory, bo jak nie Asusy mają bad pixele, paprochy i chu*owe podświetlenie, to iiyama miała plamę na ekranie, benq przyszedł z padniętą elektroniką, LG z palmami, następna sztuka pewnego razu nie chciała się włączyć, następny przyszedł z porysowaną i posypaną matrycą brokatem, ale tą wewnętrzną, ehh teraz zacytuję pewnego polityka: "szkoda gadać, szkoda szczępić ryja" We wtorek/środę dostanę znów lg z wymiany, bo w inne modele na TN jest bez sensu się pchać, bo to jeden pies dosłownie, jak ten LG bd padnięty, albo z nim coś nie tak, to przyduszę grosza i wezmę tego samsunga 24 cale. Macie jeszcze info w jakich sklepach mogę tego Samsunga dorwać i w jakich mogę go zbadać organoleptycznie?

 

Niby zawsze negowałem monitory na matrycy VA, że są zbyt słabe do gier, ale ten monitora zbiera fajne oceny, ale jedno co muszę się przyznać bez bicia, może VA ma minimalnie gorsze kąty niż IPS, może ma minimalnie gorsze kolory niż IPS (porównywałem tylko u siebie lg 24ea53vq-p i benq gw2460hm), ale ten kontrast i ta czerń, no coś pięknego. Chociaż ten Samsung w porównaniu do TN od AUO to pewnie i tak niebo, a ziemia bd w kolorach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsunga C24FG70 można znaleźć podobno w Saturnie i w Media Markt w cenie 1699zł. Sam zastanawiam się nad tym monitorem tylko w wersji 27", gdyż przerobiłem już dwa Dell'e U2414H i oba poszły na zwrot, pierwszy miał właśnie jakieś szare plamy na matrycy, a drugi miał tak nierówne podświetlenie że nie dało się tego wytrzymać... Waham się tylko bo ciężko znaleźć jakieś testy tego Samsunga, jakby ktoś miał jakieś informacje to byłbym wdzięczny :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy są, ale w innych językach niż polski typu: niemiecki(którego nie umiem), jakiś hiszpański, marokański i inne cuda, a w angielskim mi znanym tylko taka porządna recka:

Napiszę do MM i Saturna czy mają listopadowe rewizje, jak tak to w next tygodniu chyba wezmę Samsunga, bo jestem na 50% pewien, że i tak trafi się coś złego od LG. Chyba że do sklepu dzisiaj zadzwonię i powiem, że zwrot kasy jednak wolę.

 

Edit. To tak MM ma monitor z 18.10.2016, więc listopadowego nie ma, jeszcze nadzieja w Saturnie, tak to lipa. W Saturnie też mają z października, kurde. A w innych sklepach jeszcze nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do purpurowego efektu to nie ma on związku z FreeSync i występuje bez względu czy Freesync jest aktywny czy nie. Oglądany przeze mnie egzemplarz był podłączony do jakieś malutkiego netbook'a z integrą i efekt występował. Monitor testowałem w Saturnie. Dziś byłem też w Media i mają tylko wersje October. Co ciekawe ten drugi problem o którym pisałem zw. z migotaniem linii pikseli przy aktywowanym Freesync zniknął po wczorajszej aktualizacji sterowników od AMD.

Na overclock pojawił się też raport użytkownika dot. wersji 27" data produkcji: październik też występuje w nim efekt purpury mimo to twierdzi, że jest to niezauważalne w trakcie grania. Zakładam, że to indywidualne odczucia dlatego dobrze by było jak by wypowiedział się ktoś kto użytkuje monitor na co dzień.

Inny użytkownik, odebrał wersję z listopada i niestety efekt purpury wciąż występuje link :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W x-komie trzeba czekac jeden dzień na "przybycie " monitora - przynajmniej w Łódzkim . Ja tez mam Nvidie wiec "niesprawny" obecnie FREESync mnie specjalnie nie będzie martwił. Jeśli potwierdzi się że 27 jest jednak sprawna dużo bardziej niż 24 to się na nią zdecyduję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak, na moje ten efekt purpury to nie wina samego monitora, a jego biosu/uefi nwm co tam siedzi :E Kurde kusi mnie, jak ten LG prawdopodobnie w środę przyjedzie i bd zrypany biorę tego Samsunga. Mam kartę nvidi, więc free sync mnie nie interesuje, ale już po aktualizacji jak @up pisze problemów nie ma, więc git, tylko ta purpura, ale chyba wolę już to niż mieć chu*owe podświetlenie, bad pixele, albo kolory sprane. Jedynie intryguje mnie ta przypadłość w tym filmie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że już nikt nie potrafi wyprodukować wysoko odświeżanego monitora który zwyczajnie by działał, Samsung poleciał z jakością, ale to w sumie globalnie, większość ich telewizorów potrafi się rozsypać w rękach, AU Optronics też szajs produkuje, w zasadzie zostaje tylko LG, ale ten nie specjalnie się pali do szybkich monitorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do LG to pewnie się to zmieni - LINK jeszcze nie miał premiery w Polsce jednak nie na moją kieszeń i osiągi sprzętu ;-)

Wracając do Samsunga to coraz bardziej mnie kusi żeby go kupić :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbował ktoś u źrudła dowiedzieć się czegoś o tych artefaktach bo może sam Samsung ma już rozwiązanie tego problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie przyznają się do takiego czegoś. Tym bardziej, że jak kolega wyżej wspomniał w wersji listopadowej po cichu wprowadzili już jakieś aktualizacje softu. Bardzo ciekawi mnie rozwiązanie tej sytuacji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tym bardziej, że jak kolega wyżej wspomniał w wersji listopadowej po cichu wprowadzili już jakieś aktualizacje softu.

Nie śledzisz wątku, ten kolega pisał później, że jednak w wersjach listopadowych dzieje się tak samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, co do wersji z listopada są dwie relacje pierwsza użytkownika z reddita, który twierdzi, że ma listopadowy model bez pupurowej przypadłości ale uwaga występuje w nim większy ghosting? Druga to gość o nicku Techbyte z forum overclock, który 2 dni temu odebrał panel z listopada i purpura jest. Co ciekawe Techbyte w sumie miał 5 modeli c24 zamawiał je i odsyłał do Amazona licząc, że trafi na jakąś sztukę bez wady :-) aż dostał od nich maila z info "że tak się nie robi" :D

Ja czekam drugi tydzień na decyzję z Media w sprawie mojego niezrealizowanego z ich winy preordera, jeśli będzie pozytywna to pewnie go kupię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do serwisu pcmonitors.info który jest w trakcie testowania C24FG70. Odpisali, że są świadomi problemów z monitorem. Myślę, że niedługo możemy się spodziewać rzetelnego testu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super dzięki za informacje warto będzie czekać na jakiś dobry test.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No LG przyszedł w tamten czwartek, niby wszystko ok, ale no od prawej i lewej ramki taka niebieskawa poświata jest, taki 1-cm pasek niebieskiego światła zamiast czarnego, od góry też to widać, a od dołu jedynie w nocy. Na początku mnie to nie denerwowało, ale mam wrażenie, że się to nasila ? Jak oglądam jakiś film, gram czy coś i jest ciemniejsze miejsce to strasznie się to w oczy rzuca, jeszcze ze 3 dni do tyłu aż tak nie raziło... Nwm czy zwracać to i jednak brać tego samsunga i przeboleć tę purpurę, może jednak na kartach Nv tego nie ma?

 

Nwm może jeszcze raz spróbuję TN i wezmę acer`a xb240hb, jak ten przyjdzie jakiś słaby to może w końcu tego samsunga wezmę, albo poczekać na msi optix g27c, niby VA z matrycą od samsunga też. Albo ryzykować z AOC ag241qx, ciekawe te wqhd na 24 calach, tylko nwm czemu, ale z yt zniknęły all filmy z nim, chyba, że yt znów świruje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://pcmonitors.info/reviews/samsung-c24fg70/ - obszerna recenzja od wspomnianego wyżej portalu pcmonitors

 

Po Twoich przejściach nie bawiłbym już się w te wymiany i zwroty bo to zakrawa o masochizm :E

W pewnej holenderskiej recenzji wyczytałem, że prócz 125% pokrycia palety sRGB monitor oferuje 85% pokrycia AdobeRGB co stanowi bardzo dobry wynik. Rewizje listopadowe są znacznie lepsze od poprzednich, nie trafiłem jeszcze na opinie o rewizji grudniowej ale prawdopodobnie wezmę ten monitor w styczniu (minie gorączka świąteczna i może uda mi się upolować tą wersję grudniową).

 

Najwyraźniej producenci wydają sprzęt nie do końca dopracowany za co przykład może posłużyć ten Samsung bądź choćby LG 34UC79G, który też miał problemy zaraz po premierze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mm i saturnie mają wersje z października podobno, tak mi mówili jak się pytałem, nigdzie nie mogę dostać z listopada a co dopiero z grudnia. Jak masz namiary na wersję z listopada to bym brał go, jeszcze ten msi optix co ma wyjść i no aoc ag241qx. Druga sprawa ten acer ciekawe co i jak, bo nie ukrywam, że nie widzi mi się wydawać teraz dodatkowych 600 zł na monitor, bo na wiosnę chcę nowy rower kupić ;D Jeszcze to przemyślę, bo po głowie tak jak pisałem chodzi mi w kolejności: samsung c24fg70->aoc ag241qx->acer xb240hb i ten msi g27c, ale on jest w sprzedaży w europie nie jest nawet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda zacnie.

Może kolejne rewizje będą lepsze. Wpadnie kasa, dojdą nowe recki/testy, to się pomyśli o wymianie, zawsze chciałem spróbować VA.

 

Tera mam TN(benq 2720), ze strobingiem, i nie zamieniłbym go na nic co strobingu nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AOCa bym odpuścił, Twoja karta graficzna nie wyrobi 1440p i 144hz (większy efekt 'wow' w grach zapewni płynność jaką oferuje odświeżanie 144hz). Sam się nad nim zastanawiałem ale i moja grafika (gtx 1070) w bardziej wymagających tytułach na high/ultra nie zagwarantuje ponad 100 fps dlatego patrze cały czas na tego Samsunga, bo niby tylko FHD ale QuantumDot i matryca VA co zagwarantuje bdb odwzorowanie kolorów i dobry kontrast. Co do Acera, to przypadkiem nie te same badziewne matryce od AU Optronics z którymi masz do czynienia w monitorach, które zwracasz? Na przełomie stycznia i lutego propozycja Samsunga będzie prawdopodobnie dostępna w co najmniej jeszcze jednej sieci ale nie wiem, która będzie to rewizja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jakoś przed 10 stycznia kupić już nowy monitor i kurde nwm co robić. Wiesz, ja tam nie gram na max detalach w gry, w takiego bf4 gram na low ^^, chociaż na ultra też 100fps+, w bf1 gram na średnich i jak ustawiłem dsr do 2560x1440 to niby fps i tak w granicach 90 się bujały. Jeszcze to przemyślę czy ten Samsung czy AOC, a co do acera to chyba ma tą samą matrycę, ale znów mogą tam iść lepszego sortu ze względu na to, że Acer przejął AUO. Ja kiedyś miałem benq na zwykłej matrycy VA i powiem, że czerń i ogólnie koza, ale to smużenie (chociaż mniejsze niż na monitorze TN Samsunga) i kurde w ciemnych miejscach nic nie było widać, ale to był budżetowy benq gw2460hm. TN ma ten plus, że ma niby niski kontrast, ale do gier szybkich i w miejscach gdzie na benq nic nie widziałem prawie to na takiej TN jasność na 35 daję i w grze nawet nie zwiększam i w takin bf4 nocne operacje bez nokto i termo jadę. We wtorek wpadnę do MM i się podpytam na miejscu jakie mają rewizje, a może być też tak, że do kilku MM w Polsce trafiają różne rewizje?

 

A i jeszcze o co chodzi z tym miganiem przy dolnym pasku? To tylko przy freesync ON i na kartach AMD jest? Bo czytałem na jakiś forum zagranicznym, że AMD puściło update sterów i śmigało już all solidnie. O i co do tego stroboskopowego podświetlenie to wtedy gdy ustawię w tym Samsungu ten tryb Fastest, ale wtedy nie ma FF tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...