Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Dzonzi

Wytrzymałość dysku SSD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jaka jest wytrzymałość tych dysków? W CrystalDiscInfo pokazuje mi, że zapisało 3,835 TB danych, 422 liczba włączeń, 3402 godzin. Stan dysku jest dobry 97%.

Ile danych może średnio zapisać taki dysk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeciętne dyski spokojnie dochodzą do 300TB.

Lepsze 900TB+.

wymienisz 10x kompa całego zanim padnie SSD zakładając, że jest wolny od wad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o kurczę, tego się nie spodziewałem :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna awaria,brak prądu lub gwałtowny skok napięcia i dysk może zostać uwalony.Tak więc do żywotności należy podchodzić z pewną rezerwą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie zabezpieczenia polecacie w takim razie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeciętne dyski spokojnie dochodzą do 300TB.

Lepsze 900TB+.

wymienisz 10x kompa całego zanim padnie SSD zakładając, że jest wolny od wad.

 

 

Nie zupełnie jest tak jak piszesz. To że dysk po zapisie prawie 4TB ma 97%, swiadczy że jest najprawdopodobniej na 100% na TLC. Bez względu na typ zastosowanych pamięci jego życie nie skończy się, gdy będzie miał 0%, ale już przy koło 50, a min 40 procentach w najlepszym przypadku. Pierwsze duże oznaki zużycia obserwuje się już przy ok. 75 %. Mam dwa dyski SSD na kompach na MLC. Jeden Samsung 840 pro 256 GB i drugi Crucial MX100 o takiej samej pojemności i pomimo, że oba są na MLC, to Samsung mimo większej prawie dwukrotnie ilości zapisanych danych ma w dalszym ciągu 100% przy zapisanych 21TB, a Crucial z zapisanymi 12TB ma 96%. Różnica polega w 99,9% na zastosowanym kontrolerze, który z Samsunga czyni praktycznie niezniszczalny sprzęt, a życie Cruciala będzie zdecydowanie krótsze, choć i tak jest dobry. Nie wiem, jak teraz to w serii 850 pro wygląda, ale wiem jedno Samsung serii Pro wymiata.

 

Ale przy sporadycznym wykorzystywaniu kompa to tak 5-7 lat powinien pociągnąć nawet Crucial.

 

Najgorsze co może być dla dysku SSD, to zrzuty z przeciążonego systemu, spowodowane zbyt małą ilością pamięci ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba na TLC jest, bo już go bardzo dawno kupiłem, 2.5 roku temu za 400 zł.

 

A polecacie instalowac na nim gry typu W3, GTA V, WOW itd? One dużo zajmują i też dużo odczytują do pamięci RAM, ale przecież zapis będzie tylko przy instalacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś że to MX100, a więc 16nm MLC.

Deklarowana żywotność 72TB.

 

Gry jak najbardziej warto, szczególnie te z otwartym światem często doczytujące dane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba na TLC jest, bo już go bardzo dawno kupiłem, 2.5 roku temu za 400 zł.

 

A polecacie instalowac na nim gry typu W3, GTA V, WOW itd? One dużo zajmują i też dużo odczytują do pamięci RAM, ale przecież zapis będzie tylko przy instalacji.

 

Gry jakieś możesz zainstalować, choć nie polecam zapychac go czym popadnie. Zdrowym rozwiązaniem jest n.p w przypadku posiadania 240/256 gb na systemowym SSD instalowanie max 50-80 GB gier. Przy czym mniej wymagające wczytywania, tzn. CS, LOL itp . Głównie sieciowe, lub starsze lepiej rzucić na HDD, bo krzywda im się nie stanie, a różnicy specjalnie nie będzie.

 

Chyba, że grasz tylko w 2-3 tytuły, i nie zajmują kroci, to śmiało możesz na SSD wrzucić.

 

Napisałeś że to MX100, a więc 16nm MLC.

Deklarowana żywotność 72TB.

 

Gry jak najbardziej warto, szczególnie te z otwartym światem często doczytujące dane.

 

Tak, tylko one m/w w tym samym czasie były kupowane, samsung owszem na 25nm MLC. A teraz im przecież młodszy dysk, tym niższy proces i żywotność mniejsza. Jedynie czym mogą ją realnie poprawić, to zastosowany poprawiony, jeszcze lepszy kontroler. Ale i tak raczej tym seriom z początku produkcji nie dorównają.

 

Jedna awaria,brak prądu lub gwałtowny skok napięcia i dysk może zostać uwalony.Tak więc do żywotności należy podchodzić z pewną rezerwą.

 

Na to to tylko opatrzność i naprawdę dobry zasilacz może coś poradzić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co po co tak robią? Przecież akurat dyski powinny być wytrzymałe. Ceny z tego co widzę to bardzo powoli spadają, pojemności też jakoś bardzo nie rosną. Może jedynie trochę szybsze, ale przy tych prędkościach i tak różnicy dużej nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co po co tak robią? Przecież akurat dyski powinny być wytrzymałe. Ceny z tego co widzę to bardzo powoli spadają, pojemności też jakoś bardzo nie rosną. Może jedynie trochę szybsze, ale przy tych prędkościach i tak różnicy dużej nie ma.

 

Sprzęt tanieje, właśnie dlatego, że coś ma dużo mniejszą żywotność, a oni niby twierdzą, że dlatego, że niższy proces, to parę gram krzemu mniej użyli i wielkie oszczędności maja. Tylko to pozorna oszczędność, w dodatku typowo na kliencie. Gdyby to jakaś kosmiczna różnica w wielkości była i nie dało by się tego w kompie upchnąć tak, by pojemność też rosła to może miałoby to jakikolwiek sens.

 

Odwieczna walka o produkowanie sprzetu, który najlepiej jakby zepsuł się po gwarancji. Oni mają gdzieś twoje dane. Interesuje ich czysty zysk. Witaj w świecie korporacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje, że robią nas w karolka. Wystarczy popatrzeć na intela i ich ceny za procesory. Przecież to jest jakieś nieporozumienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje, że robią nas w karolka. Wystarczy popatrzeć na intela i ich ceny za procesory. Przecież to jest jakieś nieporozumienie.

 

Kto bogatemu zabroni?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz przykładowy test wytrzymałości dysku. Same kości pamięci ciężko żeby ci padły zwłaszcza MLC (TLC mają mniejszą zywotność)

TBW nie ma tu już nic do gadania

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/test-wytrzymalosci-dyskow-ssd.html

 

Co po co tak robią? Przecież akurat dyski powinny być wytrzymałe. Ceny z tego co widzę to bardzo powoli spadają, pojemności też jakoś bardzo nie rosną. Może jedynie trochę szybsze, ale przy tych prędkościach i tak różnicy dużej nie ma.

Standardowe dyski sata już nie przyspieszają od paru lat (SATA 6Gb/s jest już ograniczeniem)

Zobacz sobie w sklepach wszystkie mają po 500-550MB/S i odczyt i zapis

za to dyski M.2 i PCI-E pot 1000-2000MB/S

 

 

Tu masz mój dysk https://zapodaj.net/eaedf11d76322.png.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale właśnie tak patrze to ten na PCI mało popularne, mało modeli.

 

@up

Strasznie duża ilość włączeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale właśnie tak patrze to ten na PCI mało popularne, mało modeli.

bo drogie :D

 

cytat z artykułu wyżej:

"Mit podający, że współczynnik TBW jest wyznacznikiem żywotności SSD został obalony. Przy okazji warto również wspomnieć, że z realną wytrzymałością mało wspólnego ma też parametr kondycji podawany przez S.M.A.R.T.."

 

Ale właśnie tak patrze to ten na PCI mało popularne, mało modeli.

 

@up

Strasznie duża ilość włączeń.

Laptop którego na uczelnie zabieram więc jest kilka włączeń dziennie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilość zapisanych GiB na SSD nie ma znaczenia. Liczy się tylko i wyłącznie ile średnio komórki zrobiły cyklów Program/Erase.

Należy również pamiętać że "żywotność" naszych danych zależy również od tego w jakiej temperaturze nastąpił zapis a w jakiej jest przechowywany. Zasada jest taka. Im wyższa temperatura zapisu i niska przechowywania tym dłuższa retencja danych.

 

Dane testowe Intela. Retencja danych w tygodniach. Na dole temperatura zapisu a po lewej temperatura przechowywania.

3_575px.PNG

 

Jeżeli zależy ci na archiwizacji danych to SSD najlepiej byłoby włożyć do lodówki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD są raczej słabe do przechowywania danych, bo drogie. Za 200 zł mam 2TB na talerzowym. SSD tylko i wyłącznie do częstego i gęstego używania i aż się nie rozpier.... :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD są raczej słabe do przechowywania danych, bo drogie. Za 200 zł mam 2TB na talerzowym. SSD tylko i wyłącznie do częstego i gęstego używania i aż się nie rozpier.... :E

SSD są ok do długiego przechowywania danych tylko trzeba jej ładnie schłodzić. Jak ktoś zarabia w euro to cena dużego SSD nie jest już takim problemem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UH

macie przecież SSD ENDURANCE TEST, wklepcie w google

i nawet głupie evo na TLC i inne śmieci TLC co ja mam (syg) ma spokojnie 300+ TB ZANIM PRZESTANIE "niszczyć dane". i wtedy dalej działają ale uszkadzają czasem, po czasie wszystko złe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A polecacie instalowac na nim gry typu W3, GTA V, WOW itd?

Wszystkie gry mam na SSD, nie wyobrażam sobie teraz chrobotania z HDD i dostawania białej gorączki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zupełnie jest tak jak piszesz. To że dysk po zapisie prawie 4TB ma 97%, swiadczy że jest najprawdopodobniej na 100% na TLC.

Niekoniecznie. Wystarczy, że zapisuje tylko małe pliki, które generują wielokrotnie większy ruch na NAND + ma małą pojemność dysku. ... więc nie na 100% TLC, tylko prędzej 98%.

 

Jeden Samsung 840 pro 256 GB i drugi Crucial MX100 o takiej samej pojemności i pomimo, że oba są na MLC, to Samsung mimo większej prawie dwukrotnie ilości zapisanych danych ma w dalszym ciągu 100% przy zapisanych 21TB, a Crucial z zapisanymi 12TB ma 96%. Różnica polega w 99,9% na zastosowanym kontrolerze, który z Samsunga czyni praktycznie niezniszczalny sprzęt, a życie Cruciala będzie zdecydowanie krótsze, choć i tak jest dobry. Nie wiem, jak teraz to w serii 850 pro wygląda, ale wiem jedno Samsung serii Pro wymiata.

 

Ale przy sporadycznym wykorzystywaniu kompa to tak 5-7 lat powinien pociągnąć nawet Crucial.

Mam Crucial MX100 512GB od 3 lat (systemowy, programy, filmy, muzyka, ... wszystko) i zostało mu 98% życia (ma 66 cykli zapisu, przy wytrzymałości 3000 cykli; jeden procent życia to 30 cykli P/E w MX100 co można sobie odczytać w SMART). Niewątpliwie życie wydłuża brak pliku strony (wyłączyłem zupełnie). Także "nawet Crucial" może wytrzymać spokojnie 50-70 lat przy takim użytkowaniu (22 cykle rocznie, daje po 70 latach 1540 cykle P/E, czyli po 70 latach będzie miał jeszcze 49% życia).

 

Także nie podawaj ile TB/GB ma dysk zapisane, bo to mówi tyle co nic (małe pliki wygenerują większe zużycie niż duże), tylko podaj wartość z linii AD ze SMART (czyli średnią ilość cykli zapisu na komórkę)

 

ps. jeśli samsung przy pojemności 0,25TB i po zapisie 21TB, nawet wielkich plików ma 100% życia, to coś z odczytem SMART/kalkulacją danych przez program jest nie halo, bo musi mieć MINIMUM 84 cykle przebiegu, więc by nie ubyło mu życia, to musiałby mieć wytrzymałość ponad 8400 cykli ... a takiej nie ma, bo to nie SLC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...