Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem ostatnio Fortis 3 i Sigma Pro jest zdecydowanie za głośny jak dla mnie.

Na jaki wentylator mógłbym go wymienić?

Myślałem nad czymś takim, ale czy będzie pasować?

Czy może coś lepszego w porównywalnej cenie (około 50 zł)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat i pośledzę (póki co z ciekawości). Ostatnio zacząłem mieć hopla na punkcie głośności sprzętu a sam od niedawna mam Fortisa 3. Zobaczymy co powiedzą bardziej obeznani :)

Czy wymiana tego wentyla na coś innego mogłaby jednocześnie pozwolić na zmniejszenie głośności i zwiększenie wydajności wobec Sigmy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cooler na Fortisie 3? Przecież Fortis to cooler :P. Zakładam, że chodzi Ci o wentylator. Tak, sporo osób wymieniało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też dołączam się do tematu, poszukuję równie dobrego wentylatora na fortis 3 zamiast sigmy pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taniej Enermax Twister Pressure, drożej Fractal Venturi HP-12, BeQuiet Silent Wings 3 120mm PWM czy Noiseblocker B12-PS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sigma Pro 140mm to wentylator typu oversized z otworami montażowymi jak w wentylatorze 120mm, więc klipsy montażowe też masz pod rozstaw otworów jak w 120mm wentylatorze, na siłę rozegniesz je pod 140mm, ale moim zdaniem nie ma co się męczyć.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile? KLIK

Faktycznie, przez pomyłkę spojrzałem na 12-tkę

No to chyba mamy faworyta. 50-60 zł to już cena ok jak dla tego radiatora.

Edytowane przez martenz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze zapytam... piszesz, że sigma jest za głośny - w sensie za duży rpm, czy łożysko na niskich obrotach się odzywa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skleroza nie boli, bolą jej skutki :E. Na śmierć zapomniałem o rogach pod 120mm dla Venturi, mój błąd.

 

Chciałeś dobry wentylator, więc Ci go zaproponowaliśmy :). Poza tym, widzę Venturi HP-14 PWM za 57 zł, razem z najtańszą opcją wysyłki wychodzi 72 zł, na morelach masz najtaniej za 73 zł z wysyłką, lub dostawa za 0 zł przy odbiorze osobistym.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze zapytam... piszesz, że sigma jest za głośny - w sensie za duży rpm, czy łożysko na niskich obrotach się odzywa?

 

Łożysko jest w porządku, za to przy wyższych obrotach wentylator mocno hałasuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to wymiana nie ma zbytnio sensu... przykręć obroty do akceptowalnych i po sprawie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W biosie ustawione 12,5% obrotów do temp. 40 stopni.

Jak teraz pomyśleć, to być może mam problem z wentylatorem w zasilaczu (stary OCZ) a nie z sigmą na fortisie...

Muszę to jeszcze jakoś sprawdzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź dokładnie, bo akurat mam dobre porównanie (fortis/grandis + venturi) i taka podmianka za dużo nie daje, jeśli łożysko w sigmie jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, ostatnio również kupiłem Fortisa 3 i niestety łożysko pozostawia wiele do życzenia, więc rodzi się pytanie na co wymienić?

 

Garść moich przemyśleń:

- Fractal Design Venturi HP-14 PWM na stronie pewnego sklepu znalazłem opinie, że jest głośny już przy 380 obrotach na minutę, ktoś się z tym spotkał?

- Enermax Twister Pressure nie do zdobycia

- BeQuiet Silent Wings 3 120mm PWM trochę droższy od Fractala oraz nie jest typu oversized, no i pytanie czy da radę go założyć na Fortisa 3?

- Noiseblocker B12-PS cena już jest wyższa i nie jest oversized

- Noctua NF-A15 PWM najdroższy ze wszystkich, ale nie spotkałem, żadnej złej opinii na temat głośności czy łożyska. Jedyny problem to cena

 

Przyznam, że obecnie najbardziej się skłaniam do Venturi HP-14 PWM.

Na koniec pytanie czy warto sobie zawracać głowę wentylatorami oversized? Teoretycznie powinno to usprawniać ruch powietrza w okolicy procesora oraz sekcji zasilania.

 

Co uważacie, co byście wybrali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Venturi ostatnio jest średnio co do powtarzalności jakości łożysk, to dobry wentylator, ale jest trochę loteria. Generalnie jak będzie źle, to pakujesz i odsyłasz na zwrot 14 dniowy :P.

 

Wentylatory oversized są generalnie spoko, sekcja zasilania jest ładnie owiewana. Zerknij sobie jeszcze na TY-147.

 

Z podanych osobiście brałbym NF-A15 lub B12-PS, tylko pytanie czy jest sens kupować wentylator za 100 zł na chłodzenie, które kosztowało 150 zł? :P. Czy może lepiej byłoby sprzedać tego Fortisa i zamiast wykładać 100 zł na nowe śmigło kupić Dark Rock 4, który ma dobry wentylator w zestawie lub używane NH-D14 lub NH-U14S, które mają wybitne wentylatory w zestawach i nawet używane dają radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zawisztheblack :thumbup:

Jeden z najlepszych i najcichszych TY-147. Brawo TY :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Propozycja TY-147 bardzo ciekawa, podoba mi się, tylko się zastanawiam jak jest tutaj z jakością łożyska, czy jest taka sama loteria jak w przypadku Venturi?

Gdybym kupował jeszcze raz to bym rozważył wspomnianego BeQuieta, ale niestety wyszedłem z założenia, że skoro Zephyr'y dołączone do Grandisa są ok to czemu Sigma Pro miałyby być gorsza? :)

W moim wypadku sprzedaż/wymiana raczej odpada, więc postaram się porzeźbić w tym co jest.

Ostatnie pytanie, jak z łożyskami NF-A15, nie będzie loterii?

Obecnie mam dwóch faworytów TY-147 oraz NF-A15, pierwszy z nich jest tańszy, ale jeżeli ma mieć słabe łożyska to już wolę dołożyć do wentylatora Noctua i mieć święty spokój na kilka lat.

Edytowane przez liljon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...