Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że będziesz miał akurat takiego pecha, że trafisz na jakiś uwalony egzemplarz, ale w przypadku tych dwóch śmigieł jest ono bardzo niskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniłem wentylator na Noctua NF-P14r redux-1500 PWM, ciszej i chłodniej jednocześnie w moim przypadku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ostatnie pytanie, jak z łożyskami NF-A15, nie będzie loterii?

Raczej nie będzie, a znając Noctua jakbyś im marudził, że hałasuje to by Ci przysłali nowy za friko :P

 

Noctua to jest top jeśli chodzi o wentylatory komputerowe (chłodzenia zresztą też).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Decyzja padła na Noctua NF-A15 PWM, stwierdziłem, że dla świętego spokoju lepiej dopłacić te kilka złotych, oby tylko nie trafiła mi się felerna sztuka. Natomiast, jeżeli trafiłaby mi się sztuka z głośnymi łożyskami to wtedy lepiej jest się powoływać na gwarancję czy na opcję zwrotu w ciągu 14 dni (w przypadku zamówienia przez internet), sklepy nie robią z tym problemów, rozumieją, że głośne łożyska to poważny problem? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie głośne łożysko, to pakuj wentylator do pudełka i zwracaj na zwrot 14 dniowy, bo ze zwrotem gwarancyjnym czy rękojmią będziesz się bujał znacznie dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu tu taki odkop jest, a nie można swojego tematu założyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noctua dotarła, zamontowałem i jest naprawdę cicha, jestem bardzo zadowolony. W idle kręci się poniżej 170 RPM-ów, nie wiem ile dokładnie, bo HWMonitor pokazuje 0 :) Jeszcze tylko wymienię wentylatory w obudowie i będzie cisza i spokój. Dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I i spoko, dobry jesteś że kupiłeś wentylator o wartości całego chłodzenia:) chociaż ja zrobiłem podobnie na swojego prolimatech megahalems black założyłem ostatnio 2x silent wings 3 push-pull :E:E

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I i spoko, dobry jesteś że kupiłeś wentylator o wartości całego chłodzenia:) chociaż ja zrobiłem podobnie na swojego prolimatech megahalems black założyłem ostatnio 2x silent wings 3 push-pull :E:E

Wentylator to równie istotna część chłodzenia co radiator - zwłaszcza w kontekście ciszy.

Często z takiego sobie taniego chłodzenia można zrobić bardzo dobre jedynie wymieniając słaby i głośny fabryczny wentyl :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, ostatnio również kupiłem Fortisa 3 i niestety łożysko pozostawia wiele do życzenia, więc rodzi się pytanie na co wymienić?

 

 

To ja chyba mam szczęście bo skręciłem go do ok. 650RPM w IDLE i ok.800RPM w stresie i jest cicho i chłodno bo w grach mam ok.50 stopni...sprzęt z siga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w obudowie góra tył silent wingsy 2 , na chłodzeniu proca 2x silent wings 3 a z przodu budy mam zamontowane dwie sigmy 140 bez pwm (max 800rpm) mimo że nie robią turbinki jak oryginalne sigmy 120 które od razu sprzedałem, to i tak słychać w nich delikatnie terkoczące łożysko, te sigmy po prostu tak mają czy to 120 czy 140 bez pwm czy z pwm, w poziomie to już zupełnie się nie nadają w pionie jeszcze je akceptuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wentylator jest równie ważny jak ten kawałek żelastwa - radiator. Mam na procku noctua D15s i wentylator na nim jest tak cichy, że zagłusza go wentylator zasilacza (bequiet - też bardzo cichy). Dopiero na max obrotach coś tam słychać, ale i tak trzeba się zbliżyć do obudowy. Noctua ma zdecydowanie najcichsze i najwydajniejsze wentylatory. drugi 140mm noctua kupiłem luzem do obudowy i ustawiony na 50% jest praktycznie niesłyszalny - mimo to strumień powietrza jest z niego wyraźnie wyczuwalny ręką.

 

btw - różnica na moim procku między fortisem a d15s to 85 stopni vs 70 stopni w max stressie (5GHz, skalpowany) - czyli kawał żelastwa też ma znaczenie :)

Edytowane przez KonKor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyrabia się łożysko w tym wentylatorze ? Bo u mnie zaczęło głośno terkotać na wolnych obrotach. I nie wiem czy zamówić taki sam czy SilentWings 3 PWM 140 High-Speed, będzie pasowało mocowanie i czy będzie dobry przepływ powietrza skoro nie jest dedykowany do tego chłodzenia?

Edytowane przez ciastolina35

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyrabia się łożysko w tym wentylatorze ? Bo u mnie zaczęło głośno terkotać na wolnych obrotach. I nie wiem czy zamówić taki sam czy SilentWings 3 PWM 140 High-Speed, będzie pasowało mocowanie i czy będzie dobry przepływ powietrza skoro nie jest dedykowany do tego chłodzenia?

Nie lepiej po prostu zgłosić się na serwis z tym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Born

 

Gwarancja jest już nieaktualna bo tak to by mi wysłali za darmo. Wiec zatanawiam sie czy kupić ten sam co był czy zakupić Wingsa 3 a może rokrecić ten i zobaczyć co tam sie stało może da się go uciszyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Born

 

Gwarancja jest już nieaktualna bo tak to by mi wysłali za darmo. Wiec zatanawiam sie czy kupić ten sam co był czy zakupić Wingsa 3 a może rokrecić ten i zobaczyć co tam sie stało może da się go uciszyć?

Czasem przesmarowanie pomaga, ale jeśli łożyska są wyrobione to pomoże tylko wymiana niestety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz przesmarować, a jak nie pomoże, to możesz kupić TY-147 (tańsza opcja) czy Venturi HP-14 lub NF-A15. Silent Wings 3 w rozmiarze 140mm nie zamontujesz, bo potrzebujesz wentylator typu oversized, czyli rozmiar 140mm, a rozstaw otworów montażowych jak przy 120mm. Oczywiście możesz też zamontować dowolny wentylator 120mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten Wings 3 140 się nie nadaje, czemu doradzacie te 3 modele zamiast tego co był są bardziej trwałe i cichsze, zwykły smar będzie ok ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, każdy z tych wentylatorów jest lepszy od fabrycznego - przede wszystkim mają lepsze łożysko, więc nie będą tak szybko terkotać. Chcesz tanio, to bierz Sigmę Pro 140, chcesz coś lepszego to to TY-147, a top topów to NF-A15 PWM.

 

Oliwa techniczna, zwykły smar, cokolwiek, byle nie olej spożywczy :P.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty 147 ma podobną żywotność podaną co Sigma, NF-A 15 ma lepszą ale oby dwa w porównaniu do Sigmy mają ńiższe obroty maksymalne pod 1200 a Sigma 1400 temp nie będzie trochę wyższa na maksymalnych obrotach i on spasuje się czyli będzie wspówpracował z fortisem tak samo jak Sigma pod wzgledem spasowania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na żywotność łożysk, czy głośność podawaną przez producentów nie patrz, bo teoria teorią, a praktyka praktyką. Wystarczy zerknąć na to, że Noctua daje 6 lat gwarancji na swoje wentylatory, a SilentiumPC 2 lata. 1200 RPM będzie ok, w razie czego masz NF-A15 HS-PWM Chromax, który ma 1500 RPM czy TY-147A, który ma 1300 RPM.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To żywotność łożysk lepiej wypada Noctua od Be Quiet? Ten chromax jest ciekawy a porównując go z Sigma dołączona do Fortisa 3 jak wygląda wydajność i poziom hałasu bo w teorii noctua jest głośniejsza ze względu na dodatkowe 100 rpm a jak to wygląda na tej samej prędkości i czy uzyskamy trochę niźsze temperatury na tym chromaxie niż na Sigmie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obroty przecież możesz sobie ustawić z poziomu BIOSu - ustawia się krzywą zależności obrotów od temperatury CPU. Wentylator nie musi przecież lecieć cały czas na max obrotach. Noctua jest wyraźnie cichsza od Sigmy, a do tego trochę wydajniejsza, ale nie spodziewaj się cudów jeśli chodzi o temperatury - max 1-2 stopnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, obroty zawsze ustawiam i CPU i GPU, chodziło mi o porównanie głośności RPM do RPM jednego i drugiego. Mocowanie co mam od Sigmy będzie pasowało do tego Chromaxa, że tak samo będzie spasowane jak Sigma z Fotrisem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NF-A15 to wentylator kilka klas lepszy od Sigmy - będzie cichszy przy tych samych obrotach. Mocowanie będzie pasować.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...