Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

santaclous

Photoshop - Warstwa dopasowania dla konkretnej warstwy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam Photoshopa CS5 i chcę zrobić warstwę dopasowania tylko dla 2 warstw. Jak zrobić żeby inne warstwy pod warstwą dopasowania nie były brane pod uwagę tylko te konkretnie dwie?

 

ps: opcja zablikuj (kłódka) nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że szukasz opcji [clipping mask] dla zgrupowanych tych dwóch warstw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawie działa.

 

Gdy wybieram na warstwie dopasowania "Utwórz maskę przycinającą" warstwa pod nią traci właściwości warstwy dopasowania.

 

Ale to chyba problem na inny temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam Photoshopa CS5 i chcę zrobić warstwę dopasowania tylko dla 2 warstw. Jak zrobić żeby inne warstwy pod warstwą dopasowania nie były brane pod uwagę tylko te konkretnie dwie?

 

ps: opcja zablikuj (kłódka) nie działa.

 

Ja bym zaznaczył obie te warstwy z CTRL i do nowej warstwy dopasowania zastosował maskę z tego zaznaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi jednoznacznie określić o co chodzi, bo nie używam PS w wersji polskiej, ale chyba nie miałem problemu wyżej opisanego:

post-79565-14814008763292_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przez to, że warstwa korekcyjna działa inaczej od maski przycinającej w przypadku aż tak hardkorowego boosta saturacji (+100!!!!) - obrazek jest praktycznie w całości przepalony w kanale niebieskim!

 

Spróbowałem czegoś innego na tym pliku: zmieniłem tę nieszczęsną megasaturację na inną, delikatniejszą korektę. Skopiowałem tak zmienioną warstwę korekcyjną. Kopie pozostawiłem na górze stosu, oryginał zamieniłem na maskę przycinającą. Wtedy działa to tak, jakbyś chciał - bez względu na to, która wersja jest włączona w stosie, obrazek wygląda tak samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam, nie zapisałem i nie siedzę teraz przed kompem na którym mam PS.

Spróbuj nie przepalić saturacji w kanale niebieskim i zrobić test z jakąkolwiek łagodną korektą (cokolwiek, co widać a nie jest bardzo gwałtowne i nie wysyca kanałów).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki efekt mi najlepiej pasuje. Próbowałem z Obraz->Dopasowania ale nic nie daje takiego jasnego niebieskiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale takie wysycanie/przepalanie kanału może się kończyć właśnie dziwnym zachowaniem warstw, jak i ewentualnie samego np. materiału, u którego się wyciągnie piksele poza rozpiętość tonalną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od +75 nie widać różnicy, ale niezależnie czy w nasycenie dam +100, +75 czy +30 efekt jest ten sam po utworzeniu maski przycinającej. Druga sprawa gdy chce zapisać do PNG z przezroczystością robi się to samo. Tak jakby ta warstwa dopasowania się wyłączała. W jpg bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...